i Industrie op de eilanden Buitenland MEDITATIE EEN KLACHT DIE VERSTOMDE Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN 'ZATERDAG 24 JULI 1948 20e JAARGANG No. 1739 Abonnementsprijs 1.50 p. kwarta Advertentieprgs 12 et. p. mllllmete Bij contract speciaaJ tarici Het is altijd weer een terugkerend verschijnsel, dat er op on::e eilanden-een, periodieke werkloosheid heerst eri er op bepaalde tijden van liet jaar een éurplus aan landarbeiders is. In de ene plaats is dit meer dqin in de a,nder, maar alles bijeengenomen is het een tamelijk groot aantal, dat jaarlijks vele weken aan de kant staat. De overbruggings-steun en de D.U.W. vangt veel op, maar deze in stellingen zijn toch slechts hulpmidde len, die niet van blijvenden aard kunnen zijn. De oorzaak van deze periodieke werk loosheid heeft veel redenen, die vrg in het kader van dit artikel niet alle kun nen omschrijven. Noemen we slechts de voortgaande meclianisering op de land- bouv/bedrijven. ^Er zijn dit jaar aard appelrooiers in gebruik genomen, welke per dag 2 H.A. aardappels schoon in ae zak leveren. Als men nu rekent, dat daarvoor normaal 35 man nodig zijn, 'en men het met zo'n machine met 6 man af kan, behoeven we verder niets te zeggen. Dan, de hoge lasten waarop de- landbouwers zitten zodat zij bij de vaststelling van de teelt die producten zaaien, waarover het minste arbeids loon gemoeid is en last - not - least de hok-vastheid van de arbeiders op onze eilanden, die zeer aan hun geboorte grond gehecht zijn en er in het alge meen niet veel voor voelen om b.v. op de bedrijven in de Noord-Oostpolder of elders aan het vasteland emplooi te zoeken. Br worden nu 'door verschillende in stanties op onze eilanöen pogingen ge daan om er industrie te vestigen, waar van lieverlede de landarbeiders, en zeer zeker de jongere krachten in zouden kimnen worden ondergebracht. Deze week is op het eilajid Tholen een excursie gehouden met vertegeai- woordigers van de Nederlandse Piers, waar dit punt door de diverse Burge meesters werd ter sprake gebracht. Dit streven kunnen wij niet anders dan toe juichen. Of hiertoe een mogelijkheid be staat zal de tijd leren, maar het is in ieder geval te proberen. Bouwgrond voor indugtrie-terrein, daaraan is in ieder geval gemakkelijker en voordeliger aan te komen, dan bij en rond onze grote steden. Een belangrijk punt is wel de voorziening van water. Schouwen en Duiveland en Goeree Overflakkee hebben duinwater, het eiland Tholen ontvangt leidingwater uit Brabant en op Flakkee is de watervoor ziening ternauwernood voldoende voor de bevolking zelf. Dit is dus een punt v/at zou moeten wo;rden bezien, al heeft niet iedere industrie evenwel water nodig. In een gesprek met iemand, die met vele industrieën op de hoogte was, werd als een bezwaar geopperd, dat te veel geoefende vaklieden van de fabrieken zelf zouden mpeten worden afgestaan om de landarbeiders te vormen. Zo zouden er meer dingen te noemen zijn, maar bezwaren zijn er om ze te overwinnen. Komt men zover, dat men industrie-leiders voor het idee kan win nen en hielpen dan de Overheidsinstan ties een handje mee, "dan kwam men op het goede pad. Het is wel zo, dat het ene eiland zich er beter voor zou lenen dan het andere. Goereo Overflakkee heeft nog geen brug, Schouwen en Duiveland ligt nog rondom in het water. Het eiland Tholen is geen eiland meer, hoogstens een schier-eiland, door de brug over de Een dracht staat men zo in verbinding met de prachtige royale Brabantse wegen.- Dit eiland is onget'W'ijfeld het gemakke lijkst te bereiken met de zwaarste ver- voenniddelen. Werd nu op laatst genoemd eiland een of andere flinke industrie gevestigd, zou men daaraan een voorbeeld hebben, hoe het zich ontwikkelt. 'Waarom zou b„v. op Schouwen Duiveland met zijn druk bevaren rivieren niet een flinke scheepswerf kimnen gevestigd? Zo zou den er -voor de andere eilanden nog wel enige andere industrieën kunnen worden genoemd. De vraag is, hoe -vindt men de aan- (VERVOLG EN SLOT) Wat is des mensen hart toch arglis tig. Niets wordt ontzien door' het in strument des duivels om zijn wil door te zgtten, doch aan de andere zijde; de Heere verlaat de zijnen nooit. Als druk het deel van Job wordt en zijn vrouw zegt: „Zegen God en sterf", zie dan buigt de kerke Gods zich neder en geeft Gode de ere. Zo was het ook met deze beminde des Heerén, met Mordechai, hij weigerde te buigen voor dien verwor pene, doch geloofd: „Maar de Heere zal uitkomst geven." Haman, zon op lyraak en geholpen door zijn vrienden werd een hels plan gesmeed: „IVtordechai moet sterven." Hoever kan de satan een mens vervoeren, als men een speelbal is ge worden van den meensenmoorder van den begmne. En hun besluit is niet al leen dat die weerspannige jood moet sterven, maar geheel Israël moet uit geroeid worden. Doch een heilig God belacht hun haat, en geeft uitkomst als alles scheen afgesneden. Ach hoe menigwerf moeten de -vijan den ervaren dat de Heere strijdt voor Zijn kerk, en nu moet Israël de beker der beproeving smaken, doch dë Heere kon niet dulden, dat Zijn volk door on- besnedenen werd vernield. Mordechai, het beeld der Kerke Gods schaamt zich niet om voor zijn God uit te komen en nu mogen satans listen goed overlegd zijn, hij mocht ervaren, dat het allen, die God vrezen en zijn aan-- gezicht ernstig zoeken, wel zullen gaan. Zie Haman heeft alles gereed gemaakt, opdat zijn klacht niet meer herhaald behoeft te worden, doch de Heer§ be lacht de haat van dien snoodaard. Zijn er niet velen die als Haman al hun ge luk op geld en goed gebouwd hebben en geen oor, oog en ha,rt hebben voor het goud van de genade goederen des Heeren Zelfs hun godsdienst is hun tot grond, doch het ene nodige wordt er in gemist. Wanneer Haman zegt: „Doch dit alles baat mij niet, dan zal hij straks ervaren dat zijn klacht eeuwig zal verstommen." Gezicht op de Xhoolse Brug. Onder de brug ziet men De Eendracht, de water kom aan de onderkant Is een der oesterputten. De brug sluit direct aan op de brede Brabantse wegen, de weg voor industrialisatie ligt, dus hier wel open. De brug heeft maar één overspanning, voor een brug van Goeree Over- flakkkee naar het vasteland zouden er wel meer nodig zijn! De Heere waakt over zijn erfdeel, daar om zullen allen die Gods volk haten er varen, dat de Heere een worstelaar is tegen zijn -vijanden, doch een bescher xner voor zijn gekenden. Haman sloeg gans Israël in de ban, dus ook Esther de Koningin, doch de boodschap klonk uit de mond van Mor dechai: Indien gij Esther zwijgen zult, dan zal de Heere langs een and're weg ^verlossing zenden. Hij was zich be-wust van de uitredding Gods, ten spijt van het geloei der vijanden en als de -vijand wandelt op de grootste glans van zijn geluk, komt plotseling de God van Mor dechai en een zwarte wolk valt op Ha- mans' pad en voor eeuwig verstomd zijn klacht. Mordechai en al 't levend gemaakte volk hebben vaak beweerd, dat zij in den vreemde moesten wonen, doch de Heere heeft zich hunner ontfermd op dat zij, als de zielevijand alles in het werk stelde tot eeuwige ondergang. door het geloof mochten getuigen: „Doch dit alles schaadt mij niet." Welk een teleurstelling voor dien -vijand, als hij moet ervaren dat een rechtvaardig God eeuwig straft. Maar het is zo groot voor allen die als vreemdelingen op deez' aarde verkeren, te mogen weten dat de Heere over hen gedachten des vredes gekoesterd heeft van eeuwig heid, opdat zij in den tgd zouden gewa gen van zijn grootheid en ontfermende genade. Wjj leven nu in een droeve tijd en ook thans gaat s,atan om als een briesende leeuw. Het mocht ons wel allen op de knieën brengen met de ne-iis in het stof, met deze belijdenis: „Wij en onze vaad'ren hebben gezondigd." De Heere ontferme''zich over het gruis van Sion, opdat als de vijand hun komt bestrijden, zij'met Mordechai uit spreken en beleven, hoe ook satan aan spant, „doch dit alles schaadt mij niet." M. Vetter. knopingspunten. In de eerste plaats is het wel nodig, de vergeten eilanden met zijn nyvere bevolking naar voren te trekken. Het streven van de initiatief nemers, die deze week de pers en de ra dio hebben ingeschakeld is daartoe een der beste middelen. KABINETS FORMATIE. Dr. Beel heeft Woensdagmiddag met de fractieleiders der K.V.P., de P.v.d.A., de C.H.U. en de V.V.D. nogmaals een bespreking gehouden. Tijdens deze besprekingen is komen vast te. staan, dat geen Kabinet op par lementaire grondslag kan worden ge vormd. De-'P.v.d.A. is van oordeel, dat de verschiiien tussen de beginselen van haar partij en de beginselen der C.H.U. en V.V.D. zo groot zijn, dat een vrucht bare samenwerking is uitgesloten. Toch schijnt het, dat de mogelijkheid van samenwerking in de eén of andere vorm nog niet geheel is opgegeven. Er wordt gesproken van een kabinet steunend op de K.V.P. en'^P.v.d.A., waar in enkele ministers worden opgenomen, waarmee de V.V.D. èn C.H.U. zich zou den kunnen verenigen. Dit zou dus hierop neerkomen, dat ■wij krijgen een R,ooms-Rood kabinet, dat echter niet al te straf zal optreden, maar tevens een -weinig overhellen naar de C.H.U. en'V.V.D. Ook is hët mogelijk dat wij zouden krijgen een extra parlementair kabinet. Inzake Indië schijnen de -vier genoem de partijen het vrijwel met elkander eens te zijn. Wat dus betreft de grond wetsherziening waarvoor 67 stemmen nodig zijn zou dit kabinet dan de ver eiste meerderheid verwerven. Dit is een zeer belangrijk punt. Wat aangaat de overige Staatkun dige vraagstukken, zou het kabinet moeten beproeven zo goed en zo kwaad als het gaat de moeilijkheden te om zeilen. Wij zouden bij een extra parlemen tair kabinet een ministerie krijgen uit de vier bovengenoemde partijen. Zou echter een voorstel van een der ministers in de Kamer geen meerder heid verwerven, dan behoeft daardoor noch het gehele ministerie, noch die be treffende minister af te treden. Wenst hij de verantwoordelijkheid echter niet te dragen, dan treedt hij af en kan ver vangen worden, door een niinister welke wel het vertrouwen der Kamer heeft. Zeer waarschijnlijk zou nu een van deze twee vormen gekozen worden en vermelden enkele dagbladen reeds, dat de Prinses Regentes de R.K. heer. Van Schaick benoemen zal, tot kabinetsfor mateur en hem belasten met de vor ming van een extra parlementair ka binet, ■'•■h Berlijn. In het begin van deze-week, spitsten zich de moeilijkheden inzake de blok kade te Berlijn, zo ernstig toe, dat men zich met grote zorg ging afvragen, waar dit alles nog op uit zou lopen. De Westersen beproeven door zeer kostbaar luchtvervoer, de Duitsers woonachtig in hun sectoren, van voed sel en de aller noodzakelijkste levens behoeften te voorzien. Dag en nacht wordt er gevlogen. Wat doen nu de Russen? Zij kondigen nachtelijke vliegtuigen aan, juist op de routes welke door de Westersen worden gevlogen. Vervolgens laten de Russen bekend maken, dat, met ingang van 1 Aug. a.s. de Duitsers die in de Westerse zones wonen, hun levensmiddelen in de Russi sche sector kimnen kopen. Ook zullen zij sti'oom leveren voor vervoer naar de Russische zone, alsmede stroom voor enkele bedrijven, die voor de voedsel voorziening van groot belang zijn. Van Russische zijde wijst men alle eisen af, op grond van het feit, dat de Westersen hun woord verbroken heb ben. De Russen wijken geen duimbreed en willen van geen toegeven weten. Daardoor zijn de Westersen in een zeer moeilijk parket geraakt. Nieuwsbladen, welke een paar weken geleden met grote koppen schreven, dat er van oorlogsdreiging geen sprake was, stelden nu de vraag of Rusland bewust op een oorlog aanstuurde. Op ieder drei gement van de Westersen, hoe scherp ook gesteld, blijft Rusland uiterst kalm en zegt gewoon, dat zij het beste doen, spoedig uit Berlijn te verdwijnen, en hun gemaakte overeenkomst wat betreft het vredesverdrag met Duitsland na te komen. Geheel en onverwacht schijnt er nu een kentering in te treden. Rusland eist bespreking over geheel Duitsland, doch de Westersen willen nu een onderzoek naar al de geschilpunten tussen Oost en West. Dit gaat nog een stapje verder. Toch moet dit niet worden, aangezien als een ontspanning. De Westerse mogendheden durven het nog niet aan, het onvermijdelijk op een derde wereldoorlog te laten aankomen, trots de geschreven woorden. Zouden zij werkelijk een weg naar Berlijn forceren met geweld, en Rusland -wijkt niet, dan breekt een oorlog uit. Rusland heeft op de conferentie der Kominform te Warschau medegedeeld, dat het voor Duitsland een zelfstandige Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1