Rechtzaken Plaatselijk Nieuws Schrammetje schrijft: Woensdag- 20 October 1948 „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 3 SCHEKPENISSE Openbare raads vergadering op Dinsdag 19 October 1948 des voormiddags 10 uur. Ag-enda: 1. Ingekomen stukken. 2. Kapport verbetering riolering Kalis- buurt (Oostzijde). 3. a. Bespreking be loning g~enees- enverloskundige armen- praktijlt, b. Voorstel ontslag Mevr. Lin- denberg-Klooster. 4. Circulaire Gratifi catie-verlening over het jaar 1948. 5. "Wijziging gemeentebegroting 1947. 6. Adres Prov. Zeeuwse Vereniging Vreem delingenverkeer om subsidie. 7. Verzoe- Icen ora tegemoetkoming art. 13. L. On derwijswet 1920. 8. Bespreking cursus Vervolgonderwijs voor de rijpere niet jneer leerplichtige jeugd 1948/1949. 9. ■Vaststelling Onteigeningsplan. 10. Aan vulling Algemene Politieverordening. Sluiting. .STAVENISSE De melkslijter A. Fie- rens had bij het op gang brengen van zijn motorfiets het ongeluk met zijn hand tussen de ketting te geraken. Van zijn linkerringvinger werd een gedeelte van de top afgeknepen, terwijl de pink eveneens gekneusd werd. Vrijdagavond werd door de Stichting Dorpsgemeenschap in de Bewaarschool weer een filmavond gehouden, waarvoor slechts geringe belangstelling was. Na opening door de Voorzitter, Burgemees ter Li. A. Verburg, werd door Dr Bern- Jiardi films vertoond over: De Graan- toouw in Canada; Een reis langs de Ca nadese St. Laurensrivier, Het leven der waterspinnen, De forellenkwekerij, Vo- gelleven. Met aandacht werden deze interes sante en leerzame films door de aanwe zigen gevolgd. In zijn slotwoord deelde de Voorz. mede dat op 29 October de Kronings- film zal vertoond worden. THOLEN Zitting Kantonrechter op Vrvjdag 15 Oct. 1948. Als' eerste kwam voor D. W. PI. te Oud Vossemeer, verdacht van zijn vee te hebben laten lopen op grond waarop uien v/erden geteeld van Aarnoudse. Na een rap betoog van verd. waarbij hij probeerde aan te tonen dat de schade ook door andersmans vee was aange bracht en het horen van 2 getuigen, welke bevestigden dat het vee van PI. was, was de eis 15.— of 8 d. Uitspraak 7.50 of 5 dagen. J. J. L. te Oud Vossemeer had gere den met een oude Ford met ondeugde lijke remmen, eis 40.of 25 dagen. Uitspraak idem. H. V. A. te St. M. moest voor het rijden zonder licht betalen 2.of 2 d. Idem zonder licht 3.of 3 d. P. Pr. te Stavenisse een "oude dove man, evenwel goed bespraakt hoorde te gen zich eisen wegens niet rechts hou den met zijn rijwiel 3.of 2 d. we gens uw jeugd aldus de Rechter zal ik het brengen op 1.of 1 dag. J. V. Th. te Halsteren wegens het rij den zonder achterlicht kreeg 2.of 2 dagen. W. A. D. had op straat gekopt met een tennisbal waardoor deze bij een buurman aan de overzijde tegen de rui ten vloog. Deze kopstoot kostte D. 3.i of 3 dagen. P. A. E. te Tholen had na 11 uur nog bezoekers in zijn café. Vrijspraak om dat hij niet zelf vergunninghouder was. Wegens het laten rijden van zijn chauffeur met een auto zonder behoor lijke remmen kreeg E. een boete van 50.— of 20 dagen. Idem voor het laten rijden zonder rij bewijs door een zijner chauffeurs 40.- of 20 dagen. J. W. BI. te Poortvliet was opgetre den als monteur voor het aanleggen van lichtpunten enz. zonder hiervoor ver gunning te hebben 3.of 3 dagen. Wegens handel in radio's zonder ver gunning moest hij 2.of 2 dagen in casseren. L. V. D. te St. Annaland had een zandstraatinrichting in zijn zaak welke niet voldeed aan de eisen der Wet. Her haaldelijk was hij er op gewezen dat door het verspreiden van zandwolken de gevreesde longziekte Cyloscose kon ontstaan. Hij had wel verbeterd doch niet voldoende. Na het horen van de getuige deskundige v/as de eis 75. of 40 dagen. Uitspraak 100.of 40 d. C. P. Chr. te Tholen had zijn vee la ten lopen op het land van V. R. waar door schade v/as ontstaan aan het ge was. Eis 6.en.f 10.uitspraak 5.^en 10.of 2 m. en 5 d. De zaak van W. M. v. N. wegens han del in radio's werd aangehouden omdat verd. straks een vergunnnig zal krijgen S. W. te St. Annaland had ondeug delijk ijs in zijn zaak verkocht. Het ge brek aan leidingwater als dit niet loopt en gebrek aan stooksel mijnheer, aldus verd. is de oorzaak. Ik drijf 27 jaar een ijscozaak en nooit ben ik bekeurd. Na dat de rechter hem had gewezen in verband met de volksgezondheid op het gevaar van het gebruiken van ondeug delijk ijs was de eis 75.of 30 d. uitspraak 50.of 20 d. L. M. G. te St. M'dijk was bekeurd omdat hij zijn hond achter een haas had laten aanlopen. Eis 20.of 10 dagen. Uitspraak 5.of 5 dagen. Voor M. W. Q. te Tholen welke ver- baliseerd was, omdat hij zonder in het bezit te zijn van diploma's verpakte ge neesmiddelen in zijn zaak verkocht, trad op mr V. d. Hoeven te Tholen. Na een duidelijke uiteenzetting van verdediger waarbij hij er op wees dat Q. in 1943 de zaak van Schot had overgenomen, niet wetende dat hij niet bevoegd was om als drogist op te treden, daar hij meende dat het op naam van Sch. kon doorgaan en verklarende dat Q. na aan vrage bij de verantwoordelijke instan ties geen vergunning heeft gekregen, terwijl zijn drogisterij eigenlijk toch een filiaal is van Corona te B. op Z. en dat hij nu niet meer zal doorgaan met de verkoop van v.n. geneesmiddelen, was de eis 15.of 5 dagen. Uitspraak ƒ5.of 5 dagen. M. W. Q. te St. M'dijk was met zijn rijwiel afgeweken van het rijwielpad, deze schuiver kostte het jongemens 6. of 3 dagen. P.' F. R. te Roosendaal had op de dijk te P. de bocht niet goed genomen waar door schade ontstond aan andermans fietsen, 12.50 of 5 dagen kwam op rekening van onze Braber. J. L. L. te Brouwershaven had met zijn auto gereden zonder kop- of stop licht. Na een reprimande van de rechter dat hij als zoon van een politie stond te liegen was de eis 15.^ en 10. Uitspr. 12.50 en 7.50 of 2 ij 3 d. -O- TROEPENTRANSPOKT Het troepentransportschip Grote Beer is Zondagmiddag met negenhonderd mi litairen uit Indonesië te Amsterdam teruggekeerd. HEBKINGEN A.s. Donderdag 21 Oct. hoopt D.V. des sav. 6.30 uur voor de Geref. Gemeente op te treden Ds J. Bel van Dirksland. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij de heer W. v. d. Veer, een kip twee eieren heeft gelegd, welke vast aaneen zaten. De herstellingswerkzaamheden aan de kademuur en bestrating zijn voltooid waarvoor aannemer Cv. d. Veer en zijn helpers, alle eer toekomt. Zoals ik verleden week schreef, valt er de laatste maanden in de landbouw een aardige duit te verdienen. Vooral de mensen, die in 't aangenomen" wer ken, zwoegen hard, want hoe eerder het onder handen zijnde werk klaar is, hoe vlugger het bedrag, waarvoor dit werk aangenomen is, kan worden opgestre ken. Het vele werk, dat er op het land te doen is en de hoge lonen die worden betaald, verleiden er echter vele ouders töe om hun kinderen, die in de hoogste klassen op de lagere school zitten, ook mee te nemen naar de akker. Dat de omstandigheden om deze kinde ren naar 't land te sturen erg aanlok kelijk zijn, kan Schram heel goed be grijpen. Doch daarmee zijn we niet klaar. De wet laat toe, dat er een paar weken z.g. "landbouvi/verlof wordt gege ven, doch dat is bedoeld voor kinderen, wier ouders een eigen bedrijf hebben. Vader moet bij de „mesjeu" een formu lier tekenen, dat zijn kind op dat „eigen bedrijf" werkzaam zal zijn. Het komt echter talloze malen voor, dat ouders ook Christelijke ouders met een stalen gezicht invullen, dat het kind op een eigen bedrijf werkzaam zal zijn, ter wijl daarvan niets, maar dan ook niets waar is. Terwille van geldelijk voor deel wordt er dus botweg een leugen op papier gezet. Dat het schoolhoofd van zulke ouders een minder prettige in druk krijgt, is zeer begrijpelijk. En op het ontvankelijk gemoed van de jeugd hebben zulke leugens een uitwerking, waarvan later de wrange vruchten zul len worden geplukt. Als Vader het met de waarheid zo nauw niet neemt, zal zoon- of dochterlief het in de regel ook niet doen! Per slot van rekening zouden hoegenaamd alle ouders in deze tegen woordig zo dure tijd wel een door hun schoolgaand kind verdiend extra'tje kunnen gebruiken. Evenwel de kinderen van hun die het met de waarheid niet te krap nemen slepen een lekkere cent in de wacht en de kinderen van de eerlijke ouders heb ben schijnbaar niets. Schijnbaar zeg ik. Want in werkelijkheid hebben de laat- sten meer. Zij ontberen niet het onder wijs, dat ze zo brood- en broodnodig hebben. In vele gevallen is het zó, dat er na de lagere school weinig meer wordt bijgeleerd. Deze kinderen dienen dus niets van de leerstof te missen. En zij, die van plan zijn naar hoger onder wijs te gaan, behoren ook zo min moge lijk schoolverzuim te maken, daar ze anders absoluut niet mee kunnen. Dat dienen de ouders wel te bedenken. Het welzijn van het kind, ook voor de toe komst, moet hoger worden aangesla gen, dan het financiële voordeel, dat er met enkele weken landarbeid te behalen is. Tenzij, dat het gezin in zulke gelde lijke zorgen verkeert dat deze verdien sten absoluut onontbeerlijk zijn. Hoewel er dan nog de risico aan vast zit, dat bij een eventuele bekeuring de rechter een boete voor het schoolverzuim op legt, die minstens gelijk is aan het ver diende loon. In welk geval men meer achteruit, dan vooruit geboerd is. Een schoolkind behoort op school en een ouder is aan zijn kind verplicht, dit sa men met het onderwijzend personeel de nodige kennis bij te brengen om het leven mee in te gaan. Of men moet er over denken als die moeder in Amstel veen, die aan de onderwijzeres van haar kind de volgende brief schreef, die ik uit „Onze Vacatures" te lezen kreeg: Hoogverachte Jufvrouw, Als dat U maar in U eige vuile haren mot kijke, 't is zonde dat ik het zeg maar me rietje heit geen pietjes en als me rietje wel pietjes heit dan het ze dat niet van mijn, maar van dat rotjong van Van Maanen die stinkende zwart- handelaar die in de oorlog nog niet het zweet tussche zijn teene verdienen kon en die nou een verbeelding heit als of ie iedere morgen de neus van de ko ningin mag uitpeuteren. Ik ben zoge- zeid van eervolle fermielje en uwes zal ook wel es nodig motte als dat U mijn rietje dan ook mot laten gaan, ze het het van de week al drie keer in der broek gedaan en het is tog al zo zeunig met de tektiel. Ik loop al 10 weken met- punten van een sloop voor me man se kusse en die krijgt altijd hartklopping als ie slaapt met sonder sloop om se kusse van wegwerkzaamheden aan de sierkan. ik ben van eervolle famielje en me andere kind krijgt U niet ik sel se self wel leere lese en anders maar son- dere rekene en me fader en moeder kende ook niet rekene en ze ware er al tijd self bij en van kleinduimpie heb U ook gelogen hij klom niet in een eikel boom maar in een kastanjeboom ik weet het als de dag van gister van juf vrouw de Kramer en die was een heel wat geleerder juffrouw dan U -met U moderne fratzen. U rookt en heb staan soenen met me neef van de tram die heit het swart op wit gesien. ik ben van eervolle fermielje en heb nooit andere mannen gesoend als nae eige man en dat mag en die 3 voor rietje der taal is voortrekke van de rijken en breie heit U ook al geen kaas op u brood gevrete, U doet niks dan lachen in de klas in- plaats van breie maar daarvoor betaal ik geen schoolgeld en zingen kan u ook niet, me kind ken nog niets eens van die witte roos bij het kerkhof. U bent een rotschool. hartelijke groeten van jufvrouw de B. Zo'n brief spreekt voor zichzelf: aan zulke gevallen is geen zalf te strijken! SCHRAMMETJE. Thans is men bezig de haven uit te baggeren, en sluis aan spui, en water kering te verbeteren. STELLENDAM De in de Geref. Kerk beroepen predikant Ds van Lummel heeft voor dit beroep bedankt. Ten bate van de Chr. Miltaire Te huizen collecte heeft opgebracht de som van 225. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk collecte worden gehouden voor de Chr. Bewaarschool. GOEDEREEDE Dhr A. Bokslag te Schoorl heeft van dhr D. van Gelder al hier zijn Beurtvaart Goedereede-Rotter- dam overgenomen. Wij wensen schipper Bokslag veel succes. Dhr Corn. Westdijk, diaken in de Ned. Herv. Kerk heeft 2.50 ontvangen voor de kerk en bij het collecteren van j.l. Zondag nog ontvangen lx/ 2.50 en 1 X 1.Gevers of geefsters hier voor hartelijk dank. OOLTGENSPLAAT Woensdag a.s. hoopt D.V. om 6.30 viur voor de Ger. Gemeente alhier op te treden Ds J. B. Bel van Dirksland. ------O------ DISTRIBUTIEDIENST GOEREE—OVEBFLAKKEÉ De Directeur van de Distributiedienst GoereeOver:^akkee maakt bekend dat de inlevering aanvraagformulieren en naamlijsten Toeslag Bijz. arbeid 12e en 13e periode, zal plaats hebben als volgt: Woensdag 20 October: Middelharnis van 9 tot 12 uur voor de letters A t.m. M en van 1.30 tot 4 uur van N. t.m. Z. Stellendam van 9.30 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Donderdag 21 October: Goedereede van 9 tot 11 uur. Melissant van 9.30 tot 12 uur. Vrijdag 32 October: Ouddorp van 9.30 tot 12 en van 1 tot 4 uur. Sommelsdijk van 9 tot 12 voor de let ters A t.m. M en van 1.30 tot 4 uur van N t.m. Z. Zaterdag 33 October: Nieuwe Tonge van 9 tot 10 uur. Dinsdag 26 October: Dirksland van 9 tot 12 iiur voor de letters A t.m. M en van 1 tot 3 uur van N t.m. Z. Woensdag 37 October: Oude Tonge van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Stad aan 't Haringvliet van 9 tot 11 uur. Donderdag 38 October: Den Bommel van 9 t9t 12 uur. Vrijdag 29 October: Ooltgensplaat van 2 tot 4 uur. Herkingen van 9.30 tot 11 uur. Mede brengen de stamkaart van alle werknemers. De na-uitreiking bonkaarten voor zelfverzorgers en niet-zelfverzorgers zal plaats hebben op Maandag 25 October a.s. te Middelharnis van 2 tot 4 uur. Goedereede van 2 tot 3 uur. En op Dinsdag 26 October te Oolt gensplaat van 3 tot 4 uur. STAD AAN 'T HARINGVLIET Vrij dag, 22 October a.s. te 14 uur bestaat er gelegenheid tot kosteloze in-en her inenting ten huize van de gemeente-ge neesheer. In verband met het verzenden van pakketjes aan onze jongens in Indië, is het gewenst dat van adresverande ring regelmatig op de gemeente-secre tarie kennis wordt gegeven;

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 3