Buitenland Plaatselijk Nieuws Hoestsiroop, I LEDEREN KLEDING JASSEN - MANTELS VESTEN - JEKKERS Vooroorlogse kwaliteit I Keuze uit 1000 stuks. Het Motorpaleis Schepenstraat 111 Rotterdam BUjdorp Eladz. 2 Zaterdag 30 October 1948 Berlijn. Vorige week verkeerde de wereld in een enigszins optimistische spanning. De kwestie Berlijn zou in de Veilig heidsraad behandeld worden, en er was enige hoop, dat er een oplossing zou worden gevonden. De Veiligheidsraad bestaat iiit elf leden. Hiervan zijn Ame rika, Engeland, Frankrijk, Rusland en de Oekraïne, direct bij het conflict be trokken. Daarnaast zijn er zes leden, n.l. Bra zilië, Canada, België, Syrië, Columbia en China, die neutraal tegenover de kwestie Berlijn staan. Bramuglia, de huidige voorzitter, be greep heel goed, dat een normale be handeling en daarna stemming over deze aangelegenheid niet zouden baten, ja mogelijk tot gevolg hebben, dat Rus land de vergaderingen der Verenigde Naties zou verlaten. Daarom heeft hij met de andere neu trale leden er naar gestreefd, bespre kingen te voeren met beide partijen, buiten de officiële vergaderingen om en te trachten een zodanig voorstel te doen, dat de onderhandelingen tussen de gro te vier weer zouden voorden hervat. Ware dit plan gelukt, dan had de raad geen der partijen behoeven te ver oordelen, en zou de hoop weer zijn her leefd, dat de Grote Vier, die netelige kwestie Berlijn, in eigen boezem, zou den trachten op te lossen. Aan het einde der vorige week was Parijs v/erkelijk optimistisch gestemd. O ja, het was v/aar, Wisjinsky had nogal wat aanmerkingen, doch met ern stig ö.an de bezwaren te dokteren, hoop te Bramuglia uiteindelijk een compro mis te vinden. Helaas, het heeft niet zo mogen zijn. Ruslands eisen gingen te ver. Maandag heeft de stemming plaats gehad, over het voorstel der zes neu trale landen. De uitslag was, negen stemmen vóór, twee stemmen tegen, Rusland en Oe kraïne. Naar aanleiding van deze uitslag, heeft Wisjinski zijn Veto hier over uit gesproken. Dit Vetorecht wil zeggen, dat om een voorstel van de Veiligheidsraad rechts kracht te doen hebben, de vijf perma nente leden, Amerika, Rusland, Enge land, Frankrijk en China, zich hiermede accoord moeten verklaren. Als één van deze vijf landen, zich te gen een aangenomen voorstel verzet, kan het niet doorgaan, maar wordt het geacht te zijn verworpen. Opnieuw zit men dus weer in de im passe. Wel wordt er noch gefluisterd, dat er misschien nog enig overleg met Rus land mogelijk is, doch veel hoop heeft men niet. De kwestie Berlijn is noch niet van het agenda afgevoerd, en het is niet onwaarschijnlijk, dat dit geschil bespro ken zal worden op de grote vergadering van het Assemblee, waarin 58 landen vergaderd zijn. Wat Rusland met Berlijn voor heeft is niet duidelijk. Rusland is er voor, om Duitsland ge- lieel te ontruimen, mits de andere over winnaars dit ook doen. Ogenschijnlijk lijkt dit een groots ge baar, doch hieraan is een zeer groot ge vaar verbonden. Rusland heeft een politie macht van 400.000 man, die een speciale commu nistische opleiding hebben gehad. Het behoeft geen betoog, dat als er in Duits land geen vreemde soldaten meer zijn, de communisten naar de macht zullen grijpen. De' in Rusland opgeleide politie mannen, zullen dan wel voor de rest zorg dragen en zo wordt het grote Duitse Rijk, in handen gespeeld van een communistische minderheid. De Westerse mogendhedenzien dit heel goed in en voelen er op dit ogen blik niets voor Duitsland aan het com munisme prijs te geven. NoorcI Atlantisch pact. De gedragslijn van Rusland noopt de democratische mogendheden tot grote voorzichtigheid en nauwe samenwer king. Hoe ernstiger de Russische drei ging, hoe meer de overige landen bereid zijn tot overleg. Dit is deze week weer gebleken uit de besprekingen van de Westerse Unie, met Amerika en Canada. Amerika en Canada voelen zich ern stig bedreigd als Rusland West Europa met inbegrip van Engeland zou bezet ten. Daarom is men besloten dat de vijf landen van de Unie een Atlantisch verdrag zullen opstellen in overleg met Am.erika en Canada. Deze beide genoemde landen, zouden dan mede dit verdrag ondertekenen en volledige militaire steun toezeggen. Meer en meer tekent zich de toestand af, een gewapend Oosten, tegenover een gewapend Westen. Frankrijk. Wat zich in Frankrijk afspeelt, is aller bedroevends. Toen de stakers za gen, dat hun oorspronkelijke opzet mis lukt was, zijn zij tot daden van terreur overgegaan. De vuren van de grote hoogovens heb ben zij gedoofd de mijnschachten in ver- schülende mijnen door vernieling der waterkranen laten onder lopen. Terecht heeft de regering zich bij zulk een toestand niet neergelegd, en solda ten naar de bedreigde centra's gezonden Gemakkelijk valt het verdrijven der stakers niet. Vele stakers zijn bewapend. De toe gangswegen tot de mijnstreken zijn ver sperd, terwijl groepjes stakers zich in de mijngangen verborgen houden en doorgaan met hun vernielingen. Onder de gearresteerden bevinden zich verschillende buitenlandse personen, wat aan de Franse regering te denken geeft. Er zijn zelfs enkele mijnstadjes, waar de staat van beleg is afgekondigd en het veel weg heeft, dat men weer in oorlogs tijd leeft. Toch heeft de Franse regering deze v/eek aan het volk bekend gemaakt, dat de stakingen aan het afnemen zijn, en dat er gegronde hoop bestaat, dat zij de toestand geheel zal meester blijven Palestina. Niettegenstaande de Joden zowel als de Arabieren het bevel om het vuren te staken, hebben aanvaard zo gaat toch de strijd lustig door. Vooral om het bezit van de woestijn Negeb wordt ernstig gevochten. Men vraagt zich af, welk belang de Joden bij deze woestijn hebben. De Joden zelf verklaren dat zij hier liun 100.000 imigranten willen onder brengen, en de v/oeste grond in cultuur brengen. Anderen daarentegen beweren, dat het de Joden meer te doen is, om de MIDDELHARNIS Vanwege ons plaatselijk Niwin Comité Middelhamis- Sommelsdijk werd aan een vijftigtal van onze militairen in Indië een mooi nieuw boek toegezonden alsmede een exem plaar van de fraaie Gedenkalbura ter gelegenheid van het Gouden regerings jubileum van H.M. de KoninglA Wilhel- mina en de inhuldiging van H.K.H. Prinses Juliana, 31 Augustus6 Sep tember. Voor het samenstellen van pakketten wordt thans een beroep gedaan op allen die van hun medeleven met de jongens Overzee blijk willen geven, om versna peringen die niet dadelijk aan bederf onderhevig zijn, zoals pepermunt enz. beschikbaar te willen stellen alsmede ook andere artikelen zoals tandpasta, eau de cologne, zeep enz. of wel goede leesboeken. Gaarne zal een en ander in ontvangst worden genomen door onze penning- meesteresse Mevrouw Timmers-Mast, Voorstraat, Middelharnis. Uit de vele ingekomen brieven blijkt steeds hoe dankbaar alles wordt aan vaard. De gepensionneerden worden er op gewezen, om, wanneer zij in de maand November, hun pensioen ten postkan tore afhalen, aan de dienstdoende amb tenaar vragen of er geen tweede beta lingsformulier (voorschot 1848) aanwe zig is. Daar de IJstaria op het Zandpad al hier, in verband met de ingetreden herfst kovide minder ijsjes verkoopt, heeft de ondernemer nieuwe machines aange kocht voor het bereiden van patat frites Deze vallen bij het publiek zeer in de smaak, zo zelfs, dat men ter bekoming van een portie (vooral Zaterdags) in de rij ;:noet staan. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds I. Kievit van Baarn. Beves tiging Ds Goedhart en nam. 2.30 uur intrede Ds Goedhart. Geref. Kerk 2 x Ds Zeilstra. Chr. Geref. Kerk 2 x Ds de Jong. Geref. Gem. 2 x lezen. DIRKSLAND Zaterdag a.s. des n.m. 2 uur zal op het land van C. J. Kardux, Geldersedijk te Dirksland een demon stratie gehouden worden met een nieu we Tuimelploeg achter zware wiel- trekker. mineralen die zich in de bodem bevin den, van de Dode Zee, en de kuststro ken daar rondom. Als een bewijs van de naijver der Arabische volkeren moge dienen, dat al zijn de Arabieren gezamenlijk op ge trokken tegen de Joden, de ene groep nog heimelijk vermaak heeft, als de an dere verliezen lijdt. Het feit dat de strijd doorgaat, be wijst opnieuw, dat als de Veiligheids raad geen politiemacht heeft, om haar besluiten kracht bij te zetten, zij onge hoorzame landen moeilijk tot de orde roepen kan. Griekenland. Dit zelfde bezwaar doet zich ook voor in Griekenland. Albanië, Boelgarije en Joego Slavië helpen generaal Markos, in zijn strijd tegen de wettige Griekse re gering. Door de Veiligheidsraad is een com missie benoemd, die deze kwestie ter plaatse zou onderzoeken. Het rapport van deze commissie heeft helaas, de bovengenoemde landen schul dig moeten verklaren. Griekenland heeft geen wapens en geen geld genoeg om haar grenzen ge heel af te sluiten. Krijgt Markos het te warm, dan wijkt hij naar een der buur landen uit, om na verloop van een paar weken weer op een andere plaats de grens te overschrijden. Ernstige berichten van plundering en zelfs uit moording va,n dorpen moest worden gemeld. Wat kunnen de Ver enigde Naties hier nu tegen doen? Vragen aan Boelgarije of Markos niet wil helpen? Het resultaat daarvan zou zijn, dat de vergadering werd uitgelachen. Ook hier blijkt, dat als op goede gronden een bepaald land veroordeeld wordt en v/eigerachtig blijft naar de Veiligheidsraa.d te luisteren, de Verenig de Naties een troepenmacht moeten hebben om haar bevel met militair ge- v/eld af te dwingen. Wij stemmen direct toe, dat zo'n mi litaire macht ernstige gevaren met zich mede zou brengen, doch als de Ver enigde Naties over geen macht beschik ken, om hun besluiten kracht bij te zet ten heeft haar bestaan weinig effect. VERGADERING PLATTELANDSVROUWEN GOEREEOVERFLAKKEE Woensdagmiddag werd door de Plat telanders vrouwenbond, afdeling Goeree Overflakkee een jaarvergadering ge houden in Hotel Spee te Sommelsdijk. De opkomst was zeer goed, de grote zaal was goed bezet, de afdeling telt ruim 170 leden. De presidente Mevr. Geluk uit Her kingen opende deze vergadering met een v/oord van welkom, haar blijdschap er over uitsprekende dat zoveel dames de tijd hadden gevonden om hier op de vergadering tegenwoordig te zijn, waar door de belangen van de Bond zeer wor den gediend. Daarna ging men over tot het afwerken der agenda. Over de ge maakte reis naar Den Haag werden nog enkele nootjes van ontevredenheid gebracht, maar door de slagvaardigheid van de presidente werd alles naar de zin van de opposanten beantwoord en ging men over de verdere punten te be handelen, welke meer een huishoudelijk karakter droegen. Aan Mevr. Mijs werd nu het woord gegeven om een overzicht te geven van de met haar echtgenoot de heer ir B. Mijs gemaakte reis per auto naar De nemarken. Allereerst besprak zij de reis door Duitsland, zij hadden een rijtijd van 24 uur, langer mochten zij daar niet verblijven. Zij vi^aren in de tijd van 12 uren Duitsland gepasseerd. De toe stand aldaar was nog zeer treurig,..-al- les puin, vooral in de grote steden, al leen de hoofdstraten zijn er vrij van, maar voorts ziet men 3,nders niets dan puin en nog eens puin. Daar zij geen marken konden krijgen, werd voor zo ver er iets te kopen was, hun kooplust niet aangewakkerd. Denemarken aldus de geachte spreekster, is een zeer mooi land, veel lijkt het op ons Holland, al leen is het meer heuvelachtig. Wat de bevolking betreft, men is er zeer be schaafd, maar wat de taal betreft die is, (wanneer men geen Deens geleerd heeft), moeilijk te verstaan. Het is of het meerdere talen door elkaar zijn. Gelukkig was men bij aldaar wonen de vrienden gelogeerd, zodat dit geen moeilijkheden opleverde. Veel bezienswaardigheden hadden zij te verwerken. Ook de krijtbergen, wat een prachtig gezicht opleverde. Alles bij elkander genomen had men gedurende het veertiendaags verblijf zeer veel ge noten en mochten zij het genoegen smaken na een moeitevolle reis weder ge zond en wel op Flakkee terug te keren. Het is te begrijpen dat Mevr. Mijs een goed applaus kreeg, terwijl de pre sidente haar een woord van dank braciit voor de duidelijke uiteenztting van deze mooie reis. Verder werd er nog een besluit genomen om in December weer te vergaderen en dan: (maar dit is niet voor publiciteit geschikt, alleen zij ge meld, dat op die vergadering de vrou- v/elijke naastenliefde zal worden behar tigd.) Met een woord van dank v/erd deze zeer gezellige vergadering alwaar nog een grabbelton en loterij werd ge- lioudea ter verstijving van de financiën, door de presidente gesloten. HEK1ÖI-J"GEN Predikbeurten. Ked. Hcrv. Kerk Ds Klootwijk. Geref. Gem. lezen, De-^e v.'eek is door de Rijkspolitie een vreemdeling gearresteerd, welke üaar t'uers is overgebracht. De melkknecht P. B. kwam tijdens zijn v/crkzaamheden één der armen zo danig te verwonden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Eigenaars of gebruikers in de pol ders de Oude Polders, worden er op ge wezen, dat de nog niet uitgedane slo ten, tot 1 Mei 1949 in aanmerking ko men voor vergoeding. Na deze datum v/ordt voor herstel of verbetering niet meer uitgekeerd. Het bestuur deelt me de dat belanghebbenden voor eigen re kening de sloten in orde moeten brengen. Leden van het Groene Kruis, welke kraamverpleging wensen, kunnen zich vervoegen bij Zuster Bakker. De jaarlijkse Dankdag zal in beide kerken gehouden worden op V/oensdag 1 December. In de Ned. Herv. Kerk zal optreden Ds Klootwijk en in de Geref. Gem. Ds Dieleman uit Borssele. STELLENDAM Heden Vrijdagavond 7 uur zal dhr Visser, Hoofd der Chr. Nat. School v/egens vertrek afscheid nemen, tevens zal dan het nieuw benoemde hoofd dhr Haverkamp geïnstalleerd v.'or- den. Het afscheid zal in de school ge houden worden. OUDDOKP D.V. 2 November hopen het Echtpaar Nicolaas Flikweert en Goi'nelia Verhage hun 60-jarige echtver eniging te herdenken. Een voorrecht, dat niet ieder huwelijk te beurt vait. Het zal hen op die dag dan ook niet aan belangstelling ontbreken. Geref. Kerk. Bij de Geref. Kerk al hier is beroepen Ds H. de Valk te Kat wijk aan de Rijn. Anijsspiritus, Aspirin, Akkertjes, Halitran, doosjes Mentholdrop, Dampo, Teercapsules. Een keur van goede artikelen vindt U steeds in Wed.-Kurvinks drogis terij, Telef. 24. NIEUWE TONGE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds v. d. Kooij, Emer. Predt. van Den Bommel en sav. 6 uur Ds v. d. Kooij. Beide dien sten maandelijkse collecte. Deze week vertrok Mej. v. Horsel met haar kind per vliegtuig naar Ame rika oin zich naar haar echtgenoot te begeven. In verband met het grote aantal aan vragen voor het houden van Collecten, heeft het college van Burgemeester en Wethouders besloten bij het verlenen van toestemming de volgende gedrag.?- lijn vast te stellen. 1. Aanvragen voor collecten in 1949

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 10