gemeenteraad Scherpenisse z^ hlerdenhing-van de Vrede van Tïlunster Abonneert U op dit Blad I iiivri ti-ni Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 30 JUNI 1948 20e JAARGANG No. 1732 Abonnementsprijs 1.50 p. kwarta-' Advertentieprijs 12 et. p. miUimeto Bij contract speciaal tari'ii Vier jaren vóór het totstandkomen vSh de Vrede van. Munster begonnen de onderhandeliugen daarover. Frankrijk, waarmede sedert 1635 de Nederlandse Republiek was verbonden in haar strijd tegen Spanje, ging zijn eigen weg en vocht door. Utrecht wilde aanvankelijk van goedkeuring van het tractaat van 30 Januari 1648 niet weten. Het was naijverig op de zeeprovinciën. Eindelijk gaf het toe. Zeeland verzette zich scherp. De Schelde zou. immers gesloten blijven en de handel op Vllssingen, Middelburg en Veere niet herleveif. Sommigen zelfs wilden doorvechten met het roomse Frankrijk. Velen vreesden bovendien dat het Spanje niet werkelijk om vrede te doen was, maar slechts om een adempauze, waarria opnieuw het uitbreken der vijandelijkheden te wach ten stond. Eindelijk, nadat op 30 Mei Zeeland had toegegeven, werd de vrede 5 Juni 1648 afgekondigd. De Zeven Provinciën waren vrij. Vrij in haar staatkundig bestel, vrij om God te 'dienen naar zijn Woord. De Gere formeerde religie had de overhand; was bevestigd in deze landen, waar het bloed der martelaren de bodem rood gekleurd had. Was er geen reden God te danken? Wat onderscheidde Nederland van an dere natiën? Was het om onze gerech tigheid, dat de Heere ons dit goede deed zien? Immers neen! Dit alles is geschiedenis geworden. Het ligt 300 jaren achter ons. Is er aan leiding om daar nu bij stil te staan? Zeer zeker. Het heeft voor ons zijn betekenis niet verloren. En dat om tweeërlei redenen. Ten eerst omdat het betamelijk is de Heere te erkennen voor Zijn weldadig- heden. Ten tweede omdat ons dit noopt ons .zelf rekenschap te geven, wat wij met die zegeningen gedaan hebben. Reeds is in ons vorige stukje betoogd, dat de geschiedenis der volkeren één geheel vormt. Als wij het heden niet zien in verband met het verleden, kun nen wij er de sprake Gods niet in ver staan. En daartoe worden wij geroepen. Het is de openbaring van Gods eeuwige raad. Het is de openbaring van de deugden Gods. Schoon ons inzicht ge- brekkelijk is,' en de bedoelingen Gods ons niet steeds duidelijk zijn, zo hebben wij toch de plicht om de wegen Gods na te speuren en te pletten op Zijn daden. Het toont -ons Gods genade en onze zonden. Het bindt ons voor het heden aan zijn geopenbaarde wil en doet ons met hoop de onbekende toekomst tege moet treden. Het is waar, hoezeer kun nen wij in onze verwachting bedrogen worden, als wij menen en hopen dat de voorzienigheid Gods ons, ook als natie, op het pad v&n'de voorspoed zal leiden. Hoe zou het in 1648 bij de erkenning Vandaag 29 Juni is Prins Bernhard jarig. Overal hangen de vlaggen uit. De Prins Mfeeft zich in de loop der jaren onder ons Volk wel po- pulair gemaakt. Duizenden lopen deze dag met een anjer, in het knoopsgat, met het aanvullende rood-wit-Wauw vrij- heldswimpeltje, waaruif blijkt, dat men het Prins Bernhardfonds, met een gift heeft versterkt. TWEEHONDER GRAM KUST PER HOOFD VOOR DE GEHELE BEVOLKING Voor binnenlands gebruik zijn drie duizend ton rijst aangekocht. Het is nog onzeker of op voortzetting van deze invoer gerekend mag worden. Mi nister Mansholt heeft echter besloten uit de nu verkregen aanvoer in elk ge val per hoofd tweehonderd gram rijst ter beschikking te stellen. Het ligt in de bedoeling om na te gaan in hoeverre het gewenst en uitvoerbaar is om de distributie van rijst aan zeer jonge kin deren, voor zogenaamde oriëntalen en voor exotische restaurants te handha- *ven. Indertijd.is er voor de ziekenhuizen voldoende gereserveerd, zrj blijven dan ook van een bepaalde hoeveelheid rijst Verzekerd, maar uitbreiding van de zo genaamde ziekenregeling met beschik baarstelling van rijst ligt niet in het voornemen. In de bonnenlijst van 1 Juli wordt een vóór-inleveringsbon bekend gemaakt en men mag verwachten, dat de tweehonderd gram rijst in de tweede "'t van Augustus ter beschikking omen. van de weldadigheden des Heeren, dat Nederland een vrij volksbestaan had verkregen, bevroed zijn, dat wij 24 jaar later het rampjaar 1672 zouden beleven Schoon altoos overvloedigaanleiding bestaat voor de erkenning, dat het de zonden en de afwijkingerj, van 's Heeren wet zijn, die ons het kwaad doen over komen, zo wat ons pël'soonlijk als ons nationale leven betreft, toch moeten wij ons wachten voor de vleselijke uitleg, als zou voorspoed het loon voor ons goeddoen, en tegenspoed de regelrechte kastijding voor onze zonden zijn. Ver- standiglijk letten op de goedertierenhe den des Heeren zal ons''brengen tot de erkentenis, dat zijn weldadigheden ver re uitgaan boven wat wij ons waardig maken. Er zijn mensen, die de 80-j.arige wor steling met Spanje en Rome idealiseren, alsof dat ware geweest een geloofsstrijd zo zuiver en onbevlekt, dat wij aan het eind daarvan konden roemen in onze deugden. Was er niet eer stof van ver wondering, dat het Gode behaagd had Nederland op te doen komen uit deze schier hopeloze worsteling? Moesten wij niet zijn als degenen die droomden? Ne derland gezet in de rij der volkeren. Niet ondergaan in deze worsteling, die geslachten geduurd had. In druk gewas sen! Wat een v/onder! t Wat dure verplichting legde dit op de jonge staat! Moeten vrtj. nu, na 300 jaren, een ver gelijking maken? Hoe is dan hetgeen dat de kop was,, tot de staart geworden. Bij de vrede van Munster heerste er welvaart. Weten schap en kunst ontwikkelden zich bij het licht van Gods Woord. Een rijke handel werd gedreven. Indië was voor ons een rijke bron van inkomsten. Zie nu naar Indië. In plaats dat wij onze plicht -verstaan bij de bevordering van een gezonde staatkundige ontwikkeling der volken van Insulinde,in overeen stemming met de eisen des tijds, laten wij de revolutionaire machten vrij spel. Rome en rood zijn troef. Onder degenen die de gereformeerde godsdienst belij den heerst verwarring. Ieder giert voor zijn eigen huis en het huis des Heeren wordt woest gelaten. Zij zoeken allen het hunne. Onze schaduw is van ons geweken, onze kracht is vergaan. Te ver zou het voeren om ook maar in grote trekken stil te staan bij wat in 3 eeuwen passeerde. Maar zien wij naar het beginpunt, en dan naar het eind punt van deze 300 jaren, dan moge Ne derland het verstaan: Hoort de roede, en wie ze besteld heeft. O, Land, land, land, hoort des Heeren Woord! Donderdagmiddag 17 Juni kwam de voltallige Gemeenteraad in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van wnd. burgemeester Hartog. Secre taris A. L. G. van Doom. De Voorzitter opent met een wel komstwoord en zegt: „Daar wij zonder burgemeester zijn ben ik wnd. voorzit ter geworden van de Raad. Ik hoop dat. wij de vele problemen, die dikwijls zeer moeilijk zijn, alle tot een goede oplos sing mogen brengen en open hiermede' de raadsvergadering." De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: 1. van de Min. y. Wederopbouw en Volkshuisvesting mededeling dat ac- coord wordt gegaan om. geen voorkeurs woningen voor particulieren aan te hou den. Wfel moet er echter een voorkeur woning beschikbaar blijven voor een event., ambtena.ar. De voorzitter zegt in dit verband dat het evenwel niet nodig is een woning leeg te laten staan. Komt m,en -voor een dergelijk geval, dan zal men maatregels moeten nemen. 2. J. Quaak vraagt ontheffing honden belasting. Na controle stellen B. en W. voor dit te verlenen, waartegen geen be zwaar. 3. Van de ver. van Burgemeester, Secretarissen en Ontvanger van het eiland Tholen een verordening betref fende dorpsschoon. De voorzitter zegt dat een uniforme verordening voor alle gemeenten op het eiland is ontworpen door deze ver. en de gemeenteraden worden voorgelegd.' Waar deze veror dening in Stavenisse al is aangenomen door de Raad, kan thans ook reeds worden medegedeeld dat hierop door G. S. enkele bedenkingen zijn gemaakt. De gewenste - wijzigingen zijn echter door de burgemeester van Stavenisse doorgegeven, zodat men die hier kan laten invloeien. Nadatde secretaris het ontwerp heeft voorgelezen, vraagt dhr Jansen of de reclame die ^hans reeds bevestigd is, ook weg moet. De Voorz. antwoord ontkennend. Ver der ge.en bezwaar. 4. Ben verzoek van dhr.C. A. Kou- man, H. d. School om een extra-toelage van 30.75 voor aansluitiiig bij de Ned. onderwijsfilms. De Voorz. zegt dat dit bedrag bestemd is voor het geven van aanschouwelijk onderwijs. Zoals wellicht bekend is te Tholen een filmprojector aangekocht, die 1 X per 4 weken hier kan draaien voor de klassen 4, 5 en 6. Die het gezien hebben zullen overtuigd zijn van het nut, aldus de Voorzitter, waarom hij voorstelt 'dit bedrag be schikbaar te stellen. Dhr. Hage zegt, dat hij er eerst tegen was. Nadere bespreking hierover bracht hem echter tot een ander inzic{it en moest constateren dat het zeker nuttig is voor het onderwijs. Met alg. st. wordt het verzoek daarna ingewilligd. 5. Van het Instituut van Bestuurswe tenschap om mee te werken aan dè Studiekring, die zich ten doel stelt de gemeente-ambtenaren meerdere vak kennis bij te brengen. Dit kost de ge meente 10.waarna de event, arnb- tenaar gratis les wordt gegeven.Ook hiermede gaan allen accoord. 6. Een request, ondertekend door ruim 350 hoofden van gezinnen uit deze ge meente, waarin ten sterkste wordt aan gedrongen bij de Raad alle mogelijke in vloed aan te wenden, dat Scherpenisse een eigen burgemeester krijgt. Twee maal is coinbinatie met een andere ge meente het geval geweest, n.l. eerst met Poortvliet en tot voor kort met St. Maartensdijk. In het request wordt er op gewezen, dat combinatie van deze betrekking onmogelijk de belangen van de dorpsgemeenschap zo kan behartigen als een eigen burgemeester. Dringend wordt de Raad verzocht allesin hét werk te stellen om dit te voorkomen. B. en W. ^tellen voor aan, dit verzoek te voldoen en een 'schrijven te richten aan de bevoegde autoriteiten, waarin van een en ander kennis zal worden gegeven. Niemand- is hiertegen. Vervolgens wórdt punt 3 besproken, n.l.Vaststelling salarisverordening. overwerkvergoedingsregeling en Kin derbijslagverordening gemeenteperso neel. Na een uitvoerige verklaring door de secretaris omtrent dit punt, waaruit blijkt, dal het hier ia' hoofdzaak gaat om gelijkschakeling met de Rijkssala- rissen, wordt het z.h.st. aangenomen. Eveneens pimt 4: Overeenkomstige toepassing K.B. 1 183 (Uitkering 2%% van de pensioengrondslag over 1947.) Punt 5. Verhuur gemeente-woningen. De Voorz. deelt mede, dat de Com missie van Advies adviseert de gereed gekomen 8 woningwet-gemeentewonin gen aan de volgende personen toe te wijzen: (de namen zijn reeds in ons vo rig nummer gepubliceerd, red.) B. en W. stellen voor onder nadere goedkeu ring van G. S. aan dit advies de hand te houden. De huur kon nog niet defi nitief worden vastgesteld, maar komt voorlopig op 5.per woning per week met een redelijke kans dat het minder zal worden. Waar de Commissie ivan Advies be staat uit de Raadsleden ontmoet het ad vies van de „Raadsleden-Advies-Com missie" geen bezwaar en wordt alzo be sloten. B. en 'Cv. wordt machtiging ver leend dit besluit nader uit te werken. Zo spoedig mogelijk zullen de huurders in het bezit van de woning worden ge steld. Bij de rondvraag merkt dhr v. d. Jagt op, dat verschillende inwoners het on prettig' vinden, dat de klok dikwijls op Zondagmorgen wordt verzet. Kan dat niet op een andere tijd? De Voorz. meent dat dit nog niet dik wijls is voorgekomen, maar zal hierop zeker attenderen. Hetzelfde raadslid vraagt of het zgn. ,,randpad" verhard kan worden met grint, daar de grondeigenaars daar kla gen dat op hun gronden wordt gelopen. Na onderzoek blijkt het pad echter 1.25 m.. breed te zijn, zodat het op een an dermans grond lopen wel zeer beperkt zal blijven. Besloten wordt wat grint op het pad-^ brengen. Dhr. Hage vraagt of de straat waar de'nieuwe huizen zijn gebouwd de naam „Achterweg" blijft houdéü. Er zijnal zoveel Achterwegen. De Voorz. meent, dat er meer stra ten zijn, die een betere naam verdie nen. B. en W. zullen later met een voor stel dienaangaande komen. Dhr. Hage vraagt ook of de kwestie van het Smidsslop- al is geregeld. De Voorz. antwoordt dat de prijS door de Prijsbeheersing is goedgekeurd en het enkel nog wacht op goedkeuring G.' S. Dhr. V. d. 'Wierff vraagt of er nu de annuïteitslening niet terug behoeft te worden betaald gedurende de eerste 2 jaren er iet^ aan de gemeentewonin gen, wordt gedaan voor dat geld. De Voorz. zegt, dat hij hier nogmaals' achteraan zalzitten. Hij deelt voorts nog mede, dat op de haven een goed begin is gemaakt, rekening houdende met de materiaalschaarste, dat men zal trachten nog 3 halve nieuwe vloedpalen te maken, waar geheel nieuwe onmoge lijk is, waarna sluiting volgt. STAVENISSE De vorige week ge houden collecte ten bate van het Rode Kruis braicht op 203.83. De collecte voor de opvoedingsge stichten heeft 43.opgebracht. Voor het cand. examen arts aan de Rijks Universiteit te Utrecht slaagde dhr. W. M. Oudesluijs, voorheen alhier ■woonachtig. Vrijdag j.l. maakten een aantal leer lingen van de hoogste klasse der O.L. School een schoolreisje naar Rotterdam Op de heenreis werd het Liesbosch nog bezocht. In Rotterdam werd de dieren tuin bezoöht en een rondvaart door de havens gemaakt. Omstreeks 10 uur keerden allen voldaan huiswaarts.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1