Buitenland KONINGIN JULIANA MEDITATIE Wie de uitverkorenen des Heeren waren -tllEIWS Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1948 21e JAARGANG No. 1752 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Hare Majesteit Koningin Juliana is ingehuldigd. Nederland heeft zijn nieuwe Koningin ontvangen. Het is God die de vorsten bekleedt met gezag. In menig hart zal daarvan een indruk hebben geleefd op het plechtig ogenblik der inhuldiging. Hier is niet van pas het Franse woord: Le roi est mort, vive Ie roi. De koning is dood. Leve de koning. Onze Koningin Wilhelmina is ons niet door de dood ontvallen. Zij trad, wijl de last der jaren haar drukte, na het be trachten van haar plicht ja meer dan Haar plicht tegenover Haar volk gedurende 50 jaren Zy trad terug in de schaduw van de troon, ten behoeve van Haar Dochter. Wat blijdschap heerste alom in den lande toen Juliana 30 April 1909 het le venslicht aanschouwde. Toen, na 8 jaren vergeefs wachten, waarbij de hoop van ons volk begon te versterven, een nieuwe loot ontsproot aan de oude Oranjestam. Dit gebeuren ligt al weer 39 jaren achter ons. Nu mocht Prinses Juliana de troon bestijgen en is Zij onze Koningin. Haar Vader Prins Hendrik en Haar Groot moeder Emma ontvielen Haar 14 jaar geleden. Maar Zij mocht zich nu bij Haar kroning nog verheugen in het be zit van Haar Moeder, van Haar echtge noot Pruis Bemhard en van 4 dochters, onze jonge prinsessen. Zij heeft een lange t^jd van voorbereiding gehad en is tot rijpheid van jaren gekomen al vorens Zij ingeroepen werd tot de troon. Er is wel onderscheid tussen Haar en Haar Moeder, toen deze 50 jaar geleden het bewind aanvaardde. Vaster dan ooit schijnt de band tus sen Nederland en Oranje. Bedenlcen wij het, echter dat het de Heere is, die deze band tot op heden bestendigde. Nederland was het niet waardig, maar ook Oranje was het niet waardig. Zal deze band vast blijven, het kan niet dan door Gods genade en ze gen. De geschiedenis van Oranje en Nederland is daar om dat te bewijzen. In Amerika werd aan de kerken ver zocht Haar te gedenken voor Gods ge- nadetroon, waarbij voor Haar gesmeekt werd om nederigheid om dit hoge ambt te kunnen vervullen. Terecht. Wie is tot deze dingen be kwaam? En waar ons allen nederigheid past, is het niet een eerste vereiste voor degenen, die geroepen worden te re geren door Hem, die de koningen zet op de troon en ze ook daar afzet? Wat verwijdert de koningen verder van het fundament van het gezag, dan het niet nederig erkennen dat door God de ko ningen regeren en de vorsten gerechtig heid stellen? Moge daarom voor Haar het gebed vermenigvuldigen, dat Haar een. over vloedige mate daarvan geschonken worde. Deze vrucht wordt niet gevon den op de akker van een mensenkind. Maar het hart. des konings is ui de hand des Heeren als waterbeken. Hij neigt het tot al wat Hij wil. Daarom mogen wij tot Hem daarom opzien. Wij worden ertoe geroepen. Tot smekingen en gebeden voor die in hoogheid z^jn gezeten. Onze wens en bede is tevens, dat onze Koningin Juliana nog lang in het bezit moge zijn van Haar geliefde Moeder, van Haar Echtgenoot en Haar kinde ren.. Dat de oude Oranjestam, welke van een enkele loot weder ontwikkelde tot een bloeiende boom, bij de voortduur moge groeien en bloeien. Dat een lange en gezegende regering Haar en ons mo ge gegeven worden. Er is bij het regeringsjubileimi van Koningin Wilhelmina gesproken van een dienend regeren. God geve aan Juliana hart en verstand om dat eveneens te mogen betrachten. Dat het ten voorbeeld zij van hen die als dienaren Haar troon zullen omringen. Dat het ten voorbeeld zij van heel Nederlands volk, om in het elkaar dienen, zijn eenheid te zoeken en te bewaren in het betrachten van Gods geboden, geschaard om de Oranjetroon. Richteren 7 7. Zwaar werd Israël verdrukt door de Midianieten en het scheen alsof er nooit geen verlossing meer zou kimnen aan breken. Doch yanuit die allerdiepste vernedering rees uit het verdrukte volk de bede naar omhoog, opdat de Heere uitkomst zou doen aanlichten. Wanneer de man Gideon, verbrijzelaar, zijn tarwe dorst, komt de Engel des Heeren en' spreekt tot hem: „De Heere zij met u, gij strgdbare held!" Maar Gideon, met droefheid en smart vervuld zijnde, spreekt: „Ach Heere, in dien Gi;j met mij zijt, wat is de oorzaak dat wij zo verdrukt worden door de Mi dianieten hand?" Het antwoord Gods klinkt: „Ga heen in deze uwe kracht, en gij zult Israël verlossen"' De Heere noemt hem een strijdbaar held en hij zou niet in eigen, doch in Gods kracht over winnaar zijn. Ondanks het tegenspreken van Gideon zeg^ de Heere: „Omdat Ik met u zijn zal, zult gij overwinnen." Indien ik daji genade in Uw ogen heb ontvangen, zegt Gideon, doe een teken ten goede, opdat ik weet dat hetgeen gij hebt gesproken waarheid is, dewijl ik de kleinste ben in 's vaders huis. En als hij dan een offer gereed maakt en de staf des Engels hetzelve aanroert en verteert, dan is hij bevreesd dat zign stervensuur is aangebroken. Doch de Heere zegt: „Vreest niet, gij zult niet sterven." Toen ontving hij kracht van boven en verbrijzelde in die zelfde nacht het altaar gewijd aan Baal. Als de vijanden daardoor verschrikt zgn en Gideon Gods teken weer heeft ontvangen met het wollenvlies, dan moge de vfland aan spannen ten verderve, doch Gideon kiest zich een leger uit, opdat hij volbrenge het bevel des Heeren. Wanneer hij ge reed staat de strijd aan te binden, dan wordt uit 's Heeren mond vernomen: „teveel volks, opdat Israël zich niet be roemen, mijne hand heeft mij verlost." Terug moesten zij, die blode en versaagd waren en velen wilden ook gaarne te rug. Zodat er tienduizend overbleven. Weer wordt vernomen: „teveel volks", maar als Gideon dan peinst, wie zullen het dan zijn, die ten strijde moeten uit trekken ter overwinning, dan wijst de Heere de weg der vernedering aan. Gi deon, dit zullen de verkorenen zijn, die als een hond het water lekken uit de beek of rivier. Toen naderden de dui zenden; velen bukten, doch slechts drie honderd lekten als een hond het water op om hun dorst te lessen. Door dezen, zegt de Heere, die gelekt hebben, zal Ik de overwinning geven. Zie, dat is nu het getal der ware strig- ders en wij zien dat de Heere door die lekkende Israëlieten, die zich als een hond vernederd hadden, zijne heerlijk heid en macht beliefde te openbaren. Neen, niet de bukkenden, doch die ge lekt hadden waren de verkorenen des Heeren en straks wordt de vijand ge slagen, omdat de Heere met dat eertijds lekkende volk streed ter overwiiming. Gideon's geloof werd versterkt door het wollenvlies, bevestigd en geopen baard met dit Ideine hoopje. Zo zal het steeds blijven, die zich als een hond, ge lijk Mefiboseth of de Kahanese vrouw vernederd hebben zullen als dit lekken de volk eenmaal meer dan overwinnaars zijn in de mogendheden des Heeren.,Dat zijn nu de ware strgders die niets meer van zichzelf, doch vanuit de allerdiep ste vernedering, het alleen van de Heere verwachten. Die aUeen door eigen werk verheerlijkt wordt, opdat de eertijds lek kende zielen zich eeuwig zullen verlus tigen na de strgd, in de eeuwige over winning door Gods hand teweeggebracht. M. Vetter. Frankrijk. Vorige week schreven vrij aangaande de kabinetscrisis in Frankrijk, dat om trent een nieuw te vormen regering, nog geen mededelingen konden worden gedaan. Robert Schumaiï was met de vorming van een nieuw kabinet belast. Hij moest de president echter mededelen, niet te zijn geslaagd. Auriol, de Franse president, heeft na de uiteenzetting gehoord te hebben, de ontheffing van de verleende opdracht, niet verstrekt, maar hem. opgedragen, een nieuwe poging te ondernemen. Schuman is daarop geslaagd en Zon dag werd het nieuwe ministerie bekend gemaakt. De Franse Kamer heeft dit ministerie geen lange levensduur geschonken. Dinsdag heeft de nieuwe minister zijn kabinet voorgesteld en het vertrouwen der Kamer gevraagd. De daarop gehouden stemming, wees uit, dat de motie van vertrouwen met 295 tegen 289 stemmen, verworpen werd. Schuman kon dus na slechts twee da gen geregeerd te hebben, terug naar de president, en hem het ontslag van zijn kabinet aanbieden. Daarna heeft Auriol, aan het bekende kamerlid Herriot verzocht, te trachten een kabinet op brede basis te formeren of anders om te zien, naar een forma teur, welke hierin slagen zou. Sedert de bevrijding heeft Frankrijk nu reeds elf ministeries gehad. Deze toestand verraad hoe innerlijk ziek, de democratie is. Frankrijk heeft een door het volk, wet tig gekozen Kamer met tegten de zes hon derd leden. Deze afgevaardigden zijn nu niet in staat, uit him midden of e.v. daarbuiten, een regering samen te stellen. Zij spelen daarmede een, zeer gevaar lijk spel. Twee groepen, de Gaullisten en de Communisten liggen op de loer, om hun slag te slaan en naar de macht te grijpen. Beide groepen zijn ongeveer even sterk, doch hun beginselen lopen sterk uiteen. Zouden de communisten het durven ondernemen naar de macht te staan, dan zullen de Gaullisten trachten deze poging te verijdelen. Om gekeerd zuUen de commimisten aan de Gaullisten beletten, zich van de regeer macht meesteiv te maketC Waar moet men nu bevreesd voor zijn Dat er een burgeroorlog uitbreekt, met de vreselijke gevolgen daarvan. Wat is nu de oorzaak, dat het land niet geregeerd kan worden. Eenvoudig gebrek aan verantwoordelijkheid. De ene partij na de andere is bang i voor stemmenverlies, omdat de maatre- I gelen welke genomen dienen te worden, om het land te redden, diep zullen in grijpen. Frankrijk heeft een ambtenaren corps om van te rillen. De vakbonden stellen eisen, die het redelijke te buiten gaan. Een regering is voor een groot deel af hankelijk van de besturen der organi saties. Hier tegenin gaan, betekent ver lies aan kiezers gunst. Minister Reynaud wilde een paar we ken geleden het mes er in zetten. De partijen waren over de noodzaak ervan, het allemaal eens, doch niemand durfde de operatie aan.' Het volk wordt zulk een regering loosheid zo moe, dat anarchie voor de deur staat. Het is te hopen, dat Frankrijk, hoe dan ook, een krachtige regering zal krijgen, want zouden onverhoopt de communisten de baas worden en Mos kou in Frankrijk gaan regeren, dan is het voor de democratie in geheel West- iEuropa -verloren. Het ene land na het andere, zal dan als slachtoffer vallen. Wij zouden dan vrezen voor Berlijn, en vanuit Parijs, zou het kwaad komen. Berlijn. Russen zijn een heel eigenaardig volk. Vorige week waren de donkere wol ken van de lucht. Er zou nu spoedig een overeenkomst 'bereikt worden en de blokkade worden opgeheven. De spoor lijn was gereed en ieder ogenblik kon worden verwacht, dat de luchtbrug weer zou hebben afgedaan. En zie, al die schone verwachtingen zijn niet alleen niet in vervulling ge gaan, maar de toestand is eer verslech terd, dan verbeterd. Het Berlijnse stadhuis staat in de Russische zone. Wanneer nu de gemeen teraad vergadert, hebben de commu nisten al tweemaal zulk een moeite ge maakt, dat de zitting moest worden opgeheven. Weder moest de gemeenteraad, verga deren. Zesentwintig Amerikaanse en Franse bewakers waren in het stadhuis aanwezig, om als er opnieuw orde ver storingen zouden plaats hebben, te kun nen ingrijpen. Alle -vier de mogendheden hebben tot het stadhuis toegang, en ieder land heeft zijn werkkamers. Op deze -wijze, konden die bewakers steelsge-wijs het stadhuis binnenkomen. De Russen hebben hiervan lont gero ken en het stadhuis door Duitse politie en Russische soldaten laten omsingelen. De politie heeft die bewakers gearres teerd, ep de Russen weigeren ze vrij te laten. Zij hebben in de Russische zone po litie macht uitgeoefend en dat Is ver boden. De communisten hadden de gehele zaal bezet, de telefoondraden doorge sneden enz. IJaarop zijn de raadsleden naar een ander gebouw in de Engelse zone gegaan en hebben daar vergaderd. De Russen zeggen nu, dat de leden zelf weggelopen zijn en dus ontslagen zijn. Zij «srillen nu 'een andere Raad tij delijk aanwijzen, natuurlijk allen com munisten^ De Amerikaanse president is terugge keerd van zijn rondreis door Michigan, waar hij verkiezings redevoeringen ge houden heeft. De internationale toestand werd zo ernstig geacht, dat hij direct de natio nale veiligheidsraad heeft samen geroe pen, om verslag uit te brengen. Daarna heeft Truman een bespreking gehad met minister Marshall en de op perste militaire bevelvoering. Dit zijn bewijzen, dat de zaken nog niet in orde zijn, en de toestand nog steeds zeer ernstig wordt ingezien. Toch moet men niet vreemd opzien, als volgende week schijnbaar de zaken er weer heel wat gunstiger voorstaan. Het gaat niet over die plaatselijke moeilijkheden. Rusland streeft een be paalde doelstelling na, en om die te ver wezenlijken wordt alles aangegrepen wat dienstig kan zijn. Dr Benesj. Dr Eduard Benesj, die enkele'maan den geleden nog president was van Tsjecho-Slowakije is vorige week Vrij dag overleden. Hij is 64 jaar oud geworden. Tezamen met Masarijk heeft Dr Benesj zijn leven gewijd aan de vorming van een zelfstandig Tsjecho-Slowakije. Na de eerste wereldoorlog waren de kansen gunstig en werd de verwezen lijking van het ideaal aanschouwd. In 1935 toen Masarijk kwam te over lijden, heeft hij deze opgevolgd. Op de bekende conferentie te Mün- chen 1938, hebben Engeland en Frank rijk om de vrede te bewaren, erin be willigd dat het Sudetenland aan Duits land zou worden afgestaan. Dr Benesj is toen als president afgetreden. Op 11 Mei 1945, heeft hij een triom fantelijke intocht te Praag gehouden. Waarschijnlijk door de teleurstellin gen van 1938 en de overheersende posi tie van Rusland, heeft hij zijn blikken meer naar het Oosten, dan naar het Westen gericht, en dit is hem noodlottig geworden. Om bloed te vergieten heeft hij geen pogingen aangewend, om de communis tische staatsgreep te verijdelen. De daar op nieuw opgestelde communistische grondwet, heeft hij geweigerd te onder tekenen. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen wa ren er getroffen om incidenten tijdens zijn begrafenis te voorkomen. Hieruit blijkt, dat de vrijheidsgeest die Dr Benesj heeft bezield, niet geheel uitgestorven is.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1