De Laridbouwtentoonstelling De kleine zelfstandigen UITSLAG KEURINGEN L C !Laist van zenuweia n-niEuws Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelharnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 14 JULI 1948 20e JAARGANG No. 1736 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartas; Advertentieprijs 12 et. p. millimete. Bij contract spepiaal tarie* 'Het moderne maatschappelijke leven wordt hoe langer hoe samengestelder. De bevojkingsaanwas, waardoor de'' in woners van het land steeds dichter te gen elkaar aangedrongen worden, de ontwikkeling der techniek, het zich ont wikkelende Vervoerswezen, en niet in de laatste plaats de geest des tijds die me& brengt dat schier niemand tevreden is met zijn lot, het zijn allen oorzaken van het steeds ingewikkelder worden van het maatschappelijk leven. Er ontwikkelen zich allerwegen grote industrieën, waarin- men niet een ge centraliseerd én wetenschappelijke lei,- ding betere resultaten hoopt te kunnen bereiken. In deze ondernemingen zijn grote groepen hand- en hoofdarbeiders werkzaam. De overheid gaat zich hoe langer hoe intenser met het maatschap pelijke leven inlaten. Niet alleen worden daarbij de arbeidsvoorwaarden geregeld, maar ook wordt van bovenaf bemoeie nis gemaakt met de economie. De over heid moet tegenwoordig alles regelen. Daarbij is het voor haar gemakkelgker met weinigegrote ondernemingen te doen te hebben dan met vele kleine. Toch zijn er in ons land nog vele klei ne ondernemingen. In de land- en tuin bouw, de veehouderij treft men meestal het kleinbedrijf nog aan. Daarnaast zijn er vele kleine industrieën. Verder zijn er veel ambachtslieden met een klein bedrijf. Neringdoenden, winkeliers en bakkers enz. Kortom er is nog een be langrijke middenstand. Deze zqn in het maatschappelijk leven van groot nut. Maar deze vormen ook het struikelblok voor een geleide economie. &ormms^n zouden het liefst zien, dat het over grote deel van deze kleine zelfstandi gen verdwenen, en zoveel mogelflk wer den vervangen door coöperaties. Wierken ze dan zo oneconomisch Ze ker niet. Als ergens hard gewerkt en veel geproduceerd wordt,'dan is het wel in de kleine ondernemingen. Daar wordt nog de meeste veerkracht gevonden En, voorzover er personeel werkzaam is, worden daar nog de beste verhoudin gen tussen patroon en arbeider gevon den; vooral op het platteland. Daar is men het minst toegankelijk voor rode theorieën en praktijken. Van deze kleine zelfstandigen komen in de moderne maatschappij de belan gen het meest in het gedrang. Maarzij hebben hun Vrijheid lief. Zij eten liever droog brood, en werken liever hard, dan dat zij met een groter inkomen en een gemakkelijker leven hun vrijheid en zelfstandigheid zouden moeten inboeten. AÏles wordt er op aangelegd om hun hun zelfstandigheid te" benemen. Ze worden daartoe „gezegend" met aller lei sociale voorzorgen, waar zij niet om vragen. Ze mogen delen in 4e ouder domsvoorziening door vrijwillige deel name aan de invaliditeitswet, de O.V.V. Er wordt ijverig op gezonnen om ze deel te doen hebben aan de ziekteverze keringen van de arbeiders. Men ..^al trachten ze op een of andere wijze te betrekken bij de kinderbijslagwet. Zij moeten er steeds meer van overtuigd worden, dat ze in alles afhankelijk zijn van de ^taat. Zo toch wordt het beste een geestesgesteldheid gekweekt, welke past bg de moderne maatschappij. Eigenlijk is 'het woord „maatschap pij" hier niet op zijn plaats. De geest des tijds wil, dat Staat en Maatschap pij vereenzelvigd worden. Of liever, dat de maatschappij zo volledig mogelijk opgaat in de Staat. De persoonlijke ver antwoordelijkheid komt hierbij in het gedrang. En dat wordt het klaarst be seft door de kleine zelfstandigen. Hoe minder het moreel besef bij de mensen spreekt, hoe meer behoefte er ontstaat aan regelingen van bovenaf. Maar Ook, dit heeft zijn wisselwerking, Hoe meer van bovenaf wordt geregeld, hoe meer dus de overheidsbemoeiing het maatschappelijk leven gaat overwoeke ren, hoe meer ook het zedelijk besef uit gehold zal worden. Een krachtige middenstand zal dan ook het meest weerstand bieden aan een staatkundig streven, waarbij de maat schappij op gaat in de staat; waarbij Ondanks de minder gunstige weers gesteldheid kan toch niet worden ge zegd, dat de verleden week gehouden Landbouwtentoonstelling geheel in het water gevallen" is. Vrijdagmorgen had de beoordeling van de ingezonden var kens, schapen en geiten plaats, waar van wij hieronder de prijswinnaars la ten volgen. Van landbouwerszij de was hiervoor uiteraard veel belangstelling, zo oök voor de keuring der paarden, die Zaterdagmorgen plaats vond. De boeren, die hart voor hun paarden hebben, genoten van 'de aanblik der vele prachtige dieren, welke over het terrein draafden. De Saval-brandblusapparatenfabriek te Breda gaf Vrijdagmiddag een welge slaagde demonstratie met schuimblus- sers. Drie objecten, een stapel hooi, een hoop takkebossen en een groot veld as- phaltpapier, werd mét olie, teer en ben zine overgoten, waarna de brand er in werd gestoken. Aangewakkerd door een felle wind was elk object onmiddellijk een laaiende vuurzee, die door telkens opwerpen van benzine nog groter werd gemaakt. Het talrijke publiek stond stomverwonderdj dat met één blusap- paraat de geweldige vlammen van elk der proeven in een ommezien werden bedwongen en geheel gedoofd. Zoals reeds vermeld heeft het ass. kantoor de Voogd te SUddelhamis hiervan de ver tegenwoordiging op zich genomen. Het is jammer dat de voorgenomen besproeiïngsproeven met de helicoptèré geen doorgang konden vinden, omdat dit vliegtuig enkele dagen tevoren on klaar was geraakt en niet tijdig gerepa reerd kon worden. De land- en tuinbouwfilms, welke in een deel van de Cago-loods werden ver toond, trokken doorlopend veel belang stelling, en bij de binnenstands in beide loodsen was het vooral Zaterdag een deinende mensenmassa. In ons vorig nummer gaven wij reeds een overzicht van de verschillende stands in de gebouwen. Thans willen wij nog even terug komen op enkele stands (^ie op het terrein aanwezig waren en waarvan wij slechts terloops rnelding maakten. De B.S.P.N. Bond Smeden Patroons Nederland, afd. G. en O., sloeg er een goed figuur. De firma C. Vis, die in de wijde omtrek bekend staat als fabri kant van weegbruggen en weegwerktui gen stond er met een 20-tons weegbrug ën een wegenwals, die geheel in eigen bedrijf wordt vervaardigd. Ook is deze firma tot ijken gerechtigd. Een collec tieve stand der smeden toonden een groot aantal gebruiksartikelen, die ge heel met de hand vervaardigd zijn. De ondernemingsgeest der firma Mossel man en Vis kwam tot uiting in de de monstratie van een Movi-sproeier met een sproeibreedte van 12 Meter, geheel in eigen bedrijfgemaakt. Deze firma bracht ook een worststopmachine, die voor de slagers een uitkomst zal bete kenen. De fa van Maastricht exposeer de een eigen fabrikaat beschuit-snijma- chine, die aan de practijk is getoetst. De landbouwwagens, die i^ deze srae- dénstand op de voorgrond werden ge bracht zijn geheel aangepast aan de be hoefte van de streek. In deze stand kwam duidelijk uit, dat de Flakkeese smeden het onderling goed eens zijn en een hechte band van samenwerking hebben gesmeed. Vermeiden wö ook nog de aparte stand van de fa. P. Kievit en Zonen te Middelharnis, die een complete badka mer met electr. boiler, gasradiator enz. exposeerde, zomede tal van artikelen op gas- en ëlectrisch gebied. Eveneens was er een afdeling rijwielen en Lampekap- pen, terwijl speciaal op de nieuwste ver lichting voor boerderijen de aandacht werd gevestigd. De fa. Kievit heeft op dracht de Van Pallandthoeve hiervan te voorzien. Een attest van het Herv. Kerk bestuur te Sommelsdijk onderstreepte de kundigheid van deze firma op dit ge bied. De Inphraf iel-bestralingslamp,, door dr Stoel 'aanbevolen, ontbrak niet. De firma de Lignie te Herkingen was aanwezig met een Landbouw- en aan- (hangwagen van eigen fabrikaat in keu rige uitvoering. Deze wagens hebben een kleine wielbasis, waardoor ze licht lopen en zijn twee maal geschilderd. Volgens de bouwers is dit de lichtste en laagste landbouwwagen welke op Flak- kee wordt gemaakt. Ook bracht deze firma een eigen fabrikaat aanaard-wied m.achine met verstelbare strop over de hele balk, die met één bout te ver stallen is. Een groot aantal vertegenwoordigin gen voerde de bekende fa van Bumpt te Stad aan 't Haringvliet. Van pigen fabrika,at was er alleteerst een ijzeren landrol van 3 m breedte, aangedreven door een 5 p.k.-motor. Een Cater-pillar D 2 tractor van dhr. de Wit, die 5000 uren volbelast had gedraaid zonder eni ge storing, bewees er de deugdelijkheid van dit fabrikaat. Iets nieuws was de John Deere bietenlaadmachine en de mestverspreider voor stalmest. De vol ledige serie tractoren, schijfeggen, cul- tivatoren enz. van dit merk en de com bine werden tentoongesteld. Ook van de Case-fabriek was er elk type tractor, een pick-up-pers die balen van 35 kg maakt, de 2-schargie tractor-duikelploeg de kunstmeststrooier van 5.40 m. breed te enz. Verder vertegenwoordigt dhr v. Rumpt de Massey Harris fabriek, die een schijvenploeg van 1.80 breed liet zien de combine dorsmachine, die in het eigen dorsbedrijf van v. Rumpt vo rig jaar 190 gemeten graan gemaaid en gedorst had. Verder toonde v. Rumpt de Melotte-ploegen van Timmerman Verbeek en de onverwoestbare Smyth- zaaimachine en Planet tuinwerktuigen. Van nog enkele Flakkeese firma's za gen wij eigen fabrikaat landbouwwa gens' en andere artikelen, die we in dit kort bestek niet uitvoerig kunnen b^ spreken. Er is op deze tentoonstelling duidelgk uitgekomen, dat ook de Flakkeese on- dememjers niet stil zitten. Wij laten thans hieronder nog de prijswinnaars volgen. Mijnhardt's Zenuwtaljletten helpen U er overheen. noodwendig de normen van zedelijkheid' in Gods wet gegeven op de achtergrond geraken. KONIJNEN. Voor de konijnenkeuringen waren 93 inzendingen aanwezig, waarvan 72 en kelingen, ouder dan 12 weken, en 21 nesten, waarvan 13 zonder en 8 met voedster. De hoogste bekroning ver wierf A. Driesse, Middelharnis met een nest Wlitte Weeners. Mooiste ram, gr. rassen, A. Witvliet, Dirksland; mooiste voedster, gr. rassen, dezelfde; mooiste voedster, middenrassen J. Bruggeman, Nieuwe Tonge, daarop volgende H. P. V. d. Velde, Middelharnis; mooiste ram en voedster kl. rassen, P. D. van Nieu waal, Middelharnis; mooiste nest gr. rassen A. Witvliet, Dirksland en mooi ste nest Middenrassen A. Driesse, Mid delharnis, mooiste nest kl. rassen C. A. Jacobs, Middelharnis. Aan deze prijs winnaars werden medailles toegekend, uitgeloofd door 'de HoU. Mij. van Land bouw. Mooiste nest dwergrassen, J. Bie- nefelt, Middelharnis, volgende P. Bier booms, Oude Tonge en mooiste Franse Hangoor, Kl. Groenendijk, Sommelsdijk. Deze ontvingen medailles, beschikbaar gesteld door de heer van Strien, Middel harnis. RUNDVEE. Klasse 1, stieren geb. voor 1 Jan. 1947, kampioen Roosje's Lamke, J. M. Ja cobs, Middelharnis; reserve kampioen Ferdinand N. Osseweijer, Zuidzijde. Klasse II, stieren geb. voor 1 Mei 1947, Hans, P. Voogd Dz., Stellendam. Klasse m, melkgevende koeien, geb. voor 1 Sept. 1944, Jantje, J. M. Jacobs, Middelharnis; Gerry, P. Voogd Dz., Stel lendam; Grietje, A. D. Slis te Middel harnis; Jaiitje, Gebr. Jacobs, Middelhar nis; Nieke, G. L. Warriaer, Dirksland; Astrid, R. van Putten, Dirksland; Re serve kampioen Bella, L. Stolk, D'land. Klasse IV, droogstaande koeien, kam pioen en Pel Roosje,'J.L. Koert, Mid delharnis; Wimke, Gebr. Jacobs, Mid delharnis; Witeske, P. Voogd Dz. Stel lendam. - Klasse V, melkgevende koeien geb. na 31 Aug. 1944, Zwarthak, J. M. Jacobs, Middelharnis; Beatrix, P. Voogd Dz. Stellendam;'Gore, Gebr. Jacobs, Ktiddel- hamis; A. Arensman Stad aan 't Ha ringvliet. Klasse VI, drachtige vaarzen, Annie, J.' M. Jacobs, Middelharnis; Hiltje, Gebr. Jacobs, Middelharnis; Jet je, Gebr. Ja cobs, Middelharnis; Irene, P; Voogd Dz, Stellendam. VAKKENS Klasse 2, beren geb. '1 Jan.1 Sept. 1947, kampioen en raedaille'1888, W. v. d. Groef, Dirksland; 2: 1889, Gehr. van der Velde, Nieuwe Tonge; 3: 1970, J. L. Jacobs, Den Bommel. Klasse 4, zeugen geb. na 1 Jan. 1947 met biggen, 3: 2275, W. J. Buth, Oolt- gensplaat, eerv. verm. 2823, J." Nipius, Sommelsdijk. Klasse 5, zeugen geb. v. Jan. 1947 met biggen, 1 en medaille: 6632, J. Komte- bedde, Ouddorp; 2: 5293, St. Visser, Dirksland; Ib en medaille: 7319, K. Mas tenbroek, Ouddorp; 3: 5597, W. v. d. Groef, Dirksland. Klasse 6, drachtige zeugen geb. na 1 Jan. 1947, 2: 6995, W. v. d. Groef, Dirksland; 3a: 4936, W. v. d.'Groef,, Dirksland; 3b: 2819, M. W. Struik, Me lissant. Klasse 7, drachtige zeugen geb. v. 1 Jan 1947, la en medaille en kampioen: 6008, W. V. d. Groef^^Dirksland, 2 en medaille 5442, P. J. Gróotenboer, Dirksland; 3a: 6400, M. W. Struik, lilelissant; 3b: 6349, T. V. d. Wende, Goedereede; 9, 3 of' 4 nak.' van één beer, 1 en medaille: 5978- 5979-5980, P. J. Gtootenboer, Dirksland. GEITEN Klasse 1, melkgeiten geb. voor 1944 kampioen en 1: Lies, W. Öandifort, Goe dereede; Ib reserve kampioen: Jolianna M. Bruggeman, Rockanje; 2a: Heintje, J. H. Goedendorp, Rockanje; 2b: Marie, C. J. Valstar, Rockanje; 2c: Jans, Joh. Klepper, Ouddorp; 2d: Baalt je, Jac. Ta- nis K.Kz., Ouddorp; 3e: Beatrix, A. Kap Nieuw Hel voet; 3b: Margriet, D. Vliet- land, Ouddorp; 3c: Neeltje, A.'M. Gott- schalk. Nieuw Heivoet; Ic: Jannetje, P. Bruggeman, Nieuwenhoom.. Klasse 2, melkgeiten geb. in 1945, 1: Anna, C. Melissant, Ouddorp; 2: Nellie, Kl. Tanis Wz., Ouddorp; 3: Gerritje, G. Knöps, Nieilwe Tonge. Klasse 3, melkgeiten, geb. 1946, la: Fransina, C. J. Valstar, Rockanje; Ib: Martha, J. J. Meijer Kz., Ouddorp; 2a: Gretha, Joh. Klepper, Ouddorp; 2b: Bet je, J. de Boed/Oude Tonge; 3e: Wil ly, A. Spruit, Vierpolders; 3b: Atie, A. Kap, Nieuw Heivoet; 3c: Corrie, H. J. Vreeswijk, Nieuwe Tonge; 3: Stijiitje, C. Mol, Oudenhoom; 3e: Lena, C. Ma liepaard, Oude Tonge. ^lass© IV, la: Mina, J. Meijer, Ouddorp Ib: Betsie, J. de Haan, Nieuwenhoom; 2a: Johanna M. Bruggeman, Rockanje; 2b: Corrie, J. de Haan, Nieuwenhoom; 3a: Antje, J. Hokke, Vierpolders; 3b: Nellie, B. v. d. Velde, Nieuw Heivoet; 3c: Annie A. van Vliet, Rozenburg. Klasse 5, lammeren geb. 1948, la: R. v, J. 13, Jac.^v. Splunter, Goedereede; Ib; R. V. J. 12, M. Franken, Goedereede; 2: RvJ. 11, W. Sandifort, Goedereede. Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1