Troonswisseling I Onze JuDilerenae Vorstin üil het -t-e 'nsi er 1 1 EIIAnDEil-niEUl/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor Je ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1948 21e JAARGANG no. 1749 Abonnementsprfls 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Nederland maakt zich op om feest te vieren. Om met dankbaarheid te ge denken het voorrecht dat de troon van Nederland 50 jaren bezet werd door Koningin Wilhelmina. Nadat op lO-jarige leeftijd haar Va der Willem III Haar ontviel, en Haar Moeder, Koningin Emma, als Regentes gedurende een 8-tal jaren namens Haar dochter het bewind voerde, mocht Zij op iS-jarige leeftgd de troon bestijgen. En na 50 jaren staat Zij gereed om afstand van de troon te doen. Nederland wil zijn dankbaarheid uiten aan zijn Vorstin, die 50 jaren als een Moeder des Vaderlands in voor- en tegenspoed aan het hoofd van de Staat heeft gestaan; de zorgen en lasten des'volks heeft ge dragen. i^ Nederland maakt zich op om feest te vieren. Om zijn nieuwe koningin te ont vangen. Hoe weinig landen is het gegeven on der leiding van een Vorstenhuis te staan als het onze! Ontzaglijk is het tijdsge wricht dat wti beleven. In 1918 „rolden de kronen langs de straat". God spaar de het aloude Oranjehuis voor ons, en ons land voor het Oranjehuis, niettegen staande ook hier het revolutionair ge weld onder leiding van Troelstra zijn kop dreigend opstak. De band Oranje- Nederland werd bestendigd tot heden. Troelstra, de socialist vergiste zich. Nü zal bij de troonswisseling een andere so cialist minister-president zijn. Geeft dit geen stof tot denken? Zit daar niet iets pijnlijks in voor christeltjk Nederland? Hoeveel dynastiën hebben sedert dien een einde genomen. Zie rond in Europa. Slechts Engeland en de Scandinavische landen kennen naast Nederland nog het voorrecht voort te teven onder hun ko- ninklqk huis. Nederland hebbe zijn Koningin Juli ana te ontvangen, regerende bij de gra tie Gods, als een geschenk uit Gods hand. Want: Door Mg regeren de konin gen en stellen de Vorsten gerechtigheid. Deze troonswisseling bepaalt ons bg de vergankelijkheid der tijden; bij de ver gankelijkheid der tronen. Maar deze troonswisseling doet ons ook dankbaar erkennen de bestendigheid van deze ge- gening voor ons land tot op deze dag. Vijftig jaren eenzelfde Vorstin; en nu zal Haar Dochter Haar plaats innemen. Hoe lang? Dat ligt verborgen in Gods raad. Wij kunnen niet verder zeggen, dan dat de goedertierenheden des Hee- ren nog geen einde over ons hebben genomen. Bfl onze dankbaarheid voege zich on ze ootmoedige bede dat de Heere ztjn zegen, welke hieruit spreekt, moge be stendigen tot in lengte van dagen. Zal Nederland de zegen verstaan? Zullen wij het waarlijk erkennen? Of zal het slechts een aanleiding zijn om feest te vieren; om ons op te maken in feestvreugde, dat ons meer doet ver geten, dan herdenken? Vergeten onze dagelijkse zorgen; vergeten onze schul den en zonden, welke ons waardig meiak ten, dat de zegenrijke regering van het Oranjehuis plots een eind zou nemen. Vergeten de God onzer vaderen. Ver geten om zijn zegen vóór alles en boven alles te zoeken en te begeren? Verge-, ten om Gods weldadigheid te herdenken in het midden zijn tempels? Vergeten met God te beginnen en in Hem te ein digen? Vergeten ons Vorstenhuis op te dragen aan de genadetroon? Niet al leen hebben wij Zijn zegen te zoeken en Zqn Naam te danken in Zijn bede huis, maar ook, en vooral, in de binnen kamer. Wij hebben het wel van oude christe- tenen gehoord, hoe ze gedrongen waren om onze vorstin te gedenken in hun binnenkamer, dag bij dag. Hoe wei nig wordt het thans vernomen. Het is of zij, die verstand van kermen hebben, het boven hun stand rekenen om zulks te betrachten. Zijn Tvtj er te geestelijk voor? Het valt te betwijfelen. Eerder zal de oorzaak gezocht moeten worden in het kwijnend geestelijk leven. Laat ons onszelf eens onderzoeken, en een vergelijking maken tussen ons pu bliek, en ons verborgen leven. Wegens het Jubileum van H.M. de Koningin op Dinsdag 31 Augustus zal ons blad a.s. week slechts één keer uitkomen. Het e.v. nummer verschijnt dus Vrijdag 3 September. Jiare Majesteit Koningin Wilhelmina 03sasgasaeBas8e236aggEssaKasgsgB5sa2B6sg8eaasge3<5Si^ Zal schaamte ons aangezicht niet moeten bedekken? Dat kunnen wij niet goedmaken met een publieke dankstond. Ga van deze troonswisseling een spra ke uit, waardoor wij bestraft worden aangaande ons dagelijks leven. VerbU- ting en vereting, wedijveren voor een christelijke naam boven een ander, ja, dat Wordt veel gevonden. Maar daar mede doen wij den lande geen behoude nis aan. Moge de troonswisseling voor ons het ogenblik worden, dat wij van onze eigene troon afgezet worden en God de Heere heerse op de troon van ons hart in gerechtigheid. HET STAATSrE-TODLBT VAN KONINGIN JULIANA Het staatsie-toilet, dat Koningin Juliana ter gelegenheid van de inhul- dign>ng zal dragen onder de kronings mantel, is ontworpen door de 19-jarige Zwitser Erwin Dolder, aldus een be richt in de Volkskrant. Het toilet is bestikt met parelen van halssnoeren der Koningin en werd vervaardigd te Wassenaar, waar de jonge modeont werper zyn ateliers had ingericht. Door bemiddeling van een Neder landse dame, die hem een opdracht gaf en beloofde hem aan het hof te intro duceren en na wisseling van diverse telegrammen kwam Erwin op 3 Maart van dit jaar voor het eerst ten paleize. Hij kreeg meteen een opdracht: het witte pakje en de witte toque bestaan de uit 40 aigrettes, bekend van foto's van de Prinses-Regentes uit de laatste tijd. Voor de opdracht van het staatsie- kleed van Koningin Juliana maakte hij verschillende ontwerpen ,waarvan er een uitgekozen werd. Ook de toiletten van de hofdames ontwierp hij. Erwin zal met zijn moeder &e plech tigheid in de Nieuwe Kerk bijwonen. Na de feesten vertrekt hfl naar Ame rika en Canada, o.a. om mevr. Roose velt te bezoeken en een opdracht voor Josephine Baker uit te ^*eren. Een-halve eeuw Vorstin Jaren van vreugde en van droefheid Eben-Haëzer! De belangrijke, historische gebeurte nis, dat onze geliefde Vorstin, Koningin Wilhelmina, het voorrecht is geschon ken, dat Zij vijftig jaren lang over ons volk heeft geregeerd, gaat ook de K^k- vensterman niet voorbij en wil hij in deze rubriek niet onvermeld laten. Door de genade Gods werd Zij al die tijd gespaard en heeft Zij vijftig jaar de scepter mogen zwaaien in koninklg- ke heerschappij over ons volk en ons vaderland. Met de hulpe des Heeren Heeren is Haar troon bevestigd en is die troon staande gebleven, ondanks al de beroeringen die in die halve eeuw hebben plaats gehad. Veel ups and downs zijn over Haar koninklijke Hoofd gegaan, te veel om in dit kort bestek aan te halen. Wij denken aan de eerste vijf en twintig jaren van Haar regering.. Toen ging het, bij al de zorgen die een Staatshoofd immer heeft, in rustige banen. De eerste wereldoorlog 19141918 bracht grote zorgen om on ze neutraliteit te bewaren, wat door de goede hand Gods over Vorstenhuis en Volk, is mogen gelukken. Bij de herden king van de veertig-jarige regering van onze geliefde Koningin, kon er dan ook gezegd worden, dat grote voorspoed on der Haar regering was genoten en dat des vijands voet onze vaderlandse' bo dem niet had betreden. Toch heeft Hare Majesteit ook diepe droefheid in Haar huiselijk leven weder varen, de onverbiddelijke dood komt ook in der koningen paleizen. Haar geliefde en voor ons onvergetelijke Moeder, Ko ningin Emma, kwam Haar te ontvallen en ook Haar geliefde Gemaal Prins Hendrik werd van Haar zijde wegge nomen. Blijdschap daarentegen vervulde Haar hart, toen Haar enige Dochter, Kroon- prinses Juliana in het huwelijk trad met Prins Bemhard, de Prins, die met één slag, de harten van ons volk veroverde- De laatste tien jaren van de regering van onze beminde Landsvrouwe zijn wel de moeilijkste en de zwaarste geweest. Wat bange dagen beleefden we in 1940, toen de Duitse overweldiger ons land overrompelde' en op wrede wijze aan zich onderwierp. Wat ontzettende dagen voor onze geliefde Vorstin en Haar Ko ninklijk Huis. Hoe zwaar viel het Haar om land en volk te moeten verlaten ea vijf jaar lang in ballingschap te moeten doorbrengen. Hoe menigmaal bekroop ons in die bange tijd de ■vrees, dat het drievoudig snoer: „God, Nederland en Oranje" zou verbroken worden. Ziende op de grote afmakingen van Vorsten huis en Volk, zou het geen wonder ge weest zijn, wanneer de Heere met ona was doorgetrokken en die band had doorgesneden. Maar de Heere heeft zich nog Zijner ontfermd. Tot op dezen dag toe mogen ■wij nog een zelfstandig volk zijn en mag zij straks de Kroon over dragen aan Haar geliefde en bij ons al len beminde Dochter Koningin Juliana, Waar er zoveel kronen zijn gevallen mocht het ons en ons Koninklijk Huia stof geven, dat het roemruchte Huis van Oranje nog staat tot op dezen dag, tot ware verootmoediging. Dan past het ona Gode te danken en mag er gepaste vreugde zijn bij ons volk, dat onze Vorstin, ons zolang heeft mogen re geren. Zwaar ia Haar verantwoordelijk heid geweest, niet alleen tegenover land en volk, maar ook tegenover den Heere. Schuld en zonde hebben ook Haar aan gekleefd en de bede mocht in ons harË zijn, treedt met ons en met ons Vor stenhuis niet in het gericht, want ■wie zal voor U o Heere bestaan! Ziende op de donkerheid der tijden, op de nood van ons voUc en de grote schuldenlast die ons drukt, op de drei gingen van oorlog en revolutie, dan, mocht dit Jubileum niet worden her dacht in ijdel feestgedruis. Onze feestea zouden nog wel eens in rouw verandert kunnen worden. Geve de Heere, dat onze geliefde Vorstin nog vele jaren voor ons en voor Haar Huis gespaard mag blijven en Zij bij het neerleggen van Haar Staats- anibt, de Heere mag erkennen voor al de weldaden Haar bewezen om uit te roepen: „Eben Haëzer" tot hiertoe heeft de Heere geholpen. En ook, dat er gebed mag zijn voor onze geliefde Prinses, die zulk een ge wichtige taak staat te aanvaarden, op dat Zij mag regeren naar Gods Woord en Wet. De bron van alle zegen Oranje en Neêrland hoor't Is in Gods vrees gelegen Zijn gunst, Zijit dienst, Zijn Woord. WAARNEMER. DE NAMEN VAST ONZE TOEKOMSTIGE KONINGIN De voornamen van onze Kroonprinses, die op 31 Augustus a.s. 'de Troon zal bestijgen, zijn: Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina, Naar ■wie is zij ge noemd Juliana naar Juliana van Stolberg, de moeder van Willem de Zwijger. Louise naar Louise de Coljg^y,# de laatste vrouw van WUlem de Zwijger en de moeder van Prins Hendrik. Emma naar Emma van Waldeck- Pyrmont, de moeder van Koningin WU- helmina, de vrouw van Koning 'Willem III. Marie naar Marie van Mecklenburg- Schwerin, de moeder van Prins Hendrik, de grootmoeder van Prinses Juliana. Wilhelmina, naar Haar Moeder, Kp-> ningin Wilhelmina.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1