Zendmgsavond te Ooltgensplaat Gmge onxer lezers, schnjvan over ons jLjlad: Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Woensdag 13 October 1948 VERVOLG KAJSTTONGEKECHT S. van Groningen, M'harnis had met een carrier aanrijding veroorzaal^t in de Nieuwstraat, doch verd. zei zelf aange reden te zijn door Visser. Get. Mijnders, die destijds bij Smits- hoek werlizaam was gaf een verklaring van het geval, die wel in het voordeel van verd. uitviel, doch de rechter wilde eerst get. Visser nog horen. Joh. Huizer,, Nieuwe Tonge, had op de Molendijk met paard en wagen een daar staande fiets aangereden, Vërd. zei d^t de fiets op dé openbare weg stond, had hij op het trottoir ge staan, dan was er niets gebeurd. Get. Mej. N. van Splimter verklaarde de fiets op het trottoir voor het huis gezet te hebben. Aan de andere kant van de weg stond een vrachtauto zodat de,passage nauw was. Get. zag dat verd. na de aanrijding haar beschadigde fiets op de stoep zette en doorreed. De rechter meende dat verd. gestopt had moeten hebben, doch deze zeide de fiets niet tijdig te hebben gezien. Toen hij hem zag stopte hij direct, maar 't was te laat. Ook had verd. het erg moeilijk over de „poppekast" die er bij te pas komt. 's Vrijdagsavonds kwam de politie kijken, 's Zaterdags het pro cesverbaal opmaken, 's Zondags de weg op meten en 's Maandags de wielslee meten. Dat is toch wat! Bn die man wist van de vrachtauto niets af. „De fiets is nu eenmaal aangerêe, mar ik hoa 't niet uut leelijkigheid gedae; ik had niks geen hekel an die vrouwe", besloot verd. Get. mej. Felsbourg zette de situatie ook nader uiteen. Zij was van mening dat wanneer de fiets goed op 't trottoir gestaan had er niets gebeurd was. Uit voerig zette zij 't geval uiteen. De ambtenaar noemde de oorzaak ge brek aan oplettendheid van verd. en eiste .10.— of 4 d.h. „As de fiets goed gestaen had, was 't er niks gebeurd", zei get. „En as ik 'm gezië had ,had ik 'm weggezet, meneer", zei verd. De rechter veroordeelde hem tot 5.- of 5 d.h. en gaf verd. in overweging de schade aan de Juffrouw te betalen. „Komt dat er dan oak nog bie? Mar dan gae 'k mar in hoager beroep, me neer", zei verd. „Ik geef je in overweging om in de schade tegemoet te komen", zei de rechter. „O, noe begriepe m'n mekoare be ter", zei verd,, terwijl hij de zaal uit- Slofte. J. B. Mijs, Sommelsdijk had met zijn auto te Middelhamis een aanrijding ver oorzaakt. Mr. den Hollander, die als gemach tigde van verd. optrad zei,, dat verd. de indruk had gekregen dat de aange reden vrachtauto niet door zou rijden. De rechter geloofde dat verd. te hard gereden heeft op het onoverzichtelijke kruispunt in de Chr. de Vrieslaan. Get. deskundige van Dijk uit Dord recht had berekend dat verd. plm. 57 km. gereden heeft en de bestuurder van de vrachtauto correct gereden heeft. De rechter zei dat er grote ongeluk ken hadden gebeurd als er op de trot toirs mensen gelopen hadden, omdat verd. van de ene naar de andere zijde van de weg geslingerd heeft. Get. van Nieuwaal, die een vordering ingesteld had van 47.50 omdat hij zijn vrachtwagen plm. 3 dagen heeft moe ten missen, verklaarde dat verd. met 70 a 80 km. vaart aan kwam rijden, waarop hij direct stopte om hem nog 'n kans te geven voorby te schieten. De ambtenaar achtte het een dood gewoon geval van het niet-voorrang aan rechts verlenen, terwijl verd. veel te hard gereden heeft en eiste 30j boete. Mr. den Hollander had een aanmer king op de dagvaarding, omdat er geen aanwijzing van de wegen in stond, waar op de aanrijding plaats had, waarom hij de dagvaarding niet wettelijk vol ledig achtte. Overigens was verd. van mening ge weest dat get. hem. voor zou laten gaan, omdat 'in feite de Chr. de Vries laan een hoofdweg is. Pleiter erkende wel het voorrangsrecht, doch meende dat men allereerst de veiligheid van de weg in het oog moet houdeh. Ook ge loofde pi. niet dat get. de snelheid van verd. juist heeft kunnen schatten. De rechter besloot eenst get. J. Breur nog te horen. Get. M. C. Peekstok werd gehoord in de zaak van Adr. Troost, die ver dacht werd van te Melissant op de Spui- dijk een emmer beer had uitgegooid. Get. zei dat men die vuiligheid er 's morgens vroeg en 's avonds laat neersmijt, doch toevallig was hij wat THOL.EN In de gemeenteraad van Tholen op Vrijdagm.iddag 8 Oct. 1948 werd besloten tot v/ijziging brugbègro- ting betreffende afwikkeling der brug- zaken. Vaststelling vindt plaats van het uitkeringsbeslvüt 1947, zijnde uitkering 2% pensioenbijdrage aan het personeel idem verlaging van de pensioenbijdrage voor het personeel der gemeente vol gens rijl^svoorschrift. Toekenning heeft plaats van een vacantie toelage voor het personeel max. 25.Benoemd worden tot leden commissie i.g.o. de woningruimtewet de heren J. Overbeke, H. Roukema, G. v. d. Linde, S. de Korte, M. Lindhout. Benoemd wordt tot gymnastiekleraar aan de U.L.O. de heer Verheul te Am- sterdani. Gezien de daling van het leer lingen aantal acht de heer v. Westen de kosten van 840.per jaar te hoog voor de gemeente. De Voorz. zegt dat ook andere ge meenten hieraan zullen bijdragen en dat men hoopt en verwaclit dat volgend jaar er meer leerlingen .zullen zijn. Bij de rondvraag ontspon zich een uit voerige discussie tussen Voorz. en de heer Goedemondt en Berrevoets over het plaatsen der Kleuterschool (Alge mene). Voornoemde drie heren achten het aangewezen terrein de hof van Schot geen geschikte en ongezonde plaats en wilden liever een stuk van het speelterrein afstaan De Voorz. zegt, dat gevraagd is om een stuk van het speelterrein, of de hof van Schot of een stuk der Plantage. Hij acht ook de hof van Schot geen ideale plaats. Het bestuur heeft echter gekre gen waarom zij vroegen. Het speelter rein is niet beschikbaar, daar er ook buizen van Bona Fides doorlopen en men moet rooien in de Plantage. Hij heeft gezegd, dat een stuk grond aan de Molenvlietsestraat veel beter was. Ook de opzichter achtte dit een goede plaats, daar is veel licht en lucht. Ge zien de nabijheid der vest vond het be stuur dit echter niet geschikt. Dhr Goedemondt meent dat B. en W. tegen werken. De Voorz. zal dit voor B. en W. niet nemen, alle medewerking is en wordt verleend. Zij hebben gekregen het 2e perceel waarom zij verzochten. De sloot rondom dit terrein zal worden gedempd. Dhr Berrevoets zeide, als bestuurslid der school daar op in een volgende raad terug te zullen komen .Alleen het speel terrein acht hij ook de heren Verduls, Goedemondt en van Westen de enig ge schikte plaats. Na een uitgebreide rond vraag, sluit de Voorz. de vergadering. SCHERPENISSE Burg. Stand over de maand Sept. 1948. Geboren: Jacoba Jozina, d.v. E. C. Poot en van C. P. van Zetten; Leendert Karel, z.v. A. Schip per en van N. E. Joppe; Josina, d.v. M. G. Zandee en van M. Dekker; Cathari- na Adriana, d.v. A. J. Slager en van M. J. Moerland; Marinus Cornells, z.v. G. V. d. Slikke en van J. J. Quaak. Ondertrouwd: A. J. Boogaard, §1 j- en M. Bolier 24 jaar, M. C. Heijboer, 34 jaar en C. A. Slager, 32 jaar. Gehuwd: A. J. Boogaard, 31 jaar en M. Bolier, 24 jaar. Overleden: Jan M. Guiljam, 69 jaar, echtgenoot van C. v. d. Hoek. Ingekomen: Grietje C. Geuze, van Rotterdam; Sara J. C. v. d. Have van Alphen a.d. Rijn. Vertrokken: Willem Geuze naar Oos- terland; Maria Bolier naar St. Anna- land; Jan Pleune naar Bruinisse. POORTVLIET In de Ned. Herv Kerk alhier is een collecte gehouden voor on ze jongens in Indië, welke opgebracht heeft 175.50. vroeger op en had het feit geconsta teerd. Hoewel verd. de emmer niet van binngn gezien had en verd. gezegd had dat het zeepsop was, had de geur de inhoud wel terdege verraden. Verd. werd veroordeeld tot 10.boete of 6 d.h. Een v/agen van de Grasdrogerij, te Scherpenisse kv/am in het donker van de Poortvlietse dijk afgereden,, en door te korte draai reed deze tekort aan de slootkant, zodat de wagen kantelde en in de sloot terecht kwam. Nadat het hooi op een andere wagen was overge laden, kon tenslotte het voertuig v/eer op de begane grond worden gebracht. Burg. Stand. Vertrokken: naar Bleiswijk Ds W. Vroegindeweij en gezin en Coi'nelia Overbeeke; naar Tholen M. Bvertsen en gezin. De dankdag voor het gev/as ^al in het gehele eiland en door alle kerkver banden worden gehouden de eerste Woensdag in Nov. In de Ned. Herv. Kerli zal opti'eden Ds Pokkema te Delft OUD VOSSEMEER Burg. Stand over de maand September 1948. Ge boren: Hendrik Hubrecht, z.v. H. M. Voshol en H. H. Ista. Gehuwd: J. Maatereel 24 j. te Ka pellen (België) en B. C. Stormezand 20 j.; E. Renkema 30 jaar te Delft en S. C. Kamhoot 22 j., M. C. W. J. Rom- bouts 25 j. en C. M. P. de Wit 25 j. Ingekomen: E. B. B. M. Swagema- kers uit Nieuw Vossemeer. Verti-okken: C. J. M. Ooms naar Ber gen op Zoom; M. M. van der Eijk naar Rotterdam; J. M. de Graaf naar Vlis- singen; C. J. Pipping naar 's-Graven- hage; A. J. van de Graaf naar Nieu- werkerk. Voor het diploma Waterbouwkundig Opzichter slaagde onze dorpsgenoot dhr G. L. van Driel. Ds S. G. J. Goverts heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Katwijk a. d. Rijn aangenomen. Hij bedankte voor: Puttershoek en Hellendoom. STAVENISSE De Zangvereniging „Nieuw Leven" hoopt op Woensdag 13 October in de kerk van de Stichting „Vrederust" onder leiding van dhr M. J. Leune een zangavond te geven ten genoegen van de patiënten en het ver plegend personeel. ------O------- STICHTING ZEELAND VOOR MAATSCHAPPELIJK EN CULTUREEL WERK De eerste vergadering der Sectie Be lemmering Ontwikkeling Zeeland zal worden gehouden op Donderdag 21 Oct. n.m. 2.30 uur in de Confrériezaal van het Schuttershof te Middelburg. De Commissaris der Koningin, Voor zitter van het Stichtingsbestuur, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, zal de Sectie installeren. OMZETBELASTING GEHEVEN OVER WERK VOOR LANDBOUWHERSTEL In Zeeland worden aanslagen opge legd voor de omzetbelasting over de vergoedingen van landbouwherstel. Ver scheidene landbouwers in deze provin cie hebben voor het herstel van hun bedrijf zelf werken uitgevoerd en de kosten daarvoor vergoed gekregen van de Rijksdienst landbouwherstel. Het mi nisterie van financiën behandelt deze landbouwers nu op dezelfde voet als ge wone aannemers en vraagt van hen om zetbelasting voor de werken, die zij zelf hebben uitgevoerd. De Belastingcom missie Van de Stichting voor de land bouw zal zich wenden tot de directeur van de Rijksdienst voor landbouwher stel om te trachten voor deze moeilijk heid een oplossing te vinden. MAATSCHAPPIJ ZEELAND GAAT EEN TWEEDE LIJN OPENEN. De directie van de maatschappij Zee land heeft het plan, het volgend jaar een dienst voor toeristen tussen Vlissin- gen en Folkestone te organiseren, via de roi^te langs de Wielingen. De gewone maildienst, die nu wordt onderhouden tussen Hoek van Hol,land en Harwich, houdt Hoek van Holland als plaats van afvaart, zodat in feite twee lijnen op Engeland worden geëxploiteerd. Graag gelezen en daarom helaal ih ook graag. hiland' anden-nieuws is het aoonn inentsgeld dubbel waard. Alleen o)n Schrammetje te lezen zou ik f 1.50 per. ka'artaal betalen f de Buitenlandse C)i'erzu'hten nadden in ae oorlogstijd een aparte in slag, hn nu nog lees ik h.et allereerst om een goed ouerzicnt van de toestand te krijgen. redactioneel is Hilanden-nieuii's goed uersorgdf. De principiële voorlichting maakt Uw blad onmisbaar voor ons eilandbewoners. Afvaardiging van dhr ds Heer naar Midden-Celebes. Wij geven hier het vervolg van het verslag over de afscheidsavond van dhr de Heer, het Hoofd der Chr. School, die naar het Zendingsveld te Midden-Ce lebes vertrekt. Na Ds v. Amstel voerde ^)s van Dijk, Zendeling-Leraar te Midden-Celebes, thans met verlof en wonende te Oegst- geest, het woord. Vooraf werd voor de Ger. Zendingsbond een collecte gehouden. Zendeling Ds v. Dijk begon met te zeggen, dat waarschijnlijk gevraagd zal worden: Wat is nu eigenlijk Zending? Spr. wil daarop een schriftuurlijk ant woord geven naar het tekstwoord uit Gen. 37 14 en 16. Zendingswerk noemt spreker: ,,de broeder zoeken." Zo zag Paulus, zo zeide de Heere Jezus het ook. De broeder zoeken, bij alle verschil dat er is. Verschil in taal, in zeden en ge woonten hebben ook de Toradja's, zij hebben echter met ons gemeen, dat ze door denzelfden Schepper zijn gescha pen, dat ze even als vrij dood liggen in zonden en nnisdaden. De Toradja's zijn geen schoon blad papier, dat de zende ling maar kan beschrijven dan ware het gemakkelijk. Zij stammen van de zelfde Adam af. Jozef moest volgens de tekst zijn broeders zoeken. Daar was oorzaak voor. Welke oorzaak? Zijn vader zond hena. Ware zending is gehoorzaamheid. Dat is de enige noodza.ak. Toen spr. 20 jaar geleden naar het zendingsveld ging, kende hij de Toradja's niet. En toen hg er was, zeide hij, wat doen we hier! Ge hoorzaamheid was echter de enige drijf veer. Zending draven deugt niet. Men doet soms aan zending zoals men aan muziek doet. Wij mogen niet „aan zen ding doen", zegt spr. Zending kan al leen gedaan worden, gedreven door Gods Geest, uit ware behoefte des harten. Vervolgens bezag hij de Westerse be schaving en wat wij aan cultuur heb ben in tegenstelling met de Toradja's, die nog offeren aan geesten. Zal de zen ding nu bestaan hen onze beschaving bij te brengen? Wij hebben hen de ver lossing die in Jezus Christus is te pre diken, en met liefde en opoffering die taak te vervullen. Het verheugt hem, dat br. de Heer de kindereu van de ar me Toradja's van de behoudenis die al leen in Plèm is, mag gaan vertellen, op dat zij door dat Woord zouden worden ontdekt aan hun zonde. Jezus Christus is het in de eerste plaats die ,,de broeders zoekt." Hij ver liet de heerlijkheid des Vaders, Hij is arm geworden om zondaren rijk te maken. Spr. borduurt op dit stramien nog een weinig voort en vertelt vele bijzon derheden van het Zendingsveld. Met een zegewens voor de heer de Heer eindigt hij zijn betoog. De kinderen der Chr. School zingen daarna iti koor de zegenbede uit Ps. 134: „De Heere Zegene U" wat de heer de Heer die intussen het spreekgestoelte beklom zeer ontroerde, en waarvoor hij vriende lijk dankte. Hij gaf daarna een uiteen zetting van de beweegredenen van zijn vertrek naar het Zendingsveld en de drang die hem er toe riep. Het kwam niet voort uit avontuur, de drijfveer was te willen arbeiden in Gods Koninkrijk onder de heidenen. Zijn mooie positie

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 2