c Commissionnair Hottins vrijgesproken J KANlONGERECm EEN „SAMENSTEL VAN VERDICHTSELEN" •n BON OP DE LAATSTE RIT KEISVERGOEDING VOOR LEERLINGEN Liast van Kenn\ren EIIAflDEn-niEUl/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 13 OCTOBER 1948 21e JAARGANG No. 1761 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. 48 PKOCENT. De millioraiennota gaf dit jaar een. enigszins optimistisch geluid. Een slui tende begroting daagt aan de gezichts einder van "s lands inkomsten en uitga ven op. Zélfs belastingverlaging werd als iets, dat tot de mogelijkheden gaal behoren voorgesteld. Optimistische geluiden. Aan de tekorten van honderden mü- lioenen schijnt een einde te zullen ko men. We schrijven, „schijnt", want of het wel bereikt zal worden is zeer de vraag. Een en ander steunt te zeer op optimistische ramingen. Verontrustend is dat onze export nog niet de helft bedraagt van onze import. Onze import slechts voor 48 procent, gedekt wordt door onze export. Wel was in het verleden onze export ook geringer dan wat we uit het buitenland betrokken. Maar toen hadden we grote inkomsten uit anderen hoofde. Indirecte baten uit Indië. Aanzienlijke ontvangsten uit rente van buitenlandse leningen. Dat alles' is nu voorbij. Het meerdere van de import kan nu nergens door gedekt worden. Dat gat moet gestopt worden uit ons nationaal vermogen. En wel jaarlijks te rugkerend, zodat indien geen andere ba ten daartegen komen te staan, het voor ons nationaal bezit een jaarlijkse ach teruitgang betekent. DONKERE TOEKOMST. Er heerst nog geen vrede op de wereld. Integendeel, het is alles verwarring, tweespalt en verdeeldheid wat men hoort. Ja zelfs kan men spreken van oor logsvoorbereidingen op grote schaal. De wereld is in twee grote kampen'ver- deeld, waar tussen de tegenstellingen van dag tot dag toenemen. Van een werkelijke vrede is geen sprake. De mensheid is vervuld met vrees voor een komende oorlog. Die men on afwendbaar acht. Waarvan men het uit breken slechts een kwestie van tijd acht. En niet zonder reden. Symptonen er van vertonen zich ge durig. Engeland vertraagt zijn demobilisatie. Maakt zich gereed om op alle gebeur- lijkheden gereed te zijn. Plannen en maatregelen wórden ge maakt en getroffen om paraat te zijn. Reeds opgelegde oorlogsschepen wor den weer bij vernieuwing in de vaart gebracht. En zo ook in Amerika. Ook daar wa pent men zich tot de tanden. Op het gebied van leger en vloot en van de luchtmacht is alles in de weer om zo sterk mogelijk te zijn. En zo wapent zich alles voor een nieuwe oorlog. De toekomst is zeer donker. WEGGEGOOID GELD. Ons land was in der tijd lid van de Volkenbond. De organisatie, die de oor logen moest voorkomen Velen hadden daar grote verwachtingen van. De Vol kenbond zou door overleg verhinderen dat er oorlogen zouden uitbreken. He laas is men in die verwachtingen zeer teleurgesteld. De vreselijke tweede oor log is uitgebroken. Nu heeft men zijn verwachtingen ge bouwd op de Verenigde Naties. Maar ook dit lichaam bereikt geen resultaten voor de algemene wereldvrede. En zal die ook niet bereiken, daar het gehele beleid buiten God en Zgn Woord omgaat. Ook van de Verenigde Naties is ons land lid geworden. Dat lidmaatschap kost ons land ongeveer 1.300.000 per jaar. Een dure geschiedenis. We kunnen wel zeggen, weggegooid geld. Inplaats van plezier hebben we niets dan verdriet gehad van de organisaties van de Verenigde Naties .Denken we slechts aan de houding van de VeUig- heidsraad. Die de verhoudingen tussen ons land en Indië radicaal heeft bedor ven. Waardoor ons land groot onrecht is aangedaan. Neen, dat millioen dat Vrijdag j.l. hield het Kantongerecht de maandelijkse zitting. Als eerste zaak werd behandeld het aangehouden geval van J. Polie te den Bommel, die ver zuimd had zijn vee tijdig te laten in enten tegen mond- en klauwzeer. Verbalisant Schilders verklaarde dat verd. tegen hem gezegd had gemoeds- bezwaren tè hebben. Verd. hield vol vóór 30 September een opgave aan de Veearts Vreeswijk gedaan te hebben, omdat hij een eis van de Overheid niet wilde tegenwerken, ondanks zijn ge- möedsbezwaren. Get. Vreeswijk, veearts te Oude Ton- ge herinnerde zich niet meer welke tijd Polie opgave tot inenting gedaan had, doch in het verbaal stond, dat dit in November gebeurd zou zijn, wat get. als juist wilde aannemen. Verd. hield vol het vóór 30 Sept. op gegeven te hebben doch de ambtenaar meende dat hij de rechtbank een „sa menstel van verdichtselen" op de mouw wil spelden, omdat zijn verklaringen niet kloppen. Hij eiste daarom 10. boete, wat verd. een tientje te veel vond, omdat hij meende in zijn recht te staan. „Ik wil er wel een eed voor af leggen", zei verd. doch dat vond de Kantonrechter niet nodig en veroordeel de hem tot 3.boete of 3 d.h. „Dat is nog 3 gulden te veel", meende verd. „Al was het maar één cent is het nog te veel", zei hij toen hij de rechtszaal verliet. L. C. Jacobs, den Bommel werd als getuige gehoord in de aangehouden zaak van S. HoUeman die ook verzuimd had tijdig opgave tot inenting van zijn koeien te doen. Get. zei alleen met HoUeman afgespro ken te zijn, wanneer de veearts bij heni zou komen, hij hem zou waarschuwen de inenting te komen doen. Waar de veearts niet meer bij hem geweest is vóór 30 Sept. heeft hij ook de bood schap niet meer kunnen doorgeven. Het slot is, dat HoUeman werd veroordeeld tot 7.50 of 3 d.h. C. Pape, Middelhamis had op de. Mo lendijk te N. Tonge een aanrijding ver oorzaakt met een luxe wagen, die door Breeman bestuurd werd. Verd. meende dat Breeman had moeten stoppen, ter wijl hij niet geheel aan de rechtse kant reed. De Kantonrechter zei dat verd. voor rang had moeten verlenen. Get. J. M. Breeman, Nieuwe Tonge verklaarde gemiddeld vier keer per dag die bocht te pikken, zodat hij drommels goed met de situatie op de hoogte is en goed weet hoe de bocht genomen moet worden. De ambtenaar van het O.M. eiste 20.'boete of 10 d.h., waartegen verd. bezwaar had. Hij zeide als ambte naar dit niet te kunnen betalen en was er niet van overtuigd dat zijn tegenlig ger het verkeer niet in. gevaar zou heb ben gebracht. De Kantonrechter maak te er echter verd. op attent, dat ht) een fout gemaakt had, die door een fout van een tegenligger niet teniet gedaan wordt. Hij hield echtei: de zaak aan om get. Kleingeld te horen. Vervolgens stond get. Breeman als verdachte terecht in hetzelfde geval waarbij zijn remmen als ondeugdelijk werden gekwalificeerd. Verd. gaf toe, dat het geen oliedruk- remmen waren. Het was een wagen van dhr Knöps, die een heel eind versleten was, doch aan de remmen was al heel wat ten koste gelegd. De ambtenaar eiste 10.of 6 d.h., en na een verklaring van get. Zuid broek veroordeelde de Kantonrechter verd. tot ƒ10.of 4 d.h. Verd. probeer- jaarlijks door ons wordt betaald aan de Verenigde Naties kan beter worden be steed. Het is weggegooid geld. de er nog iets af te krijgen, maar de rechter zei dat het al véél te weinig was. Daarna kwam de eigenaar van de wagen, M. C. Knöps te Nieuwe Tonge voor de balie, die mede terecht stond voor de slechte remmen. Verd. gaf toe dat ze geen 100% waren, doch Breeman zou de auto naar een garage brengen om hem op te bergen, daar hij een nieu we gekocht had. Maar er was een hand rem ,ook aan, zei verd. De eis luidde 20.of 8 d.h. „Heb je nog al verdienste?" vroeg de rechter. „Nou, ik mot hard sjappele, hoor!' Dan veroordeel ik je tot 10. boete of 6 d.h." A. Hotting, Ooltgensplaat werd ver dacht van, het land van Jac. Troost een kist aardappelen wederrechtelijk meege nomen te hébben. „Hebt U dat gedaan?" „Ja." „Nou, dan zijn we klaar, hé?" „Maar het is toch wel een beetje anders", zei Verd., die beweerde slechts een monster van de aardappelen te wU- len nemen. Hij had enkele struiken uit getrokken en de aardappels daarvan in een kist gedaan om die er daarvan wat in zijn auto te gooien. „Maar toen Troost kwam, kroop je in de sloot." ,„Ja, maar om m'n handen te wassen." „Zo; had je nog een handdoek bij je ook?" „Ik wilde de aardappels keuren om ze eventueel te kopen, doch Troost, die vroeger knecht bij me geweest is„ zei ze te hebben gekocht." Het waren aardappels van W. v. Oostende." Daarna kwam get. Jac. Troost voor de balie. „En, wat weet je zan de zaak af?" „Toen ik aankwam zag ik Hotting, die, toen hij mij zag, in een droge sloot sprong. Er stond een kist aardappels op de dam. Hotting zei dat hij ze keuren wou, doch ik zei hem de aardappels te hebben gekocht. Het is zéker geen ge woonte onder commissionnairs aardap pels te keuren van land, waarop de kis ten al leggen van een collega." „Ben je bevriend met Hotting?" „Ik denk van niet!" „Dat is jammer. Was de sloot droog, of heeft U gezien dat Hotting zijn handen in onscho, nee, in wa ter waste? En hoeveel aardappels wa ren er in de kist? „Neen, dat kon ik niet zien. Êr waren 1015 kg. aardappels in de kist. „Vergist U zich niet? De politie geeft 3 kg. op!" „Neen, neen." „Dacht U, dat Hotting wegkroop „Zeker! anders doe je dat toch niet^ Mr. den Hollander tot get.: „Wat had U gekocht? „Alles!" „Mocht U ze kopen?" „Waarom nipt?" „Omdat het over de veiling dient te gaan!" ^- „Is get. nu werkelijk van mening, dat verd. die paar kilo aardappels heeft willen stelen?" vroeg pleiter „Moet ik daarop antwoorden?" „U kon ook een gedeelte van die aardappels gekocht hebben!" „Dat doet niets ter zake. Boven dien is het hoekje veel te klein om in tweeën te verkopen!" Vervolgens werd get. Kamp, de auto verhuurder die met Troost reed, ge hoord. „Is U goed met Hotting?" „Ja!" „En met Troostt" „Ja!" „Zo'n middelman, wat heb je daar an; zeiden ze, vroeger. Get. verklaart dan, dat hij Hotting De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de wijziging van de voorschriften der z.g. reisvergoeding, voor leerlingen die een school bezoeken welke meer dan 5 Km. van de woning is verwijderd. Thans is de mogelijkheid geopend om aan, ouders, voogden-of verzorgers vaft leerlingen ener school voor gewoon of uitgebreid lager onderwijs, wier finan ciële toestand hiertoe aanleiding geeft, desverlangd een tegemoetkoming te verlenen in de vervoerskosten. De mo gelijkheid is dus niet meer beperkt tot de leerplichtige kinderen. Belanghebbenden kunnen een verzoek richten tot het Gemeentebestuur van hun woonplaats. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. met de kist had zien aankomen en dat hij in de sloot kroop, waarvan hij niet wist óf deze droog was. „Wat dacht U: hij vergaapt zich aan het goed van een ander?" „Daar wil ik liever buiten blij ven!" „Maar wat moest Hotting dan in die sloot doen?" „Hié stong z'n hande te wasse, Get. van Oostende verklaarde de aard appels van Troost verkocht te hebbend Hotting was wel twee keer bij hen ge weest en trachtte hem wijs te maken dat de aardappels nog aan hem behoor den. Hij had het echter beter gevonden dat Hotting eerst gevraagd had 'n 'mon ster te mogen nemen. Verschillende ma len had get. al zaken met hem gedaan Get. a decharge, B. Jongeling te den Bommel bevestigde, dat de Commissi onnairs van het standpunt uitgaan, dat de boeren goed Vinden, wanneer een commissonnair uit hun lanH een, monr ster veldvruchten haalt. De ambtenaar van het O.M., conclu deerde, dat de feiten uitwijzen, dat verd zich aan poging tot stroperij heefi schuldig gemaakt. Waar het echter ge bruik is dat men aardappelmonsters neemt en dit een vrij onschuldig geval is, requireerde hij schuldig verklaring, zonder toepassing van straf. De verdediger Mr. den Hollander was het niet met de ambteiiaar eens, dat alle vereisten voor een schuldigverkla ring aanwezig was. Het is niet noodza kelijk, dat iemand eerst toestemming geeft om iets weg te nemen. Als iemand bij een vriend in 'een tuin is, zal hg ongevraagd een appel opeten. Komt er een vreemde, die hetzelfde doet, dan is het diefstal. De één gaat uit van het standpunt dat hij toestemming heeft om een appel op te eten en de ander wéét, dat hij dit niet heeft. Eerst dient bewezen te worden, dat verd. willens eü wetens zonder toestemming de aardap pels wegnam. Het is te dwaas om te menen, dat iemand die drie millioen kg aardappels omzet zoals verd., een 20 of 30 aardappels mee zou nemen zonder betaling. Van belang is wie er eigenaar van de aardappels is. Troost niet. De aardappels dienden geveild te worden; er is een verbod deze rechtstreeks aan een handelaar te verkopen. De eigendom gaat over door levering en waar de aard appels nog in de grond stonden waren ze nog van v. Oostende, die in 't alge meen stilzwijgend in monstemamfe toe stemt. Het „wederrechtelijk" element is dus vervallen. P. achtte het ten laste gelegde niet bewezen. ^- „Had U de aardappels nodig om Uw „heffing ineens" te betalen? vroeg de rechter. Ik acht het feit ook mèt bewezen en spreek U vrij. Maar ik geef je de raad alkander vriendelijk te groe ten als je elkaar in de Plaat tegen komt!" (Vervolg pag. 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1