luliana Uienmarkt Buitenland BIJ DE GRATIE GODS KONINGIN DER NEDERLANDEN NIEUWSTE FOTO VAN HET KONINKLIJK GEZIN. EiiAn n-niEUws Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1948 21e JAARGANG No. 1754 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentiepiijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. De Jubileumfeesten en de Kronings- dag liggen weer achter ons. Dagen van grote betekenis voor ons volk. Wilhel- mina, bij de gratie Gods, gedurende 50 jaren, Koningin der Nederlanden verliet de troon, waarop Zij van Gods wege was gesteld. Een nieuwe Vorstin, uit het huis van Nassau voert thans de scepter. De nieuwe wetten zullen ons volk thans op gelegd worden door: Juliana, bij de Gratie Gods, Koningin der Nederlanden. Juist die uitdrukking. „Bij de Gra tie Gods, Koningin der Nederlanden", deed ons naar de pen grijpen, om ons te verweren tegen hen, die menen mo gen, dat het regeren bij de gratie Gods onverenigbaar is met de in onze grond wet verankerde beginselen der volks- souvereiniteit. Degenen, die menen, dat onze vorstin, niet bij de gratie Gods regeert, wijken af van Gods Woord. Zo duidelijk toch spreekt de Heere (Spr. 8 15): „Door Mij regeren de Koningen." En dit Schriftwoord blijft gelden, hoe ook die koning regeren moge. Ja, het geldt van alle koningen en vorsten; ook van hen, die niet meer God, als de Ko ning der Koningen erkennen willen. „Bij de gratie Gods" geeft ons te kennen, door Wie de Koningen met ge zag bekleed worden en door Wie zij met dat gezag bekleed blijven. God bekleedt hen met gezag en hand haaft hen als dragers van het gezag.' De erkenning daarvan legt op de vorst tevens een verplichting om naar de inzettingen van dien God, ook zijn gezag te betonen. Het niet-nakomen van deze verplichting ontneemt nochtans de waarheid niet uit het gezegde: „Bij de Gratie Gods, Koningin der Nederlanden." Alle gezag vindt zijn oorsprong in God. En ook het gezag, waarmede onze nieuwe Vorstin is bekleed. Zeer zeker is het waar, dat de Grond wet de Vorstin bindt, maar geen en kele grondwet zal vermogen de vorst het gezag te ontnemen, hoewel deze wei de vorst in de betoning van zijn gezag beperkt. Ook de Koningen van Israël hadden een „grondwet", die ge vindt in Deut. 17 1420, waarvan de zedèiyke norm ook voor de hedendaagse vorsten geldt. Hoewel ons de inhoud van onze grondwet niet bekoort, zijn wij met on ze Vorstin gehouden in een grondwet tige weg te wandelen, voor zover vrij daarbij niet Gods Wiet behoeven te over treden. Hoewel wij dus de beginselen der volks- souvereiniteit, als een vrucht van het revolutionaire denken der 18e eeuw van ganser harte verwerpen, ontnemen deze in de grondwet verankerde beginselen, de kracht niet aan het feit, dat God de Koningen met gezag bekleedt, welk feit uitgedrukt wordt in het gezegde: „Bij de Gratie Gods, Koningin der Nederlan den." Dat de erkenning van dit feit, Vorstin en Volk deed beijveren, om de daaruit voortvloeiende verplichting, te handelen naar Zijn Woord, na te komen. Dan zouden zeker de van Gods Woord vervreemde beginselen niet alleen uit de Grondwet, maar uit alle wetten, verwij derd worden en zou het aan het „droit divin" ontleende gezag, betoond worden op zulk een wijze, dat Vorstin en Volk onder de zegen des AUerhoogsten er wel bö varen zouden. Op de vraag, of het voor het Chris telijk politiek leven verantwoord is haar doeleinden na te streven, op grond van het feit, dat de op volkssouvereiniteit berustende grondwet, daartoe de moge lijkheid biedt, komen wg binnenkort in een ander artikel terug. STAGERPA. Omtrent de verwachting, van het prijsverloop der uien, in de komende maanden, valt thans heel moeilijk iets positiefs te zeggen. Het is op het ogenblik de slapste en meest ongunstigste periode. In de nu komende twee, drie we ken moeten de uien, óf worden verkocht óf aan de put gelegd. Putten brengt niet alleen hogere kosten met zich mede, maar is ook zeer riskant. Als de kwaliteit niet houdbaar is, moet er over een paar maanden een tamelijk percentage uien worden weg gegooid, die nu kunnen worden ge leverd. Deze overweging, gepaard aan de vrees, voor verdere inzinking van de prijs, doen velen hun uien aanbieden, te gen eên te lage prijs. Vanwege het bedrijfschap zijn voor de export minimum prijzen vastgesteld. Deze zijn gebaseerd op een inkoop van SeptemberOctober 6 et November 6% et December 7 et Januari 7% et Beneden deze prijzen mogen de uien niet worden uitgevoerd, wel daarboven. Lager verkopen betekent dus, zuivere winst voor de exporteurs. Momenteel is er vraag voor uien naar Zuid Amerika, alsmede voor Noorwegen. Leveringen zullen plaats hebben eind September, tot en met December. Vanuit Polen mogen naar Engeland verzonden worden negen millioen kilo uien. Al is dit geen groot kwantum, toch scheelt dit weer, voor de afzet van ons product. België, dat het vorige jaar, om deze tijd, zo'n grote afnemer was, is nu slechts in geringe mate aan de markt. Zodra het weer wat kouder wordt, k<?mt er meer vraag, en zijn wij be nieuwd welke landen zich voor onze uien interesseren. Door de lage prijs, kunnen wij tame lijk concurreren en daarvoor op mark ten komen, die voorheen gesloten waren. Onderstaand treft men de cijfers aan van de verzonden uien in de maanden Juli en Augustus. Totaal 8.149.023 kilo gram. Verzonden JuU 1948: Engeland 38.175 K.G. Engels leger 322.666 België 66.560 Noord Amerika 11.000 Duitsland 2.258 West Indië 1.100 Totaal 441.759 K.G. Verzonden Augustus 1948: Engeland 6.951.254 K.G. Engels leger 140.719 België 428.575 Noord Amerika 11.000 Duitsland 12.414 West Indië 72.250 Tsjecho Slowakije 50.000 Noorwegen 725 IJsland 27.500 Afrika 8.125 Amer. leger 4.702 Totaal 7.707.264 K.G. V E E R DIE NS T SCHOUWEN DTJIVELAND- GOEBEE-OVEKFLAKKEE De dienstregeling der veerdienst Flak- kee-Schouwen en Duiveland zal per ,1 October a.s. worden gewijzigd. Tot en met Donderdag 30 September blijft men dus 3 diensten varen, per 1 October gaat de winterdienst in en vaart men tweemaal, n.l. des morgens en des middags. De nieuwe dienstregeling zal nader worden gepubliceerd. -----O------- ROTTERDAMSE TRASTWEG MIJ. De voorlopige opbrengst uit reizigers- en goederenvervoer per tram, bus en veer door de Rotterdamse Tramweg Mij bedroeg in Juli 411.048 (v.j. 443.951) Over de periode t.nr. Juli werd 2.263.211 (v.j. 2.251.828) ontvangen. Frankrijk. De Franse Nationale vergadering, heeft met 335 tegen 225 stemmen, haar vertrouwen uitgesproken, in de nieuwe regering, onder presidium van Henri Queuille. In dit ministerie zijn weder vele oude bekende ministers opgenomen. André Marie, de vorige minister president, is nu onder-voorzitter. Schuman de premier van het voorlaatste Kabinet is minister van buitenlandse zaken. Verder treft men er ook aan Jules Moch, binnen landse zaken, en Remadier defentie. Dit nieuwe ministerie beleeft reeds nu al geen prettige dagen. Overal in het land breken stakingen uit, on vooral te Parijs, is het tot zeer ernstige onlusten gekomen. De betogers voerden grote spandoeken mede met de leuze „weg met het plan Marshall." Heden Vrijdag zou de regering mede deling doen, omtrent haar finantiële plannen. Hierop vooruit lopend, heeft de mi nister President reeds verklaard dat aan een algehele loonsverhoging niet te den ken valt. De regering wil al het moge lijke doen, om de begroting sluitend te maken. Tachtig duizend millioen francs zul len de nieuwe belastingen moeten op brengen, terwijl 36 milliard francs zul len gevonden worden door bezuinigingen. Op deze wijze denkt de regering de inflatie te kunnen tegen ga;an, en wan neer zij dit doel heeft bereikt, meent zg" de stijging der prijzen zo krachtdadig te kunnen bestrijden, dat loonsverhogingen niet nodig zijn. Of de arbeiders hierop zullen wachten, is een ernstige vraag. Generaal de GauUe ziet echter de toe stand anders in, en is van oordeel dat de nieuw uitgebroken onlusten de rege ring spoedig ten val zullen brengen, en dat het volk hem zal roepen, om met krachtige hand de teugels van het be wind over te nemen. Vervolg pag. 2 Ie kolom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1