ONRECHT De nieuwe vuurtoren te Ouddorp (Dankbetuiging van Koningin Juliana 'M ElllüriDEII-niElJWS Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon DruKkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor Je ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 6 OCTOBER 1948 21e JAARGANG No. 1759 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Hoe dikwijls is tijdens de Duitse be zetting de verzuchting geslaakt: „Als Hitler maar dood was, dan zou alles met één slag anders worden." Of: „Als we maar van dat Duitse regiem af waren, dan zou alles met een toverslag weer goed wordeii." Nu zijn wij bijna 3% jaar bevrijd. Hitler is dood. Het Duitse juk is ver broken. Zij die meenden dat het al genoeg was als Hitler dood zou zifn, zijn wel tot de slotsom gekomen, dat daarmede hetna- 'ziïsme niet dood zou zijn geweest. Maar ook zij, die dat tijdens zijn leven reeds inzagen, zij moeten nu wel ervaren, dat zelfs de verbreking van het Duitse juk niet genoeg was om ons te verlossen van die geest van onrecht, onder welks gevolgen wij zuchten. En nu bedoelen wrj niet, dat na de, vernietiging van het nazidom het com munisme zijn kop zo fel heeft opgesto ken, onder welks dreiging de wereld zucht. Dat is tot op zekere hoogte nog buiten de grenzen, en Rusland dreigt wel, maar schrijft ons de wetten nog niet voor. De vijand is dichter bij, is binnen onze poorten. En dan bedoelen wij nog niet het binnenlandse drijven van de commu nisten en het aanwezig zijn van een vijf de colonne, ja zelfs nog niet hetgeen in ons Rijk in Indië geschiedt. Maar wij be doelen de geest die onder ons volk de overhand heeft en welke aanstonds na de bevrijding zich openbaarde. Door an dere handen is de heerschappij van het onrecht overgenomen. In de bevrijdings roes moge dat voor veler oog verborgen zijn gebleven. Wte deden toch een schre de in de goede richting. Vergelijkend met wat wij ervoeren in de bezettings tijd was het dragelijk. Maar die voort- sluipende geest van onrecht, welke school gemaakt heeft onder ons en tot de wortels van ons staatsbestel is door gedrongen die geest, welke niet on derkend wordt door hen die leiding heb ben te geven aan ons volk die geest, welke wel niet zo bruut aan de dag treedt en in zijn verschijningsvorm niet zo schrijnend is, maar toch een kind is van dezelfde moeder als het nationaal- socialisme en het communisme die geest bedoelen wij, waarvan Koningin Wilhelmina in haar rede van 12 Mei 1948 gewag maakte, toen zij zeide: „Wij moeten tezamen de geest overwinnen, die spreekt uit de handelingen en nala tigheden, welke in de jaren van oorlog en bezetting de weerstand hebben be lemmerd en zelfs vele goede Nederlan ders het leven hebben gekost, en die ook thans nog in ons volk rondwaart." Die geest waart rond in de rechtsza len, bij de „zuiveringen." Die geest sluipt rond in kringen, waar men er vroeger prat op ging, dat men het recht en de waarheid beminde; en nog zegt te doen. Er wordt niet vóór alles gevraagd: Wat is recht? Maar: wat zullen de ge volgen van de uitgesproken vonnissen zijn Zullen geen dierbare eigenbelangen geschaad worden? Zijn wij zelf wel „zuiver" voor God en mensen in onze handelingen Ket recht wordt voorgesteld door een vrouw, geblinddoekt, met een weeg schaal in de ene en een zwaard in de andere hand. Wij zijn geneigd deze voor stelling te wijzigen, om deze meer m overeenstemming te brengen met de werkelgkheid. De vrouw, met het ene oog glurende langs de blinddoek, en het zwaard in de weegschaal leggende; Dat zwaard is niet het zwaard der gerech tigheid, maar dat van macht. Men buigt door zijn macht het recht. Zo wordt de rechtspleging dienaresse van de macht, niet van het recht. Maar zo wordt het recht tot onrecht. Niet zo zeer wat wel behandeld wordt in het gericht, als wat niet behandeld wordt en wat bedekt wordt, benauwt ons. Wij zullen niet in bijzonderheden tre den, maar stippen alleen aan het pro- ces-v. d. Waals met het daaraan ver bonden „Bngeland-spiel." Het rechtsbesef is een van de hoogste goederen van het mensdom. Het is de Heere, die het recht liefheeft, Wiens goedheid aan de volkeren een zekere H.M. Koningin Juliana brengt het volgende ter kennis van de bevolking: „Het is mij een behoefte allen van harte dank te zeggen, die in zo velerlei vorm getoond hebben, mee te leven met mrjn beëdiging en inhuldiging. Het zeer grote aantal gelukwen sen uit Nederland, de Overzeese Gebiedsdelen en het buitenland, maakt het practisch niet mogelijk, ieder persoonlijk te bedanken, zoals ik zo gaarne had gedaan, doch u moet ervan overtuigd zijn, hoezeer deze dingen ons allen goed hebben gedaan en gesterkt hebben, waardoor de voorbije weken voor ons onvergetelijk werden". w.g. JUUtANA. mate van dat rechtsbesef geeft. Gods kerk staat pal op recht en waarheid. Naarmate het rechtsbesef uitgehold wordt, neemt de zegen af in kerk en staat. En wij moeten constateren, dat onder ons het rechtsbesef een geduchte knauw heeft gekregen. Wij wijzen gaarne naar het ontbreken van de rechtsgedachte voor het kerkelijke leven naar Rome, en voor het staatkundige leven naar de dictatuur. Beide om onszelf te vleien, dat het bij ons nog niet zó erg is. Als de heerschappij van het recht taant, ontstaat tirannie, •Wij kunnen dat op staatkundig terrein in zijn consequenties zien in Rusland, Maar wg kimnen het in zijn vruchten ook zien in ons land. En als Gods wederhoudende genade ons niet terugbrengt van de ingeslagen wegen van onrecht en machtsmisbruik, dan zal de zon van Gods goedheid over ons, ondergaan in de duisternis van ti rannie en ellende, soortgelijk als wg aan schouwen in de Sovjet-unie en waarvan wij iets geproefd hebben als een waar schuwing in de bezettingstijd. VAN KWAAD TOT ERGER In Indië loopt het van kwaad tot erger. De revolutie onder leiding van Soe- kamo en de zijnen vindt zijn conse quentie in de communistische revolutie van Moeso en zijn satelieten. In Indië snelt de revolutie naar de uitersten. Soekamo en Sjahir maakten revolutie tegen de Nederlandse-Regering om de vrijheid te verkrijgen naar ze voor gaven. Om vrij te komen van onder het Ne derlandse juk. Een revolutie met een politieke inslag. En daarom door velen, ook in ons land toegejuicht en bejubeld. Och men gunde die Indonesiërs hun vrflheid. Vergelijkingen werden gemaakt met ons eigen land. Verlangden wij ook niet naar de vrijheid! Om bevrijding van de onderdrukking En zou men dan aan de Indonesiërs niet de vrijheid gunnen? Men hield geen rekening'met de wer kelijke belangen van de Indonesiërs. De leuze „Indië voor de Indonesiërs", leek zo n;iooi. Maar of het in het werkelijke belang was van de mensen in de kampongs, daar hield men geen rekening mee. De uitkomst tot op heden heeft het wel be wezen. Van de schone beloften is tot op heden niet veel terecht gekomen. Inplaats van welvaart is er armoede gekomen. Terreur en moord. Veiligheid en rechtszekerheid hebben plaats gemaakt voor de grootste wet teloosheid en anarchie. Dat zijn de gevolgen geweest van de politieke revolutie onder Soekamo. Maar nu gaat het van kwaad tot erger. De communisten, als altijd, blijven niet staan. Hun is een politieke revolutie niet ge noeg. Zij streven naar een volkomen re- Zo goed als op dezelfde plaats waar eens de vroegere vuurtoren van Ouddorp stond, is thans een geheel nieuwe ver rezen. Als seen machtige kolos sus staat hij daar te midden van Ouddorps' duinlandschap en is vele kilometers ver in de omgeving te zien. De hoogte van deze mooie toren is ruim 40 meter, zodat het gevaarte zich ruim 50 me ter boven de zeespiegel verheft. Men is met de bouw nog niet geheel gereed, al is het omhulsel klaar. De afwerking stuit nog op enkele materialen, waarvan de levering vertra ging ondervindt. Zoals men ziet is deze toren, in afwijking van de vorige, vierkant, van onder meer dan acht meter en van boven 7 meter breed, dus enigszins taps toelopend. De muren hebben beneden een dikte van een me ter en meer bovenaan van een halve meter. De gehele toren is eigenlijk van beton, al zou men dat zo op het oog niet zeggen. Men heeft bij de bouw een nieuw, materiaal-besparend sy steem toegepast, n.l. telkens ,een tweetal muren een eind- weegs opgemetseld, waartus sen beton werd gestort. Van buitenaf bezien lijkt het alles massieve stenen muren te zijn, wat het aanzicht verfraait, Van de oude toren heeft men niets meer kunnen gebruiken. Alleen een groot deel van het betonijzer kon in de muren worden verwerkt. In het midden van de toren is een liftschacht aangebracht, maar aan een lift kan voorlopig, niet wor den gedacht. De trappen naar b'oven zijn echter breed en gemakkelijk, zodat het klimmen niet zo vermoeiend is als bij de vorige toren. Het zal helaas nog wel enige maanden duren eer het licht van plm. 5 injUioen kaars zijn machtige stralen over de Noordzee werpt. De installatie daarvoor moet uit Frankrijk komen, de stakingen en wat dies meer zij, bevorderen een vlugge leverantie niet. Het is wel jammer, waar de bouw in een jaar tijds gereed gekomen is, dat de afwerking op het laatst door materiaalschaarste stagneert. Het kan nog wel volgend jaar worden eer de Imposante vuurtoren bij nacht en ontij de schepen een goede koers aanwijst. We zijn dezer dagen eens naar boven geklommen en stonden verbaasd over de soberheid en de eenvoud, die bij de bouw is betracht. Die eenvoud, bij het bouwen van een gevaarte van zo grote hoogte en zo grote om vang, dwingt voor de ontwerper respect af. Eenvoud is hier wel het kenmerk van het ware, 'Van de hoogste trans, waarop zich de mooie ronde koepel verheft, die straks het licht zal dragen, konden wij een blik werpen op het schone Ouddorpse landschap, op de omliggende eilanden, en op de zeegaten met zijn gevaarlijke zandbanken. De Ouddorpse vuurtoren worde spoedig weer het lichtbaken, dat de zeeman in de donkere nachten tot een sein dient en over de woelige wateren de weg wijst. Cliche welwillend afgestaan door het „Algemeen Dagblad". TOCH EEN VLEESBON Bon 245-vlees (A, B en C kaarten) is aangewezen voor het kopen van 100 gr. vlees en vleeswaren. Deze bon blijft gel dig tot 9 October. Dank zij verbeterde vee-aanvoer is het normale vleesrant- soen van 200 gram per week met deze nieuwe bonaanwijzing weer hersteld. BONNEN VOOR SCHEERZEEP WORDEN ONGELDIG De bonnen „reserve E tabak" der tabakskaart QA 808, welke recht geven op een rantsoen scheerzeep zullen na 9 October a.s. niet meer geldig zijn. volutie. Een sociale en economische revolutie moet zijn beslag krijgen. Een volkomen ommekeer op alle ge bied van het maatschappelijke leven. Een revolutie naar Russisch model. Moskou heeft er zijn agenten heen gezonden. En die doen er hun werk. Die blijven niet achterwege staan. Arm volk van Indonesië. Een zee van bloed en tranen is hun deel. Reeds nu. En zeker in toenemende mate wanneer de communisten er de baas worden. FLAKKEE KRIJGT EEN ANDERE LANDBOUW-CONSUX,ENT Met ingang van 1 Sept. j.l. is Goeree en Overflakkee gekomen onder het Rijkslandbouwconsulentschap Zuidelijk Zuid-Holland. Het gevolg hiervan is, dat inplaats van Ir van Beekom nu als con sulent optreedt Ir van Gaaien te Baren- drecht. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting „Goeree-Overflakkee" heeft tegen Woensdag 6 October des n.m. half 3 in Hotel Spee een vergadering belegd, waar de leden in de gelegenheid worden ge steld afscheid te nemen van Ir van Bee kom en kennis te maken met Ir van Gaaien. Hiervan hopen wij verslag te laten volgen. -O- SUBSIDIEBING SILOBOUW De Rijkslandbouwconsulent voor Zui- delgk Zuid Holland te Barendrecht, deelt mee dat platensilo's niet voor subsidié in aanmerking komen. Voor nadere inlichtingen raadplege men' de assistenten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1