De vuilms-auto komt er! oon en Weireldgericht L LAND is Uw til!! «CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN GEMEEN2ERAAD S0MMEL8DIJK Gemeenschappelijke regeling met Middelhamis aangenomen EIIAI1DEI1-HIEUWS ïvelend, [elharnis ;e eigen er. peü. met rmede U t en die die met en kan vervaar- istic! Zo Et! Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef17„ Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 WOENSDAG 21 JULI 1948 20e JAARGANG No. 1738 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartas.' Advertentieprijs 12 et. p. miUlméte: Bij contract speciaal tarisi. Van het begin der wereld af kimnen wij een ontwikkeling bespeuren, die langs vaste lijnen zich voltrekt. ,Het be gin en de o^itwikkeling der volkeren is. ons duidelijk uit de H. Schrift en uit de geschiedbeschrijving. Deze ontwikkeling heeft een vast doel en een bepaald ein de. Dit einde is ons geopenbaard in het profetisch Woord. Zij die de ontwikkeling van de volke ren der aarde naar dit bepaalde doel en op dit vastgestelde tijdstip willen ontkennen, doen hun best om de oor spronkelijke ontwikkeling der volkeren zo vaag mogelijk voor te stellen. Het begin van het menselijke geslacht en van het leven op deze aarde wordt zo ver mogelijk verschoven naar een ver verJeden. Men spreekt van een ontwik keling van tienduizenden, ja honderd duizenden jaren. Door het begin achter uit te schuiven, wordt ook het einde naar een verre toekomst verdaagd. Im mers,, als reeds het begin der ontwikke ling van het leven op aarde zovele tien duizenden jaren vergde, waarorh zou er dan van een eindontwikkeling in wel licht 70 \Mi;!nige eeuwen, of zelfs jaren, sprake kunnen zijn? Dat is inuners 'IwaasJield? Dat einde is nog aan niets te merken. Het is toch niet zó, nadat de ontwikktLng van het mensdom tot een grote hoogte is geklommen, langzamer hand weer een afname valt waar te ne men, welke tot een teniet-lopen daar van zal leiden. Dat is zo. De wereld bevolking neemt steeds toe; ja die toe name gaat steeds sneller. En als dat zo doorgaat, voorziet men een „vol" wor den van de wereld. Zal de aarde vol doende op kunnen brengen om al die mensen te onderhouden? Ontstaan er nu niet reeds door overbevolkirig honger snoden? Zijn de wereldvoorraden en de opbrengsten der oogsten nu niet reeds onvoldoende om alle mensen te voeden? In de vorige eeuw heeft Malthus (een Engels predikant) het al uitgerekend, dat, als de bevolkingstoename niet, tot stè.an kwam, een wereldcatastrophe dreigde. Hij pleitte voor een twee-kin- derenstelsel, waardoor een einde zou komen aan de bevolkingsaanwas, bat heeft geleid tot het neo-malthusianisme. Ook in onze dagen verheffen zich weer stemmen tegen de bevolkingstoe name. Ook in Nederland is er een over tollige bevolking. De bodem kan niet meer genoeg voedsel opbrengen. We moeten levensmiddelen invoeren. De op brengst der aarde gaat achteruit, zegt men. Er doet zich bij hen, die een'wereld- ontwikkeling zonder einde verwachten, ^en benauwende gedachte op. Het móet op een conflict uitlopen. Feitelijk is de oov!:aak van elke oorloge reeds een con flict dat pntstaat, doordat er botsingen ontstaan door de expansie" der volke ren. Door oorlogen en de daarmede ge paard gaande ziekten sterven er dan weer zoveel mensen, dat het voor de overblijvendenweer mogelijk is voort te leven. Zo is ledere oorlog niet anders dan een gevolg van de loop der natuur, geei) gevolg van de/zonde, nog minder een gesel Gods, ift derzulker ogen. Maar no& feller rjjst het verzet, als Gods Woord ons niet alleen een wereldeinde voorzegt, maar ook een wereldgericht. Het is of men het voelt: Het einde is het gericht. Zoals des mensen consciëntie getuige nis geeft, dat het den mens gezet is eenmaal te sterven en daarna het oor deel, zo is er ook een bewustheid, dat wat voor deze wereld-in-hetrklein geldt, ook geldt voor de wereld-in-het-groot: ■Dat het den volkeren der aarde gezet is een einde te nemen, en dat dë,n het we reldgericht plaats zal hebben. Als het mensdom zich ten volle zal hebben ontplooid. Als de roeping Gods tot alle de volkeren zal zijn gekomen. Als de aarde vol zal zijn van de kennis des Heeren gelijk de wateren de bodem der zee bedekken. Als de volheid der heidenen zal zijn ingegaan en ook het Evangelie zal zijn gekomen tot Israël, dan zal de bazuin slaan. De doden zul len opgewekt worden: Staat op gij do den en komt ten oordeel. De persoonlijke roeping komt tot ons, die leven onder hettlicht van het Evan- Vrijdagmiddag kwam de gemeente raad bijeen. Burgemeester Rijnders pre sideerde; de heer Mgs was afwezig. Na afhandeling van de notulen en enkele minder belangrijke ingekomen stukken werd een vsdjziging van de begroting 1947 en '48 aangenomen en aan de Ver eniging als bedoeld in art. 6 der Land- arbeidersvsfet een voorschot verleend van 23.500.—. Met'.»de Coöp. Raffeisenbank werd we derom een geldlening aangegaan van 60.000.en de woning W. Krakeel- straat 363 verhuurd aan A. Berken- bosch voor 1.35 per week. De Straatreiniging. Als aanvullend agendapxmt kwam daarna de straatreiniging weer op het tapijt. B. en W. gaven op dit punt de Volgende toelichting. Het voorstel van B. en JV. tot aan gaan van een gemeenschappelijke rege ling is in Maart j.l. aangenomen, doch de redactie der regeling op voorstel van dhr Blok aangehouden,, omdat deze te gelijkertijd voorstellen verlp.ngde inzake de' stortplaats, terwijl hij de kostenbe rekening der^straatreiniging in twijfel trok. B. en W.. kunnen echter oAitrent de stortplaats geen nadere voorstellen doen, eerstens omdat de plaats waar deze komen zal nog niet bekend is en ten tweede weet men niet welke eisen door Ged. Staten aan de vergunning zullen worden gesteld. Het zoeken naar een stortgelegenheld kan eerst definitief gebeuren, wanneer mechanisatie van de straatreiniging vaststaat. Daarvan hangt het af of een stortplaats al of niet dicht bij de bebouwde kom kan worden gezocht. Voorstellen tot mechanisatie door Somnielsdijk alleen zgn van B. en W. niet te verwachten, omdat de kosten daarvan veel te hoog zijn en dit gezien de noodlvjdendheid der gemeente bezwa ren bij G. S. zou ontmoeten. De verstrekte cijfers ip het ontwerp over de kosten der reiniging en kosten van de uitvoering der gemeenschappe lijke regeling -voorden door B. en W. ge handhaafd. I Tenslotte werd in de toelichting ge zegd, dat de B. en W.'s der- beide ge meenten een onderhoud hebben gehad, waarbij is komen vast te staan, dat Middelhamis zich vrijheid van handelen moet voorbehouden, omdat daar de straatreiniging op korten termijn moet worden geregeld. Sommelsdijk kan dus gelie. De roeping komt tot de volkeren, om de Zoon te kussen, opdat Hij niet toorne. Die roeping gaat steeds verder uit. Want eerst moet het Evangelie aan alle volkeren gepredikt worden, en dan zal het einde zijn. Dan komt het wereld- gericht. Die roep stelt ons persoonlijk verant woordelijk. Die roep stelt de volkeren verantwoordelijk. Door di't Evangelie worden verzameld, dien het van de Va der bereid is. Hierdoor wordt bestraft het bedenken van ijdelheid door de volkeren. Hierdoor wordt bestraft het zoeken door de mens van de dingen die beneden zijn. Hier door wordt het hart vervrolijkt van hen, die Zijn verschijning liefhebben. Hier door worden wij opgewekt om onze plicht te betrachten, waartoe vrij ge roepen zijn. Geroepen zowel persoonlijk als nationaal. Dat zal ons niet ledig doen nederzitten. Maar zal ons aanspo ren om te werken zolang het dag is. Opdat van ons gelde, dat als óf de dood ons persoonlijk vindt, óf de Heere zal verschijnen op de wolken. Hij ons, als getrouwe dienstknechten wakende zal vinden. Van die dag en die ure weet niemand. Maar onze roeping weten wij. Niet wan neer de Heere komt, maar dat Hij komt, doet ons wakende zijn. Maranatha. De Heere komt. niet ganger volstaan met aanhouding, doch er moet een beslissing komen, waarom B. en W. hun voorstel opnieuw ter tafel brachten. De Voorz. legde er de nadruk op, dat niet teruggegrepen kan worden op het in Maart genomen besluit om de rege ling met M'hamis aan te gaan. Dhr Blok zeide, geenszins de bedoe ling te hebben op dit besluit terug te komen, doch het mo&t hem van het hart d0.t B. en W. niet met' financiële consequenties voor de dag komen. In het rapport-Snelleman stond volgens spr. dat tengevolge vair het vol raken van de stortplaats te MiddeUiarnis me chanisatie gewenst was. Het motief was dus de stortplaats en niet de hygiéne. In elk geval mag de raad toch weten, welke consequenties ze aanvaardt. De cijfers van Snelleman...... „Die zijn niet.aan de orde, meneer Blok!" interrumpeerde de Voorz. „U mag wel over de gemeenschappelijke re geling praten!" Dat staat er mee in verband", wierp dhr Blok tegen. De heer Snelle man becijfert de kosten der reiniging zonder stortplaats op 7500.Nu kost het slechts 4500.—." De Voorz. zei dat de stortplaats ook buiten het contract met Visser stond. Bovendien gaat dat ook niet meer voor hetzelfde bedrag. Maar over de stort plaats zelf zei spr. absoluut geen be groting te.kunnen geven. Dat hangt ge heel van Ged. Staten af! Dhr Blok: „Nu Middelharnis met de dreiging komt „Ik verzoek U daar een ander woord voor te gebruiken, meheer Blok", viel de Voorz. hem in de rede. „M'n terminilogie reikt op 't ogen blik niet verder er een ander woord voor te vinden", gaf dhr Blok terug. „Br is in 't geheel geen dreiging bij", vervolgde de Voorz. „Middelhamis kan ijiet op sleeptouw worden gehou den! Er moet tóch een stortplaats ko men en als het thans wéér aangehouden wordt, betekent dit afwijzen. M'hamis möèt verder. Er zijn reeds pogingen in het werk gesteld een nieuwe stortplaats te krijgen, doch er zijn vele bezwaren aan en het is onmogelijk op korte ter mijn gegevens te verstrekken, waar houvast aan is. Als de regeling niet aangenomen wordt, kan ook de auto fciet gekocht worden enzovoort! Dhr van Nimwegen achtte de ge meenschappelijke regeling niet uitvoer baar. „Dat is een kwestie van vertrou wen in B. en W." repliceerde de Voorz. „In andere gemeenten gaat het ook!" DJir van Nimwegen meende dat de kosten te hoog zouden komen en wan neer er een stortplaats in de nabijheid der gemeente werd aangelegd, mechani satie overbodig was, wat door de Voorz. betwist werd omdat de ophaaldienst met open wagen zoals thans verre van hygiënisch is. De Voorz. bracht daarna de regeling artikelsgevrtjze in behandeling, welke slechts enkele kleine op- of aanmerkin gen uitlokte. Dhr V. d. Stoep wees er o.m. op de kostenberekening niet over het aantal inwoners om te slaan doch over het aantal bediende woningen. Waar Kra lingen een aparte dienst heeft, zou S'drjk er daardoor ongunstiger voorstaan. De Voorz. zei met deze opmerking re kening te zullen houden, hoewel Kralin gen vermoedelijk ook door eigen dienst zal worden meegenomen. Waar geen der leden zich tegen de regeling kantte, werd deze conform vastgesteld. Nadat de raad er zich. tenslotte mee verenigde aan dhr Boerboom wegens vertrek naar Indië eervol ontslag te verlenen (vermoedelijk per 1 Septem ber) als hoofd der O.L. School, ging de vergadering in besloten zittfng over. CONDÜCTEÜB VAN DE B.T.M. VEBDBONKEN Waarschijnlijk misgestapt én zo te water geraafet. Van Vrijdag- op Zaterdagnacht moest de veerboot van de Rott. Mij. een extra dienst varen naar Helle- voetsluis om een touringcar van de fa. PuUeman met passagiers te halen. Op de terugvaart naar Middelhar nis aldus werd ons verteld werd conducteur de Leeuw een siga ret aangeboden, waarbij tverd ge zegd, dat er nog een vol pakje siga retten in de autobus lag. De bus stond dwars op de boot eri' besloeg daardoor de volle ruimte. Waar schijnlijk is hij de reeling óver- geklommen om zo bij de deur van de bus te komen. Daarbij is hij misge stapt, te water geraakt en ver dronken. Het pakje sigaretten was weg en conducteur de Leeuw werd niet meer gezien. Het gebeurde om half één 's nachts midden op het Haringvliet, kort bij de haVfen van MiddelhaAis. Het werd eerst later bemerkt zodat reddingspogingen vooral ook omdat het midden in de nacht was, vruchteloos waren. Aan genomen moet dus worden dat de Leeuw jammerlijk is verdronken. Het tragisch ongeval heeft zich vermoedelijk op dezelfde vrtjze vol trokken, als van de passagier Hage van Oude Tong'e vorig jaar De cember. Het slachtoffer is 31 jaar oud en was pas slechts enige maanden in^ dienst bij dé R.T.M. Hij had een Franse vrouw en geen kinderen. Het lijk is nog niet gevist. Het droeve ongeval heeft grote verslagenheid in de gemeente teweeg gebracht. LIJK VAN COK HAGE VAN OUDE TONGE TE ROCKANJE GEVIST Het stoffelijk overschot van de op 14 Dec. j.l. op het ^Haringvliet verdronken 21-jarige Cor Hage van Oude Tonge is onder Rockanje gevonden. Hoe tragisch dit geval op zichzelf ook is, de onrust voor de familie is er door weggenomen en het is bij al de smart een genoegdoening, dat hem nu dezer dagen een begrafenis kan worden be zorgd. SUIKER-TOEWIJZING VOOB SCHOOLJEUGD Ten einde bij te dragen tot de vie ring van het a.s. regeringsjubileum van H.M. de Koningin op scholen voor voorbereidend en verplicht la ger onderwijs heeft de minister van voedselvoorziening toestenuning ver leend, dat via de nog nader te in strueren plaatselflke distributie diensten toewijzingen zullen worden verstrekt overeenkomende met ma ximaal 125 gram suiker per leer ling. Deze toewijzingen moeten in één keer worden aangevraagd en wel tussen 4 ^uli t.m. 28 Augustus. De schoolbesturen zullen zelf kunnen bepalen op welke vrijze zij deze tractatie zullen uitvoeren, hetzij door het ver strekken van versnaperingen dan wel van versnaperingen en limonade. Hier bij dient er rekening mede gehouden te worden, dat b.v. per flesje Umonade ga- zeuse over het algemeen 25, gram suiker gemoeid is. De kosten van deze tractatie kunnen niet voor rekening van de overheid worden gebracht, terwijl de honorering van de toevrijzingen via het openbaar onderwijs door de gemeenten, voor het bijzonder onderwijs door de schoolbe sturen in ontvangst genomen worden. Voor andere feestelijkheden ter gele genheid van het regeringsjubileum zul len geen extra-toewijzingen worden ver strekt, zodat het voor buurtverenigin gen of andere»organisatoren geen Zin heeft hiervoor verzoeken In te dienen. j i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1