fAükk^e^e. Q.eJm&h.scAap Korte Raad te Dirksland 2e Bladz. jJ. „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 31 Juli 1948 VEKVOLG GEMEENTERAAD BIÏDDELHAKNIS wilden laden, maar de Voorz. zei dat ook geens zins te doen.. B. en W. ne men de volledige verantwoordelijkheid op zicli. „Dan moet men een achtste leerkracht benoemen", vond de heer v. d. Waal. ,,Men heeft er recht op en hoe lang vv^illen B. en W. eigenlijk blijven wachten als zoveel leerlingen nog niet genoeg is? Over andere benoemingen is de heer van Loo ook niet gehoord". Dhr van Lente verklaarde zich voor be noeming van een tijdelijke leerkracht. Dhr V. d. Brugge zei het openbaar onderwijs niets in de weg te willen leggen.' Maar het onderwerp is verkeerd geïntroduceerd door de heer van der Slik. Bij 'de begroting is door geen en kele der raadsleden over deze achtste leerkracht gesproken. Als er sprake is van tekortkoming, dan is die ook voor rekening van de raad. Spr. heeft hele maal geen behoefte aan een school strijd en wenste even goed de belangen van het openbaar als van het bizonder onderwijs te dienen. Hij wilde echter niet op een vaste leerkracht aansturen, doch gevoelde meer voor een tijdelijke met kans op vast. Dhr V. d. Sük vond, dat een raadslid zelf moet weten hoe hij zijn vragen stelt. Waar is in dezen de grens als men al sinds drie jaar een achtste leerkracht had kunnen hebben? Men kan wel met mooie woorden komen, maar waar blij ven de daden? De post op de begroting kon best een vacature betreffen. Dat kon niemand weten. Dhr Koppelaar stelde voor op korte termijn de inspecteur om advies te vra gen, maar de Voovz. schudde van neen en de heer v. d. Slik zei „nieté" mee te maken!" De Voorz. zei de onhebbelijke beschul diging af te vvrijzen. Er'is geen sprake van een vv^antoestand, slechts van voor zichtig beleid. „Ten koste van de school!" inter rumpeerde de heer v. d. Slik. Het voorstel van dhr v. d. Slik werd in stemming gebracht maar verworpen. Slechts hij en de heren van der Waal en van Lente stemden voor. Het voorstel van de heer van der Brugge werd aan genomen. Na enig beraad stemde de heer van der Waal tegen. De schóolkwesties waren daarmede nog niet van de baan. De heer van der Waal had vragen gesteld omtrent de jonge kindertjes, die de Prinses Marijke school bezocht zouden hebben. De Voorz. deelde mede, dat het de kleuter Koosje van der Waal betrof, die spoedig weer verwijderd is. Het be stuur is gewaarschuwd. Dhr V. d. Slik vroeg welke maatrege len B. en W. getroffen hebben. „Geen", antwoordde de Voorz. Dhr V. d. Slik vond, dat men de ver ordening maar had toe te passen. Dhr V. d. Waal herinnerde er aan, dat hij altijd bezwaar gemaakt heeft tegen de te lage leeftijdsgrens. Dhr Beversluis betoogde, dat het schoolhoofd en het bestuur van niets wisten. Volgens de heer van der Waal had het kind nog 14 dagen de school bezocht. De Voorz. zei nu een lijst van leerlin gen der beide scholen te hebben, die ver geleken zullen worden met de geboor teregisters. Dhr V. Silk herhaalde, dat B. en W. de verordening slechts moeten toe passen, onverschillig wie het treft. De Voorz. vond, dat er niet van op zet gesproken kon worden. Dhr V. d. Brugge<^zei uit de bespre kingen weer eens te kunnen concluderen hoe veilig het bizondèr onderwijs toch is. ,,De voorstanders van het Christelijk onderwijs moeten wel op hun qui-vive zijn!" De raad behandelde dan in vlugger tempo enige minder principiële en meer zakelijke aangelegenheden. Br was een adres van de bewoners van de Weistra ten om aansluiting op de riolering'. De Voorz. deelde mede, dat het col lege al in overleg was getreden met de huiseigenaren. Het gevolg daarvan is dat het emmerstelsel in October zal zijn opgeheven voor deze buurt. ji Bij begrotingswijzigingen moesten eni ge oninbare posten worden afgevoerd. Daarbij was o.a. 23.03 nog van B- steun. «Volgens de Voorz. ontkent de voormalige boekhouder het bedrag ont vangen te hebben. Enkele bedragen straatbelastipg waren ook niet binnen te krijgen. Het college stelde voor om 45. rijwieltoelage aan drie der leden Van het gemeentelijk technisch personeel tóe te kennen. Dhr V. d. Wiaal wildeer ook de tuin man bij betrekken, doch het hoofd van de technische dienst had gerapporteerd, dat de heer Blok zijn rijwiel niet inten sief nodig had. Dhr V. tl. Bi-ugge vond het niet de taak van de raad om de rapporten van het hoofd van de technische dienst te becritiseren.» Het voorstel werd aange nomen met de stem van de heer van der Waal tegen. Men besloot voorts tot het verlenen van voorrang bij laden en lossen aan de firma Minnaar. Dit geldt voor de laad- jjlaats van coasters op het havenhoofd. Aangeboden werd de rekening 1946, waarop een tekort prijkt van 99.080.13 In deze rekening is evenwel vervïerkt een tekort van 140.180.80 van 1945, zodat men eigenlijk al zeer was voor- uitgeboerd. De Voorz. wees er op, dat men met de gemeentefinanciën in de goede rich ting gaat. De financiële achterstand wordt ingehaald. B. en W. stelden voor toe te treden als lid tot de A.N.W.B. vanwege de ve le ontvangen verkeersadviezen. Na eni ge bespreking werd het voorstel aange nomen. De heren v. d. Waal en van ider Slik wilden het aanhouden tot de begroting 1949, maar de heer van der Brugge ver klaarde zich tegen klaplopen. Vastgesteld werd de instructie boekhou der Burgerlijk Armbestuur waarbij de heer v. d. Brïsgge het salaris gaarne in overeenstemming gebracht zag met het werk. Het is plm. 800 gld., terwijl naen bij het begrafenisfonds 400 gld. toekent. De Voorz. zei er in geheime zitting meer van te kunnen zeggen. Een op 5 Sept. a.s. vervallende lening van 100.000 gld. werd verlengd. Men ging daarna over tot geheime zitting ter bespreking van de sam.en- werking van de Emgo met de Ebof (Elec. Bedrijf Oost-Flakkee) aangaan de de electriciteitsvoorziening en stroom levering voor het Oostelijk deel van het eiland. De raad had een gezamenlijke fiets tocht door de gemeente op het program ma staan, maar die heeft men vanwege de hitte wijselijk afgelast tot nader or der. Er zijn ook meer euvels in de ge meente te ontdekken als het eens flink geregend heeft! ------O------ NIEUWE BOEBBEBIJEN VOOR DE JfOOKD-OOSTPOLDER In September zal een begin worden gemaakt met de bouv/ van 121 boerde rijen voor de Noord-Oostpolder. De bouw betreft alleen de fabricage van bedrijfsgebouwen, volgens het zoge naamde raatsysteem. De productie zal worden opgevoerd tot een gebouw per dag.' Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn -------------helpt altijd De Stichting Flakkeese Gemeenschap hield .Woensdagmiddag een algemene ledenvergadering in Hotel Spee te Som- melsdijk. De Voorzitter, Burgemeester Rijnders, leidde de besprekingeij, die werden in gezet met een openingsrede. Daarin heette de Voorzitter alle aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid de spre ker, de heer Van Meerwijk, om dan enige mededelingen te doen over de werkzaainheden van de P.G. gedurende de laatste maanden. Inzake het verkeer werd herhaaldelijk contact gezocht met de R.T.M, en Van der Schuyt, waarbij overleg werd ge pleegd over de dienstregelingen. Als er in dezen nog wensen leven, zo zal het bestuur die gaarne vernemen. De veer diensten van de R.T.M, gaan volgens de dienstregeling 14 'maal, tei'wijl er zo juist nog een nachtelijke, te 4 uur is bijgekomen, zodat de transporteurs van Flakkeese producten nu tweemaal per dag ovQT kunnen. Inlichtingen zijn ingewonnen over ponten. Het kleinste model, zoals op de Schelde vaart, zou op 1% millioen gul den komen, terwdjl twee dezer schepen nodig zouden zijn. Bovendien zouden de aanlegplaatsen nog 500.000 gulden vra gen. Dit zijn dus veel te hoge kosten vergen voor een tijdelijk iets. Er is maar één oplossing en dat is de vaste oeververbinding. Het is spijtig dat het onderzoek naar de mogelijkheid zo lang duurt. Spr. verwees hierbij naar een artikel uit de Nieuwe Brielse cou-^ De gemeenteraad van Dirksland ver gaderde Maandagavond onder presidium ,van burgemeester Van Heijst. De heer Zoeteman was afwezig. De notulen wer den vastgesteld, meerdere ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen, o.a. goedkeuring op het raadsbesluit betreffende een presentiegeld van 3. aan de raadsleden. Ook was goed ge keurd dé verhuur van het bovendeel van het postkantoor aan de tandarts Spaan, die voornemens is om in September naar Dirksland te komen. De heer N. Zoon verzocht vergoeding van reiskosten voor een leerplichtig kind, welke vergoeding op 20.ge steld werd. B. en W. stelden voor om toe te tre den tot de gemeenschappelijke regeling •van gemeenten inzake de behandeling van gemeentelijke personeelsaangele- genheden. Een aantal gemeenten heeft deze regeling aangegaan. Het betreft vergoedingen, salarissen, vacanties enz. De kosten van lidmaatschap bedragen 1.50 per 1000 inwon'ers. Reeds 252 gemeenten sloten zich aan. De raad ging er mede accoord. In de bouwverordening moest een wij ziging worden aangebracht. Alvorens dit te behandelen gaf de burgemeester de voorzittershamer over aan de heer Knöps, daar hij werd weggeroepen v/e- gens een verdrinkingsgeval te Herkin gen. De heer Knöps handelde dan de agenda af. Het punt bouwverordening^ betrof verplichte aansluiting op de rio lering, teneinde het emmerstelsel uit de wereld te helpen. Deze aansluitingen zullen successievelijk tot stand moeten komen. Bij hoge kosten kunnen de eigenaren daarin tien percent vergoe ding krijgen, v/aarover de heer Poort- vliet nadere inlichtingen vroeg, daar deze de huiseigenaren niet nog meer wilde duperen. Volgens voorzitter Knöps zijn er nog 218 woningen niet op de rio lering aangesloten. De urgentste geval len zullen het eerst behandeld .worden. De verordening heffing leges ter sec retarie moest ge.wijzigd worden; zij stamde van 1924. Het betrof meest ver hoging der tarieven. Trouwen b.v. werd verhoogd voor Dinsdag van 5 op 10 gld. 'Vv'^oensdag van 10 op 15 en Donderdag van 15 op 20 gld. Voor de bouwveror dening geldt voortaan een heel tabel letje. Veel meer inkomsten zitten er voor de gemeente niet in. Een voorstel tot benoeming van een onderwijzeres aan de openbare bewaar school werd ingetrokken. In ds begroting 1948 werden enige, meest administratieve wijzigingen aan gebracht. Van de rondvraag maakte de heer de Bonte gebruik 'om te informeren naar de aanvang der werkzaamheden voor de vernieuwing van de openbare lagere school. De Voorzitter antwoordde, dat dit in de vacantie zal zijn. rant (Dinsdag reeds in ons blad opge nomen). Wie de nieuvire minister van verkeer zal zijn was spr. nog niet bekend, maar diens eerste probleem zal zijn Flakkee uit het isolement te helpen. De demis- sionnaire minister en zijn secr-generaal hebben echter beloofd, dat een oplossing nagestreefd zal worden, evenals herzien van het gehele vervoersapparaat. Tien tallen besprekingen zijn gevoerd. De voortgang wordt afgeremd door de in gewikkelde materie. Maar de F.G. blijft paraat. De belangstelling heeft zich ook gericht op de uitbreiding van Rotter dam, het Botlekplan. Die uitbreiding zal tot het Voornse kanaal reiken, tot Nieu- wersluis. Met dit plan krijgt Flakkee ongetwijfeld de uitweg naar het hart van Rotterdam. De autoriteiten zijn gewezen op het feit, dat voor- de eilanden aansluiting «op het nationale net ontbreekt. Hier be paalt het verkeersapparaat het sociaal- economisch leven, terwijl het juist an dersom moest zijn. Het bestuur is helaas gebleken, dat bij het vanwege het provinciaal bestuur voorgenomen onderzoek ineake uitbrei ding van het tuinbouwareaal en in zake bodemkartering Flakkee was uit gezonderd, omdat het zijn producten niet snel genoeg kan vervoeren. Dit is 'er weer een voorbeeld van, dat het eiland bij voortduring wordt achterge steld. Daar tegenover kon de Voorzitter echter ook mededelen, dat vanwege het departement van landbouw een. actie DE KAMER VAN KOOPHANDEL HOUDT ZITDAG OP FLAKKEE. Blijkens een advertentie in dit num mer, ligt het in de bedoeling dat de Kamer van Koophandel en fabrieken van Zuid Holland, gevestigd te Dordrecht, maandelijks een zitdag op Flakkee zal houden. De bedoeling van deze zitdag is, de talrijke neringdoenden, die thans hoofd zakelijk voffr vestigingsaangelegenheden de lastige - reis van Flakkee naar Dordrecht en terug moeten m.aken met de daaraan verbonden kosten, tegemoet te komen. Voortaan kunnen deze de competente personen van de Kaïner, re gelmatig in Hotel Spee te Sommelsdijk ontmoeten. Een zeer belangrijke ncvenbedoeling is, om het contact met gemeentelijke autoriteiten, organisaties en op econo misch gebied werkzame personen te leg gen, c.q. te verbreden en te verdiepen. Als regel was het contact met het Flak keese bedrijfsleven en de gemeentebe sturen wel van aangename aard, maar het was tamelijk moeizaam en vooral te incidenteel. Door een mogelijkheid tot opening van een regelmatig persoonlijk contact, hoopt de Kam.er deze bezwa ren weg te nemen, waarmede alle be langen kunnen zijn gediend. Dit plan zal bij de zakenmensen van Flakkee zeer zeker instemming vinden en wij twijfelen niet of velen zullen van de gelegenheid gebruik maken, hun be langen op deze zitdagen te bespreken. wordt begonnen om Flakkee uit het iso lement te halen. Gaarne zal het bestuur gegevens ontvangen omtrent geleden economische schade uit oorzaak van ontoereikende verkeersmogelijkheden. Flakkee presteert veel, he,tgeen duidelijk bewezen is op de prachtig.e tentoonstel ling van de HoU. Mij. van Landbouw. In de commissie, die het probleem van het overschot aan arbeidskrachten ii\ studie heeft zijn nu ook vertegenwoor digers van werknemers en werkgevers, alsmede van allerlei andere organisa ties opgenomen. Spr. wees er hierbij op, dat in 1947 een bedrag van 519.000. op het eiland is uitgegeven voor tewerk stelling en werklozenzorg! Met belangstelling volgt het bestuur de bemoeienissen van het gemeentebe stuur van Middelharnis terzake het ves tigen van een gymnasiale afdeling aan de H.B.S. Hopelijk zullen de andere ge meenten daarin willen medewerken. Met de A.N.W.B. is onderhandeld over een gehele wegbewijzering van het eiland, tei-wijl van P.T.T. de mededeling is ontvangen, dat 'de automatisering van de telefoon binnen afzienbare tijd een feit zal zijn, vermoedelijk over ongeveer een jaar. Reeds zijn de eerste besprekingen ge voerd over het vestigen van een lan dingsterrein voor taxivliegtuigen. Op Voorne en Putten is een, zuster- stickting opgericht en daarmede wordt een innig contact onderhouden. Burgemeester Rijnders wendde zich tenslotte met een persoonlijk woord tot de heer Mijs, van wie hij getuigde, dat deze al sinds 40 jaren of langer dezelfde belangen heeft voorgestaan als nu de F.G. doet. Hij feliciteerde de^ heer Mijs hartelijk met de hoge onderscheiding, welke deze heeft ontvangen. Op de rede van de voorzitter volgde een min of meer uitvoerige bespreking, waarin de heer van Hofwege^ infor meerde of het bestuur bij het jongste ongeluk op de veerboot weer een pro test heeft laten horen. Voorts wees deze op het besluit, dat Nieuwe Tonge heeft genomen terzake het verzamelen van feitenmateriaal op sociaal-economisch gebied, voor welk onderzoek hij de fi nanciële steun van de F.G. inriep. Ver volgens besprak de heer Van Hofwegen de situatie in Oost-Flakkee waar de te lefoon nog niet geautomatiseerd zal worden. De Voorzitter antwoordde, dat het bestuur telkens bij verkeersonge lukken een scherp protest heeft laten horen, bij het laatste ongeluk echter niet. Wel is een raadgeving van een dokter om op de veerboten lichtgevende boeien te plaatsen, doorgegeven. Het sociaal-economisch onderzoek is uit de kring van burgemeesters voortgekomen en het kan het best in streekverband worden ter hand genomen. Het zal on geveer negen maanden in beslag ne men. Bij de automatisering van het tele foonnet van West-Flakkee zullen ook Stad aan 't Haringvliet, Den Bommel en Nieuwe Tonge in de vooruitgang de len. Oude Tonge en Ooltgensplaat zullen moeten wachten tot de electrificatie. De heer A. van den Tol, onder Stad aan 't Haringvliet, wilde gaarne weten waar de brug of de dam zal komen,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 14