De doodstraf geëist tegen Oskam r Negentig getuigenverklaringen Telkens was het: „het is niet waar!" Onze lezers over „Eilanden - nieuws' FLAKKEE's LIEDJE DOOR T)E RADIO EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Bureau: Prins Hendtikstraat 122c Middelharnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor Je ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 20 OCTOBER 1948 21e JAARGANG No. 1763 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. NIET IN ORDE. Waren Nederland en Zwitserland in de loop der eeuwen vrienden, thans on dervinden we van dat land een minder mooie behandeling-. Gedurende de laatste oorlog heeft Duitsland veel goederen uit Zwitserland betrokken. Deze goederen heeft Duits land betaald met goud. En Duitsland bezat geen goud. Van waar kwam Duitsland aan dat goud? Door roof- en diefstal. Niet het minst uit ons land. Niet minder dan 500 millioen werd uit ons land weggesleept om de Zwitserse le veranties te betalen. ZvxTitserland liet zich dus met op on rechtvaardige wijze verkregen goud be talen. Na afloop van de oorlog deed ons land al het mogelijke om het goud van Zwitserland terug te krijgen. Zonder succes echter. Zwitserland verwijst on- zo regering naar een overeenkomst met derden. Zwitserland sloot een overeen komst met Amerika. Zwitserland nam op zich 250 millioen aan goud terug te betalen aan de Geallieerden. Daarmee zou dan die goudkwestie af gedaan zijn; Allereerst zij opgemerkt, dat die afspraak met Amerika geheel buiten ons land is omgegaan. In de tweede plaats was er heel wat meer dan 250 millioen aan goud Zwitserland binnengekomen. Zwitserland be.schikt dus tot op heden over 500 millioen aan goud, dat ons ontstolen is, v/aarmee Duitsland zijn leveranties heeft betaald. De overeenkomst met Amerika aangegaan is, immers buiten ons land aangegaan, geen afdoend mo tief om zich met groot gebaar van on ze aanspraken af te maken. Een billijke overeenkomst moet tus sen beide landen 'gesloten worden. Blijft Zwitserland weigerachtig om te praten en te onderhandelen dan kan niet anders gezegd worden, dan dat Zwitserland tegenover het zeer bevrien de land een laakbare houding aanneemt. ONBETROUWBAAR. Misbruik van vertrouwen komt he laas in de naoorlogse jaren veelvuldig voor. En niet alleen bij de kleinen, maar vooral ook bij de groten. De gevallen van fraude, van misbruik van vertrou wen zijn tamelijk. Velen maken van het vertrouwen dat in hen werd gesteld mis bruik door zichzelf te bevoordelen. Uit gezonden en aangewezen om het alge meen belang te dienen, dienen ze zich zelf en bevoordelen ze zich zelf ten koste van het publiek belang. Zo ook bij de Nederlandse militaire missie te Berlijn. Wat bij de betfechting de audi teur militair, mr baron Van Imhoff aanleiding gaf om te zeggen: „Dat in talloze gevallen door hoge officieren van de missie was geknoeid. Br werden heel wat auto's met ruilmiddelen ge kocht en frauduleus over de Nederlandse grens gevoerd. Wanneer de bazen het zo deden, dan kan men het den knech ten niet al te kwalijk nemen." Inderdaad zo is het. Wanneer de hoge functionarissen het voorbeeld geven, dan is de rem er af en volgen de onderge schikten maar al te gemakkelijk het gegeven verkeerde voorbeeld. Misbruik, van geschonken vertrouwen, corruptie en bedrog het zijn helaas vaak voorko mende misstanden, die het morele peil van ons volk maar al te zeer naar beneden halen. Eerlijkheid en trouw van hoog tot laag is eis van Gods Woord en werkt mee om land en volk er boven op te helpen. Meneer de redacteurzo schreef een onzer jeugdige lezeressen ons U weet altijd een mooi vervolgver haal voor de krant uit te zoeken. We vechten er soms om, om het eerst te lezen! Er steekt een goede moraal in. Voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse Gerechtshof werd Maandag middag de zaak behandeld tegen den in 1909 te Oudenrijn geboren hoofdwacht meester der marechaussee Willem Oskam, thans gedetineerd te Laren. Wanneer de Flakkeeërs de naam van deze S.D.-agent horen, denken zij met schrik terug aan de periode, dat deze fanatieke N.S.B.ër met zijn motor dag en nacht het eiland afroste om arrestaties te verrichten. Wanneer hij van een onderduiker of een weggestopt radio-toestel lont rook, rustte hij niet aleer deze „misdadigers" in verzekerde bewaring waren gesteld. Als zijn slachtoffers tegenover hem zoals begrijpelijk erg zuinig met hun mededelingen waren, gebruikte de onverlaat in vele gevallen zijn vuisten om hun tot bekentenis te dwingen. Na de bevrijding heeft het nog geruime tijd geduurd eer men Oskam te pakken had en toen hij eenmaal achter slot en grendel zat, werd de vrijheidsdrang hem te machtig en zag hij nog kans er op een bepaald moment uit te knijpen. Hoe zoiets mogelijk geweest is, blijft ons een raadsel, maar een feit is, dat het heel wat moeite heeft gekost voor hij ten tweeden male de gevangenisdeuren achter zich hoorde grendelen. Reeds enkele malen werd hij als getuige in andere Tribunaal-zaken gehoord, waarbij achteraf bleek, dat zijn verklaringen heus niet au serieux werden ge nomen. Thans zat hij in de grote rechtzaal van het Gerechtsgebouw aan de Noordsingel te Rotterdam zelf in de bank der beschuldigden. Slechts twee ge tuigen, de heren Mulder en v. d. Hil, die het onderzoek hadden geleid, waren gedagvaard. Voor het werk van deze verbalisanten had de advocaat-fiscaal grote waardering, omdat zij de grootste objectiviteit bij dit moeilijke onderzoek in acht hadden genomen. Zelfs de verdediger van Oskam kon niet nalaten te verklaren, dat zij knap werk hebben geleverd. De houding van Oskam tijdens de zitting had allerminst bewondering, van de advocaat-fiscaal, want zijn: „het is niet waar", was niet van de lucht. Hij zat in de beklaagdenbank naast een zekere Machielsen, die in de oorlog als politieman Schiedam terroriseerde en oorzaak was dat 12 politie-agenten het leven lieten. Vóór de behandeling van Oskam's zaak hoorde dit sujet zich tot de doodstraf veroordelen. Oskam kon toen nog niet vermoeden, dat een paar uren later tegen hem ook de doodstraf zou worden geëist. Verschillende Flakkeeënaars, die in bezettingstijd met Oskam te maken heb ben gehad. Waren op de publieke tribune aanwezig, terwijl er voor deze zaak uiteraard ook belangstelling was van de zijde der Flakkeese politie. Hij was terrorist en voerde een schrikoewina concludeerde de advocaat -fiscaal De President van het Hof, mr Brink, die zoals hierboven aangehaald eerst de doodstraf had uitgesproken tegen een Schiedamse terrorist, las daarna de dag vaarding van Willem Oskam voor, waarin hem ten laste werd gelegd, dat hij in of omstreeks Maart 1943 en Sept. 1944 op Flakkee als N.S.B.-mare- chaussee belast met de behandeling van z.g. .politieke zaken" opzettelijk, ter- vrijl Nederland met Duitsland in oorlog was, ten voordele van de vijand en ten nadele van het Nederlandse volk in zijn verzet tegen die vijand, huiszoekingen naar ondergedoken radio's heeft ver richt en deze heeft in beslag genomen; personen, die specifiek Duitse verorde ningen overtraden heeft gearresteerd en overgeleverd aan de S.D., waarbij hij zich niet ontzag zijn slachtoffers te mishandelen; jacht heeft gemaakt op onderduikers en illegale werkers; enige eilandbewoners, die een geallieerde pi loot trachtten te helpen, heeft gearres teerd en in het algemeen een waar schrikbewind onder de ï'lakkeese be volking heeft uitgeoefend, terwijl meer dere van zijn arrestanten langer dan een maand door of vanwege het vijan delijk burgerlijk of rriilitair gezag van hijn vrijheid beroofd zijn, en enkelen zelfs in Duitse gevangenschap om het leven zijn gekomen. Allereerst werd getuige M. Muldej, wachtmeester der marechaussee te Stad aan 't Haringvliet gehoord, die de zaak Oskam had onderzocht en daarbij niet minder dan 90 getuigen verklaringen had verzameld. De rechter informeerde of de door hem gehoorde getuigen eigener beweging hadden verklaard, dat Oskam zijn arres tanten mishandelde, waarop get. beves tigend antwoordde. Get. had Oskam niet van nabij meegemaakt, hoewel get. verklaarde, dat besch. altijd achter de politieke zaken aanzat. Overigens be vestigde hij al het in de dagvaarding ten laste gelegde. De advocaat-fiscaal, mr Donker vroeg aan get. of de door hem afgenomen verklaringen betrouwbaar waren, of dat het maar mededelingen waren van men sen, die dachten: „ziezo, nu zullen we die ploert maar zo zwaar mogelijk be lasten"! Dat gebeurt wel eens op Flak kee! Get. zeide dat de afgelegde verklarin gen inderdaad betrouwbaar waren. Op een vraag van de verdediger in zake de radio-razzia te Dirksland, zette get. nader uiteen hoe het daar toeging. Vervolgens werd get. v. d. Hil agent van politie te Den Haag gehoord, die samen als P.R.A.-man met dhr Mulder het onderzoek in deze kwestie had ge leid. Ook hij verklaarde, dat uit vele verhoren gebleken was, dat Oskam zijn slachtoffers mishandelde, welke verkla ringen door hem ook als zeer betrouw baar werden gekenmerkt. De president liet daarna enige afge legde verklaringen van getuigen voorle zen, o.m. van J. Wielaard, kapper te Oude Tonge, die een omstandig verBaal had gegeven, omtrent de handelingen van Oskam tijdens de staking in 1943, Waarbij hij Wielaard in de cel getrapt zou hebben en gezegd: „van zulk ge spuis kunnen er wel honderd in." Besch. ontkende dit feit en voerde aan dat dit ook v. d. Wedden ten laste gelegd was. Zelf was hij nooit te Oude Tonge geweest: Een Verklaring van v. Sliedregt dat Oskam hem geslagen zou hebben, er kende besch. Deze mensen stonden vol gens hem in het dorp zeer ongunstig bekend. Lena en Neeltje van Hulst hadden ook verklaard, dat zij mishandeld waren, door Oskam. Zij waren zes maanden opgesloten in concentratiekampen en stelden daar Oskam voor verantwoor delijk. Besch. gaf toe deze meisjes te hebben- gearresteerd, doch ontkende ze mishan deld te hebben. „Sloeg U ze of niet?'" „Neen, ik heb ze wel een duw ge geven! Dat kan ik geen slaan noemen!" „Hij weet niet Wat slaan is", zei de advocaat-fiscaal. „Slaan, dat woord van vijf letters, dat weet je toch wel!" Van Soeteman; Braber en Spaan Het de president verklaringen voorlezen over de in beslag genomen radio's, waar bij ook alweer van slagen gewaagd werd. „Zijn dat nu ook leugenaars?" „Ik heb ze niet geslagen!" „Is Spaan een fatsoenlijk man?" „Meer zeker. Ik kwam wel eens bij hem om me te laten knippen. Maar ik kan hem niet voor de volle 100% ver trouwen. Er wordt Wel tegen me samen gespannen". „Maar dat zijn er negentig!" „Hadden die dan geen reden om iets tegen U te hebben?" vroeg de luit.- kolonel, die mede aan de groene tafel zat. Mogelijk wel." Dan was er een verklaring van A. J. Verolme uit Nieuwe Tonge, die door Oskam werd gearresteerd in verband met het onderduiken van zijn zoon en van zijn knecht J. de Jong te Melissant, die een Duits militair de deur uitgezet (Vervolg pag. 2) A.s. Woensdag 20 October, 's-avonds kwart voor tien, zal de N.C.R.V. in de uitzending „Vrij en Blij" het Flakkees' Liedje laten horen, gedicht door de Heer J. C. van Gent. Het is op muziek gezet door de Heer g; Zoon te Sommelsdljk. Wij laten hier de tekst van het liedje volgen: Waar op 't brede Haringvliet trots de golven gaan, Waar tot in het ver verschiet ruist het gouden graan. Waar in malse groene wei graast het schone vee. Daar ligt ons eigen land, daar ligt ons Flakkee. Waar het scherpe kouter door vette akkers snijdt. Waar het jublend voglenkoor ons het hart verblijdt. Waar de hoge hemel spant boven dorp en stee. Daar ligt ons eigen land, daar ligt ons Flakkee. Waar een volk van werkers woont met een arm van staal. Trouw, eenvoudig als hun grond, met zijn eigen taal. Waar de dorpjes vriendlijk staan, paarlen in de zee, Daar ligt ons eigen land, daar ligt ons Flakkee. Dit liedje is ruim 15 jaar geleden reeds door de heer van Gent ge maakt, en is populair geworden, doordat de heer Zoon het op muziek heeft gezet en het op verschillende zangkoren op ons eiland wordt gezongen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1