DEMOCRATIE Buitenland MEDITATIE Gods wakend oog over Zijn gunstvolk IIATIDEII-ÏIIEUWS Bureau: Prins Hendrikstraat 122c, Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HÓLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1948 21e JAARGANG No. 1743 Abonnementsprijs 1.50 p. kwarts" Advertentieprijs 12 et. p. millimetc Bg contract speciaal tarie. i Democratie. Daaronder wordt niet door allen het zelfde verstaan, maar ieder wil een aanhanger daarvan genaamd worden. Als iemand niet-democratisch heet, dan is hij daarmee eigenlijk al afgekeurd. Het woord is afgeleid van „demos", hetwelk volksmenigte betekent. In het politieke is het dus een stelsel, dat steunt op de volksmassa. Een democra tische regering is een regering, welke steunt op de massa, en haar gezag ont leent ^aan de massa, althans bij de uit voering van haar taak samenwerkt met de massa. In een democratisch bewind wordt de grootste waarborg gezien tegen machts misbruik en willekeur. Eigenlijk staat democratie tegenover autocratie, waar bij de leiding berust bij enkelingen. I^e- mocratie staat in onze tijd tegenoVer fascisme en dictatuur. Men wil democratie zien als het stel sel, waarbij zoveel mogelijk alle krin gen des volks samenwerken aan de ver kiezing van mannen, die ons regeren overeenkomstig de wil des volks. Maar, dat volk is verdeeld in par tijen; Zij staan niet alle hetzelfde voor. Democratie kan het dus opzichzelf niet verder brengen, dan dat de wil van de meerd'erheid de overhand heeft. Hebt ge democratisch meegewerkt aan de verkiezingen, en zijt ge met uw beginselen in de minderheid gehleven, dan zult ge als een goed democraat niet mogen mopperen, maar het moeten loven dat ge democratisch geregeerd wordt, al is het naar beginselen welke dwars tegen uw heiligste overtuigingen ingaan. Treft ge het, dat ge .met uw staat kundige beginselen bij de meerderheid, 4e helft plus één, behoort, dan kunt ge u gelukkig achten in een democratisch geregeerd land te leven. Daarmede is voor velen alles over democratie ge zegd. Het zal den meesten van onze lezers wel duidelijk zijn, dat men met zulk een democratisch stelsel nog niet weet waar men aan toe is. Want of men nu dictatoriaal geregeerd wordt naar zekere staatkundige beginselen, dan wel „democratisch" door de wil der meer derheid, welke deze zelfde staatkundige beginselen is toegedaan,maakt voor u weinig uit. Eén voorrecht is u echter onder zulk een democratie gelaten, als het tenmin ste geen schijn-democratie is. Het is dit, dat ge als, minderheid uw mening moogt zeggen, en dat de publieke zaak publiek behandeld wordt. Er zal~ln het „gemeen overleg" tussen volksvertegen woordiging en regering gelegenheid zfln voor de minderheid om aan de regering verantwoording te vragen, en de morele uitwerking daarvan mag niet worden onderschat. Voornamelijk als m^ een principiële lijn trekt, kan zulks grote invloed uitoefenen. Vooral ook als de ministers mannen zijn met een sterk rechtsbesef, en een hoge opvatting heb ben van hun ambt. Zulk een bewind, waarbij de publieke zaak werkelijk pu bliek behandeld wordt en geen doofpot tactiek wordt toegepast, geeft ook de beste waarborgen, dat geen persoonlijke belangen of partijbelangen worden ge diend. Het zal de lezer duidelijk zijn, waar om wij begonnen te verklaren, dat on der democratie door allen niet hetzelf de verstaan wordt. Als het alleenmaar een soort stembus-democratie is, en de stemdwang, als in strijd met de vrijheid der burgers, als dwang wordt aange voeld, dan is het begrijpelijk, dat iemand,- door de kantonrechter ge vraagd, waarom hij niet had gestemd, antwoordde met de'wedervraag: „Wel ke koe kiest zijn eigen slager? Voor alles en boven alles dient ge vraagd te worden: naar welke begin selen wordt het land geregeerd? Gods Woord bindt allen, ook al wil men in ongehoorzaamheid zich daartegen ver heffen. De toepassing van de rechten Gods op staatkimdig gebied leidt nim mer tot conscientiedwang. In het bui gen voor Gods ordeningen wordt over heidsbemoeiing het best gehouden bin nen de perken van haar eigen roeping. Wiaar 's Heeren woord de toon aan geeft, hebbe minderheid en meerderheid geliikelflk te luisteren, en buige over heid 6n onderdaan voor Zijn goddelijke majesteit. Daar is plaats voor het ken- bg,a_r maken van alle redelijke verlan-__ gens voor allen. Van deze democratie zijn wij ver ver wijderd. Als in het democratisch bestel niet veel anders- doorklinkt dan de rechten van de mens; als er bovendien hoofdzakelijk gelet wordt op de wil van de meerderheid en recht en redelijkheid het plei^ daartegen steeds moeten veM li^en dan mogen wij ons misschien nog gelukkig prijzen, dat wij niet leven onder een dictatuur, waarbij zelfs een protest tegen dit alles niet geoorloofd is, maar kunnen wij ons toch nief ge lukkig prijzen omdat we onder een de mocratie leven. Van de echte democratie hebben wij de laatste jaren zeker geen overvloed gehad. Van een' „volksdemocratie", als de communisten voorstaan, zullen wij maar niet eens spreken. Wat thans weer- geschiedt bij de on derhandelingen voor de samenstelling van een nieuw kabinet van minister, geeft ons niet veel hoop, dat wij koer sen in een richting, 'waarbij de gezonde democratie gediend en bevorderd wordt. LICHTING 1950 SPOEDIG AAN DE'BEURT In een rondschrijven van het Minis terie van Oorlog aan de burgemeesters is medegedeeld, dat met de keuring der lichting 1950 op 8 September a.s. een aanvang zal worden gemaakt. Deze keuring zal evenals die van de lichting 1Ö49 in twéé gedeelten geschieden." In het eerste gedee.lte, van 8 September t.m. 31 Januari a.s. zullen zoveel moge lijk diegenen worden gekeurd, die zijn geboren tussen 1 Januari en 30 Juni 1930. In het tweede tijdvak, 1 Februari ■1M9 tot het einde der zitting, zijn die genen aan de beurt, die in de tweede helft va;n 1930 zijn geboren. O—^i DANKTELEGKAM KONINGIN De voorzitter van het voorlopige ver tegenwoordigend Oost-Indonesische li chaam heeft een danktelegram ontvan gen van de Koningin voor de aan haar verzonden huidebetuiging. Het luidt: aanvaardt oprechten dank vobr betui ging van hulde en zegenbede. Het tele gram was, getekend: Wilhelmina. (SLOT) Hij zal den weg Zijner gunst- genoten bewaren. (Spreuken 2 Sb.) t>e weg kan zo toegemuurd zijn. Des Heeren gunstgenoot zich ingesloten ken nen. Dan klaagt de kerk: „niijn weg is voor den Heere verborgen én mijn recht gaat van mijnen God voorbij." De poort is eng en de weg is nauw, die ten leven leidt. Vreemdelingen zijn ze op aarde. Geen gunst hebben zij van de Wereld te wachten. Die verdrukt hen of zoekt hen in haar strikken te vangen. Satan laat hun geen rust. En de inwonende zonde drukt hen dikwijls zo,.neer, dat zij kla gen moeten: „ik ellendig mens, wie zal mij' verlossen van het lichaam dezes doods." En toch, geen kwaad kan hen gena ken, want de Heere zal de weg Zijner gunstgenoten bewaren. Al moeten/zij als door vuur en water heen. Hoe was het met Sadrach, Mesach en Abednego? Werden zij niet voor de keuze gesteld het gouden beeld te aanbidden of in de vurige oven geworpen te worden? Op hunne weigering dat beeld te aan bidden werden zij saamgebonden en in de vuurpoel geworpen. Was dat nu het einde van hun geloof? Neen, de Heere neemt het op voor Zijn volk. Het was het einde van hunne beproeving. Zelfs de dood kan Gods volk niet schaden, want kostelijk Isfin de ogen des Heeren de dood Zijner gunstgenoten. Nooit zal Hij ze overgeven aan een ontijdige dood. Want Hij zal de weg. Zijner gimstge- noten bewaren. Daarom, niemand zo veilig als Gods volk. Nimmer kan enig wezenlijk kwaad hen treffen ten verderve. Zij worden in de kracht Gods bewaard door het ge loof tot- de zaligheid. Zij vergaan niet als kaf voor "de wind.'De stormwind van druk en moeite rukt hen, niet weg als dorre stoppels. Des Heeren oog is dag en nacht over hen open. Zij zijn Zijne kostbare tarwe, die Hij inbrengen zal in Zijne schuur. Welk een geluk. Van welk een voor recht wordt hier gesproken. Welk een verwarring in deze tegenwoordige boze wereld. Zou ook het woord in vervul ling moeten gaan: „slaat de sikkel aan. want de oogst der aarde is rijp gewor den?" Zien Ave op de gruwelen, die ge beuren; de Godsverlatmg en de Godter- gmg allerwege, dan is het ergste te vre*;en. De Heere zal niet altoos zwe gen. Maar Zijn Raad zal bestaan en Hij zal al Zijn welbehagen doen. Maar Hij zal Zijne gunstgenoten niet verlaten; in eeuwigheid blijven zij be waard. Nooft zal een enkele van Zijne gunstgenoten kunnen uitvallen; nimmer zal er één op de weg vergaan. Hoe zwak ook in zichzelf, nooit zal de Heere toe laten, dat de wortel der zaak in hen zou worden uitgeblust. Het zaad Gods blijft in hen. De Heere kent degenen, die de Zijnen zijn. Hij kent ze in gunst. Dat is hunne behoudenis. Niets wordt meer bestreden in het op rechte volk, in wier hart de goed^keuze gewrocht is, of ze wel behoren onder het gunstvolk van Jehova. Konden ze het eens geloven. De zaak is zo groot. Door twijfelmoedigheid en vreze durven zij zich niet insluiten. Ze zouden eer met de hand aan de sterren kunnen reiken, dan te geloven, dat ze er onder behoren, hoewel zij zich nochtans moetep ver oordelen vanwege hun ongeloof. O, dat~ ongeloof. Dat kunnen zij in eigen kracht niet breken. Dat kan alleen ,^door de be diening des Heiligen Geestes. O, als dat gebeuren mag, dan springt het geloof op in hunnen boezem en mogen ze recht j uit zien op Christus, die satans kop heeft vermorzeld en over alle duister© machten heeft getriumpheerd. Dan trek ken-zij sterkte en kracht uit Hem door het geloof, zo, dat zij 'welgemoed hun weg mogen voortzetten. Daarom, zoet troostwoord voor de gunstgenoten des Heeren. Niemand kent het, dan die het ontvangt en deswege in het genot daarvan deelt. Grond van blijdschap én- opbeuring. Die het beloofd heeft is getrouw. Hij zal de gangen Zijns volks bevestigen ten einde toe. In noden komt Hij te hulp; in krankheid ondersteunt Hij; uit moedeloosheid beurt Hij op; in verlating zal Hij ze niet vergeten; in kleingeloof zal Hij ze bij stand biên. Dat is de blijvende troost van allen, die de Heere vrezen. O, dat we ons beproeven. De we reld versmaad dit geluk. Maar ook hoe groot-het getal, dat zichzelf onder de gunstgenoten des Heeren rekent, maar nooit uit hulihe oude doodsgronden zijn uitgerukt. Gedenk aan de vrouw van Lot. Een bijna geredde, een jammerlijk verloren vrouw. Onderzoeken we ona hart. Bij de oprechten is goedwilligheid. Ds. B, KABINETSCRISIS. Het is niet onmogelijk, dat als Eilan- dennieuws uitkomt, de avondbladen het nieuwe mmisterie bekend maken. Tenzij, "er op het laatste ogenblik nog een kink in de kabel gekomen is. Dr Beel (R.V.K.) de vorige ministeiv president, zou vervangen worden door Min. Drees. Wij zouden dan als minister president een man krijgen van de Partij van de Arbeid. Hiertegen schijnt zich de V.V.D. tot het uiterste te hebben verzet. Bevatten de geruchten waarheid, dan zou zij ten laatste toch hebben toege stemd en Mr. D. U. Stikker (V.V.D.) belast worden met het departement van verkeer. Het is waa|, dat de V.V.D. zich bij zonder ingespannen heeft voor de ver voerders, en deze parUj heeft het mi nister Vos, ook lang niet makkelijk ge maakt. Toch is o.i. Mr. Stikker een te prominente figuur voor het departe ment van Verkeer. Burgemeester Oud, komt niet voor een ministers zetel in aanmerking, blijkbaar omdat hij de P.v.d.A. verlaten heeft. De voorlopige mededelingen luiden: Vijf R.K. Ministers, n.l. Sassen; v. Maarseveen, v, d. Brink, Gielen, van Schalk. Vijf ministers P.v.d.A. n.l. Drees, Joekes, Mansholt, Lieftinck, in 't Veld. Een C.H. minister J. W. Schokking. Een V.V.D. mmister D. U. Stikker. Voor twee departementen Justitie en Binnenlandse Zaken, waren nog geen namen bekend. Toch dient men te bedenken, dat ver- Berlijn. Vorige week eindigden wij ons over zicht, met de mededeling, dat de Wes terse mogendheden, gezamenlijk een ver zoek zouden richten tot §talin, om over de ontstane moeilijkheden te Berlijn, een bespreking te houden. Aanvankelijk bracht de houding van Rusland eerst enige verwondering of liever teleurstelling. Nffich Stalin, 'noch Molotof waren te spreken, en volgens de berichten, kon ook niet worden me- .degedeeld, wanneer de ambassadeurs konden worden ontvangen. Molotof is echter direct van zijn va- cantie teruggekomen en heeft Zater dagavond de Amerikaanse, Engelse en Franse afgevaardigden te woord 'ge staan. Het resultaat van deze' besprekingen is geweest, dat Maandagavond de am bassadeurs een onderhoud hebben gehad met Maarschalk Stalin, dat twee uur heeft geduurd. rassingen niet zijn uitgesloten, en ter elfder ure, 'de tweede formateur, ook moet gaan melden, dat hg niet kan slagen. Het zou zeer jammer zijn, |ils wij op nieuw, een Rooms-Rood of RÓod-Rooms kabinet kregen. De vruchten na de be vrijding, zijn niet alleen zeer weinig, maar bovendien, ook zeer wrang. Blijft, de V.V.D. positief weigeren me de een kabinet te formeren, dan schiet er niet anders over,"dan een Rood-Room- se paNementaire regering. Over het resultaat van dit onderhoud wordt thans nog het diepste stilzwijgen bewaard. Direct hebben de ambassadeurs, hun ne regeringen van het besprokene tele grafisch verwittigd en-wachten nu te Moskou nader^ instructies af. Thans wordt er door de Amerikaan se, Engelse en Franse regering, over het te geven antwoord, overleg ge pleegd. Is dit antwoord gereed, dan zal opnieuw een onderhoud worden aange vraagd, en zal het van.^de reactie van Stalm afhangen, of er werkelijk een kleine hoop bestaat op ontspanning. Al stemt het enigszins hoopvol, dat niet dadelijk elke bespreking van de hand is gewezen, toch moet men niet verwachten, dat de Russen' iets van hun eisen zullen prijsgeven. Het zal juist andersom zijn. De Wes- tersen zullen moeten overwegen, in hoe verre zij aan de verlangens van Rusland kunnen tegemoet komen, om een oor log te voorkomen. Bij voorbaat staat het nu al vast, dat diplomatiek gesproken, Rusland het spel gewonnen heeft, ^et werd te Ber lijn een prestige kwestie. Gelet, op de ontzaggelijke gevolgen, een derde we reldoorlog, blijven de Westersen niet op huh stuk staan, en treden terug. De grote vraè,g zal nu "straks zijn, waarop wij vorige week reeds wezen, of de- eisen van Rusland kunnen wor- den mgewilligd of niet. Voorlopig moeten wij de nota wisse ling afwachten, alvorens iets definitiefs is te zeggen. Te Washington, Londen en Parijs heb- Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1