Oorlogsdreiging Mej. A. de Waal-Coedegebuur vrijsesproken EIIAnDEn-IIIEUll/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelliarnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 27 OCTOBER 1948 21e JAARGANG No. 1765 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Anders dan na de eerste wereldoor log, toen ieder dacht dat nu een be stendige vrede was aangebroken, is thans ieder beducht voor een nieuwe oorlog. Voor zover nog op vrede wordt gehoopt, is het omdat men redeneert. Men ké,n nu voorlopig niet meer vech ten. De krachten zijn uitgeput. Daarbij: De nieuwe strijdmiddelen zijn zó vrese- lijli in hun uitwerking, dat ieder ervan terugschrikt een oorlog te ontketenen. Wie wil er nü nog oorlog? Inderdaad, er is niets onverstandiger dan vechten. Voor iedereen brengt het verlies mee: zelfs voor de zogenaamde overwinnaars. Oorlog is dus uitgesloten. Vooral als de volkeren het zélf te zeg gen hebben. En dat toch is het geval in een democratie. Geen betere waar borg tegen een oorlog is er dus dan een democratie. De dictatuur^is de grote vijand i'an de mensheid. Rusland met zijn dictatuur is het grote gevaar. Neen, zegt de Rus, het kapitalisme brengt de ellende. Wij willen het kapi talisme vernietigen en overal de zege ningen van de ware volksdemocratie, van liet communisme, brengen. Daar stelt het Amerikaanse kapitalisme zich tegen. Daarom maakt het oorlog. Dat zijn de oorlogshitsers. Het doet enigs zins vreemd aan, als Wisjinski en an dere Russen in de vergaderingen der Verenigde Naties (Onverenigde Naties) met deze argumenten op zo'n farizese manier hun zaak verdedigen. Intussen wordt de verdeeldheid hoe langer hoe 'groter, en kan de vraag ge steld of, wat wij nu hebben, wel vrede genoemd kan worden. Het is of leven wij op een vulkaan. Langzaam, zeer langzaam vordert het herstel. Maar, wordt dat herstel nagestreefd om de herwonnen krachten te gebruiken in een nieuwe oorlog? Bestaat geen gerechte vrees dat zo dra beide partijen weer op krachten gekomen zijn, de strijd opnieuw zal ont branden Sommigen hebben zich met de ge dachte van een hernieuwde krijg al ver zoend. Men troost zich met de gedachte, dat zulk een oorlog onmogelijk lang zal kunnen duren. De nieuwe oorlogswerk tuigen zijn zo vernietigend, zegt men, dat het in enkele dagen of weken af gelopen móet zijn. De atoombom, ja nog verschrikkelijker wapens zullen alles vernietigen. Maar, soortgelijke geluiden werden vóór de vorige wereldoorlogen ook ge hoord. Vóór 1940 meende men dat een oorlog maar kort kon duren. Immers binen een etmaal zou een hele stad uitgegast zijn, of met bommen platge- gooid. Hierbij wordt steeds één ding vergeten. En dat is, dat tegen elk wa pen, dat wordt bedacht, ook weer af weermiddelen gevonden worden. Tegen de vernietigende atoombom gaat men de oorlogsindustrie over zul ke grote gebieden verspreiden dat toch een gedeelte in stand zal blijven. Men kan er, op rekenen, dat bovendien hele oorlogsindustrieën onder de grond wor den gemaakt, zodat zelfs de atoombom ze niet kan bereiken. Of de steden er door getroffen zullen worden zal den Russischen heersers koud laten. Als het oorlogspotentieel er maar niet te zeer door wordt aangetast. Bovendien zal men niet stil zitten om ook andere af weermiddelen uit te denlten. En hoe het ook zij als de krijg weer ontbrandt, zal het zwaard niet rusten alvo rens beide partijen zieltogend ter aarde liggen. 3o leven wij onder een oorlogsdrei ging, welke de krachten verlamt, de stemming onder de volkeren steeds meer vergiftigt. De onzekerheid doet toene men. Waar zal de mens steunsel zoeken? De aarde is vervuld met wrevel. Uit het hart des mensen komen voort ve- nijngevingen, doodslagen. Daar komt ooJj de oorlog vandaan. Maar dat wordt niet erkend. Het communisme heeft het gedaan. Het is waar. Maar men zoeke het niet te ver van huis. Waar zal een mens rust vinden? Het is een zegen Gods als wij mogen zitten onder onze wijnstok en vijgenboom." Wordt dat er kend? Men zoekt rust buiten God. Zijn zegeningen begeert men. Maar Hem miskent men. De fundamenten der aarde, ze worden omvergestoten.. Is er ooit een tijd ge weest dan is het deze, welke ons toe roept: Bij mij is het niet! De nood der tijden, de teleurstelling, de dreigende oordelen ze prediken ons luide, dat wij de toevlucht zouden nemen tot het bloed van Christus, die belooft: Ik zal u ruste geven. Aan volkeren en regeerders wordt het toegeroepen: Nu dan, gij koningen, handelt verstandiglijk. Laat u tuchtigen, gij richters der aarde. Kust den Zoon, die straks als Rechter van levenden en doden zal v.erschijnen. Het geruis Zijner voetstappen wordt vernomen. Vernomen ook daarin, dat de vrede van de aarde wordt genomen. Bo ven en in de oorlogsdreiging vernemen wij de dreiging van de toorn des Lams. Rust zal de wereld ons niet geven. Alleen het buigen van de nek onder het zachte juk van Christus kan ons doen wandelen in het midden van de be nauwdheid der tijden, terwijl Hij onze geest levend maakt en onze harten ver vult met een goede hoop door genade. Als gij dan al deze dingen ziet geschie den, zo heft uw hoofden opwaarts, we tende dat de tijd nabij is. VERSTANDIGE POLITIEK De distributie van vele artikelen loopt ten einde. Dat is op zichzelf toe te juichen. Maar zo eenvoudig als het vaak wordt voorgesteld is het niet. Ons le vensmiddelenpakket kon niet geleverd worden zonder belangrijke subsidies van de Regering. Met het verdwijnen van de distributie vervallen ook de door de Regering verleende subsidies. Dat is een goede zaak. We moeten naar meer normale toestanden. De bij dragen in de vorm van Regeringssub sidies houden het natuurlijk verloop der prijzen uiteindelijk een gezonde economie tegen. Door het vervallen van die subsidies op de levensmiddelen en brandstoffen moeten die artikelen duurder worden. Dat is niet te voorkomen. Maar daar door komt er een wanverhouding tus sen prijzen en lonen. Duurdere prijzen moet leiden tot hogere lonen. En zo zou men gevaar lopen in een vicieuse cirkel te geraken. Om dat te voorkomen neemt de Regering haar toevlucht tot een stel sel van verhoging der prijzen van ze kere goederen om de prijs van andere goederen op het huidige peil te houden. Een scheiding wordt gemaakt tussen noodzakelijke goederen en tussen goede ren, die min of meer een luxieus karak ter dragen. De eerste levensmiddelen, die geen mens inissen kan blijven op het huidige peil en die goederen die ge bruikt worden door mensen met hogere inkomens worden in prijs verhoogd. De prijs van een deel der goederen wordt verhoogd, om een ander deel op gelijke prijs te kunnen houden. Een voorbeeld moge dit duidelijk maken. Brood is on misbaar voor iedereen. Welnu, de prijs van brood mag niet verhoogd worden. De Regering verhoogt nu de prijs van wit brood, om de prijs van het bruin brood niet te moeten verhogen. Brandstof is noodzakelijk voor ieder een. Gemiddeld mag de brandstof niet in prijs worden verhoogd en toch moet het geheel m.eer opbrengen. De Regering maakt onderscheid tus sen anthraciet en eierkolen. De anthra- ciet wordt in prijs verhoogd om an derzijds de eierkolen voor dezelfde prijs te kunnen leveren. Opzet van het geheel is, dat de ge bruikers van de duurdere artikelen meer moeten betalen, opdat de mensen met de lagere inkomens niet door prijsver hoging getroffen zullen worden. Dat is noodzakelijk om de economie niet te ontwrichten. Het' systeem door de Regering gekozen behoedt er ons voor dat in het "algemeen de verhouding tussen de lonen en prijzen niet wordt verbroken. Of het opzet geheel zal sla gen staat te bezien. Ni.et onmogelijk lijkt het ons toe, dat het vertrouwen op de opbrengst van de duurdere goederen te hoog wordt aangeslagen. Hoe dat moge zijn, de opzet van de Regering lijkt ons verantwoord en in de gegeven omstandigheden een verstandige po litiek. SLECHTE GEVOLGEN. De huiseigenaren zijn van de duurte de dupe. We bedoelen daarmee die groep, die van de opbrengst van hun huizen leven moet. De huishuren mochten, mogen, en zullen in de naaste toekomst niet ver hoogd worden. Het leven is veel zeer veel duurder geworden. Niet te verwonderen, dat er practijken ontstaan die zedelijk niet te verantwoorden zijn. Daar is bijvoorbeeld de omstandig heid, dat er verschil wordt gemaakt tussen de officiële huurprijs en andere bedragen, die gegeven worden, omdat men er toe genoodzaakt wordt, of uit billijkheidsoverwegingen worden be taald. Daardoor worden verhoudingen geschapen tussen verhuurder en huur der, die aanleiding kunnen geven tot allerlei minder gewenste spanningen. Een ander slecht gevolg is het onder houd der panden. Dat wordt maar al te zeer verwaarloosd. Onderhoud en repa raties zijn zodanig in prijs gestegen, dat het in vele gevallen onbetaalbaar voor de verhuurder moet worden genoemd. Verwaarlozing van het onderhoud is er het gevolg van. Met al de schadelijke gevolgen daar aan verbonden. En dat in een tijd van zo grote woningnood. Nu men dubbel en dwars in de weer moet zijn om het huizenbezit door goed onderhoud op peil te houden. En ook hier weer ontstaan zo licht scheve ver houdingen. Verhoudingen die neer ko men op de rug van de huurder. Onderhoud en reparatie is nodig, zal niet een geheel verval intreden en zal de woning bewoonbaar blijven. De eige naar is onmachtig om het zo hoog no dige onderhoud,' of de noodzakelijke re paratie te doen uitvoeren. Het ongerief en het ongemak wordt dagelijks door de huurder gevoeld. Geen wonder, dat in zulke gevallen, de huurder laat uit voeren waartoe de eigenaar eigenlijk verplicht is. Zo, ontstaan er verhoudingen tussen huurder en verhuurder die tal van con flicten in zich herbergen waardoor de sfeer tussen hen in vele gevallen radi caal bedorven wordt. Zo ergens, dan zeker op dit gebied zal de Regering moeten ingrijpen en is ze er niet af door een verhoging van de huurprijzen te verbieden. EEN BEVOLKINGSGROEP IN MOEILIJKHEDEN Doordat de subsidie voor het levens middelenpakket wordt verlaagd zullen de prijzen over het algemeen hoger worden. In hoofdzaak tracht de Regering dat op te vangen door de consumptieartike len in twee groepen te verdelen, waar van de ene groep duurder wordt om de andere groep op dezelfde prijs te kun nen houden. We zouden kunnen spreken van arti kelen in gebruik door de beter gesitu eerden, die dan wat duurder worden en van artikelen, die meer bestemd zijn voor de gemiddelde verbruiker, die dan op dezelfde prijs zouden kunnen voor den gehouden. Loonsverhoging zou er over het alge meen niet komen. Van dit laatste komt de Regering blijkbaar terug doordat ze een toeslag op de lonen zal toestaan. Op het gebied van de lonen wil de mi nister blijkbaar de teugel wat vieren. Op een ander gebied houdt de Minister de teugel te strak. Dat is op het gebied van de huren. Huurverhoging zal niet worden toegestaan. Daarmede komt een categorie van ons volk nog meer in het gedrang. Het zijn die mensen, die moe ten leven van de huuropbrengst van hun huizen. Die komen ongetwijfeld in een zeer moeilijke positie. Eigenlijk is hun po»itie al buitengewoon moeilijk. Inder tijd kwam het Regeringsbesluit, dat de hviren niet mochten verhoogd worden. Dat was een noodzakelijke maatregel om de loonstop te kunnen handhaven. Ben noodzakelijke maatregel, weliswaar, maar waarvan een bevolkingsgroep het slachtoffer werd. Immers de huurprijzen mochten niet worden verhoogd, terwijl de koopkracht van het geld veel en veel minder was geworden. Het welvaartspeil van de verhuurders is daardoor ten zeerste gedaald. Daarbij komt nog dat de on derhoudskosten van de huizen een veel voud geworden zijn van vroeger. De waarde van de huurprijzen zeer aan zienlijk gedaald, daarbij de onderhouds kosten zeer veel verhoogd, dat moet de eigenaars van huizen, die er van moe ten leven in grote moeilijkheden bren gen. En nu weer een toeslag op de lo nen en een verbod om de huurprijzen te verhogen. Daardoor wordt deze ca tegorie van mensen al zeer zwaar ge troffen. Enige maatregelen, in welken vorm dan ook dienen door de Regering wel te worden genom_en om deze bevolkings- •groep enige hulp te bieden. LIEVER DE KOGEL DAN GEVANGEN Winston Churchill heeft tijdens de oorlog maatregelen genomen voor zijn eigen dood, om het risico, dat hij in handen van de vijand zou vallen, te vermijden. Sir James Bissett, de vroegere kapitein van de Queen Mary, vertelde dat een dezer dagen. Steeds stond er, als Churchill aan boord was, een speciale bemanning voor een reddingboot klaar, om zich over de premier te ontfermen in geval van nood. Bovendien had een man, die steeds een geladen revolver bij zich had, de opdracht van Churchill dood te schieten, als de kans zou bestaan, dat de staats man in handen van de Duitsers zou vallen. (Alg. Dagbl.) -O- Mej. A. de Waal-Goedegebtrar te Melissant, die door het Tribunaal ver oordeeld was tot drie jaar detentie we gens verraad van een in de bezettings tijd op Flakftee gedaalde Canadese piloot en wier zaak veertien dagen ge leden opnieuw door de Rotterdamse Kantonrechter werd behandeld is thans van het haar ten laste gelegde vrijge sproken. OOK VOOR AAN MILITAIREN GEZONDEN BLADEN VERLAAGD LUCHTPOSTTARIEF Ook de verzending per luchtpost van nieuws-, sport-, kerkelijke- en contact bladen aan militairen en Indonesië door uitgevers, verenigingen en thuisfront- comité's mag voortaan geschieden te gen het verlaagde luchtposttarief. De afzenders hebben daarvoor een schrif telijke machtiging nodig van het Bu reau militaire postzaken van het Minis terie van oorlog. NIEUWE WERKKLEDINGBONNEN Het C.D.K. deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 8 'en L 8 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 8 kan men kopen: een ovei'all of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stof jas, een lange witte jas, een laborato- riumjas of een mouwschort. Op de bon nen L 8 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, bea- verteen, Engels leer. Manchester of pi- low, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas De bonnen H 9 t.m. H 12 en L 9 t.m. L 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 t.m. H 7 en-L 1 t.m. L 7 en de rantsoenbonnen FC en FD 'blijven voorlopig geldig.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1