BENELUX Buitenland Knaapje te Ooltgensplaat gedood door losschie tende aanhangwagen Het goede werk Gods. EIIAriDEIIlllEUll/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor Je ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 16 OCTOBER 1948 21e JAARG^VNG No. 1762 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Door de nood der tijden is een sa menwerking ontstaan tussen België.nNe- derland en Luxemburg, de Benelux. Zulke feiten dwingen ons onszelf re kenschap te geven van de vraag of daarmede de souvereiniteit van deze landen in het gedrang komt. Het probleem van de souvereiniteit van landen is een moeilijk probleem. Wat wil eigenlijk souvereiniteit zeg gen? Is deze absoluut, of heeft ze haar 6 grenzen Sommigen willen het doen voorko men, dat elk land een absolute zelf standigheid heeft en ten volle zelf kan en mag bepalen wat het wil. Men kan dan wel met andere landen een over eenkomst maken, zelfs een verbond sluiten. Maar dat verbond is vrij en souverein aangegaan. Het is een soort van koophandel, waarbij de voor- en na delen tegen elkaar afgewogen worden, aleer het contract" v/ordt gesloten. Van moraal behoeft hier niet te worden gesproken. Men was moreel tot niets verplicht. Het eigenbelang gaf de doorslag. Alleen kan né, het sluiten van de overeenkomst in zoverre van morsial worden gesproken, dat men verplicht is de eenmaal aangegane overeenkomst na te leven. Bescherming van de natuurlij ke «n de door een overeenkomst ver kregen rechten geschiedt door wapen geweld. Een hogere wet dan de wet des lands is er niet. Tegenover nabuursta- ten geldt' uitsluitend de wet van het eigenbelang. Van buitenaf kan ons door de wil van andere landen geen ding worden voorgeschreven. Zulk een souvereiniteitsbeschouwing is ongeveer gelijk aan de beschouwing, dat voor een mens de wet des lands de hoogste en enigste regel van zijn ge drag is; misschien dan nog aangevuld met enige regels van fatsoen of goede gewoonten. Maar dat Gods wet de re gel van het recht is, wordt ontkend. Kan uit Christelijk oogpunt zulk een volstrekte souvereiniteit worden verde digd? Of, zijn de volkeren in him on derlinge samenleving eveneens aan Gods wet als uitdrukking van het hoogste recht gehouden? De laatste vraag moet ongetwijfeld bevestigend beantwoord worden. Het is een gevolg van de zonde, en tevens door God gewild ter stuiting van de doorwerking der zonde, dat het men selijk geslacht in volkeren is verdeeld: Maar het blijft de roeping der volkeren om met elkander in vrede en goede har monie te leven. En hoe nauwer de be langen der landeh elkaar raken, hoe meer men tot samenwerking verplicht is. Hoewel het welbegrepen eigenbelang daarbij niet uitgesloten is, moét toch de zedelijke plicht tot samenwerking de toon aangeven. Zo gezien kan het niet anders dan toejuiching verdienen, dat thans in de Benelux samenwerking wordt gevonden. Wel zouden wij wensen dat de roeping daartoe, van Hem die een Koning der koningen is, en Wien alle Koninkrijken gehoorzaamheid verschuldigd zijn, meer als de grond en het motief erkend werd. Souvereiniteit behoeft niet tot isola tie van een land te leiden. Zulk een isolatie zou trouwens hoe langer hoe onmogelijker worden. De ontwikkeling der dingen, waarin wij Gods bestel heb ben te onderkennen, brengt vanzelf ook tot de erkentenis ,dat samenwerking geboden is. Samenwerking op econo misch, cultureel en militair gebied. Daarbij moet niet alleen de vraag ge steld, hoever deze samenwerking gaan moet voor het heden, maar ook en voor namelijk hoedanig deze samenwerking is. Het eerste moge blijken uit de loop der historie, waarin wy' Gods vinger hebben na te speuren, „er is geschied"; het laatste moet zich reguleren naar het recht Gods, „er staat geschreven." Het staatkundig en het economisch leven worden hoe langer hoe meer ver strengeld. Dit brengt mede dat de eco nomische samenwerking tussen de Be- nelux-landen veelomvattend is. Men wil nu zodanig samenwerken, dat in 1950 het economisch leven zover is gelijkge schakeld, dat de grenscontrole kan verr vallen. Maar, dan moet de levensstand aard en de loonstandaard der beide lan- Toen Woensdagmiddag in Oolt gensplaat de chauffeur van de Landbouwvereniging, de heer XJ. Hotting, met een tractor met aan hangwagen over de Motendgk reed, geraakte vermoedeBük de verbinding tussen tractor en aanhangwagen defect, waardoor de aanliangwagen losschoot en tegen een muur terecht Icwam, jtiist op de plaats waar drie kinderen stonden. Hierbij werd de 10-jarige Dim de Vos op slag ge- •dood. Zijn 6-jarig broertje Leendert en het 6-jarlg dochtertje van de heer A. de Bonte liepen ernstige verwondingen op. Leendert de Vos is naar het ziekenhuis te Dirksland vex"voerd. den bij elkaar worden aangepast. Dit brengt binnenlands voor ons heel wat problemen mede. De economische óp- vattingen tussen de landen is ook niet gelijk. In België gevoelt men meer voor een vrije economie.- Bij ons is er nleér een geleide economie. Ook daarin moet meer gelijkheid komen. Dat zal voor ons wel beduiden, dat meer tot de vrije eco nomie moet worden overgegaan. Bedrie gen de tekenen niet, wordt er reeds een begin mee gemaakt. Er zullen wel eni ge socialistische hobby's moeten sneu velen, al tracht men .de gevoeligheden van die zijde te ontzien. Over de culturele en militaire samen werking zou ook heel wat te zeggen zijn. Moge er een groeiend besef ge vonden worden van het Droit divin, het recht Gods dat ook de onderlinge ver houding van de volkeren moet bepalen. Allen in die sfeer zal een vruchtdra gende samenwerking tot heil der Bene lux landen mogelijk zijn. Verenigde Naties. Bijna drie weken vergaderen nu reeds de afgevaardigden van 58 landen te Parijs. De beraadslagingen hebben helaas nog vrijwel nergens anders uit bestaan, dan het richten van scherpe verwijten aan elkander. De tegenstelling Amerika-Rusland wordt te Parijs eerder verscherpt, dan verzacht. Moe wordt men ervan dag in dag uit, zulke onvruchtbare debatten te lezen. Ware het niet, dat er zulke zeer ern stige zaken op het spel staan, wij zou den het lezen der Pargse verslagen zonde vinden van de kostbare tijd, die er aan gespandeerd wordt. Het is zuiver een langs elkander heen praten en een niet willen begrijpen van elkander. De onoprechtheid, vooral van Russi sche zijde, is zo aan te wijzen. De Engelse afgevaardigde, Shawcross heeft het zo kernachtig gezegd, dat Rusland in drie minuten trjds, de algemene vergadering uit de moeilijkheden kan helpen, en de gehele wereld een zucht van verlichting doen slaken. Wanneer Rusland zo samenwerken wil met de andere mogendheden, zoals deze met de Sovjet Unie willen samen gaan, is er mogelijkheid uit de impasse te komen. Shawcross vroeg aan Rusland, de couranten van andere landen niet te verbieden: de correspondenten van bla den toe te laten; diplomaten te laten reizen, zodat in alle „beschaafde" lan den wordt toegestaan, de handelslucht vaart vrg te laten, radio uitzendingen, toeristen en studenten uit te wisselen. De volkeren als vrienden te laten le ven met elkander en die vriendschap aan te kweken, zou veel van het hui dige wantrouwen wegnemen. De vergadering heeft nu zelf een ein de gemaakt aan de onvruchtbare be sprekingen over de ontwapening. (VERVOLG EN SLOT) Filipp. 1 6 Begrijpelijk dus, dat de Apostel ge bonden was aan Pilippi's gemeente. Grote dingen had de Heere daar door hem gewrocht en had niet nagelaten de geestelijke band tussen de gemeente en de Apostel te leggen en te bevesti gen. Voorts troost Gods knecht de ge meente nog met de bemoedigende mede deling dat de Heere, het goede werk dat Hij begon, voleindigen zal tot op de dag van Jezus Christus. Troostvolle mededeling voor Gods lieve volk in de strijd welke het hier op~ aarde te strijden heeft. Ware het niet zo dat de Heere Zijn werk begon, ook onderhield, het ware gans verlo ren. Uit Hem en door Hem en tot Hem zijn alle dingen. Deze woorden: „tot op de dag van Jezus Christus," moeten we wel verstaan. De kerk en de Apos telen leefden door het geloof kort bij de Heere en Zijn wederkomst op de wol ken des hemels. Lees maar de verschil lende brieven van Paulus, Jakobus, Pe trus en Johannes en ge kunt er in be luisteren dat de volheerlijke komst des Verlossers op de wolken des hemels, leefde in hun hart. Hoe ver zijn we daar in de practijk van daan. We leven veel meer bij onze bekering, en de gevoelige verzekeringen daarvan, dan bij de heerlijkheid van Christus. En toch is alleen in de heer lijkheid van Christus, de verheerlijking van Gods Kerk gewaarborgd. De heer lijkheid van Christus zal op het luister rijkst uitkomen, wanneer de Middelaar verschijnen zal op de wolken des hemels met grote kracht en heerlijkheid. Dan zullen de vganden van en spotters met het kruis van Christus, en de bediening der verzoening het weten wat ze ver worpen en veracht hebben. Dan zullen de vijanden van God, en Christus en kerk het zien, dat de kerk niet tever geefs op deze gesmaadde Christus hun hope hebben gesteld. Met welk een heimwee wordt daarnaar uitgezien in Openb. 20 17. Lees wat Gods Kerk daaromtrent belijdt in Art. 37 van de Ned. Geloofsbel., waar er gezegd wordt: „daarom verwachten wij die dag met een groot verlangen." Het is de kroningsdag van Sions eeuwige Koning, waarbij zrj tot hun eeuwige verheerlijking betrokken zullen worden naar ziel en lichaam bei de. Ook in de Heidelb. Catech. laat de kerk zich hieromtrent uit in de volgen de bewoordingen. Dat ik in alle droefe nis en vervolgingen met opgerichte hoof de even dezelfde die zich te voren om mijnen 't wil voor Gods gezicht gesteld en al de vloek van mij weggenomen heeft, tot een Rechter uit de hemel ver wachtte. O, welk een onuitsprekelijke troost voor Grods volk. Twee zaken stelt hier de Apostel voor Gods volk vast, n.l. de volharding der heiligen door Christus en de verheer lijking der heiligen met Christus. Ik kan natuurlijk in dit korte be stek niet op deze kostelijke weldaden dieper ingaan, maar de uitnemende troost voor Gods duurgekochte kerk moet en wil ik toch niet verzwijgen. O, volk van God, dat we in verwondering ons verliezen mochten over zoveel heil. Hij die het werk begon voleindigt het. Hij bewaart het in de kracht Gods. In Zijn voorbede in de hemel, aan de Rech terhand des Vaders, eist Hij de volvoe ring van het welbehagen en daarin de bewaring van Zijn kerk. Door alle strijd en verzoeking, leed en kommer, druk en ellende, ten spijt van ongeloof en aan vechting wordt het werk Gods onder houden en bewaart, tot, en dat is de grootste weldaad; tot eeuwige verheerlij king in de hemel. O, dat onze ziele le ven mocht in de dadelijke gemeenschap aan onzen enigen Emmanuel, en bij al wat ons wedervaart, en nog zal weder varen, de hope levend op Hem zij, Die wat Hij begon voleindt tot Zijne heer lijkheid en de zalige en eeuwige behou denis van Zijn volk, dat hier betuigt: „De Heer is zo getrouw als sterk Hij zal Zijn werk Voor mij volenden." Amen. Utr. Ds V. d. B. Met 31 stemmen vóór, 5 tegen en 11 onthoudingen, is er nu 'èen commissie benoemd, die de ontwapeningsvoorstel len zal bestuderen en zich belasten met de verdere afhandeling. Zonder tot enig resultaat te zijn ge komen, is hiermede deze zo zeer belang rijke zaak opnieuw op de lange baan geschoven. Hoe duidelijk blijkt gedurig de waar heid van 's Heeren Woord, dat Hij het verstand der verstandigen te niet zal maken. President Truman Dat niettegenstaande de ernstige les sen die de geschiedenis biedt, vooraan staande staatslieden toch domme din gen kunnen voorstellen, heeft deze week weer bewezen. Marshall is vorige week, plotseling vanuit Parijs naar Amerika terug ge vlogen. Allerlei gissingen werden ge maakt. "Thans is de oorzaak bekend. President Truman was, gelet op de ernstige wereldtoestand', voornemens Vinson naar Moskou te'zenden. Vinson die voorzitter is, van' het opperste ge rechtshof, werd door Truman geschikt geacht om met maarschalk Stalin eens te gaan onderhandelen, over de benar de toestand. De fout die hij hiei-bij maakte was, dat Truman niet alleen eigen ministers voorbij ging, maar ook Engeland en Frankrijk. Gezamelijk trekken de Westersen op, en nu zou Amerika, zonder overleg, plotseling een andere, nieuwe afgevaar digde naar Moskou zenden, buiten alles om. Marshall heeft president Truman te recht kunnen overtuigen, hoe verkeerd deze goede bedoelingen zouden worden uitgelegd en mogelijk een breuk veroor zaken. Inplaats van ontspanning, zou de toestand juist nog verwarder kunnen worden. President Truman is ongetwijfeld met vredesbedoelingen bezield, doch zou zijn innerlijke vrees en zwakte duidelgk hebben geopenbaard. Chitrchill's rede. Zaterdag j.l. heeft Churchill aan het einde der conservatieve partijconferen- tie een rede gehouden over de interna tionale toestand. Aan het einde, erkende hij zeer som ber geweest te zijn, en we'es erop, dat het nu geen tijd was, om de ernst te verbergen. Zijn oude thema werd er opnieuw in teruggevonden, n.l. dat de West-Euro pese landen zich moeten aaneensluiten in samenwerking met Amerika en het Engelse Gemenebest. Verder moet getracht worden met Rusland een regeling te treffen en tot een vergelijk te komen. De pers wijdt aandachtige beschou wingen aan Churchills rede, en naar gelang de partij is. is men het er mede eens o^ niet. Verschillende vragen worden Chur chill gesteld. De Manchester Guardian is van oor deel dat de rede een nuttig effect kan hebben, omdat zrj de Russen doet zien, hoe bedenkelijk dicht, de wereld wan delt aan de rand van de afgrond. Verder bekort wegens plaatsgebrek. HET HOUDEN VAN KIPPEN EN EENDEN VRIJ In het kader van het streven beper kende bepalingen, o.a. op voedselvoor zieningsgebied, geleidelijk op te heffen, is voor het komend seizoen geen rege ling ontworpen inzake het vaststellen van maxima voor te houden aantallen kippen en eenden. De algemene inleveringsplicht van eieren (uitgezonderd van die, bestemd voor eigen gebruik) is, zoals men weet, eveneens gehandhaafd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1