EiiivnDEn-niEuws r' Uit hel Vrachtauto door tram gegrepen DE NIEUWE BONMEN .J Plaatselijk Nieuws snsl er 2e Blad Zaterdag 9 October 1948 No. 17Ó0 1 ">i V.. De LevensavoraJ Hulp van kin- tieren aan Ouders Oud worden en oud z\jn Van een blij voor uitzicht. Het is mij wel eens opgevallen, dat wij heden een heel ander type oude mensen hebben- dan vroeger. Kijk maar eens naar de portretten van Uw groot- of overgrootouders, die b.v. omstreeks 1850 of 1880 zeventig jaar waren! Als men dan de houding en de kleding ziet, be merkt men direct het grote verschil. Maar toch: zeventig is zeventig, daar gaat niets van af, ook al ziet men er door kledij of anderszins jonger en fleu riger uit. En als men zeventig is, dan neigt men naar het einde: „aangaande de dagen onzer jaren daarin zijn ze ventig jaar, of zo wij zeer sterk zijn tachtig jaar." Die ouderdom komt met gebreken; met allerlei zwakheden en moeiten. Wat is het dan groot als onze ouders dan een goede verzorging hebben en het hun aan finantiële middelen, hetzij zij die zelf bezitten, hetzij de kinderen er in kun nen bijdragen, aan niets ontbreekt. En ook, als wij met hun zwakheden en ge breken geduld hebben, naar het ver maan ■\ian de Catechismus in Zonda.g 39, Wat laat het in de practijk des le vens vaak te wensen over. Ge hebt dat verhaaltje ook wel eens gehoord van dien knaap, die een hou ten napje stond te snijden en op va- der's vraag waartoe dit diende, ant woordde: „aJs vader dan oud wordt, dan kan vader daar net zo uit eten als grootvader nü." Of ook wel dat versje: „eer brengt een arme vader, met zorg zes kind'ren groot, dan dat zes rijke kind'ren, hem koest'ren in de nood." Ja, zo gaat het vaak. U zou het eens moeten weten, wat al twisten er zijn geweest onder kinderen, die door de Wet verplicht waren tot alimentatie (bijdrage onderhoud) en die het hun door de Overheid opgelegde te betalen geld, met rauwe verwijten, hun Ouders toesmeten! Bemiddelings-bureaux heb ben zulk een wekelijkse ontmoeting tus sen ouders en kind overbodig gemaakt en de betaling op ietwat geruislozer manier laten verlopen, maar van harte ging het niet. Daartegenover zijn er echter gelukkig vele gevallen van grote toewijding aan hulpeloos-geworden Ouders, v?in opoffe rende kinderen, die er niet gaarne aan zouden denken hun Ouders op de dia conie, of op een of andere liefdadig- heids-instelling te schuiven. Voor zul- ken is „de noodvoorziening ouderdoms wet" van tegenwoordig eigenlijk pijn lijk en kwetst hun echt kinderlijk ge voel. Ze deden liever alles zélf aan hun Ouders, uit zuivere liefde en toegene genheid. Zó hoort het. Zulken zal het ook naar het Woord der Schrift wêl gaan, ze hebben er zegen op te wach ten. Efeze 6 2 en 3. Als man en vrouw samen oud mogen worden is dit een niet te waarderen voorrecht. Want oud worden en oud zijn is twee. Ge hoort het die oudjes zo dik wijls zeggen: hoe ouder we worden, hoe minder we elkaar kunnen missen. Maar nog groter het geluk, wanneer die oud jes naar Hebr. 5 7 geoefende zintui gen hebben, en door de gewoonheid ge oefend zijn tot onderscheiding des goeds en des kwaads. Die samen mogen uit zien naar het einde huns geloofs, na melijk de zaligheid hunner zielen. Die met blijdschap de tijd van hun verschei den verbeiden en wien „het blij vooruit zicht dat hem streelt" hope en moed geeft om Gods Raad hier uit te dienen. Ik ontmoette laatst een oud man, die de leeftijd der zeer sterken reeds ge passeerd was. Hij was doof en blind, maar zag er overigens fris en gezond uit. Sprekende over zijn gezondheid zei ik hem, dat hij misschien nog wel hon derd jaar oud kon worden. Maar toen begon hij te schreien. Ik zou het niet graag willen zo sprak hij. Ik wenste ontbonden en met Christus' te zijn. Daar strekte zich al zijn lust en liefde heen. Hij kön naar huis en hij wilde naar huis. En in die vaste overtuiging kon hij het Ernstig ongeluk. Woensdagmorgen" is alhier een ernstig ongeluk gebeurd. Toen de vrachtautobestuurder dhr Joh. van der Meij met zyn vrachtauto bela den met aardappelen komende van uit de Veenvveg de trambaan wilde oversteken, werd hü gegrepen door een uit de richting Middelhamis ko mende passagierstram welke om 9.28 uur uit Middelhamis was ver trokken en bestuurd werd door de machinist J. de Gans. De vrachtauto werd in het midden door de tram gegrepen en over een gro te afstand mee gesleurd. Nadat de tram tot stilstand was gekomen, kon de bestuurder uit zijn benarde positie worden bevrijd. Hevig bloedend werd hij aan de kant van de weg gelegd, waarbij de eerste geneeskundige hulp werd verleend door zuster J. J. v. Os van S'dijk., waam. leidster-docente van het Kraamcentrum G. en O., welke met een auto rijdt en juist op weg was naar Ooltgensplaat. Enkele ogenblikken later verscheen ook Dr Buth van den Bommel. Per ziekenauto is dhr van der Meij in zorg wekkende toestand naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd. De heren Hokke, J. Overbeeke en C. voor het tijdvak van 10 t/m 23 October 1948. Bonnen voor Brood en Vlees 245 Vlees 100 gram vlees (reeds aangewezen, geldig t/m 9 Oct.) 284, 286 Vlees 100 gram "vlees 285 Vlees 300 gram vlees 287-1, 287-2 Brood 800 gram brood 288 Brood 400 gram brood Alle bonkaarten 289 Algemeen 400 gram brood 290 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 291 Algemeen 750 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen Bonkaarten KA, KB, KG 810 295 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 grani vet 296 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 297 Algemeen 1 ei 298 Algemeen 125 gram koffie 239 Algemeen 50 gram thee SOÜ Algemeen 225 gram huishoud- zeep of 180 gram toiletzeep B 809 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas B 310, C^ 311 1 ei Bonkaarten KD, KE 810 301 Algemeen 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 802 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 303 Algemeen 2 eieren 304 Algemeen 450 gram huishoud- zeep of 360 gram toiletzeep E 315 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kipdermeel of kin- derbiscuits Tabak- en Versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 808 117 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 120 Vei"snaperingen 100 gfram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MF MF, MH 811 (bijz. arbeid, a.s. moe ders en zieken.) Geldig zijn de bonnen van de strook S Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 8 October worden ge bruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 3 kunnen worden vernietigd. van Bergen die zich ook op de auto bevonden zagen het ongeluk aankomen en mocht het gelukken tijdig van de auto af te springen, waardoor zij geen letsel opliepen. Nadat des middags de verkeerspolitie uit Dordrecht ter plaatse een onderzoek had ingesteld werd de tram en auto die geheel vernield was vrij gegeven. De passagiersdiensten werden tot des mid dags 5 uur vanuit Den Bommel per bus onderhouden. EILAND THOLBN VOORUIT? De Busdiensten op Zondag. Ons eiland \Vas blij met de opening der nieuwe Thoolse brug en de oprich ting der T.A.D. waarmede de zolang begeerde rechtstreekse busverbinding met Bergen op Zoom tot stand kwam. Inderdaad een belangrijke verbe tering. Thans is, naar we vernemen „op aan drang der Overheid", de busdienst uit gebreid met 2 Zondagsdiensten. De ondernemers hebben uit eigen be weging nooit 's Zondags gereden, ter wijl het publiek in het algemeen daar over niet klaagde. Blijkbaar bestond aan Zondagsdiensten geen behoefte. Wie voor ziekenbezoek naar het Gasthuis te B.o.Z. wilde, wist zelf daar voor wel een vervoermiddel te be komen. De Zondagsrust werd op het eiland niet verstoord door busverkeer en het personeel der busdiensten kon de Zon dag in rust doorbrengen. De bewoners werden niet in de ver leiding gebracht de Zondag te gaan mis bruiken als reisdag en de jeugd niet aangelokt om een dag uit te gaan om in de vreemde werelds vermaak te gaan genieten. In een der verslagen van de Journa listen excursie enige tijd geleden werd de Zondagsrust op ons eiland geprezen. Nu zal die rust worden verstoord door busverkeer en wordt daarmee een weg ingeslagen die, naar wij vrezen, zal leiden tot meerdere storing der Zo'n- dagsrust en ontheiliging van Gods dag. Het spijt ons zeer, dat de genoemde diensten zijn ingesteld. Wij. zien er de noodzaak niet van in. de Psalmdichter nazeggen naar de be rijming van Datheen: Ik zal nog aanzien Uw aanschijn En rein staan, voor U Heer geprezen. En naar Uw beeld opgewekt wezen Dan zal ik ook recht verzaad' zijn: WAARNEMER. Zoals gezegd kan men zelf, zo nodig, voor ziekenbezoek wel voor een vervoer middel zorgen. De voorziening in een publiek vervoermiddel voor dit doel kan men zeer bezwaarlijk als een algemeen belang beschouwen, aangezien het aan tal particulieren van het eiland in het Gasthuis B.o.Z. daarvoor te gering is. Wij menen, dat het eiland geen be hoefte heeft aan busverkeer op Zondag. Laten degenen, die 's Zondags op reis willen gaan zelf voor vervoer zorgen. Het kan overeenkomstig het Woord nooit een taak zijn der Overheid de 'storing der Zondagsrust in de hand te werken door aan te dringen op Zondags diensten van openbare vervoermiddelen. Velen, ook al hebben zij een andere mening over de heiliging van de Zon dag dan wij, streven er naar de Zondag te behouden of te verkrijgen als vrije dag. Wat een zegen is het niet, dat men tenminste één dag per week vrij is van de voortjagende arbeid in onze haastige en zenuwslopende dagen. En nu gaat men zonder noodzaak de Rustdag voor het personeel der bussen tot werkdag verlagen en schept.men de verleiding tot en de mogelijkheid om op gemakkelijke en goedkope wijze de we reld te gaan dienen buiten het eiland en naar wij vrezen allerlei dingen, die met de rust en heiliging van Gods dag in strijd zijn, in te voeren. Thans zullen de diensten wel niet ren dabel zijn, daar de bevolking nog reke ning houdt met de algemene opinie, dat reizen op Zondag niet door de beugel kan, doch dit verandert wel. Het ware te wensen, dat dit niet zo zal zijn. Helaas leert de ervaring het anders. Ongetwijfeld zal het aantal pas sagiers toenemen. Wij mensen plooien ook onze godsdienstige opvattingen wel naar de geest des tijds en dan houdt zonde op, zonde te zijn. Nogmaals wij betreuren de invoering der busdiensten op Zondag en zien er geen vooruitgang in voor ons eiland, doch wel een stap op het heilloze pad der afglijding van het werkelijk christe lijke levenspad. Wij gunnen de ondernemers een flo rerend bedrijf; ze verdienen het ook. Voorzover ons bekend trachten zij steeds het vervoer zo goed mogelijk te doen plaats hebben. In oorlogstijd „mar telden" ze met slecht materiaal zelfs over een „middeleeuwse weg", zoals de dijk van St. Annaland naar Oud Vos- semeer. Het komt ons voor, dat die slechte weg de ondernemer Van de Klun- dert al veel geld heeft gekost. En toch rijden en reden de bussen, zelfs in de moeilijke winters met veel sneeuw en ijs enkele jaren terug, regelmatig. Wij wensen duidelijk te zeggen, dat we niet tegen de ondernemers strijden. Het gaat ons alleen om de schending van de Dag des Heeren. Het spijt ons' zeer, dat de ondernemers, daar direct of indirect toe verplicht zijn. Zij heb ben zich in het verleden laten leiden door de op ons eiland algemene opvat ting, dat busverkeer op Zondag niet past en niet gereden. Dat. kan niet an ders dan gewaardeerd worden. Nu wordt aangedrongen op wèl rijden. Het gebeurt. De schuld daarvoor ligt in hoofdzaak op de instantie, die daarop aandringen. De ,,Overlieid" deed niet goed. Zij be- vordere^, de Zondagsrust maar werke niet de verstoring daarvan in de hand. We eindigen met de hartgrondige wens, dat de busdiensten op Zondag vol komen mogen mislukken door een prin cipiële houding der eilandbewoners. THOLEN Zondagsdienst Artsen. Voor Tholen, Oud-Vosseneer, Nieuw- Vossemeef en St Philipsiand Dr Looy- sen en Dr Renes. THOLEN Opening Chr. Kleuter school. Vrijdagavond werd de Christe lijke Kleuterschool geopend. Om half 8 opende Ds van Leeuwen de samenkomst in het meer dan overvolle schoolgebouw. In zijn openingsrede bepaalde hij de aanwezigen bij Ps. 8, waar de dichter zegt, dat de Heere zich sterkte heeft gegrond uit de mond der kinderen en zuigelingen. Sprejter betoogt, dat nimmer te vroeg kan worden begonnen met het aller- voornaamste in de opvoeding onzer kin deren. Hij hoopt, dat de school, die wordt geopend, mede zal bijdragen tot de enig juiste opvoeding onzer kleinen. Aan het eind van zijn rede installeert hij het personeel. Allereerst spreekt hij, het hoofd, mej. van Dorp hartelijk toe. Hij wenst haar toe, dat ze haar taak met liefde en toewijding mag verrichten en dat haar arbeid mag dienstbaar zijn (Vervplg pag. 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 5