Plaatselijk Nieuws fimandeL De Woninsbouwverenisins te Middelharnis versadert. Een groot aantal leden opgekomen. Eladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 9 October 1948 VERVOLG BUITENLAND Het spreekt vanzelf dat Rusland, zich hier fel tegen verzetten zal Intussen is bekend geworden, dat veldmaarschalk Montgomery, die voor zitter is van het opperbevel over de West Europese legers, een onderhoud zal hebben met de chef der Portugese Generale Staf. Montgomery moet zelf een sterk voorstander zijn van de Ame rikaanse plannen. Dmtslamd. Rusland heeft een voorstel gedaan om de vreemde bezettingstroepen uit Duits land terug te trekken. Het is bereid ook de Russische soldaten naar hun Vader land te doen terugkeren. Een sterke Duitse politie macht of beter gezegd een politie leger, zou voor de rust en orde in het land moeten zorg dragen. Rusland heeft 400.000 Duitse solda ten opgeleid voor dit politie corps. Deze mianschappen zijn volledig geoefend om pok lichte wapens te bedienea. De Westerse Mogendheden voelen hier niet veel voor, want zij vrezen, dat als eenmaal hun soldaten het land hebben verlaten, de communisten onlusten ver wekken zullen. Deze politiemannen zullen dan ogen blikkelijk de orde komen herstellen, door aan de communisten, die natuur lijk het goede en het welzijn der bevol king beogen, de volledige vrije hand te laten en de andere politieke groepen geheel uit te schakelen. Hieruit ziet men weer, hoe het poli tieke terrein vol voetangels en klem men ligt, en uiterste voorzichtigheid een dringende eis is. Frankrijk. De toestand in Frankrijk is weder heel ernstig. 320.000 mijnwerkers heb ben het werk neergelegd en het is nog moeilijk te voorspellen ,^hoe deze sta king zich ontwikkelen zal. De regering is druk aan het onder handelen en men koestert enige hoop dat de Katholieken en Socialistische ar beiders het werk zullen hervatten. Heeft dit plaats, dan kunnen de com munisten alleen de staking niet volhou den en dreigt zij te verlopen. Gelukt dit echter niet, dan wordt het economische leven in Frankrijk, weer ernstig op de proef gesteld. Reeds nu is een waarschuwings sta king voorgeschreven voor alle havens, tegen Vrijdag 8 October. Ook wordt ge poogd de visserij en de spoorwegen me de tot staking te bewegen. Wat zal nu de regering doen? Zal zij weer aftreden of trachten haar gezag te handhaven met de gevaren daaraan verbonden De Socialisten voelen voor een krach tig ingrijpen niet veel. Er staan verkiezingen voor de deur, en wanneer de regering tegen de arbei ders te hard optreed zal dit de socialis ten ongetvnjfeld stemmen kosten. Zie hier weer de zwakheid waaraan het Franse Parlement laboreert. MIDDELHARNIS Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. en sav. Ds Wijn malen van Oldenbroek. Geref. Kerk 2 X Ds Zeilstra. Chr. Geref. Kerk 2 x Ds de Jong. Geref. Gem. 2 x lezen. Geref. Kerk (onderh. Art. 31 K.O.) v.m. 10 en nam. 3.15 uur lezen. Hedenavond 7 uur hoopt voor de Ger Gem. voor te gaan Ds Bel van Dirksland Donderdag 14 October, des nam. 2 uur hoopt Ds Fr. Mallan van Bruinisse in de Geref. Gemeente alhier een huwe lijk te bevestigen en des sav. voor te gaan in de Dienst des Woords. De heer KI. Stoutjesdijk die met gun stig gevolg examen 5-jarige cursus H.B.S. heeft afgelegd, is thans geplaatst op het Departement van Financiën in Den Haag. Naar wij vernemen- zal per 1 Nov. het Rijksontvangerkantoor worden overgeplaatst naar het voormalig regi stratiekantoor aan het Marktveld te Sommelsdijk. Voor weger aan de weegbrug bij de Wilhelminabrug heeft zich na oproep, geen enkele sollicitant aangemeld. Thans is na onderling overleg betreffende de loonovereenkomst weder aangesteld de heer Noordijk, die eerst zijn ontslag had aangevraagd. HEBKINGEN Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk Ds Klootwijk. Ger. Gem. lezen. De heer v. B. heeft voor de tweede maal van dit jaar aardbeien uit zijn tuin geplukt en gegeten. Oranjefilnoi. Woensdag 6 Oct. j.l. werd in het nieuwe zaaltje van de Bewaar school te Herlóngen door de fa Saers te S'dijk de Kroningsfilm_ Gouden Ban den" vertoond. Het publiek was over dese film zeer enthousiast wat wel bleek daar zij aan het slot het Wilhelmus spontaan medezongen. In de pauze werd door het Oranje Comité een Oranjever eniging opgericht. Als conciërge van het gemeentelo kaal, naast de Chr. School is aange steld rnej. M. de Geus-Kalle, aldaar is de sleutel te bekomen. Door de Rijkspolitie alhier is aan gehouden een jachthond van p!m. 7 maanden oud. Burg. Stand.: Geboren. Maatje, d.v. C. de Geus en G. Hogerwerf; Laurens Willem Arie, z.v. L. A. Klootwijk en G. Twight; Agatha Willemina, d.v. A. Dorst en J. C. Verweij; Maria, d.v. L. Looij en M. de Geus. Onderti-ouwd: P. Bartky 29 j. en M. Blouw 25 j. Gebuwd: J. de Bruin, 25 jaar en J. A. Struijk 21 j.; A. Paul, 27 j. en M. Molenaar 24 j. Overleden: S. Hogerwerf, 31 jaar echtg. van D. Kievit; C. Hogerwerf, 77 j., wedn. van M. v. Putten. Vertrokken: A. J. Struijk naar Leer broek en M. Molenaar naar Bergschen- hoek. Ingekomen: A. Dorst v. Eygelshoven Door de heer Bartky is een kam peerwagen aangeschaft, in verband met het tekort aan woonruimte. MELISSANT Predikbeurten. Geref. Kerk onderh. art. 31 K.O. nam. 3.15 u. lezen. STELLENDAM Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr Bouman. De speldjes collecte ten bate der kan kerbestrijding heeft opgebracht de som van 341.1 I Donderdagmiddag moest D. H. on verwijld naar het ziekenhuis worden vervoerd. De rekening van inkomsten en uit gaven der gemeente ligt voor een ieder ter inzage op het secretarie tot 14 Oc tober a.s. Burg. Stand over de maand Sept. '48 Geboren: Servaas Jacobus, z.v. H. Grootenboer en M. van der Bok; Janne tje Maria Elizabeth, d.v. D. K. Blokland en J. P. Troost. Huwelijken: Albert Goudbeek, 33 j. met Lena van Es. 27 j.; Johannis van der Zanden 26 j. met Pietemella A. Mijnders 27 j.; Jan Kievit 25 j. met Cornelia Menheer, 22 j.; Aren Jansen, 29 j. met Annetje van den Nieuwen- dijk 24 j. Ingekomen: Arend Spuij van Rot terdam. Vertrokken: Cornelia J. Brinkman n. 's- Gravenhage, Cornelia Menheer naar Berkel en Rodenrijs. GOEDEKEEDE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds Koele van Dirksland en sav. 6.30 uur Ds Steur van Ouddorp. Burg. Stand over de maand Sept. '48 Geboren: Krijntje, d.v. Fr. v. d. Laan en M. van Heest; Machiel Arie, z.v. J. van Hoven en Adr. Maria Molenaar; Jo hanna Klaartje d.v. M. Struijk en G. van Hoven. Ingekomen: H. EUart en gezin van Doesburg. Vertrokken: M. Grinwis naar Middel- hamis. OUDDOKP Predikbeurten. Ned. Herv Kerk 2 maal Ds Steur. (Voorm. bed. H. Avondmaal.) Burg. Stand over de maand Sept. '48. Geboren: Gerardus Hendrik: zoon van G. Tanis en E. Verhage; Klaasje, d.v. J. Bezuijen en M. Akershoek; Agathe Cornelia, d.v. J. Tanis en J. Tanis; Klaas, z.v. J. Westhoeve en E. van Huizen; Maatje, d.v. L. Breen en J. Westdijk; Teunis, z.v. A. Klijn en 'K. Emaus; Leunis, z.v. A. Temmink en D. C. Westdijk; Pietemella Lijntje, d.v. D. Pijl en B. J. Jansen; Christina, d.v. K. Grinwis en L. van Oostsnbrugge; Wil ly, z.v. W. Flohil en S. Kasteleijn; Hes- ter, d.v. K. C. Pikaart en N. Grinv/is; Cornelia, d.v. K. Mierop en G. Grinwis. Gehuwd: Jan Cornelis Luijendijk, 32 j. en Ma.gdalena Josiena van der Bok, 22 j.; .lacob van Oudenaax'clen, 27 j. en Job je Tanis, 25 j. Overleden: Maartje Tanis oud 83 j. v/edtiwe van J. Mierop; Jannetje West- diik, oud 59 iaren, echtgenote van T. Klijn. Citroen- en Anijsolie, Pijpkaneel, Nootmu.skaat, Kruidnagelen. Ben keur van goede artikelen vind u steeds in wed. Kurvinks Drogis terij. NIEUWS TONGS Predikbeus-ten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds v. d. Kooij, Emer. predt. van den Bommel en sav. 6 uur Ds v. d. Kooij. B. en W. van Nieuwe Tonge maken bekend, dat op Woensdag 20 October a.s. van 14.3015 uur, ten huize van Dr P. J, de Man de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken en diphtheric, van hen, die zich daartoe aanmelden of daartoe worden voorgebracht. De aandacht wordt er evenwel op ge vestigd, dat de trouwboekjes mede ge bracht dienen te worden. (De redactie vestigt er de aandacht op, dat zij die gewetensbezwaren heb ben, vrijstelling kan worden verleend.) Burg. Stand over de maand Sept. '48 Geboren: Willemtje, d.v. F. Kievit en J. M. Holster; Willy Adriana, d.v. W. A. V. d. Maden en P. Docfmhein; He lena Everdina Margaretha, d.v. J. L. Th Huijsen en F. L: Klapmuts; Johannes Rijnerius Leonardus, z.v. J. R. van def Pluijm en M. V. Huijsen; Mattheus Ja cobus Cornelis, z.v. P. HoUeman en S. de Korte; Barend Gerardus, Arie, z.v. G. L. Bom en A. van Zijll; Neeltje, d.v. J. de Jong en W. Vos; Willem Leen, z.v. C. M. Felsbourg en L. Koppenaal; Pieter Joost, z.v. J. C. Vos en D. Karels Gehuwd: L. van Wijnen, oud 28 jaar en P. Helleman, oud 21 jaar; J. van der Meide, oud 19 jaar en T. M. de Jong, oud 20 jaar. Ingekomen: J. P .Noteboom en gezin uit Groningen; J. P. de Boed uit den Bommel; A. Kievit uit Dirksland; J. B. Bakker uit Den Bommel; P. J. van den Doel uit Dirksland; A. Looij en gezin uit Sommelsdijk. OUDE TONGE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 uur Ds van der Kooij uit Nieuwe Tonge en sav. 6 uur Ds V. d. Kooij, emer. predt. te den Bommel. Als het eerste zichtbare resultaat van de moeizame arbeid van het ge meentebestuur werd enkele dagen ge leden een aanvang gemaakt met het bouwrijp maken van de grond en het uitzetten van 18 nieuwe woningen aan de Wilhelminastraat .Nadat deze wo ningen tot tweemaal toe vruchteloos waren aanbesteed is men er uiteindelijk in geslaagd deze onderhands aan te be steden bij de fa. van Hennink te Over- schie, die bereid gevonden werd voor een bedrag van 196.000 te bouwen. Hiermee is dus ook in Oude Tonge een aanvang gemaakt nret de naoorlog se woningbouw. Als men bedenkt dat, volgens een mededeling welke burge meester van Dijk onlangs deed, onge veer 60 woningen niet-meer voor bewo ning geschikt zijn en die desondanks toch nog bewoond worden, dan springt toch wel heel duidelijk de urgentie van deze woningbouw in het oog. STAD AAN 't HARINGVLIET— Pre dikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 uur Ds Sonnenberg van O'Plaat en sav. 6 uur Ds van Dieren ,hulpprediker te Dirksland. Geref. Kerk voorm. 9.30 en sav. 6 uur Ds Heida. Geref. Gem. 3 x lezen. Het resultaat van de gehouden in zameling voor onze jongens in Indië is als volgt: 7 doosjes schoencrêrae; 10 tu ben tandpasta; 1 tandenborstel; 1 paar schoenveters; 1 pakje verbandgaas; 1 buo mosselen; 1 doos zalf; 1 doos pas tilles; 17 rollen pepermunt; 11 pakjes scheermesjes; 76 stuks scheerzeep; 1% stuk'huishoudzeep; 3 stuk toiletzeep; 6 pakjes sigarettenpapier; 15 pakjes shag 7 pakjes sigaretten; 1 map schrijfpapier verschillende tijdschriften. Aan geld is nog ontvangen een bedrag van 30. De dienstplichtigen C. Knape, W; J. V. d. Boogert en J. Wagner van de lich ting 1949 zijn opgeroepen om binnen kort hun dienstplicht te vervuilen DBN BOMBIEL predikbeurten. Ned. Kerv. Kerk v.m. 9.30 en sav. 6 uur Ds Postma. (v.m. bed. PI.A.) Geref. Kerk v.m. 10 en sav. 6 uur Ds Haspers van Koudekerk a.d. Rijn. SpeWjesöag. Zaterdag 9 October zal voor de Stichting „Zonnegloren" te Soest speldjesverkoop plaats hebben. Men kope er een voor dit goede doel. OOLTGENSPLAAT Aardbeien. De landbouvirer H. J. Remus die in Augus tus aardbeien heeft geplant mocht de zer dagen hiervan al een hoeveelheid oogsten. Het is deze zomer in deze gemeente herhaaldelijk voorgekomen, dat werk nemers kinderen beneden 14 jaar in loondienst namen. Ingevolge de arbeids wet zijn de v/erknemers in zo'n geval strafbaar .alsmede de ouders der kinde ren (voor zover de kinderen .nog leer plichtig zijn) ingevolge de leerplicht wet. Reeds in 2 gevallen heeft de rijks politie tegen de werknemers procesver baal opgemaakt, terwijl de ouders der leerplichtige kinderen zich ziülen heb ben te verantwoorden voor de commis sie tot wering van schoolverzuim, ter wijl ook tegen hen procesverbaal zal worden opgemaakt. Aan dhr W. C. van Kempen is ver gunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Galatheesedijk, op de fimdering waar zijn vorige woning Jieeft gestaan, maar di:e door brand in 1945 werd verwoest. Donderdagavond vergaderde de wo ningbouwvereniging onder leiding van Voorzitter J. Vroegindeweij. Er waren 81 leden opgekomen. In verband met de notulen had dhr van Donge de aanmer king dat de vaststelling van de contri butie thans niet op de agenda vermeld is, zoals werd besloten, waarop de Seci-. zeide dat men voornemens was dit op de Alg. Jaarvergadering ter sprake te brenger'., .welke motivering hij ook gaf op een vraag van dhr v. d. Slik, waar om het door een aantal leden ingezon den verzoek tot statutenwijziging niet op de agenda voorkwam. Na enige discussie zeide de Voorz. deze punten alsnog staande de verga dering te zullen behandelen, doch hij wilde eerst doen stemmen over twee af tredende bestuursleden, n.l. de heren M. Dijkers en S. van der Valk, welke bei den herkiesbaar waren. De heer van der Slik wilde eerst we ten of de nieuw toegelaten leden hier van ook een bewijs hadden ontvangen, daar hij vernomen had clat velen eerst convocatie hadden ontvang-en, wat hij in strijd met de voorschriften achtte. De Voorz. antwoordde dat het be stuur geen bezwaar had gemaakt tegen de toetreding deze ïeden en de convo catie als bewijs van lidmaatschap diende De heer v. d. Slik hoopte dat deze

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 10