Raad Steilendam Een nieuw Hoofd aan de jjScliool met de Bijbel" te Sommelsdijk Abonneert U op dit Blad Bladz. 2 „EÏLANDEN-NIBUWS" V/oensdag G October 1948 Vrijdagavond 1 October werd kennis gemaakt met het nieuwe Schoollioofd aan de Eijz. School te Sommelsdijk de Heer C. Kronenburg van Nunspeet,, die de p!aa,ts van de heer Scliilperoort zal innemen. Vele ouders waren daartoe op gekomen en niet iTiinder dan zeven spre kers voerden hot woord op deze avond. De Voorzitter de heer Mol, die al op jaren is en ook de vier vorige School- hooi^den, de horen Hortsema, de Zeeuw, v cl. Poel en Scliilperoort heeft helpen in stalleren, liet de aanwezigen zingen Ps. i 1, las een gedeelte van do Bergrede len begon aanstonds daarna zijn visie over de gelezen verzen weer te geven. Ben bestuurslid attendeerde hem dat hij eerst zou voorgaan in gebed wat hij ooit deed en waarna hij zijn beschouwing vervolgde over de ,,ax-men van geest." Vervolgens gaf hij het woord aan Ds van Asch welke sprak namens do kcrkeraad der Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. Hij dankte voor de uitnodiging en heette de heer en Mevr. Kronenburg van harte welkom in de gemeente. Ons werk aldus spr. ligt op een en hetzelfde teri-ein, n.l. het Evangelie van Cliristus uit te dra gen onder de jeugd. De jeugd heeft dat nodig, allen zijn wij en zij in zonde ont vangen en geboren en nu moet er op gewezen worden dat God buiten Chris tus een verterend vuur is, en anderzijds dat Christus gekomen is om zondaren zalig te maken. We hebben het zaad te strooien en is het gestrooid, dan zijn wij het kwijt en hebben er niets meer over te zeggen. Het moet met de- werking des Geestes gepaard gaan, wil het vrucht dragen. Spr. hoopt dat dhr Kronenburg mag zaaien en dat de Heere zijn zegen er over mag gebieden. Hij heette ook Mevr. met de kinderen welkom en hoop te, later nader kennis te komen maken. Hierna werd het woord verleend aan het nieuwe Schoolhoofd de Heer Kronenburg die begon te zeggen, dat hij niet gaarne in het middelpunt der belangstelling staat. Mensen moeten wegvallen, de Heere moet, wil het goed zijn, de ere krijgen. Hij dankt het bestuur voor deze avond, dat hij op deze wijze Ouders en Bestuur kon ontmoeten. Bij zo'n ont moeting wil Ijij niet officieel maar liever een woord van hart tot hart spreken. Hij dankt het Bestuur voor de benoeming en voor de welwillendheid waarmee hij, mede door de Ouders, is ontvangen. Spr. hoopt dat de benoeming een goede is geweest, al is hij er zelf niet zeker van. Dat alles moet nog blijken. Er mocht maar veel gebed zijn voor de School en het Personeel, want dat toch is nodig wil er vrucht zijn. Hij dankt Ds van Asch voor zijn wensen, en hij hoopt dat de diverse predikanten en voorgangers de jeugd in hvm gebed niet zullen ver geten. Het gaat om de school en om het kind. Juist over het kind, wil hij enige woorden zeggen. Ze zijn een erfdeel des Heeren. Hebt U daar wel eens bij nage dacht, vraagt spr. We hebben een erf deel van de Heere, wat doen we er mee Geven we ze den Heere? Zorgen we naar waarde voor dat erf deel? Ze zijn ook dood in zonden en misdaden. V/lat doen we daar mee Laat ons dat ledig? Gelukkig heeft de Heere in Zijn Woord daarvan getuigt, dat er ook uit de mond der kinderen lof zal worden toebereid. Ds van Asch heeft er op gewezen, dat dit alleen kan door het enige middel dat onder de hemel ter za ligheid is gegeven en daarin hoopt hij de jeugd bij voortduur te onderwijzen. Hij hoopt dat het gewenste vrucht mag afwerpen. Burgemeester Kijmder» spreekt namens B. en W. (beide wethou ders waren tegenwoordig) en het ge meentebestuur, die met grote belang stelling achter deze school staan. Hij heet de heer en mevr. Kronenburg wel kom en zegt hem namens het gemeente bestuur alle medewerking toe, bij aan schaf van leermiddelen en wat dies meer zij. Als burgervader spreekt hij meer persoonlijk en zegt dat ook zijn taak inet die van hem parallel loopt, omdat er gewerkt wordt aan de opbouw van de jeugd. Hij bidt hem toe geloof, wijsheid en moed. Het brengen van het Evange lie aan de jeugd is geen duffe taak, 't is een blijde boodschap. Het kind mag dan dood zijn zoals is gezegd, de keerzijde van de medaille is dat er een Heiland is, die voor hen geleefd en gestorven is, die hen helpt en redt. Dan trekt spr. t.o. van zijn taak als burgemeester en die van een opvoeder der jeugd een vergelijk, dat ze beiden bruggenbouwers zijn. Van het vasteland naar Flakivce is ook een brug nodig. Zeeën van wantrouwen moeten over brugd, maar met de positieve Christe lijke gedachte kan er immer een brug worden gelegd. Hij wenst hem toe een blijmoedig bruggenbouwer te zijn, die de instrvicties opvolgt van Hem, die hem tot zijn taak riep. Dat het onder biddend otJzien moclit gebeuren, met vertrouwen en zeker weten dat het gebeurt. Hij wenst hem en mevrouw een prettige tijd toe in Sommelsdijk. Daarna volgde do Pauze v-aarin enige versnaperingen werden geserveerd. Bij de heropening werd gezongen Ps. 1 3 en 4 v/aarna de heer M.- v. d. Boom hot v/oord voerde als Bestuurslid der School. Hij riep allereerst het Hoofd en Mevroüv/ een welkom toe, mede namens de kcrkeraad der Ger. Gemeente en wees op de gewichtige taak die hem wacht, waarvoor hij verantwoording heeft te doen aan het Bestuur, maar zeker méér aan Hem die hem deze taak heeft op gelegd. Wanneer hij nu maar zijn onbe kwaamheid zal gevoelen in deze gewich tige taak, dan is het de Heere die zich zolter niet onbetuigd zal laten. Spr. her innert hoe hij in Nunspeet is geweest met het Bestuur, bij welke kennisma- Idng banden zijn gevallen en hij hoopt dat die hier te Sommelsdijk verstevigd zullen worden. Het is zoeven gereleveerd dat er gebed is geweest bij deze benoe ming waarvan spr. getuige is en hij hoopt dat het mag blijken, dat het alles in waarlieid is geweest. In de schrikke lijke tijd die we beleven, waar on- en bijgeloof zich opmaakt om de Waarheid af te breken mocht bij den Heere hulp en bijstand worden gezocht. Die, wan neer men dat in waarheid doet, zich niet onbetuigd zal laten. Spr. heet ook Mevrouw -welkom en hoopt dat zij sa men met haar man in alle omstandig heden de Heere mogen nodig hebben en wenst de heer Kronenburg toe, dat hij tot een rijken zegen aan de school raag gesteld worden. De heer Kijkuit Hoofd van de Groen v. Prinstererschool spreekt als collega en namens de Ver eniging van Onderwijzers. Na het ge bruikelijke v/elkom, drukt hij eerst zijn spijt uit niet genodigd te zijn bij het 'af scheid van dhr SchUperoort met wie hij 9 jaar heeft samengewerkt, langen tijd zelfs zeer intens, daar bij de evacuatie 'zijn kinderen in deze school gedeeltelijk onderdak vonden. Br waren in die 9 jaar ogenblikken van verschil, maar hij brengt hem nog hartelijk dank voor wat hij als collega is geweest. T.o. van zijn nieuwe collega hoopt hij op een prettige verhouding. Spr. licht hem over ver schillende toestanden in. Met het ty pische „Menheersé-Sommelsdiek" zullen we met elkaar te maken krijgen. Hij hoopt niet, dat het zal voorkomen zoals gebeurd is, dat er kinderen op deze school aangenomen werden, die z.i. had den moeten geweigerd worden. (Kinde ren van de Groen van Prinstererschool. Verslagg.) Principiële verschillen gaven daartoe geen aanleiding. Verder hoopt hij, dat zijn collega een kerel mag zijn met rug- gcgraat,, ten aanzien van v/at op de Openbare School te S'dijk gebeurd. Dat kan een aanslag worden op de Chr. School. Hij roept de Ouders toe hun roeping te verstaan, de Ouders hebben te bepalen hoe het onderwijs moet zijn. Hij kent de gesteldheid der Hervormde mensen, sommigen _zijn licht te overha len. Met dit alles heeft hij niets geen „vuuligheid" gezegd, maar het kv/am uit „'s-herten diepsten grond,,' Het woord „concurrentie" schrapt hij weg, hij wil samenwerken, als vriend. De „overkanters" aldus spr. leven hier dik- v/ijls als een blanke in Indië. Niet als overkanter, maar als Flakkeeër wenst hij hem Gods onmisbaren zogen en een prettige werkkring toe. De Heer Kommers roept namens het personeel het nieuwe Hoofd en Mevrouw een prettige werk kring toe en hoopt op een goede sa- menv/erking als met het vorige Hoofd. Hi;i schetst een en ander over Ae toe stand der school, personeels wisselingen enz. waarin gelukkig is voorzien. Samen hopen zij te arbeiden in de beste harmo nie, niet alleen tot bijbrengen van meer dere kennis maar bovenal ook, om de jeugd de enige weg tei- zaligheid te wijzen. Het slotwooid was Ds N. de Jong Chr. Geref. Predt. beschoren die na de felicitaties dhr Kronenburg toewenste de bede van Salomo: ,,0 Heere, geef Uw Icnecht een verstandig hart." Z.Eerw. wees das^rbij op de verantwoordelijke taak die hem wacht; met die Salomo's bede in waarheid gedaan zal de Heere het wel maken. Wijzende op de tijden van afval is het de troost zegt spr. dat God Zijn Kerl: in stand houdt. Spi'. sluit zich aan bij het gezegde over de Open bare School, zich te hoeden voor zulk onderwijs, waar per gratie wat Christe- lijldieid bij wordt gegeven. De school is ons ons ook de taak het onderwijs te bepalen. Hij bidt daartoe het Hoofd en personeel een verstandig hart toe. Om liinderen goed te leren is het nodig een land te Vv^orden, kinderlijke genade te kennen. Hij hoopt dat het geslacht dat hier onderwijs ontvangt diepe indrukken mag meedragen van wat de meeester hen heeft geleerd, om te worden voorbereid door en naai' het Woord Gods te leren leven en werken. De schoonvader van de heer Kro nenburg Donderdagavond vergaderde de raad van Steilendam onder presidentschap van Burgem. Baion van Knobelsdorff, die weer van zijn vacantietocht in Zwitser land was teruggekeerd. De heer Blok was ter zitting niet aanwezig. Secretaris v. d. Broek las na de for mele opening, de notulen voor van een korte vergadering, die gehouden werd in de jubileum'week. Tijdens deze verga dering waren waarderende woorden ge sproken tot de heer C. Hoek, die zijn 25-jarig jubileum als wethouder vierde. Er volgde onveranderde vaststelling op. Bij de ingekomen stukken bevonden zich een goedgekem-de begroting wijzi ging over 1948, een schrijven van het ministerie van volkshuisvesting, dat op grond van de plaatselijke verordening geen vergunning kon worden verleend aan W. Bouwman, tot verbouw van wo ning E 171, verder een verzoek van de heer Visser om eervol ontslag als lid commissie tot wering van schoolverzuim i.v.m. zijn vertrek naar Indië. Dit ont slag' werd eervol verleend. In de verordening betreffende verma- kelijkheidsbelasting moesten ehige wei nig ingrijpende wijzigingen gebracht, in gevolge de Vixens van God. Staten. De raad ging vervolgens accoord met een 2%'s gratificatie-regeling voor het genieentepersoneel en met het voorstel van B. en W. om bij .ziekte ter na volging van de rijksregeling, het volle loon gedurende een arbeidscontractanten bepaalde periode uit te betalen. Daarop diende de Voorz. een voorstel in om deel te nemen aan het sociaal eco nomisch onderzoek voor Plakkee. De kosten hieraan verbonden vergen voor de gemeente slechts 114.35 gld. Dhr Mijnders vond dat er wat teveel van die coinmissies kwanaen. Daar is de P.G. ook. Wat voor nut zit daar nou in De Voorz. bepleitte dan het onder zoek, waarbij hij op de voordelen wees die er in de toekomst in kunnen leggen. Speciaal dacht hij hierbij aan het ver voer. Dit bracht het gesprek op de brug en dhr Blijnders vond, dat de F.G. daar wel te hoog mee van de toren heeft gebla zen. Spr. zag zich daar bij zijn leven niet meer over wandelen. Hij had alvast liever een goede veerverbinding gezien. Dhr V. Seters geloofde zeker aan het nut van zo'n rapport. Z.li.s. ging de raad met het voorstel accoord. De gewijzigde regeling schoolartsen- dienst v/erd eveneens stilzwijgend aan vaard. Dan kwam een minder vlot agenda punt. Het betrof de herbenoeming van de woningcom.missie. De Voorz. zei dat tv/ee van de huidige leden absoluut bedankten en het was B. en W. niet gelukt voor de vacatures andei'e candidaten te vinden. „Dan de zaak maar liquideren", zei de heer Mijmlers, maar de Voorz. die mede deelde dat dit mogelijk zou zijn na een bij de minister ingediend verzoek, zei dat B. en W. van gevoelens waren dat er een woningcommissie moest zijn. Over deze zaak bleek in B. en ook nog verschil van mening te zijn, want de heer Verbiest wist wel candidaten, doch dat waren arbeiders en de meerderheid van het college meende dat bij zo'n be de heer Verliagen spreekt zijn kinderen op hartelijke wijze toe, nu zijn schoonzoon de taak als Hoofd aanvaardt. Mede namens de eigen vader van de heer Ki'onenburg herdenkt hij geroerd, hun beider overleden Moe der, die dit niet meer kunnen mee maken. Hij bidt hen Gods zegen toe, dankt het Bestuur voor deze plechtige a-vond en la.at zingen de zegenbede uit Ps. 134: „Dat 's Hoeren zegen op U daal." De heer M. v. d. Boom doet intussen een dringend verzoek aan de Ouders of een hunner vooi- Mevr. Kronenburg een meisje disponibel kunnen stellen om by Mevrouw als hulp ,-in dienst te treden. Een advertentie in de bladen had ge faald, zodat langs dezen weg daartoe een poging tot vooi-ziening werd gedaan. Aan het slot dankte de heer Kronen burg B. en W., de predikanten en de heer v. d. Boom, de heer Kijkuit en het personeel met toepasselijke woorden. Zijn arbeid hoopte hij onder beding van genade te aanvaarden en vroeg daarbij hein en het personeel met hun gebeden te vergezellen. Gezongen werd nog Ps. 25 2 en 3, waarna Ds de Jong met danj!:zegging de bijeenkomst sloot. noeming geen recht zou worden gedaan aan de ïninisteriele voorschriften, waar in suggesties zijn gedaan voor bepaalde deskundigen. De Voorz. accentueerde dat hij in de woningcommissie niet gaarne bepaalde groepen wilde laten domineren en wilde do zaak maar liever aanhouden, om als nog naar C3,ndidaten te zoeken. Daartoe werd besloten. De Burgemeester deelde dan mede dat bij de woningbouw door bemiddeling van het rijk geld kan worden geleend tegen 3%% tervv'ijl het rijk dan de annuïtei ten vergoed tegen 4% rente. Hier zit dus een kleine winst in. In de rondvraag drong dhr v. Setérs aan op een vaste losplaats voor de schippers. Nu moet de vangst soms over twee of drie schepen worden gesjouwd. De Voorz. zou daartoe een kijkje gaan nemen. Dhr Mynders klaagde erover dat men allerlei oud ijzer en vaten op de kade neergooit die een belemmering beteke nen voor het vervoer. Hieraan zal aan dacht worden geschonken. Verder kwamen weer een aantal oude vragen los; de heer Kienxens kreeg de toezegging dat het vurig verbeide uri noir er zal komen; dhr M\jn<lers v<reTd meegedeeld dat de drainering voor de winter plaats vindt; de heer Keymel moest echter opnieuw teleur worden ge steld over een wachtkamer voor de dokter. 't Liijkt nergens op om oude mensen daar zo te laten staan, zei dhr Keymel, doch de burgemeester wees erop dat het de woning van de dokter is en die is daarin volkomen vrij. De dokter was be reid rente en aflossing in het eerste, door Stad en Land afgekeurde plan te betalen, de gemeente opzichter is nu te druk met de riolering bezig om aan een tweede plan uitvoering te geven. Dat komit nog. -------O^------- HET HEUSTEL, VAN DE CTJLTÜÜB- GBONDSN CA. IN ÖB LANDBOUW IN 1949 VOLTOOID aiet uitzondering van Walcheren Naar verwacht mag worden zal, vol gens de Minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening in de Memorie van Toelichting op de Landbouwbegro ting 1949, het herstel van ds cultuur gronden, en van een zeer belangrijk deel van de levende en dode inventaris in de landbouv/, in 1949 voltooid zijn, met uit zondering van Walcheren. De werk zaamheden aldaar verlopen overigens in het algemeen volgens de verwachting. De samenwerking in de Herverkave lingscommissie is zeer goed. Minister Kansholt is evenwel teleurgesteld over het feit, dat het tengevolge van tekort aan arbeiders en materialen niet moge lijk is gebleken voor degenen, die zich voo'i' overplaatsing naar de Noord-Oost polder aanmeldden, aldaar reeds vóór het seizoen i949 bedrijven met gebou wen ter beschikking te stellen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 2