De Rekenkamer Buitenland •z--e MEDITATIE Geopenbaarde verborgenhsden Daniël Marinus Mierop f EIIAIIDEn-tllEUl/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelharnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Dnikkerij 19 CHR. VVKFKBLAO OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZÜID-HOLLANDSCHE en ZEEÜWSCHE EILANDEN ZATERDAG 23 OCTOBER 1948 21e JAARGANG No. 1764 Abonnementsprijs 1.50 p. Htvartaal" Advertentieprijs 12 et. p. millirnetcr. Bij contract speciaal tarief. Wantoestanden by Overheids instanties. Het verslag der Algemene Rekenka mer, betreffende haar werkzaamheden over het jaar 1947, is verschenen. Het is een staatstuk van 84 bladzijden groot, waarin de verkeerde toestanden in ons staatsbestel worden aan het licht gebracht. De Rekenkamer pluist alle staatsre- keningen na en onderzoekt tevens, hoe de fouten zijn ontstaan. En eenmaal in het jaar worden, zij het dan in gereser veerde termen, deze door overheidsin stanties begane fouten, aan de open baarheid prijs gegeven. Zo'n Rekenkamer in ons Staatsbestel is een onmisbaar ding. Het is het beste middel tegen corrupties en het openbaar brengen van deze ongewenste toestan den heeft tot gevolg dat veel misstan den worden voorkomen. Onze Staatshuishouding loopt over milliarden en totaal foutloos zullen deze nooit kunnen worden beheerd. Maar er is toch veel waarop nodig de vinger moet worden gelegd. De Rekinkamer is er om de rotte plekken op te sporen, met cijfermateriaal te belichten, om herhaling er van, de pas af te snijden. Er zijn ook „kleinigheden" die wor den toegelicht, maar het zijn soms juist de „kleinigheden" waarop het grote pu bliek scherp let en zo staat er op blz. 37 van het rapport waaraan men zich, „naar aanleiding van deze weinig belangrijke feiten een oordeel vormt over de gehele staatsdienst." Wij willen enkele van die „kleinighe den" meedelen, maar tegelijk een paar grovere dingen uit dit Jaarverslag aan stippen. Een hoofdambtenaar van Sociale Za ken maakte, zoals bij een wegcontrole bleek, gebruik'van een dienstauto, zon der het op de voorruit aangebrachte kenmerk „dienstauto", terwijl de tot rijden onbevoegde 16-jarige zoon chauf feur was. De Rekenkamer tekende hier bij aan, dat aan deze hoofdambtenaren op Rijkskosten reeds achtereenvolgens 3 auto's waren toegewezen, waarvan één na korte tijd, blijkbaar door ondoel matig gebruik weder moest worden te ruggenomen. Met auto's schijnt er nogal ruw te worden omgesprongen. Het autopark van het Centr. Bur. Verzorging Oorlogs slachtoffers (over 1946) had 3 tweede hands auto's voor 3 a 4000.per stuk aangekocht, die „ondanks kostbare reparaties reeds na ongeveer een jaar alleen voor sloop waren geschikt." Acht auto's waren al voor sloop verkoeht, van de overblijvende waren er 15 (d.i. ongeveer 30% van het totaal aantal) slecht. Hierbij werd aangetekend, dat de minister van binnenlandse zaken ten tijde der controle reeds bezig was in te grijpen. De minister van economische zaken vroeg eind 1945 aan dè Rijksbureaux voor handel en nijverheid om een ver slag te maken over de periode van hun bestaan. Hiervoor werd een bedrag van 10.000 uitgegeven. Woordelijk schrijft men daarbij: „De ambtenaar, die bij deze bureaux dit werk verrichtte, en daaraan ongeveer een jaar arbeid be steed heeft, vatte het geheel samen in een proefschrift, waarop hij de graad van doctor in de handelswetenschappen verwierf." tr moet daar zelf het commentaar maar op maken. De Rekenkamer geeft meerdere voor beelden van geschièds'schrijving over overheidsinstanties. Het Rijk werd uit gever en er ontstond een „bloembol- lenboek." Daarover is door minister Lieftinck met zijn ambtgenoot van land bouw, visserij en voedselvoorziening, van gedachte gewisseld. Want het resultaat was bedroevend. Minister Lieftinck be rekende „dat tegenover uitgaven van rond 58.000 (begroot was 50.000) ontvangsten stonden ten bedrage van 24.500 (begroot was 31.500) en dat van de 1600 exemplaren nog meer dan de helft onverkocht was, nadat het boek twee jaren in de handel is geweest." Bij de controle op „Herrijzend Neder land" bleek, dat op de liquidatie-balans een post was vergeten van ruim .,Maar er is een God in den hemel. Die verborgenheden openbaart." (Dan. 2 28a.) I. Een opmerkelijk woord is het, wat wij vinden in de Profetiën van Daniël en v/at hij uitspreekt, als hij gebracht is voor Koning Nebucadnezar om hem mede te delen de droom, die hij ge droomd had en deszelfs uitlegging. Alle tovenaars en sterrekijkers, gui- chelaars en Chaldeeën, waren ontboden naar het Koninklijke hof. Alle degenen, die uitblonken onder de oud-Oosterse wijsheid, hadden van de Koning de op dracht ontvangen om hem de droom, waardoor zijn geest verslagen en zijn slaap gebroken was, beleend te maken. Ernstige bedreigingen, als de droom hem niet werd medegedeeld, en schone beloften, voor dengene, die hem de droom en deszelfs uitlegging zou be kend maken, werden door de Koning gedaan. Maar geheel de wijsheid der wereld vermocht niet deze taak te ver vullen. Het v/as ook een boven-mense- lijke opdracht, die aan hen gegeven werd. De wijzen werden airede gedood en men zocht ook Daniël en zijn medge- zellen te doden. Eerst toen begaf zich Daniël naar het hof van de Koning om tijd en uitstel te verzoeken, opdat hij de droom en deszelfs uitlegging zou bekend maken. En deze verborgenheid werd Daniël in een nachtgezicht geopenbaax-d; als hij zich met zijne vrienden in de weg des gebeds gewend heeft tot dien God, Dien hij voor des Konings aangezicht roemt, als te zijn een God, Die Verbor- geiüieden openbaart. Verborgenheden, die geen mens open baren kan, werden Daniël bekend ge maakt; maar niet alleen Daniël ervaar- de het, dat de God in de hemel verbor genheden openbaart, al Gods volk leert het in hun leven uitroepen: Er is een God in den hemel, die verborgenheden openbaart. En die verborgenheden Gods worden niet bekend gemaakt aan de wijzen der wereld; voor hen worden de verborgenheden van het Koninkrijk der hemelen verborgen .gehouden. God, volvoerende zijn eeuwig welbehagen, maakt Zijn verborgenheden bekend aan Zijne kinderen. En voor dit wjelbehagen dankt de Hsere Jezus Zijne Vader: Ik dank U, Heere des hemels en der aarde, dat Gij deze dingen, voor de wijzen en verstandigen verborgen hebt en hebt dezelve de kinderkens geopenbaard; ja. Vader, want alzo is geweest het welbe hagen voor U. Die dingen, die God verborgen houdt voor de wereld en zijn volk openbaart het zijn de verborgenheden, van dat Koninkrijk, dat niet van deze wereld is. Daniël dit uitroepend: Er is een God, die verboi'genheden openbaart, had dit niet sJleen in deze zaak ondervonden, maar hij en zijne vrienden hadden be vindelijke kermis van het woord van David uit Ps. .25 14: „De verborgen heden des Heeren zijn voor degenen, die Hem vrezen." En wat is nu wel de grootste verbor genheid, die God zijn volk openbaart? Het is die verborgenheid waarvan Pau- lus spreekt, dat Hij groot is; De ver borgenheid der godzaligheid: God is ge openbaard in het vlees. Schier overal in Gods Woord, wordt dit ons als een ver borgenheid aangegeven (1 Col. 1 26), 1 Tim. 3 9, Efez. 6 19) en ook Gods volk leert het als een verborgenheid. In onze dagen kent schier geheel de wereld de naam van Jezus; ja geheel de wereld tooit zich met de naam van Christelijk, maar de verborgenheid, die in deze naam ligt, maakt God zijn volk bekend, in een weg, waarin de verbor genheid der ongerechtigheid ons ge leerd wordt. Er is een God in den hemel, die door Zijn Geest en Woord zijn volk bekend maakt met die verborgenheid, die de wereld niet kent, dat wij buiten God zijn. De mens is van nature, god-loos en goddeloos. God-loos is onze staat en goddeloos de openbaring van onze god loze staat. Levende onder de beademing van Gods Woord, opgevoed onder de leer der waarheid, kan do mens wezen (verstan delijk), dat hij god-loos en goddeloos is, maar er is een God in de hemel, die deze verborgenheid openbaart in de weg van volvoering van Zijn Raad. Die ver borgenheid, die door het licht van Bo ven, dat in de duisternis van ons hart zal moeten schijnen om ons daarmede bekend te maken, is de eerste, waar mede dat volk bekend gemaakt wordt, gezien de vaste orde, die de Heere, met al Zijn volk houdt en die wij vinden konnen in het schone Heidelbergse on derwijs. A. V. (Wordt vervolgd) De familie Mierop aan de Sasdijk te Middelharnis ontving Woensdag avond via het Gemeentebestuur de verpletterende mededeling, dat hun enige zoon Daniël IVtarinus, bij een ongeval te Soerabaja d.d. 20 Octo ber is overleden. Daniël was als vrijwilliger in mi litaire dienst getreden en was bij de gronddienst van de Luchtstrijdkrach ten. Eerst is hij te Soest geweest; twee jaar geleden moest hij naar Indië. Hij stond op het punt om ge demobiliseerd te worden en-zou met het s.s. .Waterman" naar huis ko men. Door het uitstel'van de demo bilisatie, moest hij, evenals zoveel andere jongens die vurig naar huis verlangden, in Indië verblijven. Zijn werk bestond de laatste tijd als chauffeur met een tankauto benzine naar het vliegveld vervoeren. Op een dezer ritten schijnt de auto in brand gevlogen te zijn waarvan hij het slachtoffer geworden is. Het tele gram meldde, dat hij aan bekomen brandwonden in het hospitaal is overleden. De juiste toedracht van het ongeval is nog niet bekend; het is ook mogelijk, dat de auto door ex- trimisten is in brand geschoten. Daniël Mierop was 25 jaar en 5 maanden oud. Tijdens de bezetting is hij naar Duitsland gevoerd en mocht gezond terugkeren. Het is een ontzettende slag voor de Ouders, voor zijn ver loofde te Soest en voor de verdere familie, dat hij zo kort voor zijn te rugkeer moest verongelukken. Van Flakkee was Willy Campfens met hem in dezelfde compagnie. Twee andere Plakkeese jongens, de Vos uit Oude Tonge en Grinwis uit Ouddorp, die ook in dezelfde afd. waren zijn kortgeleden teruggekeerd omdat ze waren afgekeurd en had den de groeten bij zijn ouders ge bracht. Deze week kwamen nog twee brieven van hem, dat hij in bla kende welstand verkeerde. Nu is zijn leven afgesneden. De verslagenheid is algemeen groot. De Heere sterke de zwaarbedroef- de ouders en familie en geve ze kracht naar kruis. 70.000, waar door het nadelig saldo kwam op 2.478.648.72. Overigens wa ren de boelcen sinds Juli 1946 zoek ge raakt. Een steekproef bij het hoofdstuk bin nenlandse zaken der rijksbegroting, om na te gaan in hoever toegestane bedra gen waren overschreden, bewees, dat voor een aantal posten waarvoor 24 millioen was toegestaan, een crediet was geopend van niet minder dan 60 millioen. Op zakelijk terrein blijkt de Overheid geen gelukkige hand te hebben. Onno dig houden de Rijksbureaux bij de ban ken geweldige saldi's aan, die op een bepaald moment tot 36 millioen waren aangegroeid. Nu ontstaat het eigenaar dige, dat, via het schatkistpapier waar in de banken op hun beurt deze gelden voor een deel beleggen, het Rijk tegen Ijetaling van rente zijn eigen kapitaal mag opnemen! Zo zouden meerdere voorbeelden kun nen worden aangehaald, van onvoldoen de zorg in de omgang met het moeizaam door de burgerij opgebracht belasting geld. Wij zien hier de voorbeelden vaiT een Overheid, die zich op zakelijk gebied dikwijls zo stuntelig gedraagt en intus sen tegenover de zakenwereld zelf een hoge toon aanslaat en met eindeloze voorschriften een verlammende invloed uitoefent. Ten tijde van de dictatuur gingen alle misstanden in de doofpot. We le ven nu in een democratisch geregeerd land en het is goed, dat de gemaakte feilen aan het licht komen. Van meetaf kunnen ze dan de kop worden ingedrukt. Parijs. De Veiligheidsraad heeft de kwestie Berlijn nog niet behandeld. Zeer druk zijn de afgevaardigden in de weer, om als nog te trachten een oplossing te vinden. Men wil het uiterste beproeven om een breuk met Rusland te voorkomen. De standpunten van de twee partijen zijn bekend. Onder hoogspanning wordt nu gewerkt, om een compromis te vin den, waardoor beide partijen tot elkan der gebracht worden. Het gerucht gaat dat Molotow zelf naar Parijs zou ko men, als een bewijs, dat de Russen ernst mg-üten met deze aangelegenheid, en ook van hun zijde, niets onbeproefds laten. Bramuglia, de voorzitter, zou een re solutie hebben ontworpen, waarin zo wel Rusland, als de Westerse Mogend heden, de schuld krijgen van de ont stane moeilijkheden. Wanneer Rusland hiermede accoord zou kunnen gaan, dan zal de Veiligheids raad de Grote Vier verzoeken, nogmaals met elkander te spreken, ten einde te trachten tot een oplossing te komen. Het wachten is nu dus op Rusland en mocht dit land bereid zijn een weinigje water in de wijn te doen, dan zouden de Westerse Mogendheden ook niet stok stijf oj) hun stuk blijven staan. Intussen maakt Amerika met koorts- achtigen haast, werk van de uitbreiding harer bewapening. Ook in Amerika wint de mening veld, dat West Europa, in genen dele ver waarloosd mag worden, want een weer loos West Europa zou direct als prooi gekozen worden, bij een aanval door de Sowjets. Het zou dan heel wat moeite en mensenlevens kosten, om de Russen uit deze posities, die zo gemakkelijk hadden verworven, weder te verdrijven. Frankrijk. De toestand in Frankrijk is heel ernstig. Terwijl de Verenigde Naties te Para's vergaderen en 58 landen hun afgevaar digden naar Frankrijk hebben gezonden, vertoond het economische leven, het zeer droevige beeld van Frankrijks in nerlijke zwakte. De Communisten waren op bevel der hogere leidingen besloten, om terwijl de Verenigde Naties te Parijs bijeen waren, grote stakingen op touw te zetten en het normale leven zo mogelijk in de war te sturen. De regering was hiervan op de hoogte, doch heeft uit vrees voor onlusten, geen maatregelen genomen. Ernstige stakingen, dreigden de ge hele huishouding in de war te sturen, zelfs op zodanige wijze, dat men zich af vroeg of een burgeroorlog zou kunnen uitblijven. Als de communisten naar de macht hadden durven grijpen, zouden de Gaullisten dit hebben belet. Toen de communisten zagen, dat zij het beoog de doel niet zouden bereiken, gingen zij over tot terreur. In de fabrieken werden de ketels gedoofd of de electrische cen trales bezet. Zelfs gingen er geruchten dat zij er toe zouden overgaan, om> de mijnen onder water te zetten, wat voor het land een grote ramp zou beteke? nen. Enkele grote steden in het Noorr den van Frankrijk, zitten geheel zon der gas, electriciteit en waterleiding. De (Vervolg pag. 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1