EiiAnDEn-niEUWs Uii het Kijkvenst er 2s Blad Zaterdag 16 October 1948 No. 1762 Zondagsdiensten Artsen. ex-commandant van flakkee en opperluitenant nogmaXls voor deIrechter Tot een algehele schuldbekentenis kwam hij niet. Ook het piloten-verraad werd opnieuw behandeld. Over Oskam's verklarin gen bestaat twijfel. Speelde hij onder één hoedje metMevr.Jessurun? DE YERZENDINa van ons blad aan in Indië verblijvende militairen. Een les te Ooltgensplaat Over halen en brengen Wat doen wij voor de Zending? Het is Waarnemer toij het lezen van ons blad van Woensdag j.l. opgevallen, dat men op de Zendingsavond te Oolt- gensplaat onze christelijke natie in Ne derland danig de les heeft gelezen. En terecht. Ik meen goed te doen een paar pun ten uit het verslag naar voren te halen; lezers of lezeressen van ons blad, die dit verslag soms hebben overgeslagen", „omdat het toch maar over de zending ging", kunnen er hier nog eens ernsti ge notitie van nemen. Eerst wil ik wat vertellen van een gesprek in de trein, dat ik in de vacan- tie met iemand had over het Indonesi sche vraagstuk. Mijn reisgenoot was iemand van Gei'eformeerde richting, die met de situatie in Indië goed op de hoogte 'bleek te zijn en er thans nog twee zoons had, welke er belangrijke posten bekleden. Na eerst de verwarde toestand die er heden in Indonesië is, te hebben door gepraat, stelde ik hem de vraag, waar aan hij de eigenlijke oorzaak toeschreef, dat het met ons Indië zo gelopen was. Daarop gaf hij het snedige antwoord: „We hebben er meer gehaald dan ge bracht. Gehaald: was het de Neder landers met Indië maar alleen om ma terieel voordeel te, doenGebracht: Was het niet onze taak om er het voor naamste te brengen, nl. het Evangelie van Jezus Christus, de enige Naam die onder de hemel ter zaligheid gegeven is, en dat aan zoveel duizenden, die vervreemd van God en Christus, in het heidendom voortleven Twee vragen, die het antwoord in zich houden. Zeker, we hebben onze zen- dingsvelden, maar wat hebben wij schro melijk onze plicht verzaakt. En de Heere is geen ledig aanschouwer van dit alles. Aan dit gesprek dacht ik, toen ik het verslag van de zendingsavond te Oolt- gensplaat las. Er werden daar in de Ned. HerV. Kerk rake dingen gezegd, die wel eens tot ons mogen doordrin gen. Op de verplichte Indische cursus te Amsterdam, die door de uitgezonde nen moet worden gevolgd, waren 43 cur sisten van onderscheiden richting, roomsen, modernen, maar slechts twee Hervormden. Een vorige cursus idem zo. Klinkt dit niet als een aanklacht? Men sprak er niet over andere kerken, men bleef bij eigen kerkformatie. Voor andere kerkgroepen geldt dit evenzeer. En dan te moeten horen, dat Rome er overheerst, priesters, paters en nonnen bij de vleet. Meer roomse missies dan Gereformeerde zendingsstations. Dat spreekt boekdelen. Bijna niet, of zeer zelden wordt er in onze kerken voor de zending gebeden, zo werd er gezegd. Wat is dè,t een stuk realiteit. Als men dat alles hoort uit een zetten, hoe in doorsnee (de goeden niet te na gesproken) onze christelijke natie tegenover de zending staat, moet men toch wel beschaamd zijn tegenover de zendeling-leraar uit Celebes die daar tegenwoordig was, ja, tegenover al de zendelingen die, dikwijls met gevaar huns levens, de blijde boodschap onder de zwartjes brengen. Dan kan het niet ontkent, dat het zendingsbesef in Ne derland ver is verflauwd. Het commimisme steekt de kop op in onze Overzese gebiedsdelen. Geen God, geen meester is er de grondslag van. Gaan we vrijuit? Hebben we de pogingen om er onze christelijke religie te brengen, voldoende gesteund? Laten We eerlijk zijn: we hebben „op onze heffe stilgelegen" en hebben allerlei drogredenen bij de hand om ons er af te maken. We kunnen wel zeggen, ook t.o. van de zending: „We zijn van 't heil- spoor afgegaan." Wat bidden we vaak de bede uit het Volmaakte gebed: „Uw Koninkrijk ko- nie." Ook in de heidenwereld? Ja, juist de heidenwereld! Denken we er bij a? Ik en U, we moeten hier beschaamd de hand in eigen boezem steken. WAARNEMER. Van Zaterdag 16 October v.m. 12 uur t/m Maandag 18 October v.m. 9 vcax. Middelhamis-Sommelsdijk Dienst heeft Dr C. F. Arends, Telef. 1, Middelhamis. Afwezig de doktoren A. Kievit, Tj. Kuipers en P. Knöps. Dirksland-Herkingen-MeUssant Voor spoedgevallen Dr B. Elvé, Telef. 262, Dirkslajid. Afwezig de doktoren G. Huisman en P. Boot. Oost-FlaKkee: Dienst hebben Di; G. J. Buth, Telef. 6, Den Bommel en Dr P. C. J. Voogd, Tel. 59, Oude Tonge. TABAKS- EN SNOEPKAARTEN Bij de uitreiking geen keus Tegelijk met de bonkaarten, die in het tijdvak van 25 October18 De cember uitgereikt zullen worden, zul len weer tabaks- en versnaperingskaar- ten worden verstrekt. Hierbij zal echter geen keuze meer mogelijk zijn. Alle mannelijke perso nen, geboren in 1931 en eerder, ont vangen een tabaicskaart. Alle per sonen geboren in 1933 en later ont vangen een versnaperingskaart. Aan alle vrouwelijke personen geboren in 1931 en eerder zal een „diversen" kaart worden uitgereikt. Op deze „diversen"-kaarten zullen t.z.t. bonnen worden aangewezen voor het betrekken van tabaksartike- len of versnaperingen. Nadere mededelingen zullen nog vol den omtrent de mogelijkheid van rui ling van de aan mannen uitgereikte ta- bakskaarten. Door de Rotterdamse Kantonrechter, Mr. Naaijens, werden Dinsdag j.l. de zaak van de voormalige opperluitenant der Marechaussee van der Wedden uit Middelharnis en het piloten-verraad waarvoor mej. de Waal-Goedegebuur was veroordeeld, opnieuw behandeld. Zoals bekend was besch. v.d. Wedden tot 4 jaar en mej. de Waal-Goedegebuur tot 3 jaar veroordeeld, doch de hoge autoriteit had deze vonninssen niet ge fiatteerd. De ellenlange dagvaarding van Van der Wedden waarvan inmiddels verschil lende punten vervallen waren verklaard, werd door de Kantonrechter opnieuw uitgeplozen, waarbij besch. zich over het algemeen aan zijn tevoren gevoerde verweer hield. De door v. d. Wedden gehouden vor- mingsdagen voor het politie-corps maakten ook nu weer een voornaam punt van bespreking uit en de rechter las nog eens uitdnikkelijk de verklaring van opperwachtmeester Luijtjes voor, waarin tot uiting kwam, dat deze ex- cercities, waarbij werd „gekikkerd" en de „apengang" uitgevoerd niet in de lijn der Nederlanders lag en wachtmeester Vos had deze dan ook als krenkend voor een Nederlands politieman gekwalifi ceerd. Ook wachtm. Geliik had een der gelijke verklaring afgelegd. Besch. voerde weer aan dat dit slechts „gebogen been-oefeningen" waren, die achteraf bezien, misschien te „zwaar" voor het corps waren. De ouderen had den echter vrijstelling, maar voor de jongeren was het verplichtend. „Het was niet zwaar, maar belache lijk, vond de Kantonrechter. Dat is het ei;gste wat U een Nederlander aankunt doen. Stel je voor, onder de ogen van het publiek de politie dergelijke spron gen te laten maken.' Dat besch. „Kameraadschapsavonden" gehouden had, gaf hij toe doch dat daarbij Duitsers geweest waren noemde hij laster. De Kantonrechter voelde goed aan dat men voorzichtig moet zijn met ver klaringen van zijn mede-marechaussee's doch als deze gelijkluidend zijn, zeideh^ die te geloven enav. d. W. niet. „Er moet samenspraak zijn gehou den," zei besch. „Terwijl andere mare chaussees ook boter op hun hoofd heb ben samen wel een boterfabriek vol! wordt alles óp mij geschoven. Denk eens aan van Dieren, die een bur- gercostuum aan Duitsers leende, aan Visser, het P.O.D.-hoofd, die Siep van Eek uit zijn winkel sleiirde en schrijf machines vorderde en zo meer!" Hoewel besch. ontkende op feestavon den met Duitsers en N.S.B.-ërs geweest te zijn, zei de rechter dat uit de verkla ringen het tegendeel bleek. Dat besch. zijn promotie te danken zou,hebben aan zijn N.S.B.-schap, sprak de verdediger tegen. Een promotie maak je zelf niet, men wordt benoemd! Hardnekkig bleef besch. ontkennen tijdens de Oude Tongse staking in Mei '43 Luijendijk en Wielaard gearresteerd en geslagen te heben. Hoewel de rech ter hem er op wees, dat de verklarin gen- met elkanSer kloppen en vroeg of die mensen dan zoiets maar uit hun duim zogen, hield v. d. W. vol dat ze opzettelijk logen of zich in zijn persoon hadden vergist. In de radio-affaire te Dirksland zei besch. slechts Taemiddelend opgetreden te zijn. De verdediger vond dit een on duidelijk punt. „'t Is helemaal niet onduidelijk als je 't goed uitpluist", meende de rechter. Pertinent bleef besch. ook ontkennen dat hij Kievit te Middelhamis die een ruit bij Koster had ingegooid, mishan deld zou hebben. Evenmin had hij ook arrestant Hoek uit Ouddorp, bij wien .vuurwapens waren aangetroffen, bloe dend verwond. „Ik ben in principe tegen geweld", zei besch. „In mijn 16-jarige loopbaan heb ik slechts twee keer.en dan nog op commando mijn vuurwapens ge bruikt!" „U ontkent teveel, van der Wedden", zei de rechter. Ook de overige pxmten ontkende besch evenals de vorige keer. Wachtmeester Hiel voorheen te M'harnis, werd daarna nog gehoord. Deze get. had besch. tweemaal verhoord, waarbij v. d. Wedden hem had verklaard Hoek te hebben geslagen en Dengering te hebben gearresteerd. Hoe wel voor deze get, een en ander al wat vaag was omdat het al zo lang geleden is, hermnerde hij zich echter nog als de dag van gisteren, dat besch. gezegd heeft hun te zullen kapot schieten als ze bij de een of andere illegale organi satie waren aangesloten. Besch. wist van een verhoor niets af. Hij had ook Hiel helemaal geen noti ties zien maken zoals dat gebruikelijk „Ik heb U een verhoor afgenomen in de tum van 't Kantongerecht en als je t precies wil weten bij de konijnenhok ken van de Gans", zei get. „Was U tegen hem vooringeno men? vroeg de rechter. „Ik kon niet met hem sympathi seren, omdat hij N.S.B.-er was" ant woordde get. „Was v. d. W. goed voor zijn per soneel?" „Dat is betrekkelijk." „Maar toch zijn er van dat per soneel geweest, die hem bij zekere ge legenheid bloemen aangeboden hebben" zei de verdediger. „Dat heb ik gedaan", viel get. uit, „Daar wil ik echter alleen van zeggen, dat de groten der aarde elkander ook wel eens een banket aanbieden, zonder dat ze er iets van menen!" „Dan hebt U gehuicheld!" „Ik Iaat het aan U over,' hoe TT dat uitlegt!" De verdediger, Mr. Allaxd noemde de functie van de politie tijdens de bezetting uiterst moeUijk, omdat er ten opzichte vaii de bezetter een zekere tweeslachtigheid was. De bezetter maakte misbruik van de positie der Ned Politie. Men deed alles om de politie in een dwangpositie te brengen en het spoor bijster te maken. Met een mild oog moe ten de lagere organen waarvan v. d. Wedden er een was worden bezien. Hij kwam op Plakkeie onder de dade lijke controle en bevel van de Duitse politie en weermacht en had de beruch te S.S.-er Oskani en anderen onder zijn ondergeschikten. Als men het dossier doorleest vindt men een reeks verkla ringen van grote en kleine mensen, die met waardering over zijn werk spreken Van der Wedden heeft getracht te plooien en te schipperen. Dat is niet principieel, maar het was noodzakelijk. Door de taktiek van v. d. Wedden zijn er op Plakkee over 't al gemeen geen ernstige dingen gebeurd. Aanvankelijk kwam pi. tot de conclusie dat v. d. Wedden eén „zware" jongen was, doch bij nader analyseren valt er milder over hem te oordelen. Men heeft de verhoren doen afnemen door mensen, die nu ook niet bepaald gunstig bekend stonden en alles op v. d. Wedden trach ten te schuiven. Het moge waar zijn dat V. d. Wedden verder gegaan is dan kan worden getolereerd, dat zijn echter be leidsfouten, die niét door het Tribunaal dienen te worden beoordeeld. PI. nam als voorbeeld de gehouden vormingsda- gen, die bij de zuivering thuis horen. Al een heel ernstige straf voor v. d. Wedden noemde pi. het, dat hij uit z'n brood wordt gestoten en zijn pensioen kwijt is. Een politieke terrorist, zoals Oskam was, kon pi. in v. d. W. niet zien. Hij heeft getracht er van te ma ken wat er van te maken was. PI. meende dat elke objectiviteit aan de verhoren van besch, ontbrak, door dat dit gebeurd is door zijn vroegere ondergeschikten. Uit kwade wil hadden deze mensen er ook voor gezorgd, dat het verweerschrift van v. d. Wedden (Vervolg pag. 2) Zoals wij in onze vo rige nummers hebben meegedeeld, wordt er een regeling getroffen om de verzending per luchtpost van nieuws bladen aan in Indië ver blijvende militairen, zo laag mogelijk te houden. Tot 1 November mo gen wij als Uitgevers ons blad op de gewone wijze en tegen het ge wone tarief blijven ver zenden. Né, 1 November volgt er een andere re geling, waardoor de por to wel niet zo hoog wordt als eerst voorge steld was, maar toch ho ger dan voorheen. Deze hogere porto vergoedt echter ruimschoots het genoegen dat de jon gens van hun plaatse lijke krant hebben door hem binnen enige dagen in bezit te krijgen, in- plaats van per zeepost, dat weken duurt. Op deze wijze leven de jon gens, met de streek mee. Dê nota's van de In dische postabonnees zul len 'wij eerst dan ver zenden, wanneer het de finitieve luchtposttarief voor couranten hekend is. Wij attenderen er nog maals op, dat alleen uitgevers tegen het ver laagde luchtpost-tarief couranten mogen ver zenden en niet door par ticulieren. Indien U dus gewoon was „EUanden- nieuws" zelf aan Uw zoon of verloofde op te sturen, doet U nu het beste er een abonnement voor te nemen. Na 1 November zal dit moelijk meer gaan, omdat iedere uitgever een bepaald aantal te verzenden kilo's couran ten, wordt toegewezen. Geef dit dus per om gaande op. Redactie en Administratie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 15