Paardenrennen Buitenland ALS DE VOS DE PASSIE PREEKT. OVEK VEERTIEN DAGEN CACAO EN EXTRA VOEDINGSVETTEN MEDITATIE Het goede werk Gods. EIIMIDEn-IIIElJl/S Bureau; Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. IT, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG roor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 9 OCTOBER 1948 21e JAARGANG No. 1760 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. De Tweede Kamer heeft vorige week met 45 tegen 25 stemmen, weder offi cieel het wedden om geld, bij de paar denrennen -goedgekeurd. In 1911 werd dit verboden en in 1926 is dit verbod gehandhaafd. Ruim veertig jaar geleden, waren de renwedstrrjden nog in ere, en kon men de jockey's zien rijden. Dit waren de mensen welke zich speciaal oefenden in het rennen en hiervan him beroep maakten. Ook waren er eigenaars, die keurige stallen bezaten met paarden. Renpaarden, die wat betreft lenigheid en bouw hiervoor in aanmerking kwa men, waren veel geld waard, en kregen een aparte opleiding en verzorging. Zoals het bij de sport gaat, onder de mensen, zo gaat het ook bij de paarden. Er is één paard, dat het snelste kan lopen, op korte afstanden. Er is weder een ander paard dat het snelste loopt op lange afstanden. Dit hangt, behalve van vlugheid ook af van het uithoudingsvermogen. Mens en beest, zijn bij zo'n vredstrijd tot het uiterste gespannen. Het beste renpaard, een ogenblikje verkeerd bestuurd door zijn bestuurder, verliest de wedstrijd. Maar al is er één paard, dat als over winnaar uit de strijd komt, het wordt direct opgevolgd, door één, twee, drie of zelfs meer paarden, die mede naar de titel dingen. Nieuwe renpaarden ko men er steeds bg, terwijl oudere uit de arena verdwijnen. Het stomme dier, heeft hier zelf geen besef van. Het instinct kan wel worden opgeleid, en de drift worden aangevuurd, als het loopt met zijn me dedingers, maar dat het de overwinnaar is, en zulk een grote som gewonnen heeft, daarvan heeft het stomme beest geen begrip. De mens buit het daartoe uit. Grote sommen gelds, worden bij zul ke wedstrijden gewonnen en verloren. Dit moet juist het aantrekkelijke bij deze sport zijn. Het schijnt dat er steeds een groot risico aanwezig is, en door verschillende factoren, een en hetzelfde paard, gedurende een bepaalde periode niet altijd de winnaar is. Daarom wordt er, voor met name ge noemde paarden, een grote reclame ge maakt. 4 De ene toeschouwer wedt dat het paard genaamd Felix, als eerste zal aan komen, een andere wedt weer op een ander paard. De totalisator, de man, die de bedra gen waarvoor men wedt noteert en in ontvangst neemt, heeft nu weer een beroep dat bij de wet is gesanctionneerd. Tegen excessen zal worden gewaakt. Verliest het paard, waarop men heeft gewed, dan is men zijn geld kwijt. Wint het daarentegen, dan krijgt men zijn geld terug, verhoogd met een bepaald bedrag, dat van tevoren is vast gesteld. Dit laatste is nu de grote prikkel. Voor de renners en eigenaars van de paarden, gaat het om de bedragen, die te verdienen zijn, en bij de toeschouwers om het geld dat met het wedden te winnen is. Door de tegenstanders in de Tweede Kamer werd opgemerkt, dat met het wedden, het prestatie element geheel wordt uitgeschakeld; het werken, het arbeiden om in zijn onderhoud te voor zien. Men kweekt mensen die door wed den aan de kost trachten te komen en gelukt h\m dat niet, dan komen zij tot verval, met de droeve gevolgen, daaraan vaak verbonden. Men komt van kwaad tot erger. Ingrijpender nog, vinden wg, dat de wedstrijden bij voorkeur op Zondag gehouden zullen worden, teneinde veel publiek te kunnen trekken. Een voortgaande ontheiliging van 's Heeren dag. Niet alleen dóór sport, maar ook door winstbejag. Wanneer vrij zulke beraadslagingen lezen, wordt het ons droef te moede. Enige erkenning van 's Heeren ordi- nantiën werd van de regeringstafel niet vernomen. Rome, Rood en Liberaal had den de overhand. De protestantse partijen waren eens gezind. De tegenstemmers waren A.R.; e.H.; S.G.P.; 7 leden van de P.v.d.A. en 1 lid van de K.V.P, De Verenigde Naties vergaderen te Parijs. Het gaat er weer alles behalve vreedzaam naiar toe. Verwijtingen en beschuldigingen slin gert men er elkaar wederzijds naar het hoofd. De Westerse landen inzonderheid heb ben deze keer geen blad voor dê mond genomen. De minister van buitenlandse zaken van België heeft een magistrale rede gehouden, waarin hij openlijk uitsprak, dat de wereld vervuld is van angst. Angst voor Rusland. Dit land doet of er geen vuiltje aan de lucht is. Of het juist de Westerse landen zijn die op oorlog aansturen. En om kracht bij te zetten aan zijn beweringen diende de Russische afge vaardigde Wysjinsky een voorstel in om tot ontwapening te komen. Volgens dit voorstel zullen de vijf grote mogendheden haar bewapening in één jaar met een derde verminderen en zal h§t atoomwapen verboden worden. Een mooi voorstel op zich zelf geno men. Maar de kant van waar het komt is verdacht. Rusland dat een millioe- nen leger onder^de wapenen houdt. Dat het ene land voor, het andere na heeft opgeslokt of onder zijn invloed heeft gebracht. Een land, dat streeft naar de wereldrevolutie. Te mooi om ernstig ge nomen te worden. Zeker is hier van toepassing: „Als de vos de passie preekt." In de bonnenlijst, welke op 21 Octo ber wordt gepubliceerd, zullen wederom bonnen worden aangewezen voor cacao, en wel 50 gram voor houders van A-, B- en C-kaarten en 100 gram voor hou ders van p- en E-kaarten. Voorts wordt per dien datum een ex tra rantsoen voedingsvetten (boter, margarine of vet) gegeven, t.w. 250 gr voor de leeftijdsgroepen boven 5 jaar en 125 gram voor de overige leeftijds groepen. DE ZAAK OSKAM De zaak van de S.D. politieman, in de oorlogsdagen de schrik van Flakkee, wordt Maandag 18 Oct. te 2 uur be handeld, voor het Bflz. Gerechtshof te Rotterdam. Veiligheidsraad. De afgelopen week heeft weer geheel gestaan in het teken van de blokkade Berlijn, en alles wat daarmede samen hangt. Rusland heeft nog een nieuw voor stel gedaan met het doel om deze aan gelegenheden niet door de Verenigde Naties te laten beslechten. De Sowjets stelden voor, de Berlijnse kwestie, alsmede de kwestie Duitsland, als één geheel te bespreken op een con ferentie van de Grote Vier, Rusland Amerika, Engeland en Frankrijk. Op deze afleidings manoeuvre, zijn de Westerse Mogendheden njet ingegaan, en zo zijn laatst ledenWoensdag, de be sprekingen over Berlijn begonnen. Verwacht wordt nu, dat Wysjinski, die de vergaderingen bijwoont, en met grote aandacht volgt, niet zal deelne men aan de besprekingen. Of hij echter zich ook bij de stemming onthouden zal, valt - niet vooruit te zeggen. België, Syrië, China, Canada, Colum bia en Argentinië, zes landen die niet direct bij de Berlijnse kwestie betrok ken zijn, hebben met elkander verga dert, en indien de geruchten juist zijn, moeten deze willen beproeven, een com missie van onderzoek te benoemen. Tijdelijk is de Raad dan weer even uit de impasse. Weigert Rusland het be noemen van een commissie dan is het duidelijk, dat zij een onderzoek vreest, en haar daden niet door onpartijdigen mogen worden nagegaan, en getoetst aan het Volkerenrecht. Tekst. Filip. 1 6. III. Welk een liefde spreekt er uit het woord van de apostel tot Filippi's gemeente. Vertrouwende ditzelve, dat Hij die in U een goed werk begonnen heeft. Met bijzondere banden was Pau- lus aan deze gemeenten verbonden. De Heere had hém daar op zeer bijzon dere wijze gebracht. In hoofdstuk vier noemt hij ze: mijn geliefden en zeer ge wenste broeders, mijn blijdschap en kroon. Welk een liefdeband had de Heere gelegd tussen de apostel en de gemeen te ter plaatse. Hoe groot is het werk Gods in de gemeenschap der heiligen. Het ,kan ook niet anders. Het wortelt in de gemeenschap die Gods volk heeft aan Christus. Die gemeenschap is een werk Gods, en kan nooit verbroken worden. „Ik ben een vriend, ik ben een med- gezel, van allen die Uw Naam ootmoe dig vrezen." En met een andere dichter betuigen ze: „Zoete banden die mij binden, Aan het lieve volk van God." Die innerlijke betrekking die Gods volk op elkaar heeft, is naar het Woord der Schrift, wonderlijker dan de liefde der vrouwen. Paulus was ter Synode geweest te Jeruzalem. Na de bespreking aldaar omtrent bepaalde vraagstukken, gingen Paulus en Silas ter tweede zendings reis. Ook Lucas, de schrijver der Hande lingen der apostelen was tegenwoordig. Daarbij komt naar Hand. 16 nog Timo- theüs. Het is dus een gezelschap van vier personen dat op reis gaat. Rome is het doel van de apostel. Daar, waar der Caesaren troon is gevesflgd, wil hij de banier des kruises planten. Hoe geheel anders is Gods weg. Ze ker, in Rome zal hij komen, maar op de van God bepaalde tijd. Hjeel wonderlijk lezen we in Hand. 16 6 en 7, dat zij van des Heeren Geest verhinderd werden; de Geest liet het hun niet toe. Zij wisten dus wel wat niet moest, evenwel nog niet wat dan wel moest. Zo handelt de Heere met Zijn knechten va.ak. Daarna het gezicht van de Macedo nische man; 't Was genoeg voor de kruisgezant des Heeren. Hand. 16 10, laat dienaangaande geen twijfel over. Ze besloten uit dat gezicht dat Mace donië het aangewezen werkterrein was. Nadat ze de Hellespont waren over gestoken, komen ze in Filippi. Zij ont hielden zich aldaar ettelijke dagen. Hand. 16 11. Wonderlijke weg. Geroe pen te zijn, en geen contact te vinden! Daarna schgnt de deur der hope ont sloten te worden, wijl Lydia de purper verkoopster van Thyatira, de van Go<i beminde vrouw, het hart geopend werd voor de heerlijkheid van Paulus, predi king, n.l. Christus. De hope herleeft. De Heere geeft ruimte. Echter de Heere toont andere wegen. De dienstmaagd met de waarzeggende geest verschijnt. Hoe aantrekkelijk voor het vlees, het geen ze riep en zeide. De Apostel ziet er des duivels' werk in en scheldt de waarzeggende geest, met als gevolg, opstandige eigenaars der dienstmaagd en 'een geopende gevangenis, waarin ze wordeii geworpen. Dit is nog niet ge noeg. De binnenste kerker is hun deel en daarbij nog de voeten in de stok. Is dat nu de weg des Heeren? Wonderlijk zijn Gods handelingen en leidingen. Die stokbewaarder evenwel was het doel Gods, en er moet zelfs een aardbeving dienen waardoor de kerker deuren open vliegen en de Heere ruim te geeft. De oversten der stad moeten zelf k&men om de gevangenen ter stad uit te leiden en nadat ten huize van Lydia nog afscheid is genomen, verla ten ze de plaats. O, welke wonderen des Allerhoogsten. Zou Paulus ooit die stad en gemeente aldaar kunnen vergeten?. Neen nooit! Gods volk kan niet verge» ten, in al hun leed en verdriet; in al huri strijd en kommer de plaatsen waar de Heere wonderen wrocht. Met innerlijke blijdschap hebben ze daarvan geroepen: „Geen leed zal 't ooit uit mijn geheugen wissen." Die plaat sen liggen met onuitwisbaren Indruk in hun harten gegraveerd, en de wonderlij ke ontmoetingen met Gods lieve volk, en de gemeenschap die ze met elkaar mochten hebben in de genadewerkingen Gods, blijven onuitwisbaar in hun hart achter; met de innerlijke verzekering dat dit het werk des Heeren is. Ja, al zien ze elkaar nooit weer in dit leven, dan ligt dat voor de eeuwigheid be^ waart; waar alles zal worden opgelost tot heerlijkheid en eer van die wonder doende God. Utr. Ds. v. d. B. (Slot volgt.>' Het beste is, ons niet al te veel met speculaties bezig te houden maar de feiten af te wachten. Spanje. Ondertussen gaat Amerika met haar plannen door. Gurney, de voorzitter van de Amerikaanse senaats commissie, voor de gewapende strijdkrachten, heeft met een aantal militaire deskundigen, een bezoek gebracht aan Spanje en Portugal. Dit bezoek houdt verband met het verdedigingsplan dat Amerika zich ge dacht heeft, voor het geval Rusland, Europa Wu aanvallen. Amerika wil versterkingen aanleggen en oorlogsmateriaal aanbrengen, in En geland, Spanje, Noord Afrika en Tur kije. Frankrijk wordt weliswaar, niet ge heel uitgeschakeld, maar toch, wordt op dat land niet al te veel gerekend, in verband met de onbetrouwbaarheid der bevolking. Niettegenstaande Frankrijk, veertig millioen inwoners heeft, heeft het geen leger van betekenis en het ziet er ook niet naar uit, dat hierin spoedig ver betering zal komen, tenzij generaal de Gaulle aan het bewind komt. Italië en Frankrijk hebben beide een tamelijk sterk communistische bevolking en Amerika voelt er niet veel voor, om wapenen in Frankrijk te brengen, wel ke straks mogelijk, door de Russen zou den worden overgenomen. Uit dezen hoofde, heeft West Europa Spanje hard nodig, het is, een invals poort om vandaar uit de verschillende nodige operaties te kunnen ondersteu nen. De bevolking van Spanje en Por tugal is nog voor een groot gedeelte anti communistisch. Of nu de verdediging van West Euro pa ■^erder geheel wordt prijsgegeven, is moeilijk te zeggen; De bedoeling is het niet, maar ja, wat ervan te zeggen, als de betrokken landen zelf niet voor him. verdediging zorgen? Wij moeten ons dit niet indenken, want dan lopen de rillingen over de rug. Een Duitse bezetting was heel erg, doch een Russische met commmiistische inslag, zal dan nog heel wat vreselijker zijn. God de Heere moge ons genadiglijk voor zulk een ontzettende ramp be hoeden. De moeilijkheid om met Franco een verdrag te sluiten, is de resolutie der Verenigde Naties. In Dec. 1946 hebben de Verenigde Naties een besluit genomen waarin werd voorgesteld de betrekkingen met Span je te verbreken, omdat dit land een Na tionaal Socialistische regeringsvorm had Verschillende landen hebben hieraan voldaan. Franco hoewel niet onverschil lig over dit besluit heeft zijn leidende positie niet prijs gegeven, vooral niet omdat bij een gehouden stemming 14.000.000 Spanjaarden zijn beleid goed keurden, tegen slechts 700.000 tegen stemmers. Het blijkt nu ,dat men militair ge sproken Spanje niet missen kan, ter wijl de mogendheden het eerst hebben uitgeworpen. Vermoedelijk zullen enkele Zuid Ame rikaanse Staten het voorstel doen, om deze resolutie tegen Spanje te herroe pen, waardoor de weg voor normale on derhandelingen openstaat. (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1