DEN BOMMEL Waarvoor HEEFT ZIJN BAGGER-PROBLEEM IIATID 2-é:: niEui/s Bureau:" Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukker^ 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1948 21e JAARGANG No. 1746 Abonnementsprijs 1.50 p. kwarta' Advertentieprijs 12 et. p. milUmete Bg contract speciaal taric;- Achter alle vragen over het leven en streven van mensen en volkeren zit de grote vraag van het „waarom?" Wat is het doel van het leVen? Alles heeft zijn doel en bestemming. Deze gedachte laat zich niet terugdrin gen bij de mens, die een redelijke geest heeft. Wat doelloos is, is waardeloos. Kinderen willen groot worden, ze wil len ergens voor leren, zich voorbereiden voor een taak; ze willen een werkkring krijgen; ze willen hun brood verdienen; liefst rijk worden. Door de mens wordt eer en geld en goed nagejaagd. En als men erin geslaagd is dat te bekomen, dan hoopt men daar lang op te kunnen teren. Een doelloos mens is een ongelukkig mens. Een actief mens draagt men ach ting toe. Geslaagd behoeft men nog niet te wezen. Als men maar streeft. Dat geeft enige vervulling, omdat men zich gelukkig acht in,het vooruitzicht eens te zullen slagen. Voor velen is het leven een worsteling om het hoofd boven water te kunnen houden. En men voelt dan reeds een ze kere voldaanheid, als men in staat is in zijn noodzakelijke levensbehoefte te kunnen voorzien. Kan men zelf niet verder komen in de wereld, dan leeft men mee met zijn kinderen; met hun leven en streven. Ontmoet men mensen, die hun tijd „ge had" hebben, en vraagt ge hun hoe het er mee gaat, dan vertellen ze u hoe het met hun kinderen gaat, hoe die vooruit komen of hopen te komen in de wereld, en hoe de kinderen van die kinderen op groeien en men hoopt zelf ook nog wat jaartjes mee te kunnen leven. En voor zich zelf gaan die oude mensen hoe lan ger hoe meer in het verleden leven en worden niet moede om u te vertellen wat ze zelf in him jongere jaren heb ben meegemaakt. Welke eer ze hebben bekomen, welke ervaringen opgedaan. Het leven van vandaag en gisteren gaat hun hoe langer hoe meer voorbij. Zij kunnen zich dat niet zo goed herinneren als hetgeen ze in vroeger jaren hebben meegemaakt. Velen stellen als levensdoel zoveel mogelijk te genieten van het leven. Maar niet iedereen geniet evenveel van hetgeen hij heeft. De rijke Vrek geniet niet het goede van hetgeen hij zijn be zit kan noemen. Velen brengt het'bezit van rijkdommen onrust inplaats van blijdschap. Velen vergeten het goede in hun najagen van hetgeen,, naar hun me ningen hun nog ontbreekt om waarlijk gelukkig te zijn. Weinigen vragen: Waarvoor leef ik? En zoals het met de mensen persoon lijk gaat, gaat het ook met familiën; gaat het ook in allerlei levenskringen; gaat het ook met volkeren. Met vol keren onder leiding van hun staatshoof den. Vanwaar anders die heerszucht? Heerszucht in het persoonlijke leven wijst erop dat men zich niet ernstig de vraag stelt, waarvoor men leeft. Heerszucht in de staatkunde, naijver onder de volkeren, is eveneens een be wijst dat die volkeren èn hun leiders, de levensroeping als volk niet verstaan. Leven is: beantwoorden aan het doel waartoe wij geschapen zijn. Wij zijn niet geschapen om onze tijd in ledigheid door te brengen. Daarin wordt ook geen geluk gesmaakt. Ons levensdoel is te dienen. Wij zijn uit de hand van onze Schepper en Formeerder voortgekomen om te leven tot Zijn eer. Niet om ons zelf te dienen, maar God te dienen, on-- ze naaste te dienen. Het leven in de gemeenschap met de familie, het volk, in welks midden wij gezet zijn, moet een dienend leven zijn. En het gemeenschappelijk doel moet eveneens een dienen zijn. Persoonlijk hebben wij onze roeping te verstaan en te betrachten. Gemeenschappelijk heb ben wij dat eveneens te doen. Ziet de mens dit voorbij, leeft deze bewustheid niet bg een volk, dan geeft D WIc zol dat bcialcn 1 Wochl U «oof vrasmde wanten I D Electricileil in zicht. D Het Raadliuis wordt «erilard. De gemeenteraad van Den Bommel vergaderde Vrijdagmiddag, waarbij de heer Borgdorff verstek liet gaan. Burgemeester Kruijff opende en deed de notulen lezen, welke onveranderd werden vastgesteld. Bij de ingekomen stukken bevondten zich enige door Ged. Staten goedge keurde raadsbesluiten, zomede de goed gekeurde begroting 1948. Ingevolge een ingekomen ministrieel schrijven zal aan de gem,eente ambte naren een gratificatie van 2% worden toegekend. Van dhr Mast was bericht ingeko men, dat hij met het gevraagde bedrag van 700.— als huur voor een gedeelte van de havenkant accoord gaat. Van de Vakgroep Detailhandel voor aardappelen, groenten en fruit was er een schrijven inzake de Xosse venters, die de gemeenten met inferieure kwali teiten bezoeken. Hoewel de Vakgroep de grootst mogelijke vrijheid voorstaat, menen zij dat toch tegen deze practij- ken moet worden opgetreden door een ventverordening in het leven te roepen, waardoor de bona-fide handel zowel als de consumenten worden beschermd. De Voorz. deelde naar aanleiding hier van mede, dat er wel een ventverorde ning bestaat, doch de groenten- en f ruithandel valt daarbuiten. B. en W. zijn er van overtuigd, dat het meermalen voorkomt, dat door losse venters minderwaardige kwaliteiten worden aangeboden, waarom het colle ge voorstelde de ventverordening aan te vullen en ook voor fruitventers een ver gunning van B. en W. verplichtend te stellen. Het ligt geenszins in de bedoe ling alle handelaren van elders te we ren. B. en W. menen dat enige concur rentie zijn nut kan hebben, om de wei nige Bommelse fruithandelaars niet de indruk te geven, dat zij het monopolie hebben. Toegezien dient echter te wor den dat venters van elders in het be zit van een kleinhandelsvergunning en of zij wérkelijk goede kwaliteit aan bieden. Dit voorstel vond bij de raad echter geen gunstig onthaal. De heer Meier was van oordeel, dat het slechts enkele keren voorkomt voornamelijk na ruw het leven niets anders te aanschouwen, dan een herhaling van hetgeen tevoren geweest is. Dan is het aanschouwen van de zich steeds weer herhalende kring loop des levens voor ons een kwelling des geestes. Dan worden vrtj in bewe ging, ja in beroering gehouden door nijd en afgimst, dan genieten wij het goede dat God door zijn hand ons toe brengt, maar verteren door jaloerse smart. Dat is een kenmerkend teken van on ze tijd. De aarde is vervuld met wre vel. Is dat ook het kenmerkende van ons persoonlijke leven? Die vraag mo gen wij elkander van tijd tot tijd wel eens stellen; Anders stellen wij ons le vensdoel in hetgeen het doel nimmer kan en mag zijn. Hier ligt de Christelijke roeping voor ons persoonlijk, maar ook Christelijke roeping voor heel onze natie. In het verzoenend bloed van Golgotha ligt alleen ons persoonlijk behoud. Maar dan zullen wij ook weten waarvoor wij leven. Dat zal ons leven heiligen en dienstbaar stellen voor onze naaste. Om te dienen, omdat de heerschappij der zonde dan in ons gebroken is. Dat zul len wij het goede genieten, ook van hetgeen God ons hier als ons doel geeft. Dan zullen wij daarvan verzadigd wor den en ons overschot aan onze kinderen achter laten. Dan zullen wrg hebben de troost, welke alleen aan dat dienend leven eigen is: Maar ik zal Uw aange zicht in gerechtigheid aanschouwen, ik zal verzadigd worden mét Uw beeld, als ik zal opwEiken. weer als er veel val is dat er vreem de venters komen; dhr Houthuizen zag moeilijkheden voor de venters om aan een vergunning te komen, wanneer het secretarie gesloten was en allen waren het met dhr Bogerman eens, dat de vrouwlui ook uit hun doppen moeten kijken en zich geen slechte soorten te gen hoge prijzen moeten laten aan smeren. Deze overwegingen hadden tot ge volg, dat het voorstel van B. en W. kelderde en de vfeemde fruitventers niet de toegang tot de gemeente zal worden ontzegd. Ook te Den Bommel kwam het so ciaal-economisch onderzoek door ^et Economisch-Technologisch Instituut ter sprake. B. en W. stelden voor om het aandeel van 300.in de kosten van dit onderzoek te voteren. De totaalkos- ten zouden volgens de Voorzitter 5000 bedragen, doch toen de Pers vertelde, dat 's daags tevoren door Burg. Rijnders te S'dijk was meegedeeld, dat het In stituut 1000.en de Flakkeese Ge meenschap 2000.van dit bedrag voor zijn rekening neemt, was de zaak vlug beslist en hapte de raad onmiddel lijk toe om aan^Jlet onderzoek te helpen 'meewerken. Aan een verzoek van Ged. Staten om alle kleine gemeentebetrekkingen onder één verband te brengen, was volgens de Voorzitter intussen voldaan door samen stelling van een „verordening neven functies." Enkele begrotingswijzigingen 1948 keurde de raad goed, terwijl ook 'de Commissie Woonruimtewet wegens pe riodieke aftreding weer bij acclamatie werd benoemd. Dhr Meier zei nog weinig van deze commissie gehoord te hebben, zodat in feite een beoordeling moeilijk was, doch de Voorz. had zelfs een woord van dank voor de leden dier Commissie voor de serieuze adviezen, in meerdere vergade ringen aan B. en W. verstrekt. De firma van der Schuijt had een verzoek ingezonden om de haven te doen uitbaggeren, daar de boten last van de modder krijgen. De Voorz. meende dat niet de „Bea trix", doch de „Irene", welke eerstge noemd schip bij reparatie moet vervan gen, de meeste last van de ondiepte zal ondervinden. „En de Irene" ligt altijd kapot als die hier komt", zei dhr Bogerman. „Als de „Beatrix" niet kan varen, kunnen ze die andere boot wel bij zich houden!" De Voorz. vond deze bagger-historie een uiterst moeilijke kwestie. De haven is in 1943 en In 1946 uitgebaggerd. Bel de leningen zijn nog niet eens wegge werkt en nu zou men weer voor een uitgaaf van 8500.'worden geplaatst, die hoofdzakelijk voor de fa. van der Schuijt gedaan moet worden. „Den Bommel heeft er niets geen be lang bij", meende dhr Meier. „Dat Is niet waar", sprak de Voorz. tegen. Het is een streekbelang en Den Bommel ligt ook in die streek. U zou toch ook niet willen, dat de boot weg ging. Alleen is het ergste, dat de ge meente alleen voor de kosten opdraait. Met de hogere autoriteiten is over dit punt meermalen gesproken en toege zegd Is, dat het in de najaarszitting van de Prov. Staten zal worden behan deld. Op de Prov. Griffie zegt men: bagger maar en later bepalen we ons standpunt. Met dit al heeft men echter op papier nog voor geen enkele guTden garantie. „Nou", zei dhr Houthuizen, „laten we dan wachten tot het behandeld is! An ders baggeren we net zo lang tot we onder de bagger zitten en er ons niet meer uit kunnen draaien!" Dhr Mooijaart vroeg of de Flakkeese Gemeenschap §oms nog wat zou willen doen, doch de Voorz. dacht, dat die al hun kruit wel verschoten zouden hebben aan het sociaal-economisch rapport. Spr. wees er tevens op, dat het haven geld door de bootdienst toch al terug gelopen Is, zodat de gemeente daarvan financieel nadeel heeft. Om dan daar enboven nog een vaargeul uitsluitend voor deze dienst te laten graven is toch wel él te gek. De raad was het er volkomen mee eens en besloot alvorens op het verzoek van de fa. v. d. 'Schuijt in te gaan, eerst de besprekingen van deze kweStie in de Prov. Staten af te wachten. Electrificatle, Tegen de ontworpen regeling en de concept-overeenkomst E.M.G.O.-E.B.O.F, had geen eiikel raadslid bezwaar, zo dat deze zonder slag of stoot werden vastgesteld. Voor de versiering van het Raadhuis kreeg B. en W. van de raad vrij man daat wat betreft de kosten-en tenslotte werd de gemeenterekening 1947 aange boden,' waarvoor de heren Meier, Hout huizen en Bogerman als Commissie van Onderzoek werden aangewezen. „Als dhr Bogerman tenminste komt", voegde de Voorz. er aan toe. Deze zei het te zullen proberen; hij moest nog wel naar Frankrijk toe en viel dit soms juist sa^ men, dan kan hij er de reis natuurlijk niet voor uitstellen. Maar, dan krijgt de Voorzitter tijdig een seintje. Dan sluiting. DE w Maakt plaats voor een ar Prinses Margaret op „speciale missie" Sinds enige tijd circuleren er geruch ten, dat de Prinses-Regentes na de In huldiging tot Kbnlngln haar vijfde naam Wilhelmina zou gaan voeren. Te bevoeg- der plaatse is hieromtrent niets be kend. Ten overvloede wijst men erop, dat in het ontwerp voor de nieuwe kno pen van militaire uniformen een „J", Inplaats van een „W" is gepropecteerd. Volgens een bericht' van Reuter uit Londen heeft de Engelse koning goedgevonden, dat prinses Margaret op „speciale missie" naar Amster dam gaat, om hem bij de inhuldiging van Koningin Juliana officieel te vertegenwoordigeA. Het zal de eer ste keer z\jn, dat prinses Margaret haar vader officieel vertegenwoor digt en het zal eveneens de eerste maal zijn, dat zij op niet tot het Britse rijk behorend grondgebied zal vertoeven. De prinses zal 3 Sep tember Engeland verlaten. Z\j zal per vliegtuig reizen en, naar ver wacht, vier vijf dagen buitenslands blijven. Naar A.F.P. meldt, zal prins George van Griekenland de Griekse Koninklij ke familie vertegenwoordigen bij het jubileum van Koningin Wilhelmina van Nederland. De Zwitserse bondsraad heeft de gezant te 's-Gravenhage, de heer Kohli, afgevaardigd naar de inhul diging van Koningin Juliana. -O- TEXTIELPUNTEN VAJST KAART Vj!u 705 WORDEN ONGELDIG. Na 24 October zijn de bonnen van de oude textielkaart VA 705 niet meer gel dig. De bonnen van kaart VA 804 blij ven voorlopig nog geldig. -------O------ ZELFVERZORGINGSREGELESTG Het Bedrijfschap voor Vee en Vleea deelt mede, dat de administratie van dé zelfverzorgingsregeling voor vlees bin nenkort wordt afgesloten. Zij, die een gunstige beslissing hebben ontvangen op hun aanvrage voor huis- slachting en nog van plan ztjn een var ken op te leggen, respectievelijk een schaap voor huisslachting wensen te be stemmen, moeten de plaatselijke bureau houders op de door deze te houden zit- dag oftewel uiterlijk 25 Augustus a.s. hiervan in kennis stellen. Verzoeken, die na deze datum binnen komen, zullen niet meer in behandeling kunnen worden genomen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1