JOHN BUNYAN (1628-1688) KINDERHOEKIE Zaterdag 9 October 1948 „EIL.AN0EN-NIBUWS" Bladz. 3 lent, zult U v/einig last met hem heb- tien. Spr. hoopte dat de nieuwbenoemde ook t.z.t. weer als „de beste" consu lent Flakkee zal verlaten. Namens het personeel sprak Beste Jongens en Meisjes Er ligt weer een stapel brieven voor me, en als dat het geval is, dan gaan mijn vingers vanzelf al grijpen naar de pen en dan zou ik al die tariefschrijver- tjes of -schrijvertjes wel dadelijk willen beantwoorden. Ik weet, er zijn kinderen die noodgedwongen een briefje bij de raadseloplossingen stoppen, maar die zelfde kinderen willen toch een lang j,bnefjé". in de krant hebben. Het spreekt wel vanzelf dat ik mijn ant woorden in de krant niet ga afmeten; dat kan jullie? moeder ook niet als ze wat heeft te verdelen bij het eten. Of staat er bij jullie thuis een weegschaal tje op tafel, waarop jullie moeder of vader de stukjes kaas, koek, vlees en wat-niet-al gaat afwegen: voor Piet (12 jaar) zóveel gram; voor Mientje (10 jaar) een grammetje of wat min der, en ga zo maar voort. Ik denk dat de aardappelen of de koffie of thee al koud zouden zijn, eer jullie aan het eten waren. En toch... soms zóu jullie moeder het v/el moeten afwegen en uit meten, want er zijn aan tafel wel eens ontevreden gezichten van kinderen, die denken dat ze misdeeld worden. Dat mag niet zo zijn, kinderen. Jullie moe der doet het niet met opzet. Er zijn geen liefste-kindertjes bij, tenminste zo behoort het te zijn. In ons Kinderhoekje gaat het ook zo: al de neefjes en nicht jes zijn me even na. Soms moet ik de een wel langer antwoord geven dan de ander. IJc gebruik geen duimstok, want als ik dat moest doen, was het hoekje voor de kinderen niet op tijd op de druk kerij. 't Is voor deze keer nu weer al wel letjes. Ik moet me gaan haasten om een nieuw raadsel op te schrijven. Het is het 2e OCTOBERBAADSEL,: Zet onder elkander: 1. oproermaker in de woestijn. 2. Joods meisje dat koningin werd. 3. god vruchtige koning van Juda. 4. profeet die veel wonderen deed. 5. land waar heen Jozef g,ls slaaf werd verkocht. 6. herbergde de verspieders in Jericho. 7. zoon van Jozef. 7. volk des verbonds. 9. profeet en richter. 10. zuster van Mozes en Aaron. 11. En Hij zal ze hoe den met eenstEif (Openbaring 2). 12. schoonmoeder van Ruth. 13. Ik ben de goedesprak de Heere Jezus. 14 plaats in Judea, lag 60 stadiën van Je ruzalem. 15. moeder van Benjamin. 16. verleidster van Simson. 17. bijbelboek (O.T.) 18. plaats in de woestijn waar voor Israël geen water was (Exodus 17.) De beginletters van deze woorden vormen van boven 'naar beneden een uitdrukking van David uit zijn psal men, waarin de dichter zijn geloof uit spreekt in de liefderijke leiding van zijn God. Dit raadsel werd ingezonden door Clara Bijdevate, Nieuwe Tonge. hij zijn middagmaal gebruikt had, begon de ontroering te bedaren en zijn hart keerde weer tot zijn gewone zondelust terug. Zodra hij het eten op had, dacht hij om de hele preek niet meer, maar keerde met het grootste genoegen tot zijn oude gewoonte van spel en vermaak terug. (Wordt vervolgd.) BISTKIBUTIENIEUWS DISTRIBUTIEDIENST GOEKEE—■OVERFLAKKBE De Leider van de Distributiedienst Goeree-Overflakkee maakt bekend dat de inlevering van consumentenbonnen door detaillisten de komende 14 dagen zal plaats hebben a,ls volgt: Week 11 October t.m. 16 October: op de vastgestelde inleveringsdagen de ar tikelen Boter, Margarine, Versnaperin gen, Suiker, Bloem, Kaas, Brood, Vlees, Vleeswaren, Textiel en Brandstoffen. Week 18 October t.m. 23 October de artikelen Brood, Waspoeder, Textiel, Tabak en Spijsolie. De uitreiking toeslag brandstof aan gezinnen welke op 1 October j.l. uit 8 of meer personen bestonden zal plaats hebben in de week van 11 October t.m. 16 October. Betrokkene' gelieve zich met alle stamkaarten op het kantoor of de agentschappen te vervoegen, waarbij de bonnen onmiddellijk zullen worden ver strekt. Leendert K., Sommelsdljk. Ha, daar ia Leendert weer. Ik kan goed begrijpen' waarom het zo lang geduurd heeft. Vo rige week heb ik gezegd welk werk moet vóórgaan. En nu heb je me ver rast met een heel lange brief en al de oplossingen er bij. Zo raag ik het wel hebben! 'Waar is Willy gebleven? Anthony L,., Nieuwe Tonge. Dat is een leuke geschiedenis. Gelukkig dat de ongerustheid in blijdschap mocht veranderen. Zal je beter oppassen voor taan, Jan? Nog een poosje, dan mag je ook meedoen met ons. Krijn Nieuwerkerk. Ben je ook in de kerk bij jullie geweest? Was het duidelijk te volgen? Het was eeni mooie gedachte om het op zö'n manier te doen. „Eilandennieuws" was heel vlug met een keurig verslag van de plech- tigheid. Kees Q., Tholen. Dat was een mooi uitstapje met pa en moe.' Je hebt vele dingen gezien, die ik laatst nog heb op genoemd. Waar hebben jullie die Zon dagen gekerkt? Leni F., öirksland. Een heel duidelijk briefje, Leni, met een tekening er ex tra bij. Die lichtjes heb ik niet geteld, maar het zullen er heel wat geweest zijn. Het preciese aantal zal wel bekend zijn. Ik kan begrijpen dat jullie de to ren heel goed konden zien. Glll F., Dirksland. Ja, in de verte leek die toren wel één klomp vuur. 't Was net als de Westertoren in Am sterdam. De B.M.G.O. moest op volle toeren draaien. Leuk, dat jullie 't weer samen doen. Sletje Z., Middelliarnis. Ik merk, dat de kinderen veel van meester S. hiel den. Dat is een goed teken. Jammer dat de politie jullie werk kwam storen. Kwaad deden jullie niet en toch moest de politie optreden. Trijnie M., Sommelsdijk. Ja, de m.u.l.o eist nogal uurtjes werk op. Kun je 't nogal bijbenen? Welk soort sommen vind je moeilijk? Joke V. d. G., Melissant. Je was nog een eind van me vandaan. Die datum is precies goed. Waren die mensen nog in leven waar je vader bij ingekwartierd was? Marius V. d. M., Oude Tonge. Jij bent een leukerd: op je blaadje staat z.o.^., ik kijk en het is blanco. Is je brief met een ball-pen geschreven? Ik dacht het. Wim B., Middelharnis. Hartelijk ge feliciteerd met je verjaardag. Die boe ken zijn bij Gebr. de Waal wel te krij gen, denk ik. Je doet hard je best om met het Jubileumschrift een prijs te winnen, dat snap ik. Adri en Jaantje, alvast bedankt voor de kiekjes. Ik had graag nog verder gegaan, maar ik moet er nu een puntachter zetten. Tot volgende week. De prijswinners hoop ik dan ook te kunnen noemen. Dag hoor! OOM KO. SIGARETTEN IN ZES PRIJS KLASSEN De noodzakelijke verwerking van duurdere tabakken door de sigaretten industrie stelde het directoraat-gene raal van de prijzen voor de keus, óf een algemene verhoging van de siga- rettenprijs goed te keuren öf aan de industrie voor een deel der productie wat meer armslag te geven en de la gere prijsklassen 'op het huidige niveau te handhaven. De laatste oplossing werd gekozen, zodat de sigaretten van 42, 48 en 60 et in de tot dusver bestaande kwaliteiten en hoeveelheden (uitmakende 60pet. der totale productie) in de handel blij ven, terwijl de overige 40 pet, thans in drie prijsklassen, t.w. van 72, 84 en 96 cent, afgeleverd mogen worden, welke laatste prijsldasse tot dusverre niet be stond. CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Veiling van Maandag 4 October 1948. Dubb. Princessen 29.42.Sla 5.70—6.10; Stoksnijbonen 20.—23.— Bloemkool 5.18.Spinazie 12. 13.Rode kool 11.13.'Savoije kool 12.Andijvie 5.9.Peren Huishoud 30.41.Peren Standaard 55.Tomaten 50.63.Fran- kenthaler 90.Alicante 86.90. Uienveiling van Dinsdag 5 Oct. 1948. Grove uien 6.Gewone uien 7. Drielingen 5.Picklers 10.94; Aan voer 150.000 kg. de heer Scherpenisse die ir van Beekom een goed chef noem de, waarmede prettig gewerkt is en die tevens als ambtenaar naast hem stond. Hij wenste hem alle goeds toe en heet- ;te ir van Gaaien hartelijk welkom. Nadat de Voorz. nog een schrijven had voorgelezen van Burgemeester Rijn- ders, die namens de gemeentebesturen dankte voor het vele werk dat ir van Beekom voor Flakkee had verricht, -waardoor hij aller bewondering had af gedwongen, sprak de heer ir van Beekom .die zijn blik op de toekomst richtte, na dankbaar geconstateerd te hebben, dat Flakkee de gevolgen van de inundatie al een heel eind te boven is. Twee vraag stukken zijn voor de toekomst van be tekenis: Ie vaste oeververbinding 2e bestemmingsplan. Wat het eerste betreft meende spr. dat dit nog onvoldoende door de Flak- keese bevolking wordt doorleefd. Nog steeds ziet men niet in, dat het een kwestie is van „to be or not to be", om het zijn of het niet-zijn voor de agrari sche ontwikkeling van het eiland. Het gaat er niet over of men vlugger in Rotterdam kan komen, maar dat de producten in hoofdzaak uien op ieder gewenst tijdstip afgeleverd kunnen worden. Schepen laten ons op de mo menten dat we producten moeten ver voeren, door vorst in de steek. Nimmer was een streek gebaat door isolement, wel werd men groter door ontsluiting. Verder heeft Flakkee vakbekwame arbeiders. De werkloosheid neemt ech ter een dreigende houding aan. Er moet getracht worden regelmatig werk te verschaffen onder sociaal rechtvaar dige omstandigheden. Om dit te berei ken dient de mogelijkheid voor de ver bouw van kool, speciaal bewaarkool, die veel winterwerk mee brengt» te worden onderzocht. Het in te stellen sociaal- economisch onderzoek op Flakkee juich te spr. van harte toe. Het bestemmingsplan is niet te schei den van een vaste oeververbinding. Flakkee moet vóór zijn. De arbeiders moeten het eiland niet verlaten, terwijl liier nog mogelijkheden geboden kimnen worden. Ir van Beekoni wenste tenslotte geen dank, doch wilde wel danken voor de liefde ,die Flakkee hem heeft gegeven, waardoor hij in de zwaarste omstandig heden het werk deed verrichten met een blijmoedigheid, die voor slagen vereiste is. De betekenis van de woorden uit 1 'Corinthe 13 vers 1: „Al ware het dat ik de talen der mensen en der engelen sprak, en 'de liefde niet had, zo ware ik een klinkend metaal of een luidende schel geworden" en vervolgens vers 2 en 3 had voor hem de laatste tijd grote betekenis gekregen. Voor die liefde, zei -spr. danken mijn vrouw en ik Flakkee. Er blijft, zo besloot hij, een stukje diepe genegenheid over voor het land, waar ik als jong academicus voor de vorming van maatschappelijke inzichten deze ja ren mocht doorbrengen. Vanzelfsprekend bleef de dahk voor het geschonken aan denken niet achterwege. De nieuwe consulent, ir Van Gaaien zeide tot de conclusie gekomen te zijn, dat er op Flakkee iets groots kapot ge maakt is. Op mij rust de taak om dit gebouw weer in zijn schoonheid op te bouwen. Daartoe is nodig de medewer king van de landbouwers, de assisten ten en ook van ir Van Beekom. Ik twij fel, zei spr. aan de uitvoerbaarheid. Waar men enkele keren gesproken heeft «ver het ambtenaar zijn, verklaarde spr. „'V\'eet dat ik boer ben en dat graag wil blijven." Tenslotte dankte de Voorz. de spre kers, inzonderheid ir van Gaaien voor diens diep besef van de taak die hem wacht en sloot hierop de vergadering. Alle aanwezigen namen daarna de ge legenheid nog te baat de vertrekkende consulent en zijn Echtgenote hartelijk de hand te schudden. HALVE CENT M^G NAAR BOVEN WORDEN AFGEROND Nu per 1 October j.l. de halve cent uit de circulaire is genomen, bestaat er geen bezwaar de halve cent naar boven af te ronden. Hierbij is geen spra ke van afronding per stuk, doch alleen van afronding van het totaal bedrag met een halve cent. Huwelijk en bekering. Nadat Bunyan uit de militaire dienst in zijn geboorteplaats is teruggekeerd, zet hij zijn oude zondeleven weer lustig voort. De onaangename gedachten be treffende dood en eeuwigheid tracht hij door allerlei spel en tijdverdrijf uit zijn geest Weg te bannen. Om zijn genoegens na te streven verzuimt hij zijn werk en al dieper zinkt hij weg in het moeras van ongerechtigheid. Toch houdt de Hee re Zijn oog van ontferming open over het vooi-werp Zijner liefde, dat Hij op Zijn.tijd terecht zal brengen. Immers, Zijn Voorzienigheid gaat over alle dingen. Opmerkelijk is de bijzon dere leiding Gods met deze twintigjarige jongeling. Door zijn eigen vrienden wordt John overgehaald om in het hu welijk te treden en onder Gods onzicht bare besturing komt het tot stand. Wie zal echter genegen zijn om zich aan zulk een armoedig en losbandig jonge ling te binden? zult ge wellicht vragen. Inderdaad maakten zijn geringe afkomst en zijn ongebonden levenswijze het bui tengewoon moeilijk voor Bunyan om een vrouw te vinden, die volkomen aan zijn verlangens beantwoordde. Natuurlijk wilde^ geen enkel aanzienlijk meisje zich verbinden aan deze ruwe jongeman en dus zag hij zich genoodzaakt iemand te kiezen, die armer was dan hij. Tot onze vei-wondering kreeg hij een vrouw, die hoewel arm toch deugdzaam en harte lijk, gehoorzaam en inschikkelijk bleek te zijn. Ze was geboren uit godvrezende ouders, die haar üi de waarheid en ken nis der zaligheid onderwezen hadden. Zonder enige statie werd het huwelijk voltrokken. Ondertrouwkaarten werden niet verzonden en van bruiloft of recep tie was in het geheel géén sprake. Zelfs een trouwpak of trouwjapon kon niet worden gekocht. Het enige huisraad dat ze bezaten v/as een tafel en een lepel voor hun beiden. De schotel om uit te eten ontbrak hun zelfs nog. We zouden haast zeggen, hoe was 't m.ogelijk, dat ze trouwden! Armoedi ger kon het toch bijna niet! Doch deze vrouw had twee kostelijke boeken in haar bezit, n.l. „Het Pad des Eenvoudi- gen ten Hemel" en „De Practijk der Godzaligheid." Deze boeken waren haar nagelaten door haar overleden vader en van meer waarde dan allerlei huisraad of weelde. Met haar zacht gemoed wist zij Bunyan over te halen deze boeken te lezen en ook weer ter kerk te gaan. Zij vertelde hem dan ook dikwijls, welk een godvruchtig man haar vader geweest was; hoe hij het kwaad bestrafte; zo wel in zijn huis als onder zijn buren en welk een streng en heilig leven hij geleid had in woorden en in werken. Hij luisterde naar de stem van zijn vrouw en leerde op die wijze weer lezen, welke kunst hij, bij gebrek aan oefening, bij na geheel vergeten had. Zijn vrouw werd dus een onuitsprekelijke zegen voor hem. Elke gelegenheid nam zij dan 'ook te baat om hem te waarschuwen voor de brede weg des verderfs. Gedurig las ze hem ook zelf voor uit de beide gods dienstige boeken en de Heere wilde deze eenvoudige middelen zegenen. Voortaan ging John Bunyan, tweemaal ter kerk, bad en zong gelijk de anderen en werd nu uitermate godsdienstig, hoewel hij zijn goddeloos leven nog bleef vasthou den. Met bijgelovige eerbied zag hij op tegen de Anglicaanse priesters, koorzan gers, en allen die in de kerk werkzaam mochten zijn. Hij werd er door betoverd, hoewel uit alles bleek, dat het slechts een bekering was van de kroeg naar de kerk. Op zekere tijd echter was het onder werp, dat de priester besprak, het vie ren van de sabbath. Duidelijk toonde hij aan, hoe op de dag des Heeren gerust moest wordeu van alle slaafse arbeid en gebroken met de zonde. Nu was Bunyan iemand, die in allerlei zonden behagen schejite en ze vooral 's Zondags be dreef. Deze predicatie trof hem dan ook in zijn consciëntie, zodat hij meende, dat de prediker deze bestraffende prediking opzettelijk tot hem richtte, om hem zijn verkeerde gewoonten voor te houden. Hij kreeg zulk een gevoel van schuld in zijn hart, als nooit te voren, en hij ging huis waarts, zwaar neergedrukt door zijn schuld. „Voor een ogenblik was de heerlijk heid, die er in mijn meestgeliefde ver maken (gymnastische kunsten, klokken- luiden en dansen) lag, zeer verminderd, ja mijn vroegere uitspanningen kwamen mij nu bitter voor", zo verhaalt Bunyan. Doch ziet, dit duurde niet lang, en voor

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 15