Gemeenteraad Melissant Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 2 October 1948 i'ilil-... VEKVOI.G ÏNTKEDE ös Fr. MALLAN TB BKUïNiSSE gerechtigheid v;"ordt als een wegwerpe- lijk kleed, wordt Christus gepast en dier baar. Hij hoopt niet te bouwen op iets dat buiten Christus is, maar een predi king te brengen die de huichelaars te Sion doet beven en de ware Sionieten vertroost, die in een levend gemis over de wereld gaan. Die zich in de zoete vruchten verblijden, maar de eisende stem bij vernieuwing vernemen, dat ze nog onverzoend zijn omdat ze de toepas sing van de Borggerechtigheid van Christus missen. Daarop hoopt spr. Zon dag aan Zondag te wijzen, hoezeer dat ook scherp geacht wordt van hen die opgebouwd willen worden. Het oprecht bekommerd volk zal alleen adem schep pen in een afsnijdende predikatie, omdat ze immers weten als het van hen afhing, dat het voor eeuwig kwijt was. In de rechte prediking inoet het volle accent gelegd worden op de ere Gods, instede van op de behoudenis van de mens. Bij de vereniging met Gods sou- vereine wil, kan het niet anders, of dat volk heeft alleen Zijn ere op het oog, wat er dan ook voor hen klaarligt. In dit verband zegt spr., dat hij ernstig over het beroep van Lisse en Den Haag gedacht heeft. Spr. werd toen echter bepaald bij Ps. 131 3, waarin hij zich met Zijn wil verenen mocht. Dat was voor hem een feestdag. Wat er ook te gen aankomt, hij zal het in die weg aan vaarden. Hij wil niet profeteren, maar het nakijken waartoe hij hier komen moet, al zegt hij dat hij' een wolkje ziet, als eens 's mans hand. Gods daden moch ten in het midden der gemeente aan schouwd. Die bidden hebben geleerd vraagt hij, hem met hun zuchtingen te vergezellen. Van de gemeente vraagt hij, waar hij nog jong is in jaren, hem met liefde in zijn gebreken te dragen en van de Heere hem te geven wat hij nodig heeft bij het zwaarwichtige werk dat hem is toebetrouwd. Gezongen wordt nu Ps. 19 7 waarna de toespraken volgen. Allereerst richt hij zich tot zijn hooggeachte bevestiger Ds. Fraanje, die stralf.s zijn 70ste verjaardag viert. Hij dankt hem voor al de hartelijke woorden en de zegewensen hem meegegeven bij de aanvaarding van zijn dienstwerk. Vervolgens spreekt hij tot de docenten Dr Steenblok en de heer v. Bochove (niet aanwezig) en herdenkt zijn over leden leermeester Ds Kersten. Van de Kerkeraad, met wie hij nu gaat samenwerken, hoopt hij dat ze hem tot een hand en voet zullen zijn. Ze zijn van het werk af, dat hij nu moet doen, maar een werk blijft:"mee helpen zuchten. Van Burgemeester v. d. Berge, Wet houder Geluk en Secr. v. d. Linde, hoopt hij dat ze als plaatselijke Overheid zul len zijn als een ringmuur om Zijn 'kerk, en v/aar elkanders hulp nodig is, mits op grond van Gods Woord, kunnen zij op hem rekenen. De aanwezige Leraren dankt hij voor hun blijken van belangstelling en hoopt dat samen het heil van Sion mag wor den beoogd. Ds Bremmer (Ger. predt.) en de ker keraad der Herv. Kerk bidt hij toe dat, ofschoon misschien verschillend van in zicht, naar de rechte mening van Gods Geest mag v/orden gearbeid. Ds Brem mer brengt hij een apart woord van dank voor de blijken, van medeleven en ook diens kerkeraad voor de hulp steeds aan de Geref. Gemeente betoond. De studenten, met vele van wie hij samen heeft gestudeerd, bidt hij Gods zegen toe. Voorts worden toegesproken de koster, organist, de wederzijdse fami lie en de gem^eente in zijn geheel. Hoe veel van Gods knechten hebben hier ge staan en wat is het nu een vallei van dorre doodsbeenderen geworden roept spr. uit! Hij make Zijn daden on der ons groot en zegene de prediking Zijns Woords. Na het dankgebed sprak ouderling J. ■de Wiaal Cz. de Leraar in zeer treffen de bewoordingen toe. Ofschoon hij Noor delijk dacht te gaan moest onder Gods bestel een Zuidelijke koers bevaren en Bruinisse worden aangenomen. Hij bad hem toe dat onder de invloeden van Gods Geest de volle raad Gods verkondigd mocht worden en de Heere Zijn eigen werk zou bevestigen. Voorts sprak hij toe Mevr. Mallan, de wederzijdse familie en de gemeente, om hem te aanvaarden als een mens vol gebreken maar ook als een waker voor hunne zielen. Staande liet hij de gemeente hem toezingen Ps. 119 36. De Burgemeester, die eerst dankte voor de uitnodiging wees op de materi ële verwoesting van: het dorp maar ook, Woensdagavond kwam de gemeente raad bijeen. Wethouder van Rossum had bericht van verhindering gezonden. Bur gemeester Van Keijst opende en stelde na vaststelling der notulen de ingeko men stukken aan de orde, die voor het merendeel door Ged. Staten goedgekeur de raadsbesluiten inhielden. Ook was er een dankbetuiging van de School met de Bijbel voor de verleende subsidie ten be- lioeve van het Kleuteronderwijs. Aan J. Driesprong Sr. werd ontheffing- van zijn aanslag straatbelasting 1348 verleend wegens ziekte en onverinogen. Wegens een door hem gemaakte fout in het aangifte-biljet, werd aan M. v. d. Mast Mz. ontheffing verleend van hon denbelasting 1948. De raad ging accoord met een voor stel van B. en W. om de jaai'wedde van de vuilnisophaler Wielaard te verhogen. De heer V\^ielaard had ontslag aange vraagd, omdat hij bezv/aren had tegen de bezoldiging, temeer, daar nu ook de Bouwdijk onder zijn arbeidsveld valt. De Voorz. zeide met hem gesproken te hebben en het bleek, dat hij wel be reid zou zijn om zijn ontslagaanvrage in te trekken, indien zijn salaris ver hoogd werd. Met een verhoging van 200.per jaar nam diir Wielaard ge noegen, zodat zijn salaris thans 1036.- zal bedragen. Tevens zal hem een te gemoetkoming worden verleend in het lioefbeslag. Een voorstel van B. en V/. tot aan sluiting bij het registrateur-bureau der Ver. van Ned. Gemeenten ontmoette bij de Raad geen bezwaren. De eerste tweo jaren eist dit een uitgave van 125. per jaar; de volgende jaren 80. De ontwerp-regeling Schoolartsen- dienst, v/aarin met de ingebrachte be zwaren tegen de samenstelling van de GbmiTi. van Beheer rekening is gehou den, werd aangenomen. Op een vraag van dhr Grootenboer dienaangaande of de ouders vrij zijn hun kinderen te laten onderzoeken, ant woordde de Voorz. bevestigend. Vroeger v/erd er volgens dhr Grootenboer nog al eens tegen deze dienst geageerd, waarop de Voorz. toelichtte, dat voor heen het karakter anders was, omdat toen de behandeling er bij inbegrepen v/as en thans niet. B. en W. stelden voor mede te wer ken aan het Sociaal-economisch onder zoek door het Economisch Technologisch Instituut. Voor Melissant zou dit een uitgave vergen van ruim 120. De Voorz. zette het doel van dit on derzoek voor de raad uiteen, wat reeds in verslagen van andere gemeenten tot uitdrukking is gekomen. „'Jt Vind het een prachtding", zei dhr v. d. Spaan. De Voorz. deelde mee, dat in verschil lende streken en steden thans een der gelijk onderzoek gaande is. Dhr Sieling was het er ook mee eens, doch geloofde niet,' dat het rapport bin nen 9 maanden gereed zal zijn. Er is met een goed onderzoek zeker een jaar gemoeid, wat de Voorz. beaamde. De raad besloot imaniem tot mede werking aan dit onderzoek. dat tijdens de oorlog en de evacuatie de geestelijke waarden niet ongeschonden waren gebleven. Aan die opbouw ver wacht hij, dat Ds Mallan onder Gods ze gen zal medewerken en belooft -hem sa menwerking waar de terreinen van pi. overheid en kerk in elkaar grijpen. Ds de Wit van Middelburg sprak na mens de Part. Synode en Ds Dieleman van Borssele namens de Classis. Staan de zong de gemeente hun nieuwe leraar toe Ps. 73 12. Bs Mallan dankte tenslotte alle spre kers en' hoopte dat de gesproken wensen hun vervulling mochten vinden. Inzon derheid dankte hij kerkeraad en gemeen te voor alle hulp en belangstelling bij zijn komst en zijn huwelijk, ook de ge meenten uit Schouwen en Duiveland. Dan legde Ds Mallan voor de eerste maal de zegen op de gemeente en was deze plechtige bevestiging en intrede ten einde. Voor de Geref. Gemeente van Brui nisse, die zo langen tijd vacant is, was het een blijde dag. Gaarne maken wij hier nog melding van de welwillendheid betoond door Mevr. Ds Bremmer, die een kamer van de pastorie beschikbaar stelde voor de Kerkeraad, Leraars en Studenten en ook dat de heer Leendertse een kam.er van zijn huis afstond, waar genodigden de maaltijd konden gebruiken. De Kerke raad had voor koffie en broodjes ge zorgd. Sociaal-economisch onderzoek gaat door. Waar blijven ds bomen? De Pieten uit de Pietersteeg. Hoe lang kan de Julianastraat mee? De NoJieiulijk krijgt stroom. 'n Venvarde Melissantenaar. Een wijziging begroting 1948 werd goedgevonden. O.m. hield dit in aanslui ting bij de A.N.W.B. tegen eei^ contri butie van 25.per jaar. Aan de In spectie zal dan tevens worden gevraagd de aandacht eens te besteden aan de richtingsborden op Flakkee. Verder ligt het in de bedoeling een, nieuw lijkenhuisje op de begraafplaats te bouwen met een gelegenheid voor het houden van toespraken bij slecht weer. De kosten hiervoor v/orden geraamd op 3500.Er is dan een ruimte beschik baar van 15 a 18 vierk. M. In een volgende vergadering zal de Voorz. met een definitief plan komen, v/aarbij dan tevens de beplanting van de begraafplaats onder de loupe kan wor den genomen. Dhr v. d. Spaan vestigde ook de aan dacht op de verdere beplanting van de gemeente, waarvoor hij enkele objecten aanwees. De Voorz. zei de overplaatsing van dhr Warnaer te betreuren, die de ge meente reeds opgenomen had en het ont werpen van een plan had toegezegd. Br zal thans naar een ander omgezien moe ten worden, waarmee de raad van harte instemde, omdat uit de besprekingen bleek, dat m.en Melissant liefst zo spoe dig mogelijk door bomen, groen en bloemen wat opfleurt. B. en W. zullen daartoe de nodige stappen ondernemen. De heren v. d. Spaan en Grootenboer werden aangewezen als leden der comm. van onderzoek begroting 1949. De heer Struijk werd als plaatsver vangend lid aangewezen. B. en W. stelden daarna voor tot in trekking van de besluiten tot uitgifte van grond in erfpacht aan de Binnen weg aan P. de Vogel en Gebr. v. Putten, daar zij hun voorgenomen bouw nog niet uitvoeren. Besloten werd de uitgifte van grond aan de Gebr. van Putten onge daan te maken en deze grond aan P. de Vogel te geven, terwijl diens grond dan over zal gaan aan zijn broer C. de Vogel. De Voorz. deed daarna mededeling dat gebleken is nu de Pietersteeg is be- straat, er een tekort is van 10.000 ste nen voor een oppervlakte van 205 vierk. M. De kosten hiervoor zullen 1300. bedragen. De raad had tegen aanschaf fing van deze steen geen bezwaar, over tuigd als men was dat de Pietersteeg, die thans een buitengewone verbetering heeft ondergaan, geheel kant en klaar dient te worden gemaakt. Dhr Sieling nam bij dit punt de gele genheid te baat om er op te wijzen, dat er voor de Julianastraat zeer slechte steen is gebruikt, die regelmatig afschil- fert. Spr. meende dat deze straat over 10 jaar versleten zal zijn, wat voor de gemeente een enorme schadepost zal be tekenen, gezien bij de geldlening er voor op een afschrijving in 40 jaar gerekend is. „Die straat gaat langer dan 10 jaar mee!" zei dhr v. d. Spaan. Twee derde van de steen is goed! De Voorz. zei, dat het niet te ontken nen valt, dat er iets aan de kwaliteit van de steen hapert. De opzichter had echter geen keus: hij kon deze steen nemen of anders niets. ,,Dan had men beter helemaal niets kunnen nemen; het is een geweldige misgreep, die de gemeente kapitalen zal kosten", meende dhr Sieling. ,,Maar als nu alles aanbesteed is en er is geen keus, staat m^en voor het alternatief: doen of niet doen. Desteen was dan naar een andere gemeente ge gaan," zei de Voors. ,,Als men in een andere gemeente dom is, behoeven wij het niet te zijn en mis schien hebben ze daar meer geld ook", was dhr Sieling's mening. Dhr van Vliet was overtuigd, wanneer de weg eens herbestraat is en goed vlak ligt, dat het wel goed zal komen. „De tijd zal 't leren", zei dhr Sieling. „Maar er is gezegd dat de weg prima in orde zou komen en dat is niet het geval. Bij wie de fout ligt weet ik niet, maar 't zal de gemeente veel geld kosten!" De Voorz. meende dat men de straat niet helemaal moet veroordelen en dhr V. d. Spaan geloofde dat hij wel 25 jaar mee zou gaan. Er moet hoogstens 1/3 DÏSTBïBÏTTÏE, PKÖSKEGELEVGEiV iESN AMBTELIJKE KOMPSLOMP MOETEN ZO VLUG MOGELIJK VERDWIJNEN Minister Van den Brink acht het ver schaffen van meer vrijheid in het econo misch verkeer onder de tegenwoordige omstandigheden van groce betekenis. Zo dra de mate van voorziening het maar enigszins toelaat, zullen de bestaande distributieregelingen voor het bedrijfsle ven en de rantsoeneringsmaatregelen voor het publiek worden afgeschaft, ter wijl een aantal prijsregelingen zullen worden losgelaten. De ervaring heeft geleerd, dat in som mige gevallen opheffing van de rantsoe- ner^ingsmaatregelen alvorens van een volle verzadiging van de markt gespro ken kan worden, geen bezwaren behoeft op te leveren. Hierdoor kan tevens het ambtelijk ap- paraa,t worden ingekrompen en een be zuiniging voor 1949 van bijna 107.600.000 galden of 58% worden verkregen. van de steen vervangen worden. ,,Dat kost de gemeente dan toch weer heel wat geld en dat was niet nodig geweest," besloot dhr Sieling. Dhr V. Vliet kwam nog eens terug op de Pietersteeg. Hij vond de naam voor deze nieuwe straat heel niet pas send en gaf in overvveging er een der namen van het Koninklijk Huis aan te verbinden. ,,Daar deugt-ie niet voor", meende dhr V. d. Spaan. Zulke namen moet je aan een hoofdweg geven! De Voorz. wilde deze vraag wel in B. en W. besprelien' en eerst eens nagaan of er aan die naam ook nog enige his torie vast zat. ,,Nou, dat is niet nodig, hoor", zei dhr V. d. Vüet. ,,Dat kan ik U wel vertel len. In de eerste vier huizen die er ston den woonden allemaal „Pieten", van daar dat het „Pietersteeg" geworden is." De Voorz. beloofde hierop terug te zullen komen. Iri de rondvraag informeerde dhr Struiik naar de electrificatie van de NoUendijk, was.rop de Voorz. meedeelde, dat deze doorgang kon vinden. Twee eigenaren waren niet bereid tot aanslui ting, doch met de bewoners van deze panden is een oplossing gevonden. Op advies van dhr Struijk zullen er tegelij kertijd enige lantaarns worden geplaatst Dhr Grootenboer brak daarna een lans voor het trottoir aan de Binnenweg bij dhr Keur. Hij adviseerde het goede trottoir door te trekken en met geen stukken en brokken uit de Pietersteeg dat geval daar op te knappen. De Voorz. zei dat er goede betonpla-. ten uit de Pietersteeg zullen worden ge legd. Keur zou een goed trottoir toch stuk rijden. Dhr Groot«nboer wees er op dat de stukken en brokken er al liggen, wat weth. Leijdens beaamde, maar deze dacht dat er nog een laag beton over zou komen. Er ontstond over dit punt een lang durige discussie, waarbij Weth. Leijdens de voorgeschiedenenis memoreerde waar uit bleek dat er met Keur altijd weinig te beginnen gevreest was. „Keur heit oaltied nog verward gewille; hie biet in de kribbe" zei dhr v. d. Vliet en het merendeel der leden was het daarmee eens. Het slot v/as dat de Voorz. de zaak nog eens zal nagaan. Dhr V. d. Vliet vroeg naar de moge lijkheid om eigenaars van huizen te dwingen hun panden beter te onderhou den, waarbij hij wees op zijn buurman, wiens voordeur er bijkans uitvalt en het geheel zo wordt verwaarloosd, dat over een paar jaar het huis onbewoonbaar is. De Wed. v. Im-merzeel laat er niets aan doen. De Voorz. zei dat de mogelijkheid be staat de eigenaars aan te schrijven, in- 'dien een woning gevaar voor de bewo ners oplevert, zij voorzieningen moeten treffen. Spr. beloofde ook hier nader onderzoek. Dhr Sieling vroeg of het nog lang zou duren eer het Chr. Schoolbestuur de oor logsschade, die al ontelbare malen is op gegeven, v/ordt uitbetaald. Uiteindelijk werd de gemeente als instantie opgege ven die dit af moet wikkelen, wat de Voorz. beaamde, doch deze zei dat B. en W. alvorens uit te betalen graag wat ze kerheid hadden ointrent het bedrag, dat van het Rijk terug ontvangen zal wor den. Het Rijk past bij uitkering de af trek toe nieuw voor oud" en de vraag is op hoeveel de schade dan geraamd wordt. Zodra hieromtrent enige zeker heid is, zal uitbetaling plaats vinden. Dan sluiting.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 14