Uitvinding van een nieuwe Uien-afstaartmachine Eenvoudige constructie. Verbluffende resultaten, Bladz. 2 „E I L A N D E N - N IE U W S" Woensdag 20 October 1948 VERVOLG RECHTZAKEN MARECHAUSSEE OSKAM. had, waarop Oskam bij hem gekomen was. Toen Oskam hem wilde slaan, had hij hem bij de keel gegrepen, juist toen de Duitser weer binnen kwam, Oskam sloeg hem teen met de kolf van de karabijn, die de Duitser bij zich had. ,,Is dat waar?" „Dan zou ik hem doodgeslagen hebben." „Dat vraag ik niet. Wat deed U met die jongen? „Hij heeft me niet bij de keel ge grepen." ,,Is de verklaring juist of niet?" „Onjuist! En Verolme heb ik niet orti zijn zoon, maar wegens een overtre ding crisiswet gearresteerd!" G. M. V. d. Meijde te M'harnis bij wie Oskam terzake van zijn dochter tovam, die met de Duitsers meeging, v/at hij verboden had, verklaarde Oskam nadat deze hem geslagen had, bijna gekraakt te hebben. Ook hier zei Oskam, dat het tegendeel waar was. „Van der Meijde wa:s zenuwachtig", zei besch. Ik heb Wel een grote mond tegen hem open gedaan, maar niet geslagen! „Is van der Meijde een fatsoenlijk man?" „Zeer fatsoenlijk. Hij heeft me echter alleen mas r bij de borst gegrepen' „Dat doet een fatsoenlijk man toch zo maar niet!" Van P. D. Sieling te Melissant was er het verhaal over het onderduiken van heel zijn gezin en het overlijden van zijn zoon in een kamp. Eveneens van Abr. Tieleman, die hij bedreigd en geschopt had. „Tieleman ken ik niet!" „Hebt U wel eens geschopt?" ,,Neen, ik schopte nooit!" P. Hager had van Oskam bij het zoe ken naar een radio opstoppers gehad, dat het bloed hem uit neus en oren liep. „Dat ontken ik voor de volle 100%!" „Staat Hager goed bekend? „In mijn ogen niet. Er is nooit iemand geweest, die ik letsel toebracht." C. Kievit, te Middelharnis, die een ruit bij Koster ingooide was ook door Oskam geslagen. Natuurlijk ontkende hij dit ook. o, „Sloeg van der Wedden hem dan "Neen, ik heb nooit gezien dat v. d. Wedden iemand sloeg." ,,Jij ook niet?" „Nee, ik sloeg niet! Ik pakte wel eens iemand bij z'n jasje. Maar dat doe je als je politieman bent. Armen- zwaaiend demonstreerde Oskam hoe hij z'n arrestanten eens bij hun jas pakte. En dan kijk je ze eens goed aan, bij een verhoor." „Is U al eens verhoord?" Tg ^^En niet bij Uw jas gepakt?" „Neen." „O, omdat U zei dat dit zo de ge woonte is van de politie!" Jacob Jongejan te Middelharnis had in een radio-affaire ook slaag gehad en de kikkersprong moeten maken. Oskam herinnerde er zich niets van, maar de kikkersprong laten maken o nee, dat was pertinent niet gebeurd. Wel in de dienst, maar nooit door een arres tant. C M. Vogelaar te Melissant, door Oskam betrapt op in zijn bezit zijnde bonkaarten had 24 uur geboeid op een stoel gezeten. Met gebalde vuisten had Oskam hem in zijn gelaat geslagen en beide duimen in zijn keelholte gestoken terwijl hij op Vogelaars tenen ging staan .Vogelaar kan ik me heel goed herinneren. Ik had van hem geen ver hoor nodig, want in zijn tas vond ik een lijst, waar de bonkaarten vandaan kwamen! „Hebt U op zijn tenen gestaan. Hem geslagen?" ,TNeen, neen! Van A tot Z ontken p Vogelaar had Oskam ook 2 dagen en nachten geboeid op een stoel laten zitten om hem een verklaring af te dwingen. 'k Heb het niet gedaan! Anders zou ik het rustig en eerlijk erkennen!" Soeters had verklaard dat Oskam de kikkersprong liet maken; dat hij de mensen te Oude Tonge bij de staking 17 uur lang met hun gezicht naar de muur liet staan en Dengering had hij met een pistool in zijn gezicht geslagen om een bekentenis af te dwingen. Allemaal geen waar volgens Oskarn. „Hoe kan ik nu met een pistool slaan?" „Ik vraag niet hoe u het kunt. Deed'u het?" „Neen, het is niet waar! Hebt U enig idee, hoe gunstig U zelf bekend stond? vroeg de Luit.-ko- lonel. U zei dat sommige mensen on gunstig bekend stonden. In wiens ogen stonden zij dat? „In de ogen van de politie." „Van welke politie?" ,,Van de Hollandse politie!" „Om de dooie dood niet! van de politie met van der Wedden en Oskam aan 't hoofd!" Waarom is U naar Duitsland ge gaan?" ,,Ik kreeg een tip, dat ik niet lan ger gehandhaafd kon worden op Flak- kee, omdat ik verschillende zaken ten nadele van de Duitsers had verricht." ,,Wist U niet dat U ten nadele van het Nederlandse volk handelde?" „Dat heb ik toen niet begrepen." Waarom trad U dan op? Is het zo erg een radio te hebben?" ,,0 nee, helemaal niet, maar ik kreeg opdracht om ze op te sporen. En omdat de m.ensen zo te keer gingen, trad ik zo op!" Waarom bemoeide U zich in Gods naam met de Duitse verordeningen?" „Het is toen niet tot me doorge drongen!" „Waarom maakte U er dan zoveel werk van? Was het niet Uw bedoeling ten voordele van de Duitsers te hande len? Maar in Hoenkoop trad U op te gen mensen met een oranje speldje!" ,,De mensen gingen zo te keer!" ,,Neen, de mensen liepen met een oraniè'-lintje uit liefde voor de Ko ningin! Straks vraagt U aan de Ko ningin gratie, maai' toen?" „Ze demonstreerden tegen me om dat ik N.S.B.-ër was!" „Als U radio's zo onbelangrijk vond, waarom arresteerde U dan die mensen?" „Ik moest ze aanhouden. Maar dat moest Mulder toch ook?" „Die zag niks", zei de advocaat fiscaal. „De openbare orde en rust werd verstoord zei besch. En die. moest ik handhaven." „Waarom dacht U dat er staking was in Oude Tonge? Voor loonsverho ging soms? „Ik heb er niet bij doorgedacht! „Hebt U nooit iemand gearres teerd die zich aan de arbeidsinzet ont brak?" „Ik heb ze nog gespaard!" „U hebt een waar schrikbewind gevoerd onder de bevolking! Dat er veel mensen, die hij gearres teerd had niet uit Duitsland terug wa ren gekomen geloofde Oskam niet. Hoek had hem met een pistool gedreigd en van den Hoek was niet door hem gearres teerd. Naar van Sliedregt was door hem wel een onderzoek ingesteld, maar de ze is nog niet terecht. Waarom hij N.S.B.ër is geworden was, wist hij van daag de dag nog niet. Samen met zijn vader had men hem in '40 willen inter neren. Toen is hij uit de koers geraakt en heeft zich aangesloten. In 1943 hebt U op het gemeente huis de vlag uitgestoken op Hitlers ver jaardag." „Dat kon wel zijn, maar met op hpt gemeentehuis; wèl bij mij thuis!" „U gaf er blijk door helemaal Duits te zijn!" „Ik heb me nooit geen Duitser ge voeld. De advocaat-fiscaal vroeg aan Mul- d'-r of hij nog inlichtingen wenste te ver strekken naar aanleiding van de reac ties van besch. Get. Mulder zeide b.v. geen ogenblik aan de verklaringen van Hager en Den- gering te twijfelen. Alle verklaringen zijn vrijwillig afgelegd. „Het komt er op aan, zei de adv. fiscaal, hoe U de getuigen ziet. U kent de mensen op het eiland en wij niet. „Ik twijfel er niet aan", zei get. Mulder. De advocaat-fiscaal hield daarna zijn requisitoir. Hij noemde dit een zaak, die op het eiland veel beroering heeft ver welkt. Op een eiland is het moeilijker als men in politieke moeilijkheden verkeert, dan in de grote stad. De foute elemen ten voeren er gemakkelijker hun ter reur uit. Het verbaasde de adv. fiscaal, dat Oskam zich beroept op persoons verwisseling. Hij kende alle eilandbewo ners niet; zij hem wel. Hij verpestte er de sfeer. Spr. had bewondering voor het uitvoerig en deskundig opgemaakt pro cesverbaal van Mulder, die het wel en wee op Plakkee en ook Oskam heeft meegemaakt. Hij kent er de mensen, die een eigen karakter hebben en niet zo gemakkelijk te doorvoelen zijn. Spr. be doelde hier niet mee iets ten nadele van de bevolking te zeggen, maar wij kunnen, zei hij, geen kijk in hun binnen ste krijgen. Mulder kon dat wel. Ook van onbewust opschroeven der feiten is geen spi-ake. Het Hof zal een gunsti ge indruk van Mulder gekregen hebben wiens procesverbaal deskundig en met grote objectiviteit gemaakt is. Alle fei ten die in het nadeel van besch. zijn trachtte hij te loochenen. Hij was een terrorist en voerde een schrikbewind. Wat de strafmaat betreft, gaat een ver gelijk met V. d. Wedden niet op. Deze zaak valt buiten onze competentie. Hier komt het op de feiten aan. Dank zij de speurzin der beide verbalisanten is er in dit opzicht zeer veel bereikt. Door het toedoen van Oskam zijn velen in het ongeluk gestort en er is veel onrust geweest op het eiland. En hoewel men de narigheid gauw vergeet, zelfs de meest clonenten zullen Oskam geen „licht" geval noemen. Zijn optreden is thans ook zeer onsympathiek. Een ver gelijk van besch. met zijn collega uit Schiedam die juist ter dood werd ver oordeeld is hier beter op zijn plaats. Tenslotte eiste de advocaat-fiscaal te gen Oskam de doodstraf. De verdediger. Mr Koole zei, dat het diep te betreuren is, dat Oskam tot de N.S.B, toegetreden was. Ben fout in zijn karakter heeft hem pai'ten gespeeld. Op dezelfde felle en actieve wijze, waarop hij vroeger de po litie diende heeft hij in politieke zaken ook deze activiteit aan de dag gelegd. PI. meende, dat over ander m.ateriaal beschikt zal moeten worden, om de doodstraf te kunnen eisen. Hij meende dat de afgelegde verklaringen met de grootste voorzichtigheid moeten worden gehanteerd. In feite is er geen enkele klacht over besch. binnengekomen, dus is het wel tekenend, dat verbalisanten, voor wiens v/erk pi. respect had er zelf op uit zijn geweest om de verkla ringen bij elkander te garen. .Oskam ontkent zijn arrestanten zodanig te heb ben mishandeld, als in de stukken is aangegeven. Hij werkte hard onder leiding van van der Wedden. PI. maakte een verge lijk tussen de straf van v. d. Wedden die als chef van besch. slechts tot 4 jaar was veroordeeld door het Tribu naal en de zwaarste straf, die tegen besch. geëist is. Als de doodstraf ge ëist wordt, moet vast staan, dat ver schillende zijner arrestanten in Duits land gebleven zijn, wat nu niet het ge val is. Van den Hoek werd door Op den Brouv/ gearresteerd en Hoek werd wel door hem in arrest gesteld, doch niet aan de S.D. uitgeleverd. Waar het dus niet vaststaat, dat verschillende perso nen niet meer zijn teruggekeerd achtte pi. de zwaarste straf niet op zijn plaats. PI. las een verklaring voor van Dr Jes- surun en diens vrouw, die hem eigener beweging was toegezonden. Hierin stond dat Oskam na zijn arrestatie niet alle bezwarende feiten die hij van hem wist, bij de S.D. had verteld. Ook werd er in gesproken van het sparen der familie Bogerman bij de arrestatie van de Ca nadese piloot. Door mevr. Jessurun was eveneens een zeer gunstige verklaring omtrent besch. ingezonden. De fam. Boogerman had ook aan pi. een brief gestuurd, v/aarin zij hun er kentelijkheid betoonden voor de wijze, waarop Oskam hun tijdens de arresta tie van de piloot had ontzien. PI. zei nog m^eerdere verklaringen uit Som- melsdijk en Dirksland te hebben, die een ander beeld van besch. lieten zien, waar door het mogelijk v/ordt om een andere strafmaat toe te passen. PI. meende dat de doodstraf slechts in het uiterste geval mag worden toegepast en bepleit te clementie. Op de vraag of hij nog iets te zeggen had, erkende Oskam, in de oorlogsda gen verkeerd geweest te zijn en betuig de hij spijt over zijn houding. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. Er is voor het afstaarten van uien, wat tot heden steeds met de hand ge beurde, meer dan eens geprobeerd dit machinaal te doen. De daartoe ontwor pen apparaten voldeden echter niet aan het voorgestelde doel. Het U.C.B. (Uit voer Controle Bureau) kon er zijn goed keuring niet aan geven, omdat bij dit afstaarten een te groot percentage uien beschadigd werd. Beschadigde uien zijn voor export ongeschikt, zodat deze expe rimenten niet voldeden. Thans heeft de heer Jan Koese te Stellendam een machine ontworpen, waarvan grote verwachtingen worden gekoesterd. Met deze afstaartmachine, welke in de loods van de heer Koese provisorisch stond opgesteld, is een de monstratie gehouden, die verbluffende resultaten afwierp, waarbij de uien on geschonden werden afgestaart. De constructie van het apparaat is zeer eenvoudig, het is om zo te zeggen: ,,het ei van Colombus". De uien worden op een hor gestort, en daarna op een transportbaan naar de ,,afstaarter" ge lijkmatig aangevoerd. De eigenlijke ,,afstaarter" bestaat uit 3 roterende rollen, waar de uien over heen komen, die zó worden geleid dat de staart van de ui tussen de rollen klemt en de staarten worden afgetrok ken door een onderaan spiraalsgev/ijze aangebrachte rol. De rollen zijn verstel baar voor pikkels en grove uien; het afstaarten van de ui kon op verschil lende lengtes plaats vinden. Wanneer de machine constructief en technisch geheel zal zijn afgewerkt, is de verwachting, dat beschadiging van de uien volkomen is uitgesloten. Ook zal er dan een blaas- of windinstallatie op worden aangebracht, die de staarten vlugger tegen de rollen aandrukt, waar door het werk wordt bespoedigd. In één arbeidsgang zullen de uien dan tevens met een transportband kun nen worden doorgevoerd om te worden gesorteerd. ledere minuut zal met deze, door een electro-motor gedreven machine een zak van 50 kg. uien kunnen worden afge staart. Als ,men rekent dat één man met de hand, per dag 10 mud kan af staarten, kan dit apparaat voor de uien- teelt grote betekenis krijgen. De heer W. H. Klamer, directeur van het U.C.B., de heer van Heest, directeur van de Centrale Veiling te Middelhar nis, de heer van Houten, Hoofdcontro leur van het U.C.B., en de heer Koert van de Uienfederatie, hebben een de monstratie bijgewoond en waren eeu- stemmig van oordeel, dat deze construc tie mogelijk aan de gestelde eisen zou voldoen. Zij hebben 25 kg. afgestaarte uien nauwkeurig bekeken: eerst viel er nog wat afdracht uit door blessures, (circa 4%) maar hiervoor kon de ma chine worden bijgesteld, zodat er later geen beschadiging meer voorkwam. Men zal nu een partijtje uien afstaar ten en deze een paar weken laten staan, om te zien of de uien door deze bewer king niet inwendig worden gekneusd, waarop schimmel zou kunnen optreden. Is dit^ niet het geval, is de gebruiks waarde van de machine bewezen. Er is door de heer Koese octrooi aangevraagd op zijn uitvinding, op niet minder dan 12 constructies. Hij heeft dus behalve de gedemonstreerde nog 12 andere mogelijkheden, die echter pa rallel lopen aan het gedemonstreerde idee. De heer Koese is ook de uitvinder van de erwten-leesmachine ,,Argus- Ariad'ne, welke thans bij de fa. Mulder te Boskoop in serie wordt gebouwd. Naar het oordeel van bevoegden, zal dhr Koese met zijn ontworpen uien-af staartmachine groot succes hebben, daar het een apparaat is waaraan grote behoefte bestaat en dat voor de afwer king der uien geweldige besparing geeft. Over de prijs valt uiteraard nog niets te zeggen, maar wanneer we het ont werp zo eens bekijken, zijn we van me ning, dat iedere uienteler van betekenis zich zo'n apparaat zal kunnen aan schaffen. Reeds vijftig bestellingen. Op het ogenblik zijn bij een machine fabriek jammer dat deze aanbouw niet op Plakkee kon gebeuren een serie van deze afstaartmachines in aan bouw. Wij vernamen, dat er reeds vijf tig bestellingen voor waren. Men maakt er haast mee, om ze voor de geweldige uienoogst van dit jaar nog te kunnen gebruiken. De volgende week, wanneer de eerste afstaartmachine is afgebouwd, zal er op de Centrale Veiling te Middelharnis een demonstratie mee worden gehouden De datum zal nader in ons blad worden gepubliceerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 2