Het vraagstuk CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUW§CHE EILANDEN EIIATIDEII-niEUlia Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1948 21e JAARGANG No. 1748 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Onder de vele vraagstukken die voor ons land om oplossing vragen, neemt ongetwijfeld het bevolkingsvraagstuk een eerste plaats in. De bevolking van Nederland heeft de laatste jaren een abnormaal snelle uit breiding ondergaan. De eerste afleve ring van de jaargang 1948 van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, laat ons ten op zichte daarvan interessante cijfers zien. Cijfers, die uitwijzen, dat er van een steeds toenemende overbevolking spra ke is. Het is namelijk zo, dat Nederland de dichtst bevolkte natie van Europa is, het heeft België en Engeland in dit op zicht voorbijgestreefd en gaat voort dit nog verder te doen. Volgens de statistiek telde onze be volking op 1 Januari 1947 9.539.103 zie len en nam in de loop van dat jaar toe tot 9.703.279, dus met 164.176 zielen. Ter vergelijking diene, dat ons land op 1 Mei 1940 8.850.215 zielen telde. Wanneer we_ bezien in welke moeilij ke economische situatie ons land verr keert, zijn deze cijfers niet erg bemoe digend. Geen wonder dat men zich af vraagt hoe het op de duur met de be staansmogelijkheid van ons volk moet gaan, indien zich deze bevolkingsaan was blifft voortzetten. Anderzijds geven de hierboven ge noemde statistische gegevens weer een gunstig beeld. Er wordt n.l. ook becij ferd, dat het sterftecijfer onder het voor oorlogse peil is komen te liggen. De cijfers der onwettig geborenen, die in 1945 35.4 per 1000 geborenen be droegen, tegen 14.3 in 1936—i39 zijn belangrijk gedaald, te weten op 24.7 in 1946 en 19.4 per 1000 in 1947. Een be wijs, dat het zedelijk peil van ons volk zich weer iets aan het verheffen is. Ben gunstige ontwikkeling is ook waar te nemen omtrent het verloop der besmettelijke ziekten. De sterfte tenge volge van tuberculose was in 1947 veel gunstiger dan 'in het daaraan vooraf gaande jaar. Dit zijn inderdaad gunstige verschijnselen, die uit deze be volkingsstatistiek zijn te leren. De toeneming van het zielenaantal van ons volk blijft echter zorg* baren. Zij, die gefoepen worden ons volk te bestu ren, hebben ziende op deze cijfers, een zwrare taak. Er is onlangs door Scheltema en Hol- tema te Amsterdam een boek uitgege ven getiteld: „Het Bevolkingsvraag stuk", waarin- over deze materie een diepere studie is gemaakt. Prof. dr H. W. Methorst behandelt daarin de quan- titatieve en prof. dr M. J. Sirks de qualitieve aspecten van dit vraagstuk. Prof. Methorst beziet drie mogelijkhe den om de bevolkingsuitbreiding' paal en perk te stellen: a. toeneming der sterfte,-inzonderheid onder de jongeren; b. emigratie op grote schaal en c. vermindering*der huwelijksvrucht baarheid. Over het eerste behoeven we "niet lang te praten, want dat zal wel niemand aan vaarden. De verbetering der sanitaire en hygiënische toestanden hebben de al gemene instemming en leiden, menselij kerwijze gesproken, tot vermindering van het sterfte-cijfer. Het tweede, emi gratie op grote schaal, is voor het ogen- Mik practisch uitgesloten. Het emigra tie-vraagstuk hebben wij al meer belicht, waaruit bleek, dat de meeste, landen tan grenzen slechts sporadisch open zetten voor emigranten. Blijft over de ilerde mogelijkheid, vrijwillige inperking der huwelijksvruchtbaarheid, waarvan fe gedachte alleen al goddeloos, zeden- verwoestend en lijnrecht in strijd met Gods Woord is. In hetzelfde boek brengt Prof. Sirks een diepgaande studie naar voren over de erfelijkheidsleer, wfiarin hij de uit komst van talrijke proefnemingen op lagere organismen bespreekt en in dit Verband uitvoerig stil staat bij de, in een groot aantal landen in en buiten Europa reeds aanvaarde sterilisatie*) van personen, die met voor een zoveel mogelijk gezond nageslacht bedenke lijke afwijkingen belast zijn. Nu zeggen wij niet, dat dit boek toe passing van de genoemde punten pro pageert, maar het zijn toch alle zeer bedeiikelijke middelen die hier worden aangewezen. Het hierboven aangehaalde boek brengt de oplossing niet, verre van» dat. De zegen van de huwelijksvruchtbaar heid, waaruit de toename van de bevol kingsaanwas voortvloeit, wordt hier een vloek geacht. De Schepper van hemel en aarde, die de m.ens formeert op een wonderlijke en wonderbaarlijke wijze, wordt daarmee in het Aangezicht ge slagen. Zal daar zegen op te wachten zijn, indien men tot toepassing van ge boortebeperking of tot sterilisatie over gaat? Wij zeggen: Neen! Het oordeel zal er te groter om worden. Zie naar Frankrijk, waarvan wel eens gezegd werd, dat er meer doodkisten dan wie gen gemaakt werden. Hoe is dit land weggezonken in Godvergetenheid en Godsverzakiftg. Christelijk Nederland mag het die naam nog dragen? heeft toe te zien, hoe het het bevolkingsvraagstuk oplost. Zoals gezegd heeft onze regering bij dit uitermate belangrijke vraagstuk een zware taak en hoe dit moet gebeuren blijft inderdaad zeer moeilijk te beant woorden. Van welke kant men het ook bekijkt, dan is dit zeker, dat moet worden ge streefd hetzij door werkverruimlng, emi gratie, of anderszins enigermate, naar oplossing te zoeken. Indië zou grote mogelijkheden bieden maar helaas kan men thans dien kant niet uit. Het zoeken naar geoorloofde middelen is zeer noodzakelijk, maar met toepas sing van middelen buiten Gods Woord en Wet om, daarmede gaat ons volk ten onder. onvruchtbaar maken. GEVAARLIJKE CONCURRENTIE Wij lazen in Vrijheid en Democratie": Onze Nederlandse kustvaart klaagt de laatste tijd herhaaldelijk over het feit, dat de Duitse kustvaart haar in toenemende mate op unfaire wijze con currentie aandoet. Onze Oosterburen zijn, vooral in de Noord-Europese wateren, erg actief. Hiertegen zou niet zo veel bezwaas be staan, indien de Duitsers geen vracht prijs bedongen waartegen geen enkel Noord-Europees schip op lonende wijze kan varen. De Duitse kustvaarders zijn n.l. al zeer snel tevreden. Als zij een reis kunnen maken waarop met smok kelen wat is te verdienen en als zij te vens in staat zijn in het buitenland hun hongerige magen te vullen, komt een redeUjke vrachtprijs voor hen er niet zo meer op aan. Het behoeft wel geen uit voerig betoog, dat dergelijke methoden voor de bonafide kustvaarders in ons land funest zijn. Hier schuilt tevens voor ons, volk een groot sociaal gevaar. Immers, het hoge niveau dat in dit op zicht door ons wordt bewaard, wordt door de Duitse manipulaties in ernstige mate aangetast. Op grond van het bo venstaande zou- het o.i. wenselijk zijn, dat de betreffende regeringsinstanties deze zaak eens ernstig in onderzoek na men en, zo nodig, met andere naties contact zochten, opdat aan een dergelijk ongeoorloofde concurrentie spoedig een einde kome! EXTRA SNOEP EN ZEEP OP DE NIEUWE BONNENLIJST Volgens de Nieuwe Courant zullen op de bonnenlijst, welke Donderdag wordt gepubliceerd, bonnen voorkomen, die recht geven op de aankoop van de reeds aangekondigde 100 gram extra versna peringen ter gelegenheid van het Rege ringsjubileum en 225 gram huishoudzeep en 180 gram toiletzeep. Kinderen beneden vijf jaar krijgen een dubbel rantsoen zeep. „Veele honden syn der hasen doot". Weinig animo voor het sociaal-economisch onderzoek. Ontwerp-regeling ElectrificaHe aangenomen. Te Ooltgensplaat kwa-m Vrijdagavond de gemeenteraad onder leiding van Burg. Hordijk voltallig bijeen. Secreta ris Korteweg las na opening de notulen, welke ongewijzigd werden vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was van Ged. Staten de goedkeuring "der ge meente rekening 1942, welke sloot met batige saldo's in gewone dienst van 17.220.39 en in kapitaaldienst met 4250.28. Verder waren er van Ged. Staten enige goedgekeurde raadsbeslui ten. Het Verificatie-bureau zond een rapport van gehouden kas-controles. Het verzoek van het Ziekenhuisver- plegingsfonds om toetreding tot dit fonds van Gemeentewege te stimuleren, werd ook te O'Plaat voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd de verordening op de reinigingsrechten van 11 Juni 1948 in te trekken, terwijl de nieuwe verordening, welke op verschillende punten gewijzigd is, werd vastgesteld, waarbij de heer van Oostende opmerkte zijn 'reeds eer der ingebrachte bezwaren te handhaven. In de politieverordening werd een clausule opgenomen, waarbij de afgifte van afval en beer aan de gemeente- reinigingsdienst verplicht wordt gesteld. De politieverordening werd tevens ge wijzigd in dier voege, dat het voorhan den hebben en afleveren van vuurwerk voortaan is verboden. Hoe moet het met de honden? Waar te Ooltgensplaat veel-vuldig honden loslopen in het veld, was er ook een voorstel van B. en W. om dit euvel bij politieverordening te verbieden en in Wijk B, dus buiten de gemeente, geen honden toe te laten. Dhr A. de Vos Jz. wilde niet het hele jaar de honden ophouden, doch de Voorz wees er op, dat er met de honden, in zonderheid de z.g. lange honden een verkapte stroperij wordt uitgeoefend, waaraan paal en perk gesteld dient te worden. De wildstand wordt door deze regeling beschermd. Dhr A. de Vos Az. achtte het be schermen van de wilstand alleen be scherming van een kleine groep belang hebbenden, waarom hij zich persoonlijk niet druk wenste te maken over deze wildstandbescherming. De Voorz. meende dat er tegen de stroperij opgetreden moet worden. Het begint zo zachtjesaan een beroep te worden. Dhr van Es had bezwaar alle honden onder deze regeling te laten vallen. Hij zag liever de waakhondjes en ratten vangers vrijgesteld en verzocht een mo dus te vinden om bepaalde rassen van de verordening uit te sluiten. De Voorz. vond het practisch onmo gelijk, bepaalde rassen te" noemen. Ook was hij van oordeel, dat de kleine wa.ak- honden niet van stroperij en vernieling van vogelnesten enz, vrij te pleiten zijn. Overigens legde spr. er nogmaals de na druk op, dat er mensen zijn, die hun brood alleen verdienen door op deze on- rechtm.atige wijze boutjes te ver schalken. Dhr Kroon concludeerde dat alleen terwille van de jagers alle hpnden van hun vrijheid worden beroofd. Dhr A. de Vos Jz. stelde voor om al leen van April tot October het loslopsji van honden in het veld te verbieden. Dhr van Es had ook oog voor de scha de die de honden aan de gewassen toe brengen; de hazen interesseren hem weinig. Daarom wilde hij alleen de gro te honden uit het veld houden. Gezien het verschil van zienswijze over dit punt werd het voorstel van B. en W. ingetrokken om het nogmaals in dit college nader onder de loupe te nemen. De brandweer. Daarna kwam in behandeling een voorstel tot vaststelling van een veror-, dening op de vrijwillige brandweer. Nu er nieuw brandweermateriaal gekomen is zal mede worden getracht, de presta ties van het personeel op een zo hoog mo^jelijk peil te brengen. De Voorz. had waardering voor de resultaten die zowel bij de brand te Den Bommel als op de brandweer wedstrijd te Dirksland werden behaald. Dhr-A. de Vos Az. vond het wel aan trekkelijk, dat de vrijwillige brandweer zelfstandigheid heeft, doch hij had enige aanmerkingen op de bestuursbenoeming waarover hij schorsing van de zitting vroeg, wat werd ondersteund. Na heropening deelde de Voorz. op een desbetreffende vraag van dhr Kreeft mede, dat de verordening ook geldt voor de Langstraat en Achthuizen en voor medebuurtschappen het te Oolt gensplaat vrijgekomen brandblusmate- riaal in orde zal worden gemaakt. Dhr Vermaas nam de gelegenheid te baat om te wijzen op de slechte water voorziening ten behoeve van de brand weer te Achthuizen, wat volgens de Voorz. inderdaad overweging verdiende, hoewel hij het initiatief hiervoor meer wilde verleggen naar de landbouwers ter plaatse omdat deze er het meeste belang bij hebben. Dhr A. de Vos Az. noemde de brand- weerkleding zeer onpractisch. Met drie man moeten de brandgasten elkaar aan kleden! Dit punt had volgens de Voorz. ook reeds de aandacht van B. en W. en zal hierin zo spoedig inogelijk voorziening worden getroffen. Dhr Kroon vroeg naar de mogelijk heid om ook in de Langstraat een brand slang geplaatst te krijgen, waarop de Voorz. zei, dat het materiaal uit Acht huizen wegens verwaarlozing terugge haald was om weer hersteld te worden, waarna nadere voorzieningen zowel voor Achthuizen als Langstraat zullen wor den getroffen. Met algemene stemmen werd tenslot te de voorgestelde verordening aange nomen. Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolona KERKNIEUWS CHR. GEREF. KERK Prof. G. Wisse, em. predikant te Doom raag 11 Sept. a.s. de dag herdenken, waarop hij voor 50 jaar het predikambt aanvaardde. Prof. en Mevr. Wisse hopen op 30 Aug. a.s. hun 50-jarig Huwelijks feest te vieren. GEREF. GEMEENTEN Ds G. H. Kersten. Tengevolge van een nieuwe hartaanval, zo lezen we in de Saambinder, is Ds Kersten wederom genoodzaakt rust te nemen en zijn werkzaamheden voor enige tijd te on derbreken. Amemuiden zal een zelfstandige Ge meente worden met 65 belijdende en 61 doopleden, die voorheen bij Middelburg behoorden. De classis verleende toe stemming tot zelfstandigheid. ERVARINGEN IN EEN TROUWDEENST Daarvan vertelt ds G. R. Visser te Rotterdam-Z. in de Geref. kerkbode van Rotterdam. We citeren: „Tegenwoordigheid van geest had ook die 'dominé, die kans zag een hardop ge roepen kinderwoord in het geheel van de liturgie te verwerken! Ds had „Amen" gezegd en met een gleed een kereltje van een jaar of drie van de bank juichend roepend (en wat klinkt dat in een stille kerk!) „En nou gaan we eten!" „Ja", repliceerde ds ogen blikkelijk, „maar we gaan eerst nog zingen van Opent-uwen-mond, dat ken je wel, hè? Ga dan nog maar even zit ten". Vader en moeder waren erger ge schrokken dan het ventje, dat dit antwoord blijkbaar heel gewoon vond en zich weer zoet op de hoge bank liet hijsen. En ds had een stille vreugde, dat uitgerekend op dat moment Ps 81 vers 12 op het briefje stond!" ■ili.( lï'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1