Predikbeurten De ni@uw@ torenklok in gebruik genomen Gemeenteraad STAVENISSE Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 16 October 1948 op Zoom; J. Stoutjesdijk en gezin van Rotterdam; S. P. Moerland-Moerland v. 's-Gravenhage. Vertrokken: E. de Vos naar Ede; C. M. Goedegebuure naar Wildervank. Het zoontje van J. Gaakeer alhier sprong Maandag van een rijdende wa gen en kwami daarbij juist voor de pas serende auto van dhr Treurniet van St. Maartensdijk terecht. Door het zeer krachtig remmen werd een aanrijding voorkomen, en kwam de knaap met de schrik; vrij. Een waarschuwing aan de jeugd, om voorzichtig te zijn met het meerijden op boerenwagens, is zeker op zijn plaats! Inplaats van dhr J. G. Jansen, werd in de gehouden vergadering van de Mu ziekvereniging „O.B.K." als directeur benoemd dhr J. C, Geluk van St. Maar tensdijk. Als bestuurslid werd benoemd dhr Jac. Klippel. POORTVLIET Burg. Sta.nd over de maand September 1948. Geboren: Chris- tiaan Pieter, z.v. Jan van der Slikke en van Martientje Willemina Krijger; Marinus Pieter, z.v. Willem Adriana Ista en van Cornelia Jacoba van As; Commerijn, z.v. Albert Jopse en van Pieternella van Iwaardeh; Francina Apolonia, d.v. Marinus Abraham Lind- houd en van Neeltje Rijnberg. Huwelijken: Maarten Gerardus Punt oud 34 jaar en Johanna Jacoba Paulina van Oeveren oud 28 jaar; Joost Nieu- wenhuijze oud 32 jaar en Maatje An- thonia Vroegop, oud 22 jaar. Huvvelijks-aangiften: Marinus Mol, oud 26 jaar en Maria Cornelia Gouds waard oud 24 jaar. Philippus Cornells van der Male oud 30 jaar en Johanna Berdina Roelofsen oud 29 jaar, Karel Marinus Deurloo oud 28 jaar en Neel tje van As 28 jaar. Jacob de Groen, oud 27 jaar en Maria Bevelander oud 23 j. Ingekomen: Cornelia Heijboer van Goes; Johanna G. Roelofsen van 's- Gravenhage, Johanna Uijl van Goes. Vertrokken: Jan M. Pleune en gezin naar 's-Gravenhage. Door de Ned. Herv. Kerk alhier is een beroep uitgebracht op Ds J. Lekker kerker te Westbroek (U.) De Meisjesvereniging „Dient elkan der door de Liefde", presidente Mevr. Geuze-Hartog zal D.V. op Donderdag 21 Oct. haar jaarvergadering houden. Met ingang van 18 Oct. a.s. zal de nieuwe hoofdonderwijzer de heer S. de Haas, afkomstig uit Haamstede (Schou wen) alhier zijn werk als hoofd aanvan gen in de O.L. School alhier. OUD VOSSEMEER Ds Goverts Ned. Herv. predikant te Oud Vossemeer, heeft het beroep naar Katwijk a.d. Rijn aangenomen en bedankt voor de beroe pen né,ar Hellendoorn en Puttershoek. ST. ANNALAND Zo als op vele an dere plaatsen komen ook te dezer plaat se in de tuin van dhr G. C. G. rijpe aardbeien voor, als tweede oogst. Zondag 17 October 1948 ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur lezen. nam. 2 uur Ds de Bres. Oud Gere f. Gemeente: 3 X lezen. Oud Gere f. Kerk: 3 X lezen. Gebouw Rehoboth: sav. 7 uur Ds Koole van den Haag ST. PHIMPSLAND Ned. Herv. Kerk: v.m. en sav. dhr Matze van Hazers- woude. Geref Gemeente: 3 maal dhr van Gilst. 19 Oct. Ds Mallan van Bruinisse. Oud Geref. Gemeente: lezen. STAVENISSE Ned. Herv. Kerk: Geen opgaaf. Ger. Gemeente: Geen opgaaf. OUD VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk: Geen opgaaf. Ger. Kerk: Geen opgaaf. Chr. Ger. Kerk: Geen opgaaf. SCHERPENISSE Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en nam. 2.30 u. Ds Kooreman Geref. Gemeente: 3 X lezen. THOLEN Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds de Bres. nam. 3 uur Ds v. d. Wiel. Geref. Kerk: v.m. 10 en nam.<:3 uur Ds J. Adema van Rotterdam. Chr. Ger. Kerk: v.m. 10 en sav. 6.30 u. Ds v. Leeuwen nam. 2.30 uur lezen. Ger. Gemeente: v.m. 10, nam. 2.30 en sav. 6.30 uur dhr Wijting. Ne d. Pr o t. B on d: nam. 5 uur Ds Wybenga. BRUENISSE Ned. Herv. Kerk: v.m. 11 en nam. 5 uur Ds Marsman. voorm. H. Doop en nam. voorb. H.A. Ger. Kerk: nam. 1.30 en sav. 6.30 u Ds Bremmer Geref. Gemeente: v.m. 9.30 en nam. 3 u. Ds Fr.Mallan Oud Geref. Gemeente: v.m. 10.30 en nam. 4.30 lezen. (Jeugdgebouw.) ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en sav. 6 uur Ds J. v. Dijk. voorm. bed. H. Doop. Geref. Gemeente: 9.S0, 2 en 6 uur lezen. Ned. POORTVLIET Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds Kooreman van Scher- penisse. nam. 2.30 uur lezen. Gereformeerde Kerk: v.m. 10 en nam. 2.15 uur Ds Arntsen van Anna Jacobapolder. Geref. Gemeente: v.m. 9.30, nam. 2 en sav. 6 uur lezen. VISSERIJBERICHTEN Records in de mosselexport. Het record in de mosselexport is ge broken door de cijfers van vorige week. Na een aanvankelijke tegenslag op Dinsdag en Woensdag, doordat de auto's aan de Franse grens werden opgehou den, kwamen Donderdag, nadat de moei lijkheden waren opgelost, de orders zo druk binnen, dat te Yerseke alleen die dag 45 vaartuigen met een gezamenlij ke inhoud van 9 a 10.000 tonnen gelost werden. Van Bruinisse werden naar de handelaren 9165 tonnen, rechtstreeks naar België 400 tonnen en naar Enge land 380 zakken a 50 kg vervoerd. INZAMELING OP HET EILAND THOLEN Voor de IJollandse kinderen welke in Oostenrijk vertoeven is door de aïd. Ned. Roode Kruis een voedselinzameling gehouden. De totale inzending was zeer verblijdend, en bedroeg 110 H.L. aard appelen en 3250 kilo tarwe en enige H.L. peulvruchten. Dinsdagmiddag kwam de voltallige gemeenteraad in spoedeisende vergade ring bijeen. Voorzitter Burgemeester L. A. Verburg. Deze opent de vergadering en spreekt de wens uit, dat ze nog lang in de gedachten mag blijven, waar thans de nieuwe torenklok in gebruik zal wor den genomen. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter houdt daarna de vol gende toespraak: Mijne Heren, Het is wel een bijzondere gebeurtenis, waarvoor wij hedenmiddag in vergade ring zijn bijeengekomen. Wij willen na melijk enige ogenblikken stilstaan bij het feit, dat vandaag weder een nieu we luidklok in deze gemeente in gebruik zal worden genomen. Het ligt ons allen nog vers in het ge heugen, hoe in 1943 de wrede bezetter schier al Neerlands klokken roofde en hoe ook onze klok op 14 April van dat jaar als het ware uit ons midden werd weggerukt. Voor wel alle inwoners van Stavenisse, die toendertijd hun gemeen te lief hadden boven de machtswellust van de vijand, moet het ontroven van de torenklok het verlies van een niet in geldswaarde uit te drukken bezit hebben betekend. De tyrannic werd evenwel binnen niet al te lange tijd verdreven en dat bete kende voor vele gemeenten het terug verkrijgen van de geroofde klokken. Werd ook in deze gemeente met groot verlangen uitgezien naar de terugvoe ring van onze klok, het wachten werd met teleurstellingen bekroond. Onze klok was blijkbaar de snode vijand ten volle ten prooi gevallen. Dit was uw vergadering oorzaak om op 29 Nov. 1946 te besluiten een nieuwe klok te doen gieten. Het dagelijks bestuur heeft onmiddel lijk van de totstandkoming van Uw be sluit alle maatregelen getroffen, welke tot een spoedig vervaardigen van een nieuwe torenklok moesten leiden. Het gieten der klok werd opgedragen aan N.V. Petit en Pritsen te Aarle-Rixtel. Had menaanvankelijk gemeend, de klok reeds in April van dit jaar te kun nen afleveren, deze bleef helaas uit tot Zaterdag j.l. Vandaag zijn wij dan eindelijk weder zover, dat de torenklok, welke op 11 Sept. 1948 werd gegoten en op 11 dezer in de toren werd bevestigd, in gebruik te nemen. Dit stemt ons tot grote vreugde en diepe dankbaarheid. Na een 8-tal jaren het vertrouwde geluid te hebben ge mist, (de bezetter verbood immers reeds aanstonds het luiden der klokken) zul len wij van heden af de bronzen stem weder over ons dorp en onze akkers horen galmen. Het dagelijks bestuur dezer gemeente heeft op de klok als opschrift doen ver melden: ,,Mijn schilt ende betrouwen, Sijt Ghij, o Godt, mijn Heer". Voorwaar woorden met diepe inhoud. Telkens en telkens weer als wij onze klok zullen horen, dienen deze woor den tot ons door te dringen, waarbij ,wij dan mogen weten, dat wij een schild hebben tegen de vijand en een God, waarop wij in zorgvoUe tijden mogen betrouwen. Dat de inwoners van Sta venisse deze roepstem ter harte mogen nemen! Het dagelijks bestuur zal Uw verga dering aanstonds voorstellen de oude tradities, welke door 's vijands bruut geweld werden onderbroken, weder in ere te herstellen, door n.l. de klok 3 maal daags te doen luiden en voorts bij het ten grave dragen van onze doden, alsmede ter gelegenheid van bijzondere gebeurtenissen. Geve God, dat onze klok spaarzame- lijk zal moeten worden geluid voor het aankondigen van een gang naar de do denakker. En mogen wij allen, als wij deze aankondiging zullen horen, het .memento mori" diep in onze gedachten laten doordringen, opdat het ons een spoorslag zij, ons leven ook in dagen van gezondheid en voorspoed te richten op het levenseinde. Van harte hoop ik, dat wij vaak in de gelegenheid zullen worden gesteld het klokgelui te beluisteren ter aankon diging van blijde tijden. Ook dan dienen wij de innerlijke waarde dezer feiten goed te beseffen. Zo' uw vergadering daartoe kan be sluiten zullen de kerkelijke gemeenten te dezer plaatsen, evenals zulks in vroe ger jaren placht te geschieden, weder om in de gelegenheid worden .gesteld, de klok te doen luiden ter aaankondi- ging van de kerkdiensten. De functie, welke onze klok als zodanig zal hébben te vervullen, is eveneens niet te onder schatten. Wij zullen daardoor Zondag aan Zondag als het ware worden opge wekt Gods Huis binnen te gaan. Moge onze nieuwe klok tot in lengte van jaren zijn welluidende klanken over onze gemeente doen horen, en geve God dat nimmer meer een wrede vijand zijn hand aan dit voor ons allen zo waarde vol bezit zal kunnen slaan, opdat ons hart niet andermaal doorwond worde. Ik moge U thans uitnodigenU van Uw zitplaatsen te verheffen en met mij eén dronk te wijden aan het in gebruik nemen van onze klok. De agenda werd vervolgens afge werkt. 4. Vaststelling instructies klokluider. Nu heden, aldus de Voorz., de toren klok in gebruik zal worden genomen stellen wij U voor de oude traditie weer in ere te herstellen door 3 maal daags de klok te doen luiden, n.l. 8, 12 en 20 (8) uur. Verder in het ontwerp-verorde- ning vast te stellen, dat de klokluider door de Raad benoemd wordt, tegen een door de Raad vast te stellen bezoldi ging. De benoeming te doen geschieden uit een aanbeveling van 2 personen. Op de genoemde uren de klok gedurende 5, minuten te luiden; en bij begrafenissen vanaf het ogenblik dat de stoet de wo ning verlaat, tot zij er weer terugkeert, met onderbreking van de tijd. op de be graafplaats doorgebracht. Deze instruc ties worden z.h.st. vastgesteld, met deze wijziging, dat 8, 12 en 8 uur gedurende 3 minuten geluid wordt en bij begrafe nissen ook nog om 11 uur, gedurende 5 minuten. 5. Vaststelling verordening bezoldi ging klokluider. B. en W. stellen voor een jaarwedde vast te stellen n.l. 250.per jaar en een wisselvallige wedde van 1.— per keer bij begrafenissen en bijzondere ge vallen. Indien evenwel de te benoemen klok luider in gemeentebetrekking is, stellen B. en W. aldus voor: a. voor het luiden om 8 uur een min dering van 75.per jaar, zo dit in de tijd van de gemeentewerkdienst valt. b. voor het luiden om 12 uur idem. 75.—. c. hiervoor blijft dus het bedrag ad 100.—. Dhr Leune heeft geen bezwaar tegen deze regeling, maar meent, dat hier voor dan wel sollicitanten kunnen opge roepen worden. Dhr Stoutjesdijk vraagt of het soms de bedoeling is, de gemeente werkman als klokluider te benoemen. 6. Benoeming klokluider. Op de aanbeveling staan 1. A. L. Moerland en 2. M. Smits. Deze aanbe veling der 2 gemeente-werklieden, al dus de Voorz. lijkt ons een besparing en vereenvoudiging in de administratie. Dhr Hage vindt het voorstel prachtig. De Voorz. zegt, dat het wel waar is wat dhr Leune zo juist opmerkt, maar acht het geen beletsel van de gemeen tedienst, wanneer de gemeentewerkman dit doet. Dhr Leune zegt blij te zijn dat hij dit gezegd had, toen nog geen namen ge noemd waren voor aanbeveling. Nu kan hij zich met het voorstel verenigen. Dhr Tazelaar vraagt, hoeveel bezoldi ging dhr Moerland dus zal ontvangen. De Voorz. zegt dat dit plm. 137.50 voor het dagelijks luiden zal bedragen. Dhr Moerland wordt met alg. stem men hiervoor benoemd. 7. Voorstel in gebruik geven klok aan kerkelijke gemeenten wordt z.h.st. goed gevonden. Dhr Leune merkt op dat we nu een mooie bel hebben, maar een smerige to ren en zag graag dat ze eens eèn keer geverfd wordt. De Voorz. antwoordt dat het de be doeling is, in het a.s. voorjaar alle ge meentegebouwen te laten schilderen, daar dit zeer noodzakelijk dient te ge schieden. Dhr Tazelaar (ter vorige vergadering niet aanwezig), vraagt waar het be sluit genomen was, of het Bos niet ont sierd zal zijn door de te bouwen berg plaats en vindt het jammer dat ze niet op een andere plaats gebouwd kan worden. De Voorz. en andere leden menen, dat het gaaf stenengebouw, daar niet mis plaatst zal zijn, en men anders grond daarvoor zou moeten aankopen. Hierna sluiting. De Raad wandelde vervolgens naar de toren, waar de nieuwe klok werd bezichtigd en door de Voorzitter v/erd jngeluid. HELIUMBOM? Verscheidene Amerikaanse geleerden, deskundigen inzake atoomenergie, heb ben verklaard, dat de Canadese afge vaardigde generaal Mac Nauehton het bij het rechte eind had, toen hij in de V.N. verklaarde, dat de Verenigde Sta ten een atoombom fabriceren, die 10 maal sterker is dan die welke in Hiros- jima en te Nagasaki werd gebruikt. Het scïnjnt, dat de bom, waarmede proeven zijn gemaakt tijdens de geheime experimenten op Eniwotok, niets te ma ken heeft met een nieuw wapen, waar van sedert enkele tijd in de Verenigde Staten sprake is, n.l. eert „heliumbom", die thans te Aamoe woïdt bestudeerd en die duizendmaal sterker is" dan de eerste bom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 6