EIIArtDEn-IIIEUWS üii hel De nieuwe bonnen nsl er IBevestiging en Intrede 2e Blad Zaterdag 2 October 1948 No. 1758 Vermicelli en Macaroni 1 Zondagsdiensten Artsen. duurder van Ds Fr. Mallan te Bruinisse De Intrede. Kale huurhuizen Bevriezing van het huurpeil Kleine zelf- 6tan<Ugpen in de impasse Naar een betere verhoiidlng tussen hoge bouwltosten en lage huren. Daar zijn veel scheve dingen in ons land. Dingen, die noodzakelijk verbete ring behoeven. We denken hierbg aan de huurprijzen. Voor de kleine rentenier, die wat huis jes heeft, van de huur waarvan hij leven moet, komt het mager over. On derhoud kan er niet af. Moet de schilder zo'n huisje verven, kost het gauw een paar honderd gulden. En de timmerman is ook duur. Aan het onderhoud gaat zo wat de hele huur weg. Vandaar dat er zovele kale huurhuizen zijn. Waarnemer las in een zekere krant, dat ergens in Nederland een nieuwe school voor XJ.L.O. was gesticht. Het hoofd van de daar bestaande school, en Wonende in de daarbij behorende ambts woning, is nu hoofd van de nieuwe U.L.O. geworden. Voor deze nieuwe U.L.O. is een nieuwe School gebouwd met vlak daarbij een moderne wo ning bestemd voor het hoofd, terwijl het voorts in de bedoeling lag, dat het (nieuwe) hoofd van de lagere school de oude meesterswoning zou betrekke^i. Maar het liep heel anders! Het vroe gere L.O.-, thans U.L.O.-hoofd, moest voor zijn woning- 260.per jaar aan huur betalen, voor zijn nieuwe huis zou h;j daarentegen f 468.moeten uitleg gen (en natuurlijk naar evenredigheid hogere Personele Belasting) welke ver zwaring van zijn budget hij onmogelijk kon lijden. Het gevolg is geweest, dat het nieuwe hoofd der lagere School de pas gebouwde (voor het U.L.O.-hoofd bestemde) nieuwe woning heeft betrok ken en o zo blij is onderdak te zijn, zij het dan tegen deze huur. Het komt dus hier op neer, dat voor de ene woning 260.en voor de andere 468.huur moet worden betaald, terwijl deze wo ningen bij een vrije markt waarschijnlijk ongeveer eenzelfde huur zouden op brengen. Dit verhaal illustreert,' dat wij door de bevriezing van het huurpeil in een on houdbare situatie zijn geraakt. Het voor oorlogse huurpeil moet worden aange houden. Er wordt echter bij vergeten, dat dit vooroorlogse huurpeil uitzonder lijk laag stond. In Amsterdam, Rotter dam én Den Haag stonden toen 37,000 woningen leeg. Het moet dus als een grote onbillijkheid worden beschouwd, dat, terwijl alles zo in prijs is gestegen, de woninghuur op het peil van de crisis tijd van voor de oorlog blijft. En met de verkoop der woningen is het al precies hetzelfde. Wanneer een huis moet verkocht worden, b.v. door erfgenamen, of door verhuizing dan maakt men daar een vooroorlogse prijs voor, als oorzaak der regeringsmaatre- gelen. De sociale politiek die in ons land gevoerd wordt, heeft tot gevolg dat de kleine zelfstandigen worden onthalsd. Zo'n huisje, dat moet worden verkocht is vaalt met kwartjes, dubbeltjes en stuivers bij elkaar gespaard en dan is het een hard gelag om het nu voor een grijpstuiver te moeten verkopen, terwijl nieuwe woningen peperduur zijn. Onlange stond in de dagbladen een bericht, dat in het cpminunistische Rus land ieder in het bezit van een woning kan komen en dat dit door de Sovjet staat zal worden bevorderd. We nemen dit met een korreltje zout. Bij ons in Nederland wordt het onroerend goed tengevolge van de verschillende maatre gelen, gedeeltelijk waardeloos gemaakt. "ÏDe medewerking aan kleine zelfstandi gen is op dit punt ver zoek. Daar dient radicaal verandering in te komen. De Minister van Wederopbouw, Mr. J. in 't Veld heeft op het tweedaagse congres van het Instituut voor Volks huisvesting een rede gehouden, waaruit blijkt, dat dit grote euvel wordt aange voeld. Er zal, zo zei de Minister, tot een be tere verhouding tussen de enorm, geste gen bouwkosten en de te lage huren ge komen moeten worden. De bouwkosten moeten omlaag en de huren omhoog. Het zal echter de politiek van het kabi net zijn, de arbeiders hiervan niet de dupe te doen worden. Men wil ook het peil van de woning bouw opvoeren. Maar we zitten met het materiaal en de levering daarvan hangt af van onze "deviezenpositie. Het wordt dus alles maar „onder voorbehoud" ge zegd. En, nu de internationale toestand zo gespannen is, lijkt het ons dat de woorden zeer moeilijk in daden zijn om tezetten. WAARNEMER. Van Zaterdag 3 October v.m. 13 uur t/m Maandag 5 October v.m. 9 uur. Middelhamis-Sommelsdyk: Dienst heeft Dr P. Knöps, Telef. 211, Sommelsdijk. Afwezig de doktoren C. F. Arends, A. Kievit en Tj. Kuiper. Oost Flakkee: Dienst hebben Dr G. J. Buth, Telef. 6, Den Bommel en Dr P. J. de Man, Telef. 20, Nieuwe Tonge. Er zijn thans maximumprijzen vastge steld voor ongevulde melkchocolade. Zij bedragen 29 cent per reep, of los ver kocht 50 cent per honderd gram. Voorts zijn de maximumprijzen voor vermicelli en macaroni verhoogd. Enge- lenhaarvermicelli kost voortaan 17 cent los of 20 cent verpakt. De prijzen voor vermicelli, mie en macaroni bedragen nu 16 cent los en 19 cent verpakt. De verhoging is noodzakelijk geworden door het stijgen van de bloemprijs. Al s>J ermee opstaat of ermee naar bed saat.... Rheumatische pijnen, knagend en slopend voor en na, ondermijnen lang zaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem Uw maatregelen vóór het te laat is. Doe eens een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. De aansporende wer king van Kruschen op Uw bloedzuive rende organen zal U een openbaring zijn, omdat ge U reeds na een betrekkelijk kort zij het regelmatig gebruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger, vitaler, niet meer dat stramme en vrij van pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. Het was Woensdag 29 September j.l. een ongewone drukte in de anders zo rustige vissersplaats, Bruinisse, waar bij de Geref. Gemeente aldaar de bevesti ging en intrede plaats had van Cand. Fr. Mallan van Rotterdam. Deze plech tigheid geschiedde in het enige plaat selijke kerkgebouw der Geref. Kerk, VvTaartoe aan de leden tevoren plaatsbe wijzen waren uitgereikt, opdat die al thans zeker een plaats zouden hebben. Deze regeling bleek noodzakelijk, daar het kerkgebouw dat al bij al 350 zit plaatsen telt, de opgekomenen uit an dere gemeenten, anders onmogelijk zou kunnen^ bevatten. De kerkeraad had bo vendien in de consistorie een geluidsin stallatie aangebracht, zodat ook daar' ongeveer honderd personen de dienst konden meemaken. Telefonisch was de kerk verbonden met de Ger. Gem. te Nieuwerkerk, waar ook vele gemeente leden waren opgekomen. Te 2 uur ving de dienst aan met het zingen van Ps. 74 12 'en 20, waarna gelezen werd 2 Cor. 12. Ds. Fraanje van Barneveld, die de jonge predikant tot zijn dienstwerk inleidde, sprak het votum uit en ging voor in gebed. In zijn voorwoord schetste hij de grote betekenis van deze dag, een dag, die in de eerste plaats lag opgesloten in de besluiten Gods. In de 2e plaats aldus spr. ligt deze dag verklaard in het Woord Gods. Naar Zijn Raad is deze dag bepaald, dat Uw Leraar naar Bruinisse zou komen. Ten 3e is het de dag der vervulling, dat hij zijn arbeid hier aan vat. Hij is nog jong, hij begint, ik ben oud en sta er bijna achter. Ik ben blij dat hij zo oud nog niet is als ik en ik ben ook blij, dat ik zo jong niet meer ben, want ik mag straks naar huis. Ten 4e is het een dag van betekenis voor dit dorp, voor dit eiland en- voor de" pro vincie, ja voor geheel Nederland, want ons land en ons dorp is in nood. De Geref. Gemeente van Bruinisse, oorspronkelijk voortgekomen uit de ge meenten van Ds Ledeboer en Ds Pieter van Dijke, was van ouds gezegend met Godzalige predikanten en ook wel God vruchtige ouderlingen van wie hij Do mus V. d. Berge noemt. Er was toen hier veel geoefend volk Gods. God heeft de gemeente in stand gehouden, of schoon verwoest en geteisterd door de oorlog. Nu is het de dag, dat ge Uw jonge predikant krijgt, die niet heeft ge wild maar niet anders heeft gekimd. Er staat in Ps. 40 Davids Psalm die een type was van ChristusIk bood schap de gerechtigheid in de grote ge meente. De gerechtigheid van de Zone Gods! Christus Zelf is de gerechtigheid! Waar wordt die verkondigd? In de grote gemeente. Door wie? Door Zijn Knecht, die roept zendt, en ze als een ster in Zijn hand houdt. De sterren ont vangen het licht van de Zon, waarbij ze zelf verdwijnen. Zo mocht het ook hier zijn. Dat Uv/ Leraar komen mocht uit liefde tot het Woord Gods, en tot Zijn Goddelijke deugden, uit liefde tot Zijn Kerk, uit liefde tot het werk, zodat hij mag uitroepen: Uw liefdedienst heeft mij nog nooit verdroten. God zij met U en Uw jonge vrouw, met Uw wederzijdse fami lie, met de gemeente en met Leraren en Studenten.- Daarna nam spr. zijn tekst uit 2 Cor. 12 10: Daarom heb ik een welbehagen in zwakheden, in smaad- heden, in noden, in vervolgingen, in be nauwdheden, om Christus wil, want als ik zwak ben, dan ben ik machtig." Het thema wasDe openbaring van de grote verborgenheid of de evangelische roem van Paulus, beluisterd, verklaard en be vestigd. ten Ie: beluisterd wat Paulus heeft; ten 2e; de reden v/aarom hij dat heeft ten 3e: welke reden Paulus daarvan geeft. Wat Paulus had was een welbehagen in zwakheden; waarom hij dat had: om Christus' wil; welke reden hij daarvan geeft: want Credegevend) als ik zwak ben dan ben ik machtig. Vervolgens ging Z.Eerw. voor in ge bed waarna werd gezongen Ps. 122 1 en 2. Na de predikatie (waarvan wegens ruimtegebrek niet verder verslag kan worden gegeven) werd gezongen Ps. 119 36 en werd het formulier tot be vestiging gelezen. Plechtig klonk het woord van de nieuwe predikant bij de verbinding stan de gemeente: „Ja ik, van ganser harte." Aan de handoplegging namen deel Ds Stuyvenberg van Nunspeet; Ds Aan- geenbrug van Dordrecht; Ds de Wit van Middelburg; Ds Dieleman van Borssele en Ds V. d. Ketterije van Vlaardingen, waarbij de gemeente staande zong de zegenbede uit Ps. 134 3. Na dit in drukwekkende ogenblik sprak de beves- tiger de nu in het ambt bevestigde Le raar in hartelijke bewoordingen toe en hoopte dat hij met Paulus een welbeha gen mocht hebben in zwakheden. De ge meente wenste hij toe, dat zij hem in zijn jongheid en gebreken zouden dra gen, en zij hem vol zouden bidden dan zou hij hen vol preken. Waartoe zo vroeg Ds Fraanje, stuurde de Heere de- 4en knecht naar Bruinisse? Er is werk voor hem en wtj zullen 't achterna kijken. Spr. herdacht aan het slot van zijn predikatie ook nog zijn oude leermeester en geestelijke Vader Ds Kersten en Cand. van Dijke, die thans te Utrecht in het ziekenhuis vertoeft. De nazang was Ps 135 8. Des avonds was de kerk nog voller dan te voren, en moesten meerderen zich met een staanplaats tevreden stellen. Voor het tijdvak van 3 t/m 16 Oc tober 1948 zijn van de Tabaks- en Ver- snaperingenkaarten enz. QA, QC 808 aangewezen de bonne»: 109, 110, 113 Tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. Voorts is tot nader order geldig: Reserve H Tabalc 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snelscheercrême. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrtjdag 1 October worden gebruikt. Voor het tijdvak van 27 September t/m 9 October is reeds de volgende bon voor vlees aangewezen: 244 Vlees 100 gram vlees. De dienst ving aaji met het zingen van Ps. 54 1, gelezen werd 1 Tim. 6, waar na Ds Mallan voor de eerste maal het votum uitsprak en in zijn nu eigen ge meente voor ging in gebed. In zijn voor afspraak zeide hij o.m. dat thans het ogenblik was aangebroken, dat hij de herderstaf opnam waarnaar hij en de gemeente verlangend had uitgezien. Bij Gods knechten is er, wanneer de Heere ze gewillig maakt, geen verlangen meer naar een andere plaats. Zeventien jaar is de gemeente nu vacant, gij hebt er niet op gerekend en ik ook niet. Ik heb niet gewild zei spr., ik wil nooit wat God wiK Negentien beroepen ontving Z.Eerw, w.o. 2 uit Amerika, en eerlijk gezegd had hij liever een beroep naar Amerika aangenomen dan naar Bruinisse. Toen spr. het beroep naar Bruinisse ontving was hij niet thuis, hij vernam het op reis uit de krant en direct werd het hem op het hart gebonden: „Dit is de weg, wandelt in dezelve." Hij kan het Paulus niet nazeggen, dat hij het zonder tegenspreken deed, hij wil altijd werken waar geen werk is en bouwen aan een afgewerkte-zaak. Spr. kwam terecht in Ps. 77 8 (oude rijm) God liet hem vastlopen met zichzelf, zoals al Gods volk vastloopt. Nu moest hij naar een verwoest dorp, met een verwoeste kerk erf mogelijk geen huis naar hij dacht. En waarom? Omdat de behoefte en de nood zo groot was? Omdat er zoveel bidders v/aren 't Is de Heere bekend. Spr. werd onvooi-waardelijk ingewonnen bij het Schriftwoord uit Jes. 46 10b, wat hij als tekstwoord neemt voor deze avond en waaruit tegelijk zal gehoord worden, waarom hij het beroep naar Bruinisse aannam n.l. ,,Mijn raad zal bestaan en Ik zal al Mijn welbehagen, doen." Het thema was: De zekere volvoering van Gods welbehagen, waarin hij beziet, ten Ie de middelen die Hij daartoe ge bruikt; 2e de tegenstand die Hij daarbij overwint en 3 e het doel, dat Hij daar mee beoogt. Het zou ook hier te veel plaats ver gen, om van deze weldoonivrochte predi katie volledig verslag te geven. Wij stippen dus maar aan. Sprekende over de volvoering van Gods welbehagen, voert God ook daarin Zijn eeuwig raadsbesluit uit, dat hij mensenkinderen gebruikt in de predi king van Zijn Woord. Gods knechten zijn niet geroepen het Welbehagen te vol voeren, zij kunnen niet bekeren en zij hebben niet te veroordelen" maar aan te houden tijdig en ontijdig. De predi king van de Uitverkiezing, vam verkie zing en verwerping, ontheft de mens geenszins van zijn verantwoordelijkheid. Het houdt in dat ge nog bekeerd kunt worden, Gods knechten hebben een rui me weg der zaligheid te stellen waarin de deugden des Vaders worden verheer lijkt, daarin, dat zonen en dochteren worden behouden. De prediking van de volvoering van Zijn eeuwige Raad, zal voor de een een reuke des levens ten leven voor ^e ander een reuke des doods ten dode zijn. In beide volvoert Hij Zijn welbehagen. Zijn Raad zal bestaan, ook bij alle te genstand. Zijn Welbehagen, de verkie zing en verwerping staan boven het be sluit van de val. Als het er niet stond „Mijn Raad zal bestaan enz.", was spr. niet naar Bruinisse gekomen. De wereld zei: die man is gek. Innerlijk heeft spr. ook getracht de roepstem te onderdruk ken en een eigen wèg te kiezen. Ook gij gemeente deed dat, misschien onbewust. Waarom, zo zei men tegen de kerke- raad, hebt ge niet een beroep op een ander uitgebracht, dan hadden we nog kans! En spr. zelf had ook liever naar een andere plaats gegaan. De tegenstand is ook bij Gods volk groot. Over die ont dekkingen, die Gods volk daarbij weder vaart, wijdt hij nader uit. Alleen wan neer dat volk vastloopt, als al hun eigen t Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 5