De moord op Graaf Bernadotte Herkiifgéns haven herleeft Geen zestig, maar dertig montage woningen te Ouddorp Komt dé riolering ook voor elicaar? Wacht U voor de honden Plechtige afkondiging Grondwetswijziging EIIAI1DEI1-I1IEU1/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1948 21e JAARGANG No. 1755 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Zoals bekend is Graaf Folke Berna dotte, de 53-jarige bemiddelaar van de Verenigde Volken in Palestina, Vrgdag- middag in Jeruzalem door twee gewa pende mannen vermoord. Met hem viel de Franse kolonel Serot. Met afschuw is over de gehele wereld deze moord vernomen. De misdaad is des te tragischer, nu hij op het hoogte punt stond van zqn bemiddelaarswerk. Het was een zeer moeilijke taak, die Graaf Bernadotte had om in Palestina, zowel Joden als Arabieren al vechtende uit elkaar te houden. Ofschoon veel te genstand van beide partijen, hield hij vol en koesterde de hoop, dat zijn be- hiiddelaarswerk zou worden aanvaard. Beimadotte had een rapport samenge steld, dat eerstdaags zou verschitjnen, h.l. een verslag over de resultaten zijner bemiddeling, een beschrijving van de wapenstilstandsmachinerie, zoals die nu in Palestina in gebruik gebracht is en een programma ter oplossing van het Arabische vluchtelingenprobleem. De toestand in Palestina is zoals men weet zeer gespannen. Extremisten van beide kanten speelden steeds hun sinis ter werk en daar stond Bernadotte tus sen in. Arabiische gangsters legden dy namiet onder de watertoevoer naar Je ruzalem en beroofden de heilige stad van het voornaamste element: drinkwa ter. Graaf Bernadotte moest constateren dat dit had kunnen worden voorkomen, als hij de beschikking had gehad van een paar honderd waarnemers, waarom hij tevergeefs bij de Verenigde Volken had gevraagd. En van de zijde van de Joden be schouwde men hem ook met wantrou wen. In „De Stem van Israël" d.d. 8 Sept. lezen we, dat „de bemiddelaar zich ten doel gesteld had de uiteindelij ke vrede in Palestina te bereiken, niet door een groots opgezette regeling door het gehele land als uitgangspunt te ne men maar door een klein begin steeds Uit te breiden, totdat het tenslotte een regeling van het gehele vraagstuk is geworden, zonder dat de partijen dat eigenlijk goed hadden bemerkt." Tegen dit „begin-van-onderop" van Bernadotte hadden de Joden ernstige be zwaren. Wie lazen in genoemd-blad:„Het is een methode, die uitsluitend ten voor dele van de Arabieren werlrt." Vleiend is dit niet voor de vermoorde Graaf. We laten deze uitlatingen voor wat ze zgn maar citeren ze, om de moeilijkhe den te laten zien, die de bemiddelaar Graaf Bernadotte had. We willen er ook niet mee zeggen dat de regering van Israël de hand in de moord had. Ver van dat. De regering van Israël heeft in verschillende telegram men haar verontwaardiging uitgespro ken over deze waanzinnige daad. Reeds meer dan 200 leden van de „Stemgroep" zijn gearresteerd, die verantwoordelijk voor de moord worden gesteld. De regering van Israël zal noodmaat regelen nenien om de Joods-terroristi- sche organisatie uit te bannen. Op een ding willen we hier nog wij zen. Graaf Bernadotte was tevoren ook wel eens beschoten. De bemiddelaar moest bijna zonder geleide zijn werk doen. Hoe vaak had hij om waarnemers gevr£iagd? Op zijn laatste bemiddelaars gang was het slechts een kleine tank die hem begeleidde. En dat in zo'n ge vaarlijk land. Slechts één officier, een moedige Amerikaan,, was aanwezig, om het leven van Graaf Bernadotte met het zijne te verdedigen. De Verenigde Naties hebben te dien opzichte wel wat weinig verantwoording gevoeld. Een edel mens, die veel voor de mens heid deed, is heengegaan. Duizenden vroegere gevangenen uit de Duitse con centratiekampen herdenken hem met ere. Hij was de man, die kort voor het ineenstorten van het Derde Rijk dui zenden aan een bijna zekere dood ont- rulrte, door de beroemde witte auto bussen van het Zweedse Rode Kruis te zenden. Dat was zijn werk. Een soldaat, die alles in het werk stelde voor de vrede^ is op het veld van eer gestorven. Donderdagavond kwam de raad van Herkingen in openbare vergadering bij een. Weth. Witvliet was met en de heer Logmans zobdér kennisgeving afwezig.' De zitting werd als gebruikelijk door Burgemeester van Heyst geopend, waar op onveranderd vaststelling van de no tulen volgde. Ingekomen waren enige goedkeurin gen op raadsbesluiten van Ged. Staten, alsmede een goedkeuring van de Kroon inzake het schoolgeld van de bewaar school; van het algemeen ziekenfonds was een schrijven ingekomen of de raad ziekenhuis en sanatorium-verpleging wilde bevorderen. Op voorstel van B. en W. wordt dit ter kennisgeving aange nomen. Aan de heer W. Kievit werd onthef fing van hondenbelasting verleend, daat het dier was doodgeschoten. Gezien de gebleken profijtelijkhèid, al dus de Voorz., stellen B. en W. voor de woningcommissie voor het tijdvak van een jaar te benoemen. Dhr V. d. Wende zag gaarne tegen- candidatuur gesteld. De Voorz. zei dat hiervoor geen aan leiding was gevonden, hoppte voorts dat de commissie in het nu volgende zittings jaar, bewoners voor de nieuwe woningen mocht adviseren, waarop de commissie werd benoemd. In de begrafenisverordening moest weer een redactionele wijziging worden gebracht. Vervolgens ging de raad accoord met een 2% gratificatie voor het gemeente personeel. Het college vroeg voorts de raad, een bedrag beschikbaar te stellen van 1000 gld. voor verbetering van woningen, dit i.v.m. de bekende premieregeling, waar voor in de gemeente een geval is. Dhr V. d. Wende informeerde of B. en W. ook kunnen ingrijpen wanneer een eigenaar een woning onbewoonbaar laat worden. De Voorz. zei dat er wel bevoegden bestaan tot het aanbrengen van verbe teringen, maar ze reiken niet zo ver dat een onbewoonbare woning nog verplicht kan worden opgeknapt. Het voorstel om 60 gld. beschikbaar te stellen voor het Economisch Technolo gisch Instituut, waarvoor de Voorzitter met warmte pleitte, levérde bezwaren op bij de heer Struijk. Spr. was bang dat ttien in Den Haag teveel zou weten, men wordt bedolven onder de overheidsmaatregelen, hij zag liever wat meer autonomie. Dhr Tulnstra nam zijn betoog over en illustreerde dit met er op te wijzen dat, nu men in Den Haag wist hoeveel uien er waren, men dit over de gehele wereld wist en daardoor de kans ver loren ging, dat er een partijtje goed werd. verkocht. Overigens was de heer Tuinstra voor het rapport, hij voelde er althans meer voor als voor de F.G. Het voorstel werd met de stem van de heer Struijk tegen, aanvaard. Een lopende kasgeldlening groot 25000 gld. werd verlengd, terwijl voor een zelfde bedrag een vaste kasgeldlening wordt aangegaan voor 3%, de eerste 10 jaar en vervolgens 3%%, met een ter mijn van aflossing van 30 jaar. In dit verband merkte de Voorz. op dat het havenherstel zeer goe'd vordert, men kan gerust zeggen dat de haven met de a.s. bietencampagne weer volle dig kan worden ingeschakeld, door ,de activiteit van de aannemer. Er moest verder een'Jle begrotingswij ziging worden vastgesteld, in verband met een hogingi die het college wilde wagen om nog een bijzondere uitkering te krijgen voor een aantal nog dringend nodig uit te voeren openbare werken in de gemeente. Zulke bijz. uitkeringen zijn eigenlijk voor noodlijdende gemeenten, d.i. Herkingen nog niet, maar het zweeft bij de grenS*. Ged. Staten door haar rap porteur overtuigd, van de dringende noodzakelijkheid hadden doen weten, dat zij het verlanglijstje welwillend zouden bezien en dat was voor B. en W niet voor dovennansoren gesproken. Ook de riolering die een bedrag van meer dan 90.000 gld. zal vergen wordt er weer bij aangestipt. Heel wat zittingen geleden had de raad zich reeds uitgesproken als voor stander van het geneeskundig schooltoe zicht. Destijds trokken de gemeenten op Voome zich echter terug, terwijl er op Flakkee gemeenten waren die overwe gende bezwaren hadden tegen énkele pühten in de regeling. Deze bezwaren waren althans ondervangen en in de re geling was nu gewijzgid, dat „de commissie van beheer nu zal wor den benoemd uit burgemeesters en/of raadsleden"; „de voorzitter van de commissie wordt benoemd uit het midden van de com missie van beheer"; „de schoolarts wordt benoemd door de raad van Middelhamis, die echter gebonden i& aan de voordracht van één persoon, door de commissie". De Voorz. becijferde vervolgens dat de schoolartsendienst de gemeente Herkin gen ongeveer 130 gld. zou kosten. De raad ging met de dienst, zoals thans werd voorgesteld, eveneens accoord. In de rondvraag vroeg dhr Struik of de Voorz. de politie niet eens wilde attenderen op ergerlijke honden, die hun functies misverstaan en het op mensen benen voorzien hebben. Voorts zag spr. gaarne wat verkeersobtakels -hatelijke heggetjes-verwijderd, zoals b.v. aan de Oudendijk, nabij de kersenboomgaard. De Voorz. zei dat die aan het polder- bestuur hoorde, doch hij wilde het met de poldergriffier bespreken. Dhr v. d. Wende informeerde naar de nieuwe huizen. De Voorz. zei dat de vorige dag de gunning was afgegaan aan de heer Drooger en deze had beloofd reeds vol gende week met de bouw te zullen be ginnen. Daar er op het verlanglijstje van het college ook een schuur voor kwam om gemeentelijke materialen op te bergen, adviseerde de heer v. d. Wen de om de z.g. puist op de Kaai hiervoor te benutten en de grond, die uit de ha ven kwam daarvoor aan te wenden. De Voorz. vond de financiën te du bieus om hier op in te gaan. Dhr Hogerwerf informeerde naar de zinkput Wj Kievit. Dinsdagmiddag om half drie isgn <te wetten van 8 September, houdende verandering in de grondwet, piiech- tig afgekondigd. In Nederland is dit geschied in een plechtige openbare zitting van de Hoge Raad der Nederiandeii, van elk der gerechtshoven eii der arron dissementsrechtbanken. Öp hetzelf' de tydstip zfln de wetten (eveiis voor gelezen in iedere gemeente in Neder land voor of in het huls der gemeen te. In Nederlands-Indië, Suriname en Curacao is op hetzelfde uur de afkondiging geschied. Van het ogen blik der plechtige afkondiging af vormen de by voormelde wetten vast gestelde bepalingen met de onveran derd gebleven hoofdstukken en artikelen de grondwet van het Ko ninkrijk der Nederlajiden. In vele andere gemeenten is de grondwetswijziging afgekondigd in een buitengewone zitting van de ge- mieenteraad, zulks in afwqking van vorige afkondigfingen, welke toen idt- sluitend moesten geschieden voor dfe pui van het' gemeentehuis. De Voorz. zei dat dit met de opzichter was besproken. Intussen bleek het een gemeenteeigendom, dat nog nooit door de karreman werd bewerkt. Zelfde vra gensteller verwees ook naar de moeilij ke verkeerssituatie op de Molendijk, waarom hij de rooilijn van de hieuw te bouwen garage van Klem gelijk wilde houden met het huis van Witvliet. Over dit punt ontspon zich een wijde discus sie over het verkeer op de gemeente. Dhr Hogerwerf wilde ook o.m. nog een spiegel plaatsen op de „Hoogte", temeer daar er weer pas een ongeluk p.iaats vond. Dhr Tuinstra leidde wijdse verkeers- theorieën in, waarbij zelfs electr. treinen te pas kwamen. De Voorz. zei tenslotte een inhaal ver bod vanaf de molen voor auto's in over- v/eging te willen nemen. Dhr v. Wageningen klaagde nog over gevaarlijke riolen in de St. Elizabeth- straat. Dit zal de opzichter worden me degedeeld. Volgde sluiting. Maandagmiddag vergaderde de ge meenteraad; ditmaal onder leiding van Wethouder Tanis, daar burgemeester Kleijnenberg de eer te beurt was geval len juist die dag als afgevaardigde van de Burgemeesterskring op het eiland de felicitaties der Flakkeese bevolking aan H.M. de Koningin over te brengen. De heren Padmos en van Dam waren eveneens afwezig. Na opening werden de notulen der beide laatste vergaderingen vastgesteld en had vervolgens de plechtige afkondi ging van de vastgestelde veranderingen in de grondwet plaats. Bij de ingekomen stukken bevonden zich enige door Ged. Staten goedgekeur de raadsbesluiten en de rapporten van diverse kasopnaïnes door het Verifica tiebureau. Verder deed de Voorz. mededeling dat hetplan voor de bouw van 60 montage woningen aan de Horrelshoogten niet kan worden uitgevoerd. Voorlopig zal met 30 woningen moeten worden vol staan, waarvoor Rijkssubsidie zal wor den verleend. Dhr Hameeteman vroeg of het toch de bedoeling blijft het genomen raads besluit om er 60 te bouwen te hand haven, waarop de Xooiz. bevestigend antwoordde. Sociaal-economisch onderzoek aau' genomen. In principe tot aansluiting bij die Waterleiding besloten. Moeten er woningen onbewoonbaar worden verklaard? Dhr Nieuwland drong aan, dat B. en W. zo vlug mogelijk deze bouw zullen bewerkstelligen. Dhr Giinwis zei gemerkt te hebben, dat er geen grond bij die huisjes komen zal, doch de Voorz. was overtuigd, dat het toch in de bedoeling ligt er een klei ne tuin bij te geven. Daarna kwam in behandeling de me dewerking aan het sociaal-economisch onderzoek op Flakkee door het sociaal- technologisch Instituut. Dhr Nieuwland polste eens hoe B. en W. hierover dachten, waarop de Voorz. zei dat in dit college het onderhavige punt was besproken. Er waren twee le den tegenwoordig, waarvan de meerder heid er voor was om medewerking tot het onderzoek te verlenen. Weth. Bezuijen zei niet op die verga dering aanwezig te zijn geweest, doch hij zag van een dergelijk onderzoek het nut niet in. (Vervolg pag. 2, Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1