Buitenland Abonneert U op dit blad! Volkssouvereiniteit Weer 25 textielpunten en Christelijk Politiek leven. (Dn EIIAnDEtl-niElWS Bureau: Prins Hendrikstraat 122c' Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 2 OCTOBER 1948 21e JAARGANG No. 1758 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millinieter. Bij contract speciaal tarief. In ons artikel van 18 Sept. over Ju liana bij de Gratie Koningin der Neder landen", beloofden wij nader terug te zullen komen op de vraag, of het voor het Christelijk politiek leven verant woord is haar doeleinden na te streven, omdat de op volkssouvereiniteit berus tende Grondwet, daartoe de mogelijkheid biedt. Een vraag, die begrijpelijk is, als wij nagaan op welke verderfelijke beginse len onze huidige Grondwet rust. In 1848 werd een nieuwe constitutie ingevoerd. Ook daai^oor was een grondwet. In 1813 reeds is Nederland een constitutio nele monarchie geworden. Maar eerst in 1848 werd in die grond wet een dusdanige wijziging aange bracht, dat men van een „nieuwe" grondwet spreken kan. Een wijziging, die haar oorzaak vond in de revolutie idee en die, zij het dan niet door een daadwerkelijke revolutie, tooh met re volutionaire middelen werd doorge dreven. Door de herziening van 1848, werd aan Overheid en Volk een grondwet „opgedrongen", waarin het beginsel van volkssouvereiniteit verankerd ligt. „Volkssouvereiniteit" is hel gevolg van de eeuw der verlichting waarin al lerlei denkers de macht van de rede, de menselijke rede, verheven hebben. Dit verheffen der rede had ruïneuze gevolgen, zowel op godsdienstig terrein, als in het staatkundig leven. De opper macht van het verstand, boven Gods Woord, bracht ook mede de oppermacht van dewil, boven de Goddelijke Wet. Het verheffen van de rechten van de mens, boven de rechten van God is het beginsel der revolutie; en dit beginsel werd in de Grondwet van 1848 vastge legd. Nu biedt die Grondwet echter aan een ieder de mogelijkheid zijn gevoelens en meningen op alle levensterrein voor te staan. En de Christelijke politieke partijen hebben mede him bestaansmogelijkheid aan die Grondwet te danken. Zij het dan ook, dat tussen de heden daagse Chr. partijen zelve onderscheid, is, waarop wij hier niet nader ingaan, zij zeggen toch alle na te streven een Regering naar Gods Woord. En dat is de plicht van een ieder, die naar Gods Woord wenst te leven. Al bood de Grondwet de mogelijkheid niet, om dat doeleinde na te streven, dan nog is. het eis en plicht er naar te stre ven dat ons land naar de wil Gods ge regeerd worde. De Grondwet biedt de mogelijkheid echter om dat program ook uit te dra gen en naar de verwezenlijking ervan te staan. Daarmede op zichzelve dus betuigen zij niet hun verknochtheid aan die „grondwet." Zij zullen langs die grondwettige weg hebben te staan naar een vrijziging der grondwet, alzo dat dit Revolutionaire beginsel er uit verwijderd wordt en we derom daarin verankerd worde als eni ge regel voor juiste staatkunde, de er kenning van God, als de enige Souve- rein en van de in de H. Schrift geopen baarde ordening Gods. De Bonald merkt in een van zijn wer ken op, „la Revolution a commence par la declaration des droits de '1' homme, elle ne finira que par la declaration des droits de Diéu." (de revolutie is begon nen door de verklaring van de rechten van de mens, zij zal slechts eindigen door de verklaring van de rechten van God.") Die Rechten van God na te streven is onze plicht; dat de grondwet daartoe nog de mogelijkheid laat is nog geluk kig; dat die mogelijkheid dan ook door allen, die bij Gods Woord wensen te le ven, werde uitgebuit, .opdat Nederlands Vorstin en Volk worde verlost van een goddeloze grondwet en wij ons daartoe allen aaneensluiten om die kamp tegen de steeds meer opdringende on- en bij- gelooftheoriën en- practijken, te strijden. STAGERPA. AAN DE DIJK GEZET. In de Raad van Amsterdam zijn de communistische wethouders aan de dijk gezet. De beide communistische wethouders zijn ontslagen. Een voorstel van de voorzitters van de verschillende raadsfracties daartoe strekkende is aangenomen. Zo zijn de commimisten als wethou ders geweerd. Men vertrouwt ze niet in verantwoor delijke functies.-Ze mogen geen sleutel posities bezitten. Geen deelneming in commissies e.d. omdat ze hun hart ver pand hebben aan Stalin en diens po litiek. Beter ware het zo men ze niet op het kussen had gebracht. Twee jaar ge leden, waren ze evenzeer communist als nu. Daarin is geen veranderihg geko men, al is hun Russische houding door dik en dun aanleiding om ze uit de col lege van B. en W. te zetten. Maar hun beginsel is hetzelfde. Daar had men zich rekenschap van moeten geven en ze niet moeten brengen op de plaatsen van invloed en verantwoorde lijkheid. Het beginsel beslist, dat is doorslaggevend. Dat te onderkennen wa re profijtelijker geweest. Ook voor de Partij van de Arbeid, die nu in deze het initiatief nam. Maar och, hoe zou men ook? Ook bij hen is het beginsel der revolutie de grondslag. Ook hun beginsel is revolu tionair. Daarom hoe verblijdend op zich zelf de wering van de commimisten ook moge zijn het zijn geen principiële gron den die hun verwijdering uit het college tot oorzaak hadden. COMMUNISTISCHE VOORLICHTING. De Belgische Minister Spaak heeft in de Assemblee der Verenigde Naties deze week een meesterlijk betoog gehouden, waarin hij de verhouding van het Wes ten tegenover de Sowjet weet gaf. Overal ter wereld ontmoeten de Wes terse Mogendheden de hand van Moskou die onrust en anarchie verwekt. Overal ter wereld heeft Rusland vijf de colonnes gesticht, waarbij vergeleken die van Hitler, slechts padvinders orga nisaties waren. Duidelijk toonde minister Spaak aan, dat het Westen bevreesd is, voor de ge volgen der Russische machtspolitiek. Het communistische blad de Waarheid geeft hiervan een hele korte mededeling van slechts enkele regels. Het blad schrijft, dat Spaak een po ging deed om Bevin in demagogie (volks misleiding) en antisowjet gestook, nog te overtreffen. Het kennelijk doel hiervan was, de vrede lievende politiek van de Sowjet Unie door ongefimdeerde en kwaadaar dige beweringen schade te berokkenen. Hij stelde zich geheel achter de pogin gen van het Anglo Amerikaanse blok om de UNO omlaag te halen, tot een instrument van hun expansie politiek. Wanneer men deze enkele regels leest huivert men bij zulk een voorlichting Eerlijk objectief Spaaks woorden weer geven, durft de Waarheid blijkbaar niet. Haar lezers moesten eens over die woorden na gaan denken, en tot inzicht komen dat Spaak de waarheid spreekt. Rusland het enige land dat met ge biedsuitbreiding uit den oorlog geko men is. Hoe heeft Rusland iedere oprechte po ging om tot ontwapening te komen, ge saboteerd. Niet genoeg kan de commu nistische voorlichting duidelijk aan de kaak worden gesteld. Als de waarheid niet vermeld mag worden, dan is het overduidelijk dat de doelstellingen die worden nagestreefd, zeer onwaarachtig z^jn. 'it is hel kerkgebouw der Geref. Kerk te BRUINÏSSE. waarin iedere Zondag niet minder dan zes kerkdiensten worden gehouden. Tijdens de oorlog zijn te Bruinisse alle kerken verwoest en bleef al leen de Geref. Kerk gespaard. Om de beurt wordt nu door de Ge reformeerden, Hervormden en leden van de Geref. Gemeente in dit kerkgebouw dienst gehouden, diensten die uiteraard niet lang kunnen zijn en wel eens „ijl diensten" worden genoemd. Voor het kerkbestuur der Geref. Kerk is de beschikhaarstelling aan andere kerk genootschappen (en dan reeds zo langen tijd) een opoffering die waardering verdient. Het eerste nieuwe kerkgebouw in dit verwoeste dorp, n.l. dat der Geref. Gemeente, is enkele weken geleden aanbesteed. Er zal echter wel een jaür mee heengaan, eer dit verrezen is. f.l. Woensdag heeft in dit kerkgebouw de bevestiging en intrede plaats gehad van de nieuwe Leraar der Geref. Gemeente Da Fr. Mallan. waarvan elders in ons blad een verslag is opgenomen. Het nieuwe kwartaal beg^t heden 1 October. Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden. Berlijn. Na twee maanden geheime besprekin gen gevoerd te hebben is eindelijk het scherm opgehaald. Alle optimisme' ten spijt, is het resul taat der onderhandelingen een verslech tering inplaats vaii een verbetering. De Westerse Mogendheden, waren we der op het dode punt beland.t De ministers van buitenlandse zaken Marshall, Bevin en Schuman, hadden vorige week tot tweemaal toe te Parijs vergaderd. Het resultaat is geweest, dat men be sloot voor het laatst zich met een nota tot Rusland te wenden en te vragen, of Rusland nu duidelijk zijn standpunt wil de te kennen geven. De Westersen dron gen aan op opheffing der bïbkkade. Hierop is een zeer onbevredigend ant woord ontvangen. Zich niet houdende aan de gemaakte afspraak heeft het Russische persbureau Tass Zaterdag avond een breedvoerige uiteenzetting gegeven van het verloop der onderhan delingen. Inplaats van opheffing der blokkade eisen de Russen controle op alle verkeer, zowel van goederen als van reizigers tussen Berlijn en de drie Westerse Zones. Deze controle willen zij uitoefenen over het verkeer per trein, te weten, over de weg en door de lucht. De Wes terse Mogendheden, zijn nu besloten de kwestie Berlijn te brengen voor de Vei ligheidsraad. Wat is nu het resultaat geweest van al deze besprekingen Dit, dat de Russen kans hebben gezien de Westerse Mo gendheden twee maanden op sleeptouw te houden. De luchtbrug kost Amerika en Enge land een enorm bedrag, terwijl als straks het najaar en wintersweer zich gelden doet, het zeer de vraag zal zijn, of deze brug in stand gehouden kan worden. Mist, storm sneeuwjachten, ze vormen grote belemmeringen bij het verkeer. Daarbij komt de vraag, hoe lang deze luchtbrug in stand gehouden moet wor- 'den, want blijven duren kan dit niet, terwijl de Duitsers er niet mede gebaat zijn. Deze aangelegenheid is echter op de agenda geplaatst en biim.enkort zullen wij er nader over horen. Veiligheidsraad. Voor de Veiligheidsraad worden zeer belangrijke redevoeringen gehouden. De ministers Marshall (Amerika) en Schuman (Frankrijk) hebben zeer be- hartingswaardige woorden gesproken. Vandaag zijn opnieuw 25 puiiten van de textielkaart geldig gewor den. Het zijn de bonnen gemerkt: „Textiel N vijf punten", „Textiel Reserve N" ter waarde van 10 punten, „Textiel N één punt" en „Textiel P één punt." De bonnen gemerkt „P vijf ptin-' ten" en „Reserve P" zijn derhalve voorlopig niet aangewezen voor de aankoop van textielgoederen. De bonnen „L, vijf punten", „M vijf punten", „Reserve L," en „Re serve M" zullen niet worden aan gewezen en kunnen dus worden vernietigd. Minister Bevin (Engeland) heeft zich heel scherp uitgelaten eii gezegd, dat mocht er oorlog uitbreken, de Sowjets daarvoor alleen verantwoordelijk zijn. Hij huiverde bij de gedachte, dat een atoomoorlog over de mensheid zou ko men, en noemde het een ramp, die niet te berekenen zou zijn. De plaatsvervangende ministers Wisjinski (Rusland) betoogde dat de Verenigde Staten oorlog willen, maar Rusland slechts vrede. Zeer zware beschuldigingen richtte hg tot de kapitalistische staten, en ontzag zich niet vooraanstaande Amerikaanse ministers met name te noemen, en hen ernstige oorlogsophitsing te verwijten. Aan het slot deed Wisjinski weder een prachtig propaganda voorstel. De grote vijf, Amerika, Rusland, Engeland, Frankrijk en China, moeten binnen een jaar een derde van hun Ibewapening verminderen. De atoombom moet worden ver boden. Na het verbod moet er controle komen op deze maatre gelen, in het kader van de Vei ligheidsraad. Minister Spaak (België) heeft Wis jinski hierop zeer keurig en met duide lijk verstaanbare woofden geantwoord. Hij zeide, dat de Volkeren vervuld wa ren met vrees. Zij vreesden Rusland niet als lafaards, maar vanwege de vrese lijke doelstellingen die de Sowjets na streefden, en die zich door niets lieten tegenhouden. Met grote zorg zien wij het aankomen, dat de volkeren zich in slavernij moeten (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 9