Het Communisme -^--o in het (Dosten MEDITATIE Het goede werk Gods. EIIMID niEUl/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1948 21e JAARGANG no. 1756 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Zo langzamerhand gaan de ogen open. Men zou gezien de ontwikkeling der dingen de vraag kunnen stellen, of er nog wel ogen voor nodig zijn om te zien, hoe het communisme zich ont wikkelt in Azië. Het schreeuwt van de daken. In Malakka, zo dicht bij Ned. Indië gelegen, roert het zich heftig. Moest het zover komen, eer het gezien werd, dat Moskou achter de gehele be weging zit? Reeds meer dan een jaar geleden werd in deze rubriek door ons in dit verband geschreven: „Goed be schouwd, zit Moskou overal achter." Bij de capitulatie van Japan besteedde Engeland zijn macht om in Malakka de leiding te hernemen. Hoewel door de ge allieerden aan Engeland de taak toebe deeld was odk Ned. Indië te bezetten en het Japans bestuur te liquideren, stelde het daarvoor geen troepen beschikbaar. Naar dit ontzaglijk uitgestrekte ge bied werden een paar duizend soldaten gezonden. Men liet daar de op het laat- sie moment gestichte republiek vrij haar gang gaan. Indië kwam er blijkbaar voor Nederland niet op aan. Hoe on noemelijk veel kwaad hierdoor gesticht is, is maar al te zeer bewezen. Voor Malakka had Engeland wel troe pen beschikbaar. Daar werd aanvanke lijk orde op zaken gesteld. Maar nu, na drie jaren, steekt ook daar het com- mvmisme' de kop op. Blijkt daar niet Uit, hoe weinig het Engelse beleid de ware aard en het streven van het communis me heeft onderkend? Toen' wij weer over een militaire macht gingen beschikken, wilde Enge land ons de uitoefening daarvan in In dië beletten. Aanvankelijk mochten onze troepen niet eens op Java aan land komen. Toen wij eindelijk weer voet aan wal mochten zetten en de Engelsen zich hadden teruggetrokken, is door onze re gering een beleid gevoerd, waarover wij meer dan eens onze bekommering heb ben uitgesproken. Wat wij vreesden is maar al te zeer openbaar geworden, n.l. dat er van de socialisten, met de in hun kielzog varende Roomsen, niet is te ver wachten, dat zij de revolutie (want dat is toch het communisme) zouden keren. Men is zelf te zeer met een revolutio nair sentiment behept. Steeds is door ons betoogd dat men de revolutie niet kan bestrijden door haar halverwege tegemoet te gaan. Steeds w;erd door on ze regering ontkend, bedekt en ver kleind, dat het communisme op Java een rol zou spelen. Er waren toch altijd nog mensen, die bereid waren met ons te onderhandelen. Tussen hen en de meer radicaal-gezinden bestond dan wel enige spanning, maar degenen met wie de Ned. Indische regering onderhandel de, hadden toch de leiding, zo werd ge dacht. En, terwijl het orde op zaken stellen een zaak van interne aard was, zijn wij door onze vrienden uit de grote oorlog op alle manieren gedwarsboomd. Enge land, Australië en ook Amerika. Ze lieb- ben niets nagelaten om de onderhande lingen te bemoeilijken. De revolutionaire republiek werd de hand boven het hoofd gehouden. Een anti-Nederlandse stem ming werd in het buitenland gekweekt. Het is alles ten bate van de republiek geweest. De bevolkingsgroepen welke met ons samen wensten te werken, ze werden genegeerd. Terwijl de republiek tot de vergadering der Verenigde Na ties werd toegelaten, werden de verte genwoordigers van andere delen van In dië daaruit geweerd. En dat alles is ge weestten bate van Moskou. Nu blijkt dat de „christen" Sjarifoe- din, de man die het goed meende met Nederland, reeds jaar en dag in het ge heim een commimist is geweest. Nu moet hij dat zelf gaan vertellen, om door de andere commimisten niet er bui ten te worden gehouden. Jaren lang heeft hij handje-plak gespeeld, en nu moet hij schuld belijden, dat hij als com munist een middenstandpunt heeft in genomen. N.B. een standpimt dat heel de Sovjet-republiek tijdens de oorlog heeft ingenomen, omdat er toen voorde len aan verbonden waren. Nu gaat men het in Engeland, in Amerika en Australië zien, dat al wat daar gebeurt in Ned. Indië, in het voor malige Engels-Indië, in Malakka, ja in het hele Oosten, het systematische werk van Rusland is. Nu gaat men het zo langzamerhand inzien, dat men zelf Stalin in de kaart gespeeld heeft. Nu gaat men het beseffen, dat het nodig kan zijn dat Nederland toch te eniger tijd gewapend in zal moeten grijpen op Java. Is men dan verblind geweest? Komt het niet omdat men, al heeft men een soort christelijke belijdenis, wat zich in de wereld openbaart, niet toetst aan het Woord van God Dat men er aan ontgroeid is de duisternis dezer wereld te doorwandelen bij de lamp van Gods Woord? Dat men meent de uiterste con sequenties van de revolutie, welke zich in het communisme manifesteren, te kunnen wederstaan in eigen kracht en met eigen wijsheid, zonder eerst zelf te buigen voor het gezag Gods. Hier alleen wordt de hartader van de revolutie voor een volk, maar ook voor ieder mens aangetast, als het Woord de overhand heeft. Wij vrezen, dat al de late halve maat regelen van Engeland, Amerika en Au stralië niet die vrucht zullen dragen, dat het Oosten van het conununlsme zal worden bevrijd. Zweden. Zondag j.l. hebben er in»Zweden ver kiezingen plaats gehad voor de Tweede Kamer. De uitslagen waren als volgt: Soc. Democraten nieuw 112 oud 115 Liberale Volkspartij 57 26 Agrarische Partij 30 35 Conservatieven 22 39 Communisten 9 15 Deze Zweedse uitslag vertoont het zelfde beeld als in andere landen van Europa. De Communisten hebben een ernstige klap gekregen, en zijn belangrijk ach teruitgegaan, de Socialisten iets minder. De hierdoor vrij gekomen zetels, zijn verdeeld over de burgerlijke partijen. In Zweden is het de Liberale Volks Partij, die een vooruitgang boekte van meer dan honderd procent. Toch was ook in Zweden de vooruit gang, voor de burgerlijke partijen niet groot genoeg, om de^ regering over te nemen. Br waait een geest die weliswaar so ciale gerechtigheid wenst, en daarom^ sociale hervorming wil aanvaarden, en zo mogelijk wil doorvoeren, doch aan de andere zijde, wars is van staatsamb- tenarij. Men wil aan het particuliere initiatief voorrang en vrijheid verlenen boven staats gebondenheid. Al is deze kente-' ring merkbaar, toch is zij niet zo krachtig, dat zij het socialisme in de minderheid brengt. De pers in Zweden, wijst terdege op deze uitgesproken wU, van het volk, en overwegend wordt aangeraden, een ka binet samen te stellen, op brede basis. Er wordt op gewezen dat als de so cialisten te strak Eian hun speciale wen sen vasthouden, de tegenstellingen zul len vergroten, en zijn hun starre hou ding, straks zullen moeten boeten met een nederlaag. Farys. De opening van de derde Algemene Vergadering der Verenigde Naties, heeft deze week te Parijs plaats gehad. De Franse president Auriol, heeft een be- groetings-rede uitgesproken, waarin hij zijn ernstige bezorgdheid tot uiting bracht, over de moeilijke tijdsomstandig heden. Het wantrouwen onder de vol ken neemt hand over hand toe, hetgeen een zeer droevig teken is. De wereld, zo zeide Auriol, is verlamd, door vrees wantrouwen, haat en fanatisme, en zij vraagt aan U, vertegenwoordigers van 58 Naties: „help ons en wgs ons de weg naar vrede en samenwerking." Pas ge- „Vertrouwende ditzelve, dat Hij, die in U een goed werk begonnen heeft, dat voleindigen zal tot op den dag van Jezus Christus." (Pilip. 2:6.) Het moet voor de Filippenzen wel een grote troost geweest zijn, dat ze een plaats in het hart des Apostels hadden. Immers hij zegt him, dat hij vertrouwd dat het een goed werk is dat in hen is begonnen. Nu is het een feit,, dat Gods oprechte volk het niet doen kan met het getuigenis van een mens. Neen, in him hart leeft: ,,Zegt Gij tot mijne ziel, Ik ben Uw heil alleen." Toch moeten we, het geloof van Gods volk voor elkaar niet onderschatten. De apostel zelf had daar behoefte aan als hij zegt: En ik hoop ook in Uw cons- ciëntie geopenbaard te zijn. Gods volk wordt door énen Geest gebruikt en uit één baarmoeder voortgebracht. Het komt dus weer op het goede werk Gods aan, in tegenstelling met het algemene werk. Br is zoveel dat wat schijnt, en niet anders is dan algemene overtuiging. Aan hoeveel bestrijdingen dienaan gaande is Gods oprechte volk onder worpen. Ze zijn zo bang voor zelfbedrog om dat ze weten een arglistig hart om te dragen. Evenwel zal de Heere Zijn volk er van verzekeren, dat hun werk in der waarheid zijn zal. Dat goede werk Gods is een werk des Drieënigen Gods, het welk in de harten van Gods uitverko renen wordt gewrocht. Dat geschiedt naar het eeuwig souverein welbehagen des Vaders. Het is zo, zegt de Heere Jezus, des Vaders welbehagen geweest ulieden het koninkrijk te geveii. Geen eiikele voorwaarde is eraan vei-bonden. O, in dien het niet souverein ware, nooit, neen nooit zou er van dat goede werk Gods iets gekend worden. Hoe verliest zich Gods lieve volk in dat onbegrijpelijke vrije van Gods liefde en hebben ze in heilige verwondering uitgeroepen: „Het is door U, door U alleen, om het eeuwig welbehagen." Het is omdat God het wil, dat dit goede werk in de harten der van Hem gekenden gewerkt wordt. Ik ben gevon den van hen die naar Mij niet vraagden. Dat is het wonder van Gods werk. En dan van alle eeuwigheid. Ik heb U lief gehad met een eeuwige liefde. Van eeuwigheid is er bepaald aan wie dat goede werk zal worden ten koste gelegd. En wanneer het de Heere behaagd zijn gunstgenoten daar in te leiden, hebben ze met de man naar Gods hart in Ps. 139 uitgeroepen: „Eer iets van mij be gon te leven, was alles in Uw boek ge schreven." In dat eeuwig, souverein welbehagen is nooit geen verandering te brengen. Dat werk Gods is niet afhankelijk van het al of niet geloven van Gods volk. Zij hebben er slechts de troost en blijd schap van, voor zover ze het geloven, maar de vastigheid ligt in de onveran derlijke God en Zijn welbehagen. ,,Ik de Heere worde niet verandert; daarom zijt gij o kinderen Jacobs niet verteerd." Za lige troost voor Gods lieve kinderen. Dat werk Gods ligt vast, in het werk des Zoons. O, zalig worden is uit God en door God. Hij, de eeuwige Zoon des Vaders, werd ten Middelaar verordineert om Gods heerlijkheid te v/erken, in het zaligen van Adam's zonen en dochteren, welke van alle eeuwigheid ten leven ver- ordineert waren. Souvereiniteit bepaalde dat ze zalig moesten v/orden. Gerechtig heid, vorderde voldoening, kon niet on gestraft de zonde voorbijgaan. Hoe zal ik U onder de kinderen zetten, en U geven het gewenste land; de sierlijke er fenis van de heirscharen der heidenen. O, in de eeuwigheid neemt Christus dat werk Gods op zich. Ik ben niet we- derspannig zo getuigt Hij in Jes. 52. En in Ps. 40: „Ik heb lust o- Mijn God om Uw welbehagen te doen." In de beloften wordt het toegezegd, wijl de duivel de kop zal vermorzeld worden, de zonde te niet gedaan, de wereld overwonnen, om Zijn volk dat werk Gods te doen ken nen. Hij komt in het vlees. Lijdt, sterft, wordt opgewekt, en ten hemel opgeno men en gezet aan de rechterhand des Vaders, en betuigt: „Vader, Ik héb vol eindigd het werk dat Gij Mij gegeven hebt om te doen." Ziet, daar liggen de grondslagen voor dat goede werk Gods, het welk in de harten van Gods 'keur en bondgenoten gewerkt wordt. Zaligheden, vol van blijdschap en hei lige verwondering voor Gods lieve volk, en tot hun ware verootmoediging. (Wordt vervolgd.) Utr. Ds V. d. B. opend, deden zich reeds dadelijk de moeilijkheden gelden. Oostenrijk, Italië, Portugal, Ierland, Finland en Transjordanië zouden lid willen worden van de Verenigde Naties. Rusland heeft met zijn Veto stem dit verhinderd. Het Veto-recht bestaat hierin, dat de Mogendheden, Rusland, Amerika, Enge land, Frankrijk en China, alle vijf voor een voorstel moeten zijn wil het aange nomen kunnen worden. Rusland is tegen aanneming dezer landen en daarom gaat het niet door. Omdat Rusland, misbi^ik maakt van zijn Veto-recht, en daardoor de werk zaamheden en beraadslagingen tegen houdt, ja het vergaderen onmogelijk maakt, heeft Argentinië een voorstel ge daan, om dit Veto-recht te laten ver vallen. Rusland kant er zich tegen, dat dit voorstel op de agenda komt, doch heeft dit moeten verliezen. Wysjinsky, de Russische afgevaardigde stelt zich hef tig te weer, en heeft de vergadering al min of meer doen verstaan, dat als het handvast, de grondslag waarop de Ver enigde Naties zijn gevestigd, wordt ge wijzigd, zonder Ruslands toestemming, het niet onmogelijk is, dat Rusland ver der weigeren zal deel te nemen aan de vergaderingen. Enerzijds zou dit een grote opluchting zijn, maar anderzijds schuilt er een groot gevaar in. Toen Duitsland de Volken bond verliet deed Hitler daarna wat hij wilde en gaf om geen enkele verdrags bepaling. Konden de Mogendheden het toen niet door directe onderhandelingen met hem eens worden, zo schoot er niets an ders over, dan dat de wapenen moesten beslissen. Hoe langer toen Engeland en Frank rijk wachten, hoe sterker Duitsland werd, totdat het zelf de oorlog verklaar de. Deze zelfde toestand, wordt nu ook verwacht, als Rusland de Verenigde Na ties de rug zou toekeren en uittreden. De overige Mogendheden mogen dan besluiten wat zij willen, Rusland gaat zijn eigen weg, en stoort zich aan niets. Wenst het vrede, dan zal het met wat geven en neme» aan de wensen der gro te Mogendheden voldoen; wenst het oor log, de overige wereld heeft hét slechts te accepteren. Deze toestand is hoogst onaangenaam omdat het overige gedeelte der v/ereld, zich dan op voet van oorlog, zou moe ten bewapenen en Rusland naar de ogen zien, zonder enige directe invloed te kunnen uitoefenen. Oxn deze reden is het dat de wereld met zoveel belangstelling uitziet naar d^ beraadslagingen te Parijs, en welke resultaten daar worden bereikt. Terwijl 58 landen hun afgevaardigden naar Parijs hebben gezonden, laat Frankrijk zich niet van haar beste zq- de zien. Het droevige beeld der binnenlandse verwarring aanschouwen deze afge vaardigden met eigen ogen en ondervin den mogelijk ook de nadelen er van.. Vrijdag 24 September zal van 4 tot 6 uur een algemene staking in Frankrijk worden gehouden. Post, telefoon, telegrafie, gas, electri- citeit, spoorwegen, autobussen, fabrie ken, vervoer, kortom alles zal twee uren worden stilgelegd. Het arbeidende deel van Frankrijk staakt dan, om daarmede haar eis om loonsverhoging kracht brj te zetten. Vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1