L. Yerkerke - Sommelsdijk Plaatselijk Nieuws Koprot in de juun Schrammetje 10 PROCENT VOORDEEL Jé LEDEREN KLEDING Het Motorpaleis schrijft bezorgt het U wanneer U koopt een EIKENHOUTEN SPEKKUIP; een EIKENHOUTEN WASKUIP; een WRINGER voor Uw kuip of wasmachine; een ijzeren of houten KRUIWAGEN; een DRIJFRIEM of DOMME KRACHT; een RIEK of SCHOPJ voor aard appels, bieten of stal aan het juiste adres en dat is: Woensdag 27 October 1948 „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 3 MIDDELHAKNIS Zondag a.s. hoopt Ds Goedhart zijn intrede te doen in de Ned. Herv. Kerk. Ds Kievit van Baarn hoopt hem des morgens te bevestigen,, terwijl Ds Goedhart des nam. zijn intre de hoopt te doen. Nogmaals wijzen er op dat het ver boden is om op het Zandpad met fiet sen te rijden. Men zij dus gewaarschuwd BIKKSLAND Uit dankbaarheid voor de behouden thuiskomst van Sold. Gr. zond de familie aan de PI. Niwin Dirks- land 30.70. De gasten van het verlo- vingsfeest van mej. de G. brachten 12.50 bij elkaar en de fam. H. zond 1.Hartelijk dank voor al deze mooie giften. HERKINGEN Het contact comité HerkingenIndië is voornemens op 19 en 20 Nov. een grote bazar te orga niseren, teneinde de verzending van een pakket naar onze jongens in Indië mo gelijk te maken. Op deze bazar zullen verschillende artikelen te koop zijn, terwijl «en schiet- tent en dergelijke attracties niet zullen ontbreken. Zij, die deze bazar daadwer kelijk willen steunen kunnen daarvoor geld of goederen in natura vóór 10 No vember a.s. afdragen bij het comité. STELLENDAM Maandagavond reed de vrachtrijder P. B. van hier in de Langeweg met zijn auto in de sloot, doordat hij in een put reed lang de weg. Met enige materiele schade werd hij op de wpg gebracht met de auto van D. de J. OUDÖORP In het j.I. Vrijdag opge nomen stukje „Van onze Adverteerders" waarin wij melding maakten van de .opening der nieuwe zaak van de Heer M. C. Pijl, verzuimden wij abusievelijk te vermelden dat het schilderswerk door de fa. van Koppen en het smids- werk door de fa. van Damme werd uit gevoerd. De architectuur van het geheel berustte bij de Weled. Heer Kloppers. De gemeenteraad komt Vrijdag 29 October des voorm. 10 uur in openbare vergadering bijeen. Agenda: 1. Vaststel ling van notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Goedkeuring begroting Burgerlijk Armbestuur dienstjaar 1949. 4. Vast stelling gemeentebegroting dienstjaar 19'] 9. 5. Aansluiting bij het Instituut voor Bestuurswetenschappen met ingang van 1 Januari 1949. («ontributie 10.- per jaar.) 6. Verlening subsidie ad 2 et per inwoner aan de Commissie voor de voor- en nazorg voor krankzinnigen in het district de Zuidhollandse eilanden voor het jaar 1949. 7. Toetreding tot de 'gemeenschappelijke regeling betreffende de behandeling Van gemeentelijke per- soneelsaangelegenheden met ingang van 1 Januari 1949. (jaarlijkse bijdrage ƒ6.) 8. Verhuring van een lokaal der v.m. openbare school in de Oostdijk aan de heei- P. van Brkelens met ingang van 1 Januari 1949. 9. Beslissing of de in- standliouding van de openbare lagere scpool al dan niet ingevolge art. 19 der L.O. wet 1920 wordt gevorderd. 10. Re dactionele wijziging in het „Verplaat- singskostenbesluit". 11. Vaststelling verordening op de heffing van haven en kaaigeld. 12. Aankoop strookje grond van D. Kleijn en W. Hollaar waarover de Oosterweg op de 'Horrelshoogten is aangelegd. 13. Wijziging begroting dienst 1948. 14. Verkoop gemeentewo ning Weststraat A 16. 15. Bouw eenver- diepingwoningen. 16. Vaststelling ver- ■ordening op de heffing van rechten voor inlichtingen uit het bevolkingere-. gister. 17. Vaststelling bedrag hetwelk per leerling in 1949 wordt beschikbaar gesteld voor het openbaar g en v. g. la ger onderwijs. 18. Rondvraa,g. NIEUWE TONGE Aanstaande Don derdag 28 Oct. des nam. 3 uur Huwe lijksbevestiging in de Ned. Herv. Kerk door Ds Koele van Dirksland. CENTKALE VEILING MIDDELHABNIS Veiling van Maandag 25 October 1948 Witlof I 66.-68.—; Witlof II 58.— Dubbele princessen 45.61.Andij vie 4._9.—Alicante 89.-104.-; Bloemkool 4.—20.—Rode kool 7.— Savoije kool 12,—; Witte kool 5.— 6.—; Spinazie 25.-26.—; Spruiten -1 37.—. Met ingang van volgende week is er Veiling op Dinsdag en Donderdag. JASSEN - MANTELS VESTEN - JEKKKRS Vooroorlogse kwaliteit Heuze uit 1000 stuks. Schepenstraat 111 Rotterdam Blijdorp Men schrijft ons uit Herkingen: Overdag in 't land en 's avonds op het dorp is het meestal de juun dat over de bijtel moet. „Zijt Kees hei joe je juun al ver kocht?" ,,Jao oor, ik ha ze opgeruumd. Der begon al aerdig koprot in te kommen." „Jae bie mien ook", roept Bram, „in bie Piet gieng het zowat om de helft." „Nou ik ken der niet over klaege oor.' zegt weer een derde, „die juun van mien ziet der nog al aerdig uut." ,,Jao mar, vervolgt Kees dan weer, „dat zag die van mien ook, mar toen ze op de horre kwam, schrok je der van." Ja dat komt voor. Je denkt dat je nog een aardige put uien hebt en als ze op de sorteerder komt zijn er han den tekort om de koprot er uit te werpen. ,,Tjo, dat had ik niet gedocht", zeg je dan en weer glipt er op zo'n manier zo'n koprotten mee in de baal. Afgekeurd", zegt even later de con troleur als hij zijn speurende ogen de kost heeft gegeven. Erg leuk is zoiets niet. Je hebt er een hele zomer voor geploeterd om ze een beetje schoon te houden. Totdat je sav. je schrepel haast niet meer zag, zat je met een onverbeten woede te bijtelen. En heb je nu geen aardig pitje juun aan het wieden verdient, dan toch ze ker wel aan het plukken. Want op som mige, ja haast op de meeste plaatsen, zat ze vreselijk vast. Je moest er met de schrepel bij. Het is wel gebeurd van met het aardappelriekje uitsteken. En nu komt er koprot in. Echter niet in allemaal. Er zijn ook nog wel'goede uien. In de meeste gevallen zijn dat uien die wat laat waren met groeien. Er zal niet anders opzitten dan ze maar goed in de gaten te houden, en als het moet dan maar de laan uit. De prijs is nu wel niet zo aangenaam maar ja, je bent toch in elke geval beter met een paar centen in je portemonnaie dan met noppes, en strak een „juunpit" die van de koprot uit elkaar drijft. MEER SPAARDERS MAAR MSNDEB GELD Eind 1946 hadden de spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse spaar- taankbond, 1.846.279, eind 1947: 1.972.439 spaarders. In een jaar tijds waren er dus ruim 125.000 nieuwe spaarders bij gekomen. Niettemin zijn de tegoeden gedaald van 1.048.563.324 tot 986.021.681. Het gemiddelde "spaar derstegoed daalde van 567 tot 500. Deze tendens heeft zich dit jaar in zo verre voortgezet, dat het aantal spaar ders naar verhouding veel sterker stijgt dan de gespaarde bedragen. Schrammetje vindt het jammer, dat er op ons overigens zo mooie eiland zo weinig boomgewas te vinden is. Voor de inundatie telde Oost-Flakkee nog de meeste bomen, waarvan echter verre weg het grootste aantal ten prooi viel aan het allesvernietigend zoute water. Ook werden een groot aantal bomen op ons eiland zonder pardon afgezaagd en vooral de dunnere stammen moesten het ontgelden om dienst te doen als z.g. „Rommel-asperges". Maar met dat al is Flakkee op dit gebied wel zeer kaal uit de oorlog gekonaen. Hoewel ver schillende landbouwers zich reeds heb ben beijverd om rond hun „stee" weer wat opgaand hout te planten, zijn er echter ook nog vele, die dit hebben na gelaten. Deze boeren vinden het waar schijnlijk mooier, dat hun bedrijf er precies eender bij ligt als een dooier in een spiegelei, dan dat het mooie groen van boom en blad het oog van de voor bijgangers boeit. Schram zou die boeren wel eens een por willen geven en zeg gen: toe, plant óók eens wat bomen, om. je bezittingen en help daardoor het na tuurschoon van ons vruchtbaar eiland verhogen! Ook zou het prachtig zijn, wanneer de wegen en dijken weer met bomen werden beplant. In de regel heeft het Kijk wel oog voor deze dingen, want langs verschillende wegen, waarvan het onderhoud bij het Rijk berust, staan lan ge rijen jonge bomen, die over enige jaren een lust voor het oog zullen zijn. Ook in de gemeenten wint de over tuiging veld, dat het dorpsschoon een stuk kan worden opgehaald door beplan ting. Zo las ik laatst in een raadsver- slag, dat Melissant ook besloot, de ge meente op te fleuren door aanplant van bomen en groen. Dat moge bij andere gemeenten navolging vinden! Als er echter Ambachtsheerlijkheden en dergelijke- mee gemoeid zijn, onder vindt aanplant van jonge bomen langs dijken en wegen de meeste stagnatie. Wanneer het daar geld moet kosten, is Leiden in last! Daarom zullen er nog lange jaren vele kale dijken op Flakkee overblijven! Zo ik reeds zei, hebben we over de Rijkswegen globaal genomen niet te klagen. Schram gelooft zelfs, dat we van die zijde soms wel eens te veel van 't goede krijgen. Neem eens de Lange weg van Middelharnis naar Nieuwe Tonge. Die is verleden^ jaar bepoot met populieren, waartussen elzen. Deze zijn- enorm gegroeid en wanneer men in een auto over deze weg rijdt, is het alsof men zich tussen dichte hagen bevindt. Het is een keurige aanblik, maar er schuilt hier een addertje onder 't gras. Doordat alles aaneen gegroeid is, mist de autobestuurder zowel naar links als rechts ieder uitzicht en is er een toe stand geschapen, die de grootste geva ren in zich bergt. Een vreemdeling, die met zijn auto op het eiland komt, heeft er niet de minste kijk op, waar een zij weg op de Langeweg uitkomt en wan neer daaruit de een of andere onvoor zichtige weggebruiker plotseling te voorschijn komt, rijdt hij hem van de sokken. Het is reeds eenmaal voorge komen, dat een landbouwer op deze ma nier ernstig werd aangereden en naar ik hoor is er verleden week weer een dergelijk ongeluk gebeurd. Nu kan men er zich op beroepen, dat de Langeweg een „voorrangsweg" is; alles goed en wej, maar als een automobilist per on geluk een onvoorzichtige oversteker do delijk aanrijdt, is dat voor zo iemand ook geen hapje, al heeft hij dan duizend keer het recht aan z'n zijde. Men moet niet vergeten, dat de eenvoudige land man zich meer met z'n akker, dan met voorrangswegen bemoeit en als hij b.v. met een span paarden zijn land verlaat zal hij in de regel niet de moeite ne men, eerst achter de bomen en bossen op de weg te gaan kijken of er verkeer in aantocht is. Hij klakt met z'n tong, zet z'n paarden aan en rijdt de weg op, daarmee basta! Dat zal negen en ne gentig keren goed gaan, maar de hon derdste keer is hij 't bokje. En dan is 't soms te laat. Wie dus de Langeweg over moet steken, kijke goed uit! Een chauffeur kan nu eenmaal niets zien. D&arom dient het Rijk te zorgen dat de elzen wat worden gedund. Dat verze kert groter verkeersveiligheid en het zal het onbehaaglijke gevoel, dat enke le chauffeurs mij zeiden te hebben als ze de Langeweg over rijden, wegnemen. Wanneer de peppels nog wat opschie ten, blijft die weg tóch nog een lust voor 't oog! SCHRAMMETJE. P.S. Een Dirkslandse lezer dank ik voor zijn mooi gedicht. Meneer de Redacteur wilde het in de krant afdrukken, maar dat heb ik hem niet toegestaan. Niet om XJ. maar om mezelf! SCHRAM. PRIJSCONTROLE OP DURE MANTELS In verband met de algemene klacht, dat veel damesmantels door het aan brengen van bont waarvan de prijs vrij is zeer hoog in prijs waren, heeft de Minister van Economische Zaken verleden jaar bepaald, dat door de con fectiebedrijven slechts voor een zeer be perkt aantal mantels het verwerkte bont extra in rekening mocht worden gebracht. In de practijk is echter ge bleken, dat men zich aan deze bepaling onttrekt door anderen het bont te la ten verwerken. Vooral in de laatste we ken is dit euvel sterk aan de dag ge treden. Door wijziging vain het desbe treffende prijsvoorschrift is thans hier aan een eind gemaakt. Aangezien ook overigens is gebleken, dat aan de naleving der prijsvoorschrif- ten in deze sector slecht de hand wordt gehouden, terwijl de vraag naar dames mantels op het ogenblik zeer groot is, heeft de Prijscontroledienst een krach- tige actie ingezet. Verscheidene bedrij ven hebben de laatste dagen bezoek van controleurs gehad. ------O------ BOEKBESPREKING MORELE HERBEWAPENING IN BIRMA. Tijdens een conferentie op het hoofd kwartier van „Morele Herbewapening" in Los Angeles, bood Raschid, voorzitter van het Opperste Scheidsgerecht voor Arbeidsgeschillen in Birma, aan Dr F. N. D. Buchman als teken van dank baarheid en waardering voor het werk van Morele Herbewapening in Birma een met de hand gedreven zilveren vaas aan: „In liefde en dankbaarheid van hen, die naar de vrede verlangen, voor een man die de weg tot vrede getoond heeft." Over Birma is zojuist een belangwek kend boek verschenen van de hand van Dr Gordon S. Seagrave, onder de titel „Birma-Episode", dat het weinig be kende Birmaanse volk en zijn zeden na der tot ons brengt en iDovendien ver haalt van de aanleg van de Grote Bir- ma-Weg en de strijd om Birma. Deze pioniers- en doktersroman heeft in vele landen reeds zeer veel opgang gemaakt. Twintig jaar lang vocht Dr Seagrave op zijn medische zendingspost tegen ziekten, hongersnood, onkunde, pest. Wij komen op dit boek nog eens na der terug. RECTIFICATIE ,In het Zaterdag opgenomen stukje: „De structuur van de grond en grond- bewerking in het Zuidelijk inundatiege bied van Flakkee' komt een storende zetfout voor. Er werd geadviseerd de grond zo licht mogelijk te bewerken; in elk geval stond er dieper dan uw grond gezond is. Dit moest vanzelfspre kend zijn: „niet dieper dan uw grond gezond is."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 7