Koningin Juliana ingeliuldisd Voor een goede .gemeenteraad Stavenisi^ se Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 11 September 1948 THOLEN ZondiigsiUenst Artsen. Voor Tholoii, Oud Vossemocr, Nienvv Vossemocr en St. Philipsland Dr Krncs to Oud Vosseimoer en Dr Menger te St. Philipslanii. THOLEN KerUnietiws. Daar de be roepen predikant der Ger. Gemeente te Tholen, de heer Joh. van Dijke, nog steed-s ziek is, is zijn intrede voor onbe paalde tijd uitgesteld. Opbrengst collecte. De te Tholen ge houden collecte ten bate van de Kanker bestrijding en voor Nationaal Huldeblijk heeft 196.9.5 opgebracht. Plechtige Kaadsvergadering. Ter gelegenheid van de Troonbestij- ging van H.M. Koningin .Tuliana werd Maandag 6 Sept. j.l. door de gemeen teraad van Tholen een plechtige open bare bijeenkomst gehouden, vi^aarbij de besturen van de Oranjevereniging en van de Buurtverenigingen waren uitge nodigd. De Voorzitter, mr. A, J. v. d. Hoeven, las het enig ingekomen stuk voor n.l. de Proclamatie van H.M. Ko ningin Juliana. Vervolgens hield hij een toespraak, waarin hij in korte trekken het leven van Prinses Wilhelmina en Koningin Juliana releveerde. Voorts be tuigde hij de liefde en verknochtheid van de Thoolse bevolking aan het Vor stenhuis. Vervolgens werd met algeme ne stemmen besloten aan Prinses Wil helmina een adres van huldeblijk te zen- 'den en aan Koningin Juliana een adres met gelukwensen. Afscheid Hoofdonderwijzer G. J. Dragt. In een speciaal daartoe belegde vergadering heeft de heer G. J. Dragt hoofd der Chr. Nat. School te Tholen, afscheid genomen wegens zijn vertrek naar Gorinchem, waarbij tevens zijn op volger, de heer H. Rol uit Voorschoten geïnstalleerd werd. Door de voorzitter der schoolvereni ging, de heer PI. de Heer en Ds H. van Leeuwen werd hij op waarderende wijze toegesproken en dank gebracht voor zijn vele werkzaainheden ten dienste van de school. De heer Rol werd eveneens hartelijk toegesproken en welkom geheten ais hoofd van de school. Wedvluchten. De Thoolse Postduiven houdersvereniging „De Trouwe Duif" hield Zaterdag 21 Aug. j.l. een wed- vlucht van Arlon, een afstand van 235 Km., waarbij A. Wagemaker de eerste prijs behaalde. Op Zaterdag 28 Aug. werd oen wed- vlucht gehouden van Tilburg, een af stand van 60 km. Deze vlucht werd ge- wonne» door D. Jansen. „De Trouwe Duif" hield Zaterdag 4 Sept. een wedviucht van Roermond, een afstand van 129 km. Op deze vlucht waren 168 dvüven in concours, waarvan de eerste binnenkwam om 1.52.5 uur en de laatste, om 2.17.5 uur, terwijl ze om 12 uur waren gelost. De uitslagen luidden: I. Hage 1, A. Wagemaker 2, J. Dcurloo 3; W. Videlsr 4; G. Soomers 5; L. Laban 6, 7; C. Soo- mers 8; J. Schot 9; L. M. de Heer 10. Sï. 5ÏAABTENSBHK Benoeming. Dhr A. L. Hage alhier, is met ingang van 1 Aug. benoemd tot gezworene van het Waterschap St. Maartensdijk, uiter lijk tot het einde van het zittinsjaar, waarin hij dan 70 jaar zal zijn. Wcgomlegging. In verband met het vernieuwen van de weg Onder de Lin den is het doorgaand verkeer van en naar Stavenisse omgelegd, zodat men nu langs, Achterbos moet rijden. SCHEKPENISSE Burg. Stand over de maand Aiigiistus 1948. Geboren: Pie- ter, z.v. P. A. van Ast en van S. P. Quaak; Hans Prits Nicolaas, z.v. N. Kooreman en van A. VroegindeweijDi- na Hendrika Maria, d.v. M. L. Goedege- buur en van D. Klaasse; Pieter, z.v. I. HoUeman en van J. P. Torenvlied. Geluiwd: A. van As, 28 jaar en G. N. de Lijster 24 jaar. Ingekomen: Izaak Jagt van Poort- vliet; Neeltje M. Molier van Poortvliet; Jacobus van Akkeren van St. Mp.ai'tens- clijk; Grietje N. de Lijster van Ridder kerk. De collecte in de Gercf. Gcm. ge houden ten bate voor de Electrische ver warming heeft opgebracht de som van f 2336.50. Veiling Woensdag 1 Sept. 1948. Gele Eigenh. ,f 4.80—4.90; Blauwe Eigenh. f 6.25, Bintjes 5.Aanvoer 18 ton. Veiling Donderdag 3 Sept. 1948. Gele Eigenh. 4.40—4.90; Blauwe Eigenh. f 6.15; Bintjes 4.90. Aanvoer 20 ton. Prineessebonen 38 et per kilo. Veiling Vrijdag 3 Sept. 1948. Gele Eigenh. 4.60^4.98, Blauv/e Eigenh. 6.30. Aanvoer 26 ton. 2e soort bonen 32 et per kilo. Veiling Woensdag 8 Sept. 1948. Gele Eigenh. 5.25; Blauwe Eigenh. ,f 6.40; Aanvoer 12 ton. Uien, grote 5.75; Drielingen 6. Piclders f 13.Aanvoer 10 ton. Prineessebonen 35 et per kilo. STAVENISSE Dinsdagmdidag kwam Mej. Adr. Stoutjesdijk zo ernstig te val len van een trap aan de Stoofdijk, dat bij geneeskundig onderzoek,bleek dat zij een been had gebroken. Ds F. J. Sinke, Ned. Herv. Predt. al hier ontving een toezegging van beroep naar Heteren (G.) Als tijdel. helpster in de Bewaar school is wegens ziekte der tegenwoor dige aangesteld mej. A. Dorst Gd. al hier. De P.V. „De Vale Doffer" hield een wedviucht van Tilburg. De uitslag was als volgt: P. N: Priem 1, 5, 6, 8, 14, 26; M. Oosdijk 2; G. Stoel 3, 12, 27; A. Bos 4, 15, 31; M. Moerland 7, 18, 17, 19; I. Hengstmengel 9, 32; M. Potappel 10; L. Potappel 11, 24; Gebr. v. 't Veen 13, 28; J. V. Dalsen 18; 1. Vinjé 20,-21, 22, 23; J. den Braber 25; Joh. Dorst 29; M. Priem 30. POOllTVLIET Kerkelijke collecte. De collecte voor de Evangelisatie te Til burg heeft in de Ncd. Herv. Kerk te Poortvliet 283.opgebracht. Toekomstige militairen. In de ge meente Poortvliet zijn voor de dienst plicht lichting 1950 zestien personen in geschreven. Hiervan zijn 8 personen ge boren vóór 1 Juli 1930 en worden op Woensdag 22 Sept. a.s. te Vlissingen gekeurd. De andere 8 personen, gebo ren na 1 Juli 1930, worden op een na der te bepalen datum gekeurd. OTJD VOSSEMEEK Kerknieuws. Ds S. G. J. Goverts, Ned. Herv. Predikant alhier, is dezer dagen beroepen naar Kruiningen. ST. ANNALAND Burg. Stand over de maand Aug. 1948. Geboren:' Josina Dingetje, d.v. J. Polderman en C. v. d. Meer; Dina Willemina, d.v. L. Goedege- buure en H. v. Dijke; Catharina Corne lia, d.v. Theo v. d. Male en J. C. Schot; te Rotterdam: Wilhelmina Maria, d.v. A. V. d. Boogaart en KI. Dorst. Htiwelijken: Pieter Buissen, 24 jaar en Abramina v. d. Boogaart 28 jaar; Frans J. Burgers 27 jaar en Janna v. d. Graaf 24 jaar; Adriaan P. Ketting 29 jaar en Cornelia J. Polderman 29 jaar; Commert Moerland 26 jaar en Macheli- na J. Moerla.nd 23 jaar; Mattheus H. v. Dijke 28 jaar en Helena I. v. Oeveren 24 jaar; Abraham J. Soeters 28 jaar en Maria D. v. d. Rhee 29 jaar; Abraham v. d. Boogaart 24 jaar en Cornelia J. Heijboer 23 jaar. Overlijden. Anthonie Slager, 79 jaar, ongehuwd. Ingekomen: Abraham van Luijk van Utrecht; Pieter A. Goedegebuure en echtgenote van Très-Arroyes; Wille- mijna den Engelsman-geb. de Jonge van Tholen; Maria D. v. d. Rhee van St. Maartensdijk. Vertrokken: Marinus J. v. d. Klooster en echtgenote naar Utrecht; Abramina Ruissen-v. d. Boogaart naar Wemeldin- ge; Helena I. v. Dijke-v. Offleveren naar Stavenisse; Cornells J. Ridderhof naar I^apelle. naar Gebr. de Waal, St. Maartensdijk Luisterrijke plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam Heel Nederland leefde mee met dit historisch gebeuren Maandag 6 September v/as een grote dag in de Nederlandse historie. Toen is Hare Majesteit Koningin Juliana in de Nieuwe Kerk te Amsterdam met grote pracht en praal gekroond tot Koningin der Nederlanden. Evenals Zaterdag waren duizenden uitgelopen naar de Dam, v/aar 'reeds honderden de vorige avond of in de nachtelijke uren zich van een plaats hadden verzekerd.Hoc meer liet histo rische uur naderde, hoe meer mensen zich opeenpakten in alle verdiepingen der omliggende gebouwen en op de da ken, zelfs tot op het dak van de Nieu we Kerk toe. Een daverend gejuich brak los toen Prinses Wilhelmina met de prinsesjes Beatrix en Irene zich van het Paleis per auto naar de achteiingang van de Nieuwe Kerk begaven. Het was een onvergetelijk ogenblik eu een schouwspel van luister en schit tering toen Koningin Juliana aan de arm van Prins Bernhard gevolgd door de Koninklijlce stoet onder de pergola de 70 meter lange weg naar de Nieuwe Kerk aflegde. Uit duizenden monden klonk plechtig het Wilhelmus, begeleid door het carillon van de Paleistoren, dat door de 80-jariga beiaardier J. Vincent werd bespeeld. Doodse stilte heerste in de Kerk, toen de Koningin met duidelijke stem de le den der Staten Generaal en Haar Moe der toesprak en plechtig legde Zij daar na de eed op de grondwet af. Prof. Kranenburg, president der beide Kamers, richtte daarna het woord tot Hare Majesteit de Koningin en sprak als eerste de woorden van de eed van trouw aan Haar, die ons land voortaan zal regeren. Honderd zes en veertig ke ren klonk het: „Zo waarlijk helpe mij God almachtig", of: ,,Dat beloof ik" van de Eerste en Tweede Kamerleden door de Kerk. (Vier eommunistenleden wa ren afwezig). Toen de laatste stem ver- klonken was, zwaaide de oudste Koning van wapenen zijn scepter en riep luide: ,,Hare Majesteit de Koningin is ingehul digd. Leve de Koningin!" Driemaal woi'dt deze uitroep herhaald en door alle drieduizend aanwezigen in de kerk over genomen. De plechtigheid was hiermee afgelo pen en onder het gejuich van duizenden bij duizenden schreed ernstig en diep onder de indruk de nieuwe Koningin over de rode loper weer terug naar het paleis. Wa.nnecr daarna de hele vorstelijke familie op het balcon verschijnt, zwelt het gejuich tot een orkaan. Met de klei ne Prinses Marijke op de arm dankt Ko ningin Juliana het Nederlandse volk, dat zich in al zijn schakeringen aan haar oog vertoont, voor deze warme hulde. In de middaguren, reed Koningin Ju liana met Prins Bernhard en de Prinses jes in de gouden koets door Amsterdam. Dat dit een ware zegetocht geworden is behoeft geen betoog. Duizenden en nog eens duizenden mensen stonden langs de weg geschaard, zaten in raamkozijnen, stonden op ladders, op kisten of waren op de daken geklommen om, een glimp van deze vorstelijke stoet op te vangen. Overal puilde het uit van mensen en nog eens mensen, die bij het passeren van de gouden koets oorverdovend hun Jubel uitschalden. Vriendelijk wuifden de Ko- .ningin, zowel als de Prins en de Prin sesjes de menigten toe. Na beëindiging van de rijtoer brachten de duizenden, die op de Dam waren achtergebleven nog een ovatie, die de liefde van het Neder- Vorige week Woensdagavond kwam de gemeenteraad in spoedeisende vor- gadering bijeen, afwezig Weth. v. Slikke en dhr A. J. J. Tazelaar. Voorzitter' Eurgeni. L,. A. Verburg In zijn openingswoord lierdacht hij met eerbied de op 31 Augustus gevierde jaardag van H.M. Koningin Wilhelmina hij spreekt de wens uit, dat het h;;ar gegeven mag worden als Prinses Vv'il. heimina deze dag nog menigmaal te mogen vieren. Hierop volgt het enige punt der agen da n.l. voorstel Burgemeester tot v/ijzi- ,ging der Algemene Politieverordening, in verband met hinderlijk optreden bij muziek- en zanguitvoeringen. De Voor/, zegt, dat de leden wel ge .merkt zullen hebben, dat de pas gehou den muziek- en zangavonden erg ge stoord zijn door elementen, die het er bljjiïbaar om te doen was, zoveel moge lijk lawaai te maken, wat vooral op de pas gehouden zangavond voor het groot- sie deel door personen uit de om-liggeii' de g(>)iiefnten is gebeurd. Daarom stelt de Voorz. voor, het te genwoordige art. 47 te vervangen door een nieuv-- artikel luidende als volgt: 1. Het is verboden, tijdens muziek- of zanguitvoeringen of andere door de Bur- gemecster aan, te wijzen openbare bij- eenkoiristen in de openlucht, binnen een kring van 50 M. vanaf de plaats waar, deze uitvoeringen gegeven, of deze bij eenkomsten gehouden worden, heen en weel te lopen, of deze uitvoeringen of biieenkomsten op andere wijze te hin deren. 2. \an een aanwijzing, als bedoeld in het eei'j.te lid doet de burgemeester al- .gemene bekendmaking. Dhr V. Beveren meent dat de Voor- sli'aat niet de geschikte plaats is voor het geven van een zanguitvoering, een weiland is hiervoor beter. Anders is het met muziek, wat niet zo spoedig over stemd wordt. Dhr Potappel zegt, dat, waar de Voorz. te kennen gaf dat voornamelijk personen uit andere gemeente het la waai veroorzaakte, mede, door het on-> der invloed raken van sterke drank, een tapverbod mogelijk wel resultaat zou geven. De Voorz. antwoordt dat zij die niet k'.imen cm naar nauziek of zang te luis teren beter kunnen verdwijnen dan an deren hinderen. Dhr v. Beveren: Op dergelijke avon den ontmoeten velerlei kennissen elkaar en wordt het alleen daardoor al rumoe riger. We bereiken wellicht weinig met de touwtjes zo strak te halen, ze zou den miisschien stuk springen. Ik geloof niet dat een politieverordening hiervoor baten zal. Als de mentaliteit zoek is, is er v/einig te beginnen. Dhr Leujie: Br is reeds veel gezegd en al vaak over Politieverordeningen ge handeld. Br zijn al zoveel bepalingen gemaakt en nog steeds gebeurt er voel verkeerds, omdat de mentaliteit zoele is. Het lijkt mij een moeilijk probleem. Dhr Hage: Ik vind de verordening wel wat scherp bepaald. Er is nu geen gelegenheid zich even te veriJlaatscen. Het is wel goed dat baldadigheid wordt ingeperkt. Dhr Stoutjesdijk deelt dezelfde me ning als de andere leden. De Voorz. zegt, dat wanneer dit voor stel verworpen wordt, vanzelf op lien geen beroep meer kon worden gedaan; hij wilde hiermede liefhebbers van mu ziek eu zang tegemoet komen. Dhr V. Beveren vindt een kring vaa 50 M. nog al groot als men stil is. De Voorz. zegt, als het stil was, ware bepalingen overbodig. Dhr Potappel meent dat voor een uit voering een bekendmaking van de'om roeper misschien wel dienstig zou zijn. Het voorstel in stemming gegeven wordt vei-worpen, alleen dhr Leune stemde voor. Dhr V. Beveren vraagt nog of de Voor zitter nog zekere competenties heeft in zake het sluitingsuur op de komende feestdag. De Voorz. zegt dit voorlopig op half 12 gesteld te hebben en dat eventuele wijziging afhangen zal van het verloop der feestelijkheden. Hierna sluiting. iandse volk tot zijn Vorstenhuis wel zeer duidelijk demonstreerde. Prinses Wilhelmina was intussen des middags naar haar verblijf Ruygenhoek vertrokken om uit te rusten van de vele emoties, die Zij de laatste dagen had meegemaakt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 6