De Millioenennota Strijd om het nieuwe schoollioofcl CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN Nieuwe Dienstregeling Flakfeee- Schonwen en Duiveland Warme hoofden en koud maai Ontstemde ambachtslieden jBeric/ii voor onze Indische abonnees over het nieuwe Luchtpost-tarief. ^H«S EIIATIDEn-rilEUWS Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1948 21e JAARGANG No. 1757 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Onmiddellijk na de opening van de zitting- der Staten-Generaal door Ko ningin Juliana, houden de afzonderlijke Kamers liaar eerste gewone zitting. In deze eerste zitting van de 2e Kamer is door de Minister van Financiën Prof. Mr. Lieftinck de zogenaamde millioenen nota ingediend. Deze nota is een toe lichting op de rijksbegroting voor het jaar 1949. In dat lijvig stuk worden medegedeeld de omvang van de staatsschuld, de ge raamde inkomsten en uitgaven van het rijk in 1949. Er worden opgaven ver strekt van in- en uitvoer van de afge lopen jaren. Alles wat een inzicht kan geven van de financiële positie kan men er in vinden. Beschouwingen over het gevolgde en te volgen financieel^ beleid worden erin gehouden. Het is voor ons, gev/one mensen, een onleesbaar stuk. Met alle respect voor onze Kamerleden twijfelen wij er aan of de meesten in staat zijn de inhoud van deze millioe nennota op haar juiste waarde te be oordelen. Er is veel kennis van zaken nodig om zulk een nota samen te stel len. Sommigen van ons weten wel wat van .boekhouden. Een Frans gezegde noemt dat de kunst van het groeperen van cijfers. Zo is het ook gelegen met deze millioenennota's. Er zijn „voorzich tige schattingen" in verwerkt, welke met gemak wel eens enige honderden millioenen naast de werkelijkheid kun nen blijken te zijn. Wij weten hoe moei lijk het is in onze tijd voor de huismoe ders om de touwtjes aan elkaar te kno pen. Zo gaat het ook met onze minister van financiën. Men kan bij zijn beschou wingen optimistisch of pessimistisch ge stemd zijn. Ook al zien wij met de cijfers voor ogen hoe groot onze staatsschuld is, hoe hoog de belastingen zijn, hoe hoog de uitgavenl zijn, dan kunnen wij er de ge volgen voor ons land moeUijk uit beoor delen. Er zijn gunstige factoren en er zijn ongunstige, maar wat hebben zé, tegenover elkaar afgewogen voor bete kenis? Wij kunnen hoogstens een alge mene indruk van onze financiële positie krijgen. Om maar eens iets te noemen: Onze staatsschuld bedraagt op 30 Juni 1948 ruim 23% milliard. Wij kunnen ons geen voorstelling maken van een bedrag van één milliard, zegge duizend millioen. Deze schuld ligt ongeveer bij 2400 per hoofd van de hele Nederlandse bevol king. Niet per gezinshoofd, maar met inbegrip van de vrouwen, kinderen, ja zuigelingen. De hele staatsschuld be draagt dus gemiddeld voor een gezin van man, vrouw en drie kinderen om en nabij de 12000. Zo krijgt men nog de beste indruk van de grootte van onze staatsschuld. Een jaar tevoren was onze staatsschuld 378 millioen gulden hoger. Het inhalen van de belastingachterstand en de tot hiertoe ojitvangen bedragen van de heffingen-ineens hebben onze staatsschuld slechts met ruim 1%% kunnen verminderen. Is de gedachte aan zulk een enorme schuld niet benauwend Alleen om voor deze schuld 3% rehte te betalen wordt per jaar een bedrag van meer dan 700 millioen gulden vereist. Schatten wij het nationale bezit op 40 milliard, dan wil het zeggen dat ter del ging van onze schulden alle inwoners van het land 60% van hun bezit aan huizen en landerijen, aan spoorwegen en schepen enz. zouden moeten afstaan. Ieder kan begrijpen, dat Nederland op de duur niet méér kan besteden voor aankopen in het buitenland, dan het ont vangt voor hetgeen het naar het buiten land verkoopt. In verloop van 2 jaren is er echter voor het aankopen in het buitenland een bedrag van 8100 millioen besteed, terwijl in datzelfde tijdvak voor een bedrag van 3611 millioen werd ont vangen. De invoer werd dus slechts voor 45% door de uitvoer gedekt. Voor zo ver wij het niet hebben opgegeten zijn wij natuurlijk door de meerdere invoer rijker geworden aan blijvende goederen zoals machines, en materialen voor de opbouw van wat verwoest was, maar ieder begrflpt dat het zo niet door kan gaan. Er wordt enige vermindering van de belastingdruk in uitzicht gesteld. De ra- EEN BLAUWTJE GELOPEN Soekamo heeft in Indonesië, speciaal op Java en Sumatra revolutie gemaakt tegen het Nederlandse gezag. Een revolutie, die het volk van Java en Sumatra onheil en rampspoed heeft gebracht. Helaas doordat de grote mogendheden, Amerika en Eng^eland het ware karak ter niet onderkenden en ze partij kozen voor het nationale streven dat in de re volutie riaar ze meenden tot uiting kwïim. En dat ook onze Regering parten heeft gespeeld, zodat van een verant woord tijdig krachtig optreden ten bate van de Indonesiërs geen sprake is ge weest. Veel onheil het deel geworden is van het volk van Indonesië. En het nu gedompeld wordt in de verschrikkingen van een communistische revolutie. Het er op lijkt dat de ellende en. de ramp spoed pas recht beginnen zal. Nu klagen Soekarno en zijn aanhang, die eerst met de revolutie begonnen zijn over de revolutionairen van Moskou. En wat doet Nederland nu? Bij monde van minister Stikker h\ilp aanbieden aan Soekarno om de commu nisten de baas te worden. Maar Soe karno is van deze Nederlandse hulp niet gediend. Prompt heeft hij het aanbod van de Nederlandse minister beant woord. „Wij zullen geen enkel voorstel in deze aangelegenheid aanvaarden en we zullen de Nederlanders niet toestaan te interveniëren in hetgeen op republi keins grondgebied geschiedt, wat dit dan ook is." Van Nederlandse hulp om de comnau- nistische revolutie te weren is Soekarno niet gediend. Hij wil van Nederland niets weten. Onbegrijpelijk van de Nederlandse Re gering. Inplaats van te doen wat van haar verwacht mocht worden, orde en rust herstellen biedt ze haar hulp aan om de revolutie van Soekamo in het zadel te houden. Herstel van orde en rust, ziedaar de eerste voorwaarde waarnaar de Neder landse Regering had moeten streven. Desnoods met kracht van wapenen. En dan pas praten over gewettigde en billijke zelfstandigheid en onafhankelijk heid. Maar niet de ene revolutie bestrijden om de andere revolutie op de been te houden. Trouwens Soekamo heeft die hulp af gewezen. Wat van zijn standpunt te ver staan is. EEN VERKEERDE GREEP. De post voor de brieven naar Indië wordt met ingang van 1 October ver hoogd. Dat is erg jammer. Onze jongens in Indië missen toch al zoveel. Ver van huis, ver van hun familie. Vaak in moei lijke omstandigheden. Kortoni een groot gemis, schier op elk gebied. Geen won der, dat de verbinding met huis zeer op prijs wordt gesteld. De brieven, daar steunt de soldaat op. Die bemoedigen hem en stellen hem niet zelden in staat de moec} er in te houden. Een brief van huis, zeker een moment van heimwee, een ogenblik dat de ge dachten over oceanen en landen zwerven naar wat hen lief en dierbaar is. Maar dan de blijken van meeleven geven weer moed en kracht om door te zetten. De brieven, die de soldaten ontvangen zijn onmisbaar voor hen. Het moreel van de troep staat daar mee in het nauwste verband. Hoe druk- W? attenderen er nogtnaala op, dat de veerboot Flakhee - Schouwen en Duiveland (Hoeh St. Jacob-Zqpe) PER t OCTOBER wordt gewijzigd en inplaats van 3 diensten gedurende de winter 2 diensten vaart. Men zie de advertentie. ker de correspondentie, hoe groter de kans, dat onze jongens de moed er in houden. Het ontvangen van brieven het is voor onze soldaten een evenement in hun vaak eentonig leven. En nu gaat de Re gering het zenden van brieven beperken. Want daarop komt de verhoging van de port neer. Een verkeerde maatregel. De Regering moegt juist alles doen ora te zorgen, dat de soldaten veel brie ven krijgen. Kosteloos corresponderen lag meer op de weg, dan de correspon dentie beperken. Het is te hopen, dat de Regering deze maatregel terug neemt. RAAD S03IMELSDIJK Zaterdagmorgen een ietwat onge^ wone tijd voor het houden van gemeen teraadsvergaderingen kwamen Som melsdijk's vroede vaderen bijeen. Hoe- wel de agenda weinig punten bevatte en men in Sommelsdijk deze altijd met ver bazingwekkende snelheid weet af te werken, was het ditmaal 2 uur eer de Voorzitter de vergadering kon beëindi gen. Het punt: benoeming hoofd Open bare Lagere School, waarover geruime tijd in geheime zitting werd gedelibe reerd bezorgde de meeste raadsleden Op de vele aanvragen die hij onze redactie hinnenliomen, hoe het nu nö t Octoher met de verzending van ons hlad ,,Eilanden-nieuws" naar Indië gaat en of de ver zending van kranten ook onder het sterk verhoogde luchtpost-tarief valt delen wij net volgende mede. Er worden maatregelen getroffen door het N.N.P. (Nederl. Nieuwshl. Pers) om in de ^aangekondigde tarieven verandering te hrengen. Wat precies de uitslag daarvan zijn zal, valt nog niet mede te delen. Vast staat, dat er voor uitgevers (dus niet uoor particulieren) een wijziging ten gunste komt die we mogelijk in ons volgend nummer puhliceren. REDACTIE EN ADMINISTRATIE. ming van de belastingopbrengsten, met inbegrip van de indirecte, was voor 1948 geraamd op 2333 millioen, maar wordt voor 1949 geraamd op 2919 millioen. De inkomsten- en loonbelasting was voor 1948 geraamd op ca. 950 millioen, voor 1949 is de raming intussen 1095 mil lioen, dus 145 millioen hoger. De belastingdruk is enorm groot. De ontwikkeling van het bedrijfs- en za kenleven wordt er door geremd. En, dat is tot grote schade voor de gehele volks welvaart. De sterkte van het ambtena rencorps bedraagt ongeveer 107000. Maar hoeveel personeel is er nodig in particuliere dienst voor de uitvoering van de honderd-en-een overheidsvoor schriften? Ook dat legt eën grote last op het bedrijfsleven. Wij moeten af van al die niet-nood- zakelijke en niet-meer-noodziakelijke overheidsbemoeiingen. Het is te vrezen dat dit niet genoeg wordt ingezien bij de "mannen die aan het roer zitten, en die maar al te zeer vervuld zijn van socialistische utopieën, waarvan zij slechts afstand zullen doen voorzover de uiterste noodzaak hen hiertoe dwingt. DALENDE MORALITEIT De Broederschap der notarissen in Nederland en enige aanverwante orga nisaties hebben aan de Regering en aan de Leden der volksvertegenwoordiging een adres doen toekomen, waarin met klem wordt aangedrongen op een ver eenvoudiging van het huidige fiscale stelsel. In dit adres wordt o.a. het vol gende naar voren gebracht: „Met klem menen ondergetekende te moeten wij zen op het grote gevaar van daling van de belastingmoraliteit als gevolg van de bestaande situatie. Men hoort dan ook thans reeds van ongewenste ervaringen in dat opzicht. Ook bij de invordering van de belastingen schijnt al een geest van onverschilligheid onder belasting plichtigen te gaan heersen welke maakt, dat zij zich zelfs een dwangbevelen en dreigende beslagen weinig aantreêken, hetgeen weer grote moeilijkheden bij de invordering der belastingen oplevert. Ge zien de tijd, welke nodig is om eenmaal gedaalde belastingmoraliteit weer op te voeren, menen ondergetekenden met na druk op dit uiterst bedenkelijke ver schijnsel te moeten wijzen." om het op z'n Sommelsdijks te zeggen een „koud zootje." Het begin verliep vlot: de notulen werden, na opening door Burgemeester Rijnders, vastgesteld en enige ingeko men stukken die de goedkeuring door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten inhielden, zomede een schrijven van de heer van den Doel, dat hij zijn benoe ming als' Regent Armbestuur aanvaard de, werden voor kennisgeving aange nomen. De raad ging ook accoord met de aanschaf van een stofzuiger voor de Openbare School ten bedrage van 138.- en had er geen bezwaar tegen, de kosten voor het leggen van riolen en straten in 1948/'49 waarvoor een som van 25000 gulden was ingetrokken, voorlopig te dekken door een kasgeldlening. De wijziging van de regeling voor de Schoolartsendienst werd aanvaard en tot leden van de woonruimtecommissie werden herbenoemd de herftn Hoogmoed, Koevoets, van Lente en van Zielst. De heer van der Veer had bericht gezonden niet meer voor eek herbenoeming in aanmerking te willen- komen, waarom B. en W. voor deze vacature een aan beveling hadden opgemaakt bestaande uit de heren P. van Driel en P. Peek- stok. Met 7 stemmen werd dé heer van Driel benoemd. Dhr van Zielst dankte namens de wo ningcommissie voor de herbenoeming en sprak er zijn spijt over uit, dat de heer V. d. Veer heeft bedankt, waarvan hij de oorzaak niet kon bevroeden, omdat men altijd prettig samengewerkt heeft. Hij hoopte dat dhr van Driel zijn benoe ming zal aannemen en in de komende periode weer in het belang der bevol king zal mogen worden gewerkt. Besloten werd de woning' van P. v. d, Weide weer aan hem te verhuren voor 1949 4.50 per week. Het nieuwe Schoolhoofd. Waar de heer Boerboom naar Indië zal vertrekken, hebben B. en W. een voordracht samengesteld voor een nieuw hoofd voor de O.L.S. te benoemen. Hier op kwamen voor de heren A. C. Lafeber, den Haag; A. W. van Beek, Middelhar- nis.en P. W. H. Smit, Jisp (N.H.) Alvorens tot bespreking der sollicitan ten over te gaan, deelde de Voorz. mede dat van de oudercommissie een schre ven was ingekomen, waarin werd mee gedeeld, dat zij met belangstelling in de benoeming van een nieuw Schoolhoofd meeleeft en de vrijheid neeint de raad onder de aandacht te brengen dat zig de Vervolg pag. 2 Ie kolom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1