Gemeenteraad Ooitsensplaat Plaatselijk Nieuws MEDITATIE Het goede werk Gods. n. Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 2 October 1948 VFKVOLÖ BUITENLAND overgeven, of een oorlog op zich laden, die haar weerga iii. de geschiedenis niet zal kennen. Rusland wil niet in oprechtheid, eer lijk en openhartig samenwerken. Rus land begeert niet de welvaart en vrede van andere Staten. Hot bekommert zich ona niets en niemand als eigenbelang, maar wordt gediend. Om dat het eco nomische leven niet kan worden stil gelegd, dwingt Rusland de andere mo gendheden tot onderlinge verdragsslui- ting, en als zó'n verdrag tot stand ge komen is, ze^t Rusland, dat het alleen tegen haar gericht is. Heel ernstig wordt er rekening mee gehouden dat als straks wordt overge gaan, tot afhandeling van het agenda, de meningen zo zullen botsten, dat Rus land de vergaderingen zal verlaten. Wanneer Rusland liet ziet aanliomen dat het een belangrijke nederlaag te in casseren zal krijgen wordt verwacht, dat het zich uit de UNO zal terugtrekken. Deze situatie zou heel ernstige gevol gen kunnen hebben. Men ontveinst zich echter niet, dat zo als de toestand nu is, het onmogelijk is, om vruchtbaar te werken, terwijl de wereld voortdurend in de grootste spanning gehouden virordt. Zouden de Russen de Verenigde Naties verlaten dan is het zeer wel mo- geiyk, dat het overige gedeelte der We reld vruchtbaarder lean samenwerken, en werkelijk iets goeds tot stand brengen. Het is niet onmogelijk, dat uiteinde lijk een samenwerking zonder Rusland, m^er resultaat zal afwerpen, dan de on prettige verhovidingen waarin men nu verkeerd. Hierbij dient men dan niet uit het oog te verliezen, dat de wereld officieel in twee grote kampen wordt verdeeld, aan de ene zijde Rusland met de Staten die zich tot haar voegen, en aan de andere zijde de overige mogendheden. Van het Russische ontwapenings voor stel kan niets komen. Als de grote vijf hiertoe zouden besluiten, gaven vier Sta ten zich zo maar over aan Rusland. Drie' van deze vier hebben hun legers al zover gedemobiliseerd, dat zij de toe laatbare grens overschreden hebben. Moeten zij hiervan nu nog weder een derde verminderen, dan hebben hunne legers iedere directe waarde verloren. Hiertegenover staat, dat al zou Rus land eprlijk zijn bewapening met een derde verminderen, het nog zulke grote goed bewapende legers overhoud, dat bij een oorlog de slag direct gewonnen zou ziJn. Daarbij komt, dat wat betreft de atoombom, Rusland wel haar aanbeve lingen wil doorgevoerd hebben, maar de eerlijke oprechte voorstellen van Ame rika ten enenmale verwerpt. Minister Bevin zeide het zo terecht, dat het voorstel gelijk stond met de Russische vraag: levert Uwe wapenen in en dan zijt gij weerloos tegen mij." De wereldtoestand is en blijft zeer ernstig. Westelijke Unie Als een gevolg van de zeer gespannen toestand, hebben er deze week bespre kingen plaats gehad tussen Engeland, Frankrijk, België Nederland en Luxem burg, j Betreffende een gemeenschappelijk te voeren politiek, op het gebied der de fensie. Veldmaarschalk Montgomery is gekozen tot voorzitter van de perma nente militaire defensie commissie. Een Franse Generaal wordt opperbe velhebber der landstrijdkrachten, ter wijl de vloot en luchtmacht weder on der twee Engelse opper-officieren zou kómen te staan. Amerika en Canada zijn mede op de hoogte gebracht van de genomen beslui ten en hebben hieraan hun voorlopige toestemming gehecht. De Westerse Unie, waarbij ook Ne derland aangesloten is, ontwerpt defen sie plannen voor het geval de huidige spanningen onverhoopt tot een oorlog mochten leiden. Frankrijk. Schreven wij vorige week dat in de maand October in Frankrijk kantonale verkiezingen zouden worden gehouden, thans moeten wij melden dat dit in de afgelopen week tot drie maal toe is ge wijzigd. Volgens de laatst gehouden stemming, zullen nu deze verkiezingen in het voor jaar 1949 plaats hebben. De aangekondigde twee uren stakmg is een massaal betoog geweest, waar voor de regering grotendeels is ge zwicht. Overigens neemt de onrust in het land meer toe dan af. Bijna iedere avond gaan Gaullisten en communisten elkander .te lijf, waarbij zelfs wapenen worden gebruikt. Generaal de GauUe schroomt nu niet, het uit te spreken, dat als de toestand zo verward blijft, hij aan de oproep van een gedeelte van het volk gehoor zal ge ven, en de teugels van het bewind zal over nemen. Hij zal Frankrijk dan met vaste hand besturen, zonder dat een Kamer, die haar verantwoordelijkheid niet kent, hem zal kunnen dwarsbomen. Indonesië. De toestand in de Republiek Indonesië is voor ons zeer onduidelijk. De ene dag kan men lezen, dat de communisten grote vorderingen maken, en de opstand gestadig uitbreidt, terwijl de andere dag weer wordt gewaagd, dat de communistische leiders, Madioen ver laten hebben, uit vrees te worden gevan gen genomen. Ook is de politieke verhouding héél onduidelijk. Meer en meer blijkt het, dat de repu bliek niet in staat is, de taak waar zij voor staat te volvoeren en dat zij hulp heeft gezocht bij andere mogendheden dan Nederland, die haar ver tegeinoet getreden moeten zijn. Onze regering geeft weinig of geen toelichting op de huidige stand vaii za ken en daarom blijft de toestand in raadselen gehuld. KERKNIEUWS GEKEF. GEMEENTEN Zoals wij verleden week meedeelden is Cand. J. van Dijke te Tholen naar het Ziekenhuis te Utrecht vervoerd, tot het ondergaan van een ernstige opera tie. Het medisch onderzoek heeft echter uitgewezen niet operatief in te grijpen, maar de patiënt door rust genezing te laten zoeken. De heer van Dijke is daar toe Donderdag j.l. naar zijn pastorie te Tholen teruggekeerd. Hij zal per dag vier uren zijn bed mogen verlaten. HIJ HAD DE BIJBEL UIT! In een tweedehands-boekhandel kwam iemand met een Bijbel die hij wilde ver kopen. „Waarom wilt U die verkopen" vroeg de winkelier? Omdat ik de ze uit heb" was het antwoord. Kerknieuws") Donderdagavond kwam de gemeente raad voltallig bijeen. Na opening door Burgem. Hordijk werden de notulen der drie laatste ver gaderingen vastgesteld. De heren Kreeft en de Vos hadden enkele kleine opmerkingen, waarmee de notulen in overeenstemming zullen wor den gebracht. Van Ged. Staten waren er enkele goedgekeurde raadsbesluiten bij de inge komen stukken, zomede bericht van het Verificatiebureau inzake kasopname. Aan de heer J. van Veen werd voor de helft vermindering toegestaan van zijn aanslag in de hondenbelasting. Een reclame van dhr de Heer werd van de hand gewezen. Een wijziging in de legesverordening werd z.h.s. vastgesteld. Besloten werd een geldlening aan te gaan ten bedrage van 43.640.hoofd zakelijk ten behoeve van bestrating, ha venwerken, brandweer en beplanting. Mocht men niet slagen een kasgeldle ning te krijgen, dan zal getracht worden een definitieve lening aan te gaan tegen het voorgeschreven' rentetype. Daarna ging de raad enige tijd in be sloten zitting ter bespreking van de be noeming van mej. J. Steenackers tot onderwijzeres aan de O.L. School no. 1.' Na heropening had de stemming plaats en werd zij met algemene stemmen be noemd. Nu de ingebrachte bezwaren van en kele gemeenten inzake de Schoolartsen- dienst zijn opgeheven, stelden B. en W. voor de gewijzigde gemeenschappelijke regeling aan te gaan. Dhr V. Oostende vroeg of de ouders oqJ-c nu in generlei dwangpositie gera ken, waarop de Voorz. ontkennend ant woordde. Dhr de Vos Az. kon echter niet aan vaarden, dat er geen instructie bij de regeling was. De vorige keer was deze er wel bij. Nu er geen instructie bij de regeling is, waarover de raad later niets meer te beslissen heeft, maakte spr. be zwaren om de nieuwe regeling te aan vaarden. Ook vroeg spr. naar de kosten. Hij had tevens enig bezwaar tegen een wachtgeldregeling, omdat de dienst waarschijnlijk door gevestigde artsen uitgevoerd zal worden. De Voorz. antwoordde hierop, dat de «I Het werk des Vaders in Zijn dierbaar welbehagen en het wei'k des Zoons, die als Middelaar, dat welbehagen door Zijne hand gelukkiglijk doet voortgaan is on begrijpelijk groot, doch van evenveel waarde en betekenis dienaangaande is het werk van God de Heilige Geest. Deze gezegende derde persoon in de liooggeloofde Di'ieëenheid toch is Het, die in de verlorenen dat goede werk Gods dat naar des Vaders welbehagen bepaald en door het werk des Zoons in Zijn Mid delaars' arbeid is gewerkt, dadelijk wrocht in de van eeuwigheid geken- den, aan wie dat werk moet en zal wor den ten koste gelegd. In het uur der minne, v/aimeer deze verloornen liggen op de vlakte van het veld, en vertreden in hun bloed, geen oog medelijden met hen had, is Hij hun voorbijgegaan en sprak tot hen in hun bloed: ,,Leef, ja leef." O, wonder, eeuwig wonder van genade. Hellewich ten, doemelingen, vijanden van God en Christus en de genade, door de Heere opgezocht. Kinderen van Adam die al bevende van God vloden, dienstknechten van de zonde en slaven van de vorst der duis ternis, worden gesteld tot een woon stede Gods in de Geest, en tot tempelen des Heiligen Geestes. Neen, dat onbe grijpelijk werk des Geestes is niet te ver klaren. Hij vernieuwt het hart. Er v/ordt een nieuw schepsel voortgebracht, ge schapen in Christus Jezus tot goede werken. Die zoete Heilige Geest verlicht het verstand; vernieuwt de wil en regelt de hartstochten. Hij verlicht het ver stand dat verduisterd is. Geheel en al door de zonde verduisterd. Niet het min ste licht bleef meer over omtrent de kennis Gods. De ingeschapen Gods ken nis heeft wel het besef van een hoger wezen, doch wie dat is en hoe Hij be staat en werkt, neen, dat weten we niet meer. Gij waart eertijds duisternis, zo zegt instructie alleen maar een werkschema voor de schoolarts is, waarin geen aan gelegenheden voorkomen, die op de zeg genschap van de raad inbreuk zouden doen. Wat de kosten betreft kon de Voorz. geen juiste cijfers noemen, doch waar deze over alle gemeenten geslagen worden zullen ze niet zo buitengewoon hoog zijn. Dhr de Vos Az. was toch niet gerust op de instructie. In de vorige stond, dat de arts zonder toestemming van de ouders niet mag ingrijpen. De Voorz. geloofde echter, dat de oude instructie waartegen geen bezwaren in gebracht zijn, zonder meer bij de nieu we regeling zal worden overgenomen. Dhr de Vos Az. had dan liever gezien dat de instructie bij de regeling geweest was, doch de Voorz. meende voor vast te kunnen aannemen, dat de instructie blijft zo deze is, omdat in een der vorige vergaderingen hierover toch is gestemd. Dhr A. de Vos Az. wees er op dat er in de regeling staat: „de Commissie ont werpt een instructie", doch het is de vraag of het nu de oude instructie is. Wanneer dit wel het geval is, had spr. geen bezwaren. De heren van Es, Kroon en van, Oos tende stemden tegen de regeling, de rest voor. Als lid van de woonruimte commissie, die opnieuw moest worden benoemd, stelde de heer Vermaas zich niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd de heer Jac. Moerenhout aanbevolen, die dan ook werd gekozen, terwijl de overige leden werden herbenoemd. De gemeenterekening 1946 werd voor lopig vastgesteld. De gewone dienst gaf een batig saldo te zien van f 2770.62, terwijl de kapitaaldienst sloot met een voordelig saldo van 349.72. De advies commissie, verzocht bij monde van dhr van Es maatregelen te nemen om ach terstallige waarborgsommen van huur ders van gemeentewoningen zo spoedig mogelijk te innen. De Voorz. zei dat de ontvanger inmid dels hiervan werk had gemaak.t Ook de rekening Openbare Bewaar school werd vastgesteld op een ontvang en uitgaaf van 4829.18, waarin de ge meentebijdrage 1953.45 beloopt, welke bijdrage de advies commissie in de toe komst voor de gemeente te hoog acht. de Apostel. Dat verstand nu wordt ver licht. Hij heeft ons het verstand gegeven dat wij den Waarachtige kennen, zo zegt 1 Joh. 5 20. Hij doet God kennen in de glans van Zijn heerlijke en eeuwige deugden, in het licht waarvan zij zich zelf leren kennen. Alle zelfkennis, is -vrucht van de zaligende Godskennis. Te rein van ogen dan dat Hij het kwade zou a,anschouwen, krijgt dat volk voor God onvoorwaardelijk in te vallen en uit te roepen: „'k Schatte mij gchgel verloren, 'k mocht van geen vertroosting horen." Ze leren de schuld kennen die zij bij God hebben; de breuke die zij gesla gen hebben en onzerzijds nooit meer kan worden hersteld. De diepe smart over de zonde die ze tegen zulk een goeder tieren God bedreven. Ze leren door dien Geest, Christus kennen als de tweede Adam, de algenoegzame gepaste en noodzakelijke Middelaar waarnaar door den Heiligen Geest hunne harten wor den heengetrokken. Die zal Mij verheer lijken, zo zegt de Heere Jezus. O, zalige kennis Gods, waarin het eeuwige leven is. Die Geest vernieuwt de wil, zodat dat volk wil wat God wil. O, ipdien ze konden, met wortel en tak zouden ze de zonde willen uitroeien en volmaakt voor God leven. Ik heb, zo zin gen ze, voor inij al Uw getuigenis, ter eeuwige erve volvaardig aangenomen. Welk een strijd wordt er geboren in dat volk. Volmaakt voor God te willen leven en niet te kunnen, omdat het vlees zich der Wet Gods niet onderwerpt. Het goede dat ik wil doe ik njet en het kwa de dat ik niet wil doe ik. Zo leren, ze in de practijk des levens met do apostel uitroepen: En dit alles, opdat de Heilige Geest ineer en meer Christus verheer- lijke in wie ze alleen vohnaakt zijn. De hartstochten worden geregeld. Die wa ren door de zonde, op de zonde gericht, en alle verlangen ging uit naar de zon de. Door de krachtige en levendmakende werking des Heiligen Geestes, worden die hartstochten op God en Zijn dienst gericht. Andere vreugde, nieuwe blijd schap en genoegens, worden het voor werp der ziele. Zalig werk des Heiligen Geestes in Gods lieve volk gewerkt, tot heerlijkheid Gods en zaligheid der zielen. Utr. Ds v. d. B. (Wordt vervolgd) De Voorz. zeide hieraan zijn aandacht te zullen wijden. De rekening van het Burg. Armbe stuur werd eveneens vastgesteld. Hierop had de adviescommissie de aanmerking, dat er nog achterstallige huren zijn, wel ke zij gaarne spoedig zagen ingehaald, omdat dit zeer wel mogelijk is. In de openbare vergadering wilde de commis sie de namen der wanbetalers nog niet noemen, doch op de lange duur zal dit er toch van moeten komen. Ook zag de Commissie het salaris van de admini strateur gaarne herzien en meer in over eenstemming met de huidige levens standaard gebracht. De Voorz. zeide toe hieraan aandacht te zullen schenken. (Slot in ons DinsdagnummerX MIDDELHARNIS Predikbeurten Ned Herv. Kerk v.m. 10 en sav. 6 uur Ds P. Bouw van Woudenberg. Geref. Kerk 2 x Ds Zeilstra. Chr. Geref. Kerk 2 x lezen. Geref. Gem. 2 x lezen. Geref. Kerk On- derh. Art. 31 K.O. v.m. 10 en sav. 5.30 uur Ds W. W. J. V. Oene. De Heer W. J. Witvliet 25 jaar Boekhouder aan de Gasfabriek. Heden Vrijdag 1 October viert de heer W. J. Witvliet zijn zilveren jubileum, als boekhovider aan de Gasfabriek. Zijn eerste kantoorroutine verkreeg hij op de voormalige ,,Eilandenbank" al hier. Als 19-jarige jongeman kwam hij op het kantoor der Gasfabriek waar toen de heer K. Blokhuis directeur was, eerst als kantoorbediende, later als boekhou der en administrateur. Het werk van de heer Witvliet be staat niet alleen in het optellen en af sluiten van het aantal verbruikte kub. meters gas van de afneiners, maar in de loop der jaren is hij door zijn werkkring zo met het bedrijf samengegroeid, dat door hem juist wordt ingezien dat de Gasfabriek M'harnisS'dijk er niet is voor het personeel, maar voor de gas- verbruikers. Hij heeft zich bij zijn in lichtingen die veelvuldig aan het loket en aan de telefoon worden gevraagd, vooral in de tijd van de gasdistributie, als zodanig doen kennen. Met de meeste loyaliteit wist hij steeds het publiek te dienen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 10