40-jarig ambtsjubileum van Ds. J. Fraanje te Barneveld Uienmarkt Bladz. 2 „E I L A N D E N - NIE U W S" Zaterdag 23 October 1948 VERVOLG BTJITENI.a.Nl» regering treedt thans krachtiger op, en, zend soldaten naar de meest bedreigde punten, die de stakers uit de Jlabrieks- gebouwen en van de terreinen verwij deren, en werkwilligen beschermen. Algemeen neemt men aan, dat de sta kingen zouden verlopen, ware het niet, dat vele werkwilligen bevreesd waren voor wraakmaatregelen. Intussen heeft de Franse regering, de franc weder laten devalueren. Om een bev/ijs te geven, hoe arm Frankrijk ook is, wijzen wij er op, dat na de bevrijding, 50 francs een waarde hadden van een dollar, of gelijkstaande met 52/5 cent per franc. Thans hebben 264 francs de waarde van een dollar, en is de franc gezakt tot één cent. Vóór de eerste wereldoorlog stond een franc gelijk met 48 cent, nu in 1948 dus 34 jaar later, staat die zelfde franc gelijk met één cent. Welke verhoging' van lonen men ook toepast, zulk een daling is niet bij te houden en de vrees is groot dat het diepste punt nog' niet is bereikt. Het is een duidelijk bewijs dat indien een nieuwe oorlog zou uitbreken, deze behalve de ontzaggelijk vele mensenle vens, de overblijvende bewoners van Europa, in de allerdiepste armoede zou storten. Europa was het beeld van de Wester se beschaving, doch het wordt gezien: ,,wie God verlaat, heeft smart op smart te vrezen." Palestina. In Palestina is weer gedeeltelijk de strijd ontbrand, Egyptische en Joodse troepen, zijn slaags geraakt, en in alle hevigheid laait de strijd op. De Veiligheidsraad heeft Dinsdag met algemene stemm.ing, een resolutie aan genomen waarin de strijdende partijen bevolen werd, het vuren te staken. Heel eigenaardig was het, dat terwijl Egypte klaagde, dat haar posities, door de Jo den werden bedreigd Syrië er slechts met aarzeling toe te bewegen was, om het voorstel in te dienen, dat de strijd onmiddellijk moest worden opgeheven. Hieruit concludeerde men, dat de na ijver tussen de Arabische Staten onder ling, nog even om de hoek kwam gluren. België Reeds maanden houdt de Belgische kamer zich bezig met de Konings l»vestie. De Katholieken in Berlijn zouden gaarne zien dat Koning Leopold weder terug kwam. De Socialisten zijn niet tegen het Bel gische Koningshuis, doch willen dat Koning Leopold afstand doet van de troon, ten gunste van Prins Boudewijn. Het schijnt dat de Koning hiervoor zelf ook wel iets gevoeld, doch hij v/il niet heengaan als een vorst die de Bel- gjische troon onwaardig is. Zo ook, moet Prins Bovidewijn niet bereid zijn, tot Koning te worden gekroond, als zijn vader op zulk een wijze, wordt wegge zonden. Omdat de besprekingen tussen de Koning en de leiders van de voornaam ste politieke partijen, niet leidde tot het gewenste gevolg, hebben de Katholie ken voorgesteld deze kwestie door een volksstemming te laten uitmaken. Woensdag is hierover gestemd, er wa ren 83 voorstemmers en 83 tegenstem mers. Volgens de wettelijke bepalingen is het voorstel daarmede verworpen. Over de oplossing van de Koningskwes tie, mag dus het volk nog geen uit spraak doen. Het is mogelijk dat met het oog op de ernstige politieke wereldtoestand, de Katholieke kamerleden zich op het ogen blik bij deze uitspraak zullen neerleg gen, doch bij het schrijven van ons over zicht, was hun houding nog niet bekend Treden de Katholieken geheel in de oppositie en saboteren zij elk voorstel, dan is er geen andere oplossing dan nieuwe verkiezingen waarbij het zal gaan, vóór of tegen de Koning. Het Belgische volk zou dan op deze wijze, toch uitspraak doen. Deze stemming heeft de Rooms Ka tholieken, Socialisten en Liberalen in België, voor een moeilijk probleem ge- plaa^tst. Het is ook mogelijk, om stemmen- ■verlies te voorkomen, dat een gedeelte der tegenstemmers het hoofd in de schoot zal leggen. Blijven de socialisten en Liberalen tegen de Koning gekant, en is het volk ervoor, dan verliezen zij bij een Kamerverkiezing onherroepelijk enkele zetels. Zuid Korea. ■'In de Amerikaanse 'bezettings zone zijn, ongeveer 5000 communisten in op- Ds J. Fraanje te Barneveld, de nestor der Geref. Gemeente predikanten herdacht Woens dag j.l. zijn 40-jarig' ambtsju bileum, waarvan 30 jaren te Barneveld. Op dezelfde dag werd hij ook 70 jaar. Dit kan dus wel een zeldzaam, jubileui-n worden genoemd. Wij geven hier in 't kort zijn levensloop weer. Jozias Fra'anje werd 20 Oct. 1878 te Kapelle Biezelingen (Zeeland geboren.) Hij werd bij het opgroeien in de land bouw opgeleid en leefde als elk mens van nature midden in de zonde. Op 26-jarige leeftijd ging hij uit nieuwsgierigheid ter kerk te Goes bij de jeug dige Ds G. H. Kersten, welke dien middag preekte over de 4e Zondag. Deze prediking mocht het i-niddel tot zijn be kering worden. Hij verbond zich aan die gemeente en v/erd spoedig daarna ouderling. Een onwederstandelijke roeping had hij tot het predikambt; in Sept. 1908 trad hij voor het eerst op als oefenaar te Goes. In de nacht op een grinthoop tussen Kloetinge en Krabbendijke maakte Ds Fraanje zijn eerste preek. ,,God weet iioe moeilijk ik het toen heb gehad" zei hij. Ik had niet gestudeerd en moest Wat betreft de prijs, der uien is er gedurende de laatste weken, weinig te inelden. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, heeft een goede daad gedaan, door minimum exportprijzen vast te stellen. Deze bedragen als volgt: maand October 6 cent maand Novem.ber 6% cent maand December 7 cent maand Januari 7% cent Bovenstaande prijzen zijn berekend voor U.C.B, gekeurde uien, in de baal geleverd. De telers ontvangen derhalve onge veer een cent minder, omdat hierop het sorteerloon in mindering koint. Waren deze prijzen niet vastgesteld, dan zou de uienprijs ongetwijfeld nog meer zijn ingeza.kt, omdat de een zenuwachtiger dan de ander, steeds la ger zou hebben verkocht. De vraag die de gemoederen in be roering houdt, is deze, of al de uien wel hun weg naar het buitenland zullen vinden Zoals de zaken er thans voorstaan, is hiervoor wel enige hoop. Een zeer grote verruiming is ontstaan door het feit, dat aarT de Duitse bevol king een hoeveelheid van 50 millioen kilo, mag worden geleverd. De gemiddelde prijs welke de teler voor de aan Duitsland geleverde uien ontvangt bedraagt 5.25 cent, welke prijs in de koinende maanden verhoogd zal worden, met bewaarloon. Verder is be kend gemaakt, dat de Engelse firma's van hun regering een open licentie hebben ontvangen. In vorige jaren kreeg iedere uien-firma een vergunning om een bepaalde hoeveelheid uien te mogen invoeren. Thans echter is deze begrenzing ver vallen. Wel moeten de firma's erkend zijn als uienhandelaar. Wanneer echter op onverstandige wijze uien vanuit Hol land worden ingevoerd, zodat zij tot be derf in Engeland overgaan, dan zal er opnieuv/ worden ingegrepen. Het is nog niet met zekerheid te zeg gen hoeveel uien Engeland, van uit Ne derland zal opnemen. De hoeveelheid wordt geschat tussen de 80 en 100 mil lioen kilo. Bij deze cijfers komen dan het bin nenlands verbruik alsmede de hoeveel- stand gekomen. De steden Jotsjoe en Sountsjoe zijn door hen bezet. Thans rukken zij op naar de havenplaats Foesan. De Amerikanen hebben direct de staat van het beleg afgekondigd. In het gedeelte van Korea, waar de opstand is uitgebroken, bevinden zich weinig Amerikaanse soldaten. Verwacht wordt, dat Amerika zal in grijpen, wanneer de opstandelingen, er toe zouden overgaan, Amerikaanse eigendommen, of Installaties te bescha digen. toch preeken. God vvilde het en daarom deed ik het ook. Tot 21 Jan. 1912 heeft hij daar gearbeid om toen voorganger te worden van de gemeerite Teronuzen. Tijdens zijn verblijf aldaar werd hij in de volle bediening des Woords en der Sacramenten gesteld en bevestigd door heden, v/elke na,ar andere landen gaan. Bovendien moet men ook rekening houden, met de normale krimp. Omtrent de vei'ladingen naar Duits land is er nogal verschil van mening. Dat er onderhandelingen hebben plaats gehad om zulk een hoeveelheid naar Duitsland te zenden, wordt alles zins toegejuicht. De uien voor Duitsland m.oeten ech ter aan de veilingen worden afgeleverd. Nu hebben de veilingen hieraan de bepaling verbonden, dat iemand die uien wil leveren aan Duitsland, lid moet zijn van de veiling, en verplicht is, zijn gehele hoeveelheid geteelde uien, aan de veiling te leveren. Hierdoor raakt men het hart van het echt speculatieve uien telen. De telers zijn reeds van jongsaf ge wend de afzet van hun product zelf in handen te houden en te weten tegen welke prijs zij verkopen. De een verkoopt gelukkiger dan de ander, doch hoe ook de uitslag is, men is en blijft eigen baas. "Ware het niet, dat de vrees om met zijn uien te blijven zitten, menigeen weerhield, dan zou aan de oproep der veilingen niet zoveel gehoor gegeven worden. Liever zagen de telers dat de ver plichting om_ lid te werden, niet v/as ge steld en dat men vrij bleef te verkopen plichting om lid te worden, niet w"as ge- aan v/ie men wilde, hetzij aan de vei ling' óf hetzij aan de commissionnair. In de gegeven omstandigheden ver wachten wij dat zich wel zoveel telers zullen opgeven, dat de benodigde hoe veelheid voor Duitsland nu reeds geheel of voor een groot gedeelte kan worden vastgelegd. Onderstaand treft men de verzendin gen aan over de ma.and September. Wij hopen D.V. deze cijfers iedere maa.nd te kunnen verstrekken, waaruit de uientelers zelf kunnen zien, welke hoeveelheden er reeds zijn verladen. September 1948: Tsjecho Slowakije 1.607.800 K.G. Duitsland 1.358.516 Engeland 980.860 Zuid-Amerika 774.800 West-Indië 477.845 België 353.175 Engelse leger 213.472 Egypte -175.000 Amerikaanse leger 103.320 Afrilca 87.400 IJsland 40.000 Indonesië 39.810 Oostenrijk 15.200 Noórd-Amerika 10.500 Noorv/egen 4.200 Israël 198 Totaal Verzonden in: Juli Augustus September Totaal 6.242.096 K.G. 441.759 K.G 7.707.264 6.242.096 14.391.119 K.G. wijlen Ds J. R. van Oordt te Middelburg Zijn intreetekst was 2 Cor. 4 6. E'en jaar daarna vertrok de Jubilaris naar Rotterdam, om in 1916 voor de tweede maal zijn intrede in Goes te doen. In 1918 werd uit tal van beroepen dat naar Barneveld aangenomen, waar Ds Fraanje zijn intrede deed met de woor den uit 2 Cor. 5 18, na bevestigd te zijn door v/ijlen Ds Kieviet. Vele beroepen heeft de Jubilaris tij dens zijn ambtsperiode ontvangen, ook uit Amerika. Tal van deputaatschappen werden door hem waargenomen en hij maakte bij herhaling deel uit van de Generale Synode. Ook zijn vele geschrif ten van zijn hand verschenen.: bekend is vooral zijn Aantekeningen uit de Ca techisatie (op het vraagboekje van Ds Hellenbroek. Thans verschijnen nog pre ken van hem in de serie: Uit de schat des Woords. Ds ï'raanje is een man m_et grote g2e.<!t£sgaven en, een zeer geziene predi kant. In de gemeenten op onze eilanden is hij geen onbekende. Woensdagmiddag' is het drievoudig ju bileum in de kerk der Geref. Gemeente te Barneveld herdacht.'Behalve de le den van zijn grote gemeente (de kerk is tweemaal vergroot en biedt plaats aan 1500 person) waren uit alle oorden des Lands belangstellenden opgekomen; vele predikanten en alle studenten der Theol. School. De jubilaris is n.l. ook Voorzitter van het Curatorium. Overweldigend was de belangstelling voor deze herdenkingsdienst. Men schat te het aantal personen op ruim 2000. Het catechisatielokaal v/as ook be zet, waar" een luidspreker was aange bracht. Toen Ds Fraanje de kansel beklom zong de gemeente Fs. 68 14. Gelezen werd Titus 1. Na het votum en de ze gen werd gezongen Ps. 77 7 en 8. In zijn vooi-woord sprak de dominee o.m. zijn dank uit voor de belangstelling van de zijde der gemeenten, van zijn ambtsbroeders en de studenten, maar verre boven alles staat: „Gode zij dank voor zijn onuitsprekelijke gave!" Deze dag is een blijde dag voor hem., maar zijn stervensdag zal zijn blijdste dag zijn en de jongste dag zijn bruilofstdag. Zijn tekst v/as Titus 1 2: ,,In de hoop des eeuwigen levens, welke God die niet liegen kan, beloofd heeft, voor de tijden der eeuwen, maar geopenbaard heeft te Zijner tijd. Het thema: ,,Een kroon op het werk, in het opschrift van de brief van Paulus aan Titus. Punten 1. Beluisterd (in de hope der heerlijk heid) 2. Verklaard (in Zijn eeuv/ige Raad) 3. Beloofd (door een God die niet liegen kan) 4. Ver-vuld (om eeuvrig te ver-vullen. Na de predikatie en de toepassing werden toegesproken: de burgemeester van Barneveld; Ambtsbroeders Dr Steenblok met de studenten; kerkeraad; Gemeente - catechisanten - jong en oud; schoolpersoneel; zijn Vrouw, kinderen en kleinkinderen. Daarna kreeg Ds J. v. d. Berg van Utrecht de leiding. Allereerst gaf deze het woord aan ouderling Goor, de oud ste ouderlipg. Deze sprak namens de kerkeraad. Vervolgens sprak namens het Gemeentebestuur Burgemeester Kuntze; Ds A. de Blois namens het cu ratorium- der Theol. Schooi; Dr Steen blok namens docenten en studenten; Ds A. van Stuyvenberg namens de classis Barneveld; Ds J. v. d. Berg namens Part. Synode van het Oosten; Ds A. Verhagen als la,atste spreker een alge meen woord, welke staande liet zingen Ps. 122 3. Het was inmiddels half zes geworden. Ds Fraanje liet nog staande zingen Ps. 133 3, waarna de zegen op de gemeente werd gelegd. Ds Fraanje, die nu de leeftijd der sterken bereikt heeft is nog zeer vitaal, ledereu Zondag' preekt hij nog 3 keer. Hij is wars van alle mensenverheerlij king en wil zich niet gaarne het i^nid- delpunt der belangstelling zien. De eer van Zijn grote Zender staat bij hem al tijd voorop. De Heere spare hem nog vele jaren en voor zijn gemeente en voor de gemeenten in 't algemeen. EEN VIERLING GSBOKEN Mevrouw Bessie Taylor, de vrouw van een monteur uit Edmonton in En geland, heeft het leven geschonken aan een vierling. De artsen hebben hoop, dat de drie jongens en het meisje in het leven zullen blijven. Zij bevinden zich nu in een couveuse en om ze uit elkaar té kunnen houden heeft men hen lintjes in verschillende kleuren omgedaan. De moeder, die reeds twee jongens heeft, maakt het goed.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 2