Overkant De verkiezing in 't zicht Buitenland ZONDER VERGUNNING KAiPETTEN Rotterdam - Z. MHili -z, te Nieuwe textielpunten aangewezen MEDITATIE Een merkwaardig getuigenis vanaf f 57.90 LOPERS EN MATTEN Bedden, Dekens,P- Tafelzeilen, Leerdoeken Behangselpapieren Kinderwandel wagentjes onmisbaar voor de vacantie f 12.75 eiiaud -niEui/s Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefooh Drukkerij ip CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 26 JUNI 1948 "20e JAARGANG No. 1731 Abonnementsprijs 1.50 p. kwarta Advertentieprijs 12 et. p. mülimete Bij contract speciaal tari-,'. Met rasse schreden naderen we de verkiezingen, nog slechts enkele dagen schelden ons van Woensdag 7 Juli. AUenvege maakt men zich op ten strijde, avond aan avond worden ver kiezingsvergaderingen belegd. Ook op ons eiland Goeree Over- flakkee komen de woordvoerders van de diverse partyen voor het forum, een enkele groep zelfs, toont meer activi teit dan bij vorige verkiezin|:en. De Partij v. d. Arbeid kwam met enige sprekers, de R. Katholieken te Achthuizen en Oude Tonge lieten zich dit keer ook niet onbetuigd, de Anti-Revolut'ionnairen hadden Woens dag hun Partijvoorzitter de heer Schou ten, de Staatkundig Gereformeerden krijgen Maandag D.V. Ds. Zandt te Ouddorp en Vrijdag en Zaterdag daar op Ds. J. van Dijk van Putten (resp. te Ooltgensplaat en Sommelsdijk) en de Chr. Hist. Unie heeft reeds in meerdere plaatsen van ons eiland diver se sprekers gehad. De laatsten roeren op bijzondere wijze de verkiezingstrom. De C.H.U. had op ons eiland voor heen weinig stemmen; in 1937 In totaal 392, bij de stemming voor de Tweede Kamer in 1946 is deze groep flink voor uit gegaan en behaalde,688 stemmen in de 13 gemeenten. Voorspellingen vallen moeilijk te ma ken, maar het komt ons voor, dat deze partij op ons eiland groeiende is, jen zeker niet met minder uit de bus zal komen. De grootste partijen op ons eiland zijn de Anti Rev. en de' Staatk. Gere formeerden. In 1946 behaalden deze resp. 34.7% en 21.3% van het totaal. De S.G.P. is in feite een sterkere groep, dan dit percentage aangeeft, omdat van deze partij, de minste vrouwen ter stembus komen. De Partij van de Arbeid heeft bij de verkiezingen in 1946 wel een hoog per centage gehaald n.l. 23.3% van het to taal stemmen op Flakkee, men klom van 2895 in 1937 tot 4049 stemmen in 1946, dit hoogtepunt werd echter be reikt doordat meerderen van de linkse groepen de P.v.d.A. verkozen. Zowel in h^t gehele Jand, alsook op ons eiland kan worden verwacht, dat deze pai'tij in stemmenaantal daalt. De V.V.D. zal hier wel wat bloed aftappen. Grote verschuivingen zullen vermoe delijk op ons eiland niet plaats vinden, al staat men 'soms voor verrassingen. Het komt er weer maar op aan hoe wij onze stem zullen uitbrengen. We hebben ook daarvan verantwoording aan God de Heere te doen. Het mocht geen onverschillige, maar een gewetenszaak zijn. Niet: hoe word ik er beter van, hoe worden mijn persoonlijke belangen het best gediend, materialistische prin cipes dus, maar er mocht in de eerste plaats worden gevraagd, welke mannen voeren het pleit dat Staat en Maat schappij naar Gods Woord en Wet zal zijn gericht. Dat is noodzakelijk. Tegenover de opkomende revolutie het Evangelie! Want immers, tenzij zij niet spreken naar dat Woord, zij zullen geen dageraad hebben! Onvoorwaarde lijke terugkeer tot Gods Wet en Getui genis zal ons land en volk, dat hoe lan ger hoe meer van de eis van Gods Woord en Wet afwijkt, alleen heil aan brengen. Zulke mannen hebben wij te kiezen, die als weleer onze gerefor meerde vaderen, de banier der waarheid opheffen, en er voor pal staan, wat er ook tegen aanstormt. Daar zal ons land en volk; en vnj persoonlijk, het meest mee gebaat zijn. DISTRIBtJTIE VAN VERF OPGEHEVEN Met ingang van heden mogen verf en verfgrondstoffen vrij worden gekocht of verkocht, behalve: loodwit (zowel in droge als in pastavorm), zinkwit, litho- poon, loodtitanaat, phtaalzuuranhydride antimoonwit en chloprrubber. Het vér- liod om verf te verbruiken is eveneens niet meer van kracht. Met ingang van 1 Juli zijn weer vijfentwintig punten van de textiel- kaart VA. 804 geldig en wel de volgende bonnen: textiel K, vflf punten; textiel K reserve, tien pun ten; textiel L een punt; en textiel M, een puiit. De bonnen gemerkt: L,, vijf punten; M, vijf punten; reserve L en reserve M zfln voorlopig niet aangewezen voor de aankoop van textielgoederen. Ook nu wordt er op gewezen, dat van de aangewezen vijfentwintig punten er vijf als ex tra moeten worden beschouwd. Duitsland. Zondag j.l. hebben de Amerikaanse, Britse, en Franse opperbevelhebbers in V/est-Duitsland, een nieuwe munt één heid ingevoerd. Om het economische leven in stabie ler banen te leiden, was het nodig, dat de Duitsers geld krijgen dat een be paalde waarde basis heeft. Zolang het volk niet weet, welke vvaarde het geld heeft, komt er geen rust in de handel en ook niet op de arbeidsmarkt. Een arbeider weet niet waarvoor htj een ge hele week werkt, en een winkelier voelt er weinig voor, zijn waardevolle goederen, voor waardeloos geld van de hand te doen. De onrust werd van week tot week erger en er dreigde een chaos te ont staan. De Westerse Geallieerden hebben dit reeds maandenlang zien aankomen, en toen Rusland weigerde met de overige overvsdnnaars samen te werken, hebben zij zelf deze aangelegenheid ter hand genomen. Een van de eerste vereisten voor de wcföeropbouw van het land zijn, een waarde vaste munt. Duitsland heeft nu twee munt eenhe den. Het nieuwe geld in West en Zuid Duitsland, en het oude geld in Oost Duitsland, bezet door de Russen. Ten einde in Berlijn het zakenleven niet te ontwrichten, hebben de Wester se Geallieerden aan de Russische opper bevelhebber verzocht, gezamenlijk over de geldsaiiering te overleggen. Rusland heeft botweg geweigerd en gezégd: „het Westen voert zonder ons een nieuwe munt éénheid in; wij zullen dit voot- het Oosten ook doen." In het Russische, bezettingsgebied worden de marken van een Russisch stempel voorzien. Deze stempels waren in een dag tijd door particulieren nage maakt, zodat de Russische controle ge heel in het honderd loopt. Door deze maatregel laten de Wes- tersen zich niet intimideren, en heeft men nu de eigenaardige toestand, dat men in Berlijn twee soorten geld heeft. De Russen erkennen het Westerse geld" niet, en de Westersen erkennen het Rus sische niet. De bevolking is hierdoor zeer gedu peerd, doch het gaat nu tussen Rusland enerzijds en Amerika, Engeland en Frankrijk anderzijds hard tegen hard. De Russen proberen de andere Geal lieerden, het leven onmogelijk te ma ken, doch deze zijn niet van plan een duimbreed te wijken. Met grote belangstelling ziet men naar Berlijn en met bezorgdheid vra gen d» staatslieden zich af, wat daar gaat gebeuren, want de boog wordt van. dag tot dag strakker gespannen. Oosterse Conferentie. Te Warschau wordt op het ogenblik een conferentie gehouden, door acht Oosterse landen, n.l. Rusland, Polen, Hongarije, Roemenië, Tsjecho Slowakije, Zuid Slavië, Bulgarije en Albanië. De ministers van buitenlandse za ken beraadslagen daar over de Buiten landse politiek. Algemeen wordt ver wacht, dat Oost Duitsland tot een nieu we staat zal worden verheven en zich ook bij Rusland zal aansluiten. Het grote Duitsland wordt dan offi cieel in tweeën gesplitst, een Oostelijk' gedeelte dat een communistische staat wordt, en eén Westelijk gedeelte waar de democratische regeringsvorm gehul- I.' Want zie, hij bidt. (Handel. 9 11b.) Ik weet uwe werken, en waar gij woont. Het is het troostrijk getuige nis, geschreven aan den engel der ge meente, die in Pergamus is. Is het niet als ene goede tijding uit verren lande? Als een beker vol hemelse lafenis? De Heere kent de woonplaats Zijner gunst- genoten. Hun adres is nauwkeurig in de hemel bekend. De Heere, de God Zijns volks,- behbeft er niet naar te zoeken. Hij kent hunne woning in liefde en gunst. De plaats, waar zij vertoeven. Menigwerf klaagt Sion over eenzaam heid, dat het zich kenhe als een een zame mus op het dak. En toch is des Heeren oog dag en nacht open over een elk van Zijne kinderen^ Het is de inhoud van bovenstaande weinige woorden. Want zie, hij bidt. Dat wordt gezegd niet door de mens, maar van Christus aangaande een mens. En van welk een mens? Die vanaf de dood van Stefanus, de eerste bloedgetuige, de leiding op zich genomen had van de vervolging en verdrukking van Gods gunstgenoten. Hoeveel kwaad had hij de heiligen te Jeruzalem gedaan. Hoe had hij de ge meente te Jeruzalem verstoord, bla zende dreiging en moord tegen de disci pelen des Heeren. Dat wilde hij ook te Damascus doen. Als een briesende leeuw reisde hij naar die plaats, me nende tegen Jezus van Nazareth vele wederpartijdige dingen te moeten doen. Neen, Saulus van Tarsen behoorde niet onderde gunstgenoten Gods. Hij was geen vriend of metgezel van allen, die Zijn Naam ootmoedig vrezen. Maar, o wonder van genade, wat hij niet is, wjl en zal God van hem maken. Dat kan door niets verhinderd worden. Welk een gebeurtenis heeft plaats op de,weg naar Damascus. Hij noemt het zelf in zijne brieven, hoe hij van Christus ge grepen is, toen een licht hem om- scheen en een stem tot hem kwam: ;,Saul, Saul, wat vervolgt gij Mij?" Welk een omkeer had er toen plaats. Welk een gena werd in hem verheer lijkt. O, als God werkt, wie zal dan keren. Als een gebroken man, blind en krachteloos rijst hij van de aarde op en wordt in Damascus geleid. Zijne li chamelijke ogen zijn verblind, en hij zal niet zien, vóór het licht van Gods vriendelijke aanschijn in hem doorbre ken zal. Welk een omkeer. Die voor niemand wilde buigen, is nu een gebo gen man. Wiens wil als een wet was, is nu gebroken van de Majesteit des Hee ren. ,Dle meende met het zwaard Da mascus biniien te treden om de stacht- schapen Christi te doorwonden, is nu zelf neergeveld door het zwaard van Christus' mond. Deze geweldenaar is een gevangene van Christus. Hoe is de Koninklijke macht van Immanuël in hem verheerlijkt. Ds. B. (Wordt vervolgd) digd wordt; Rusland contra Amerika. Ook wordt vérmoed dat te Warschau eveneens besproken wordt, wat dient gedaan te worden, voor het geval er een nieuwe oorlog zoude uitbreken. Deze conferentie is een duidelijk be lwijs hoe ernstig de wereld toestand is, en waar het Westen zich door verdra gen aaneen sluit, het Oosten toont nog veel .verder te gaan. Indonesië. Onze Nederlandse regering heeft be kend gemaakt, dat zij zal trachten de onderhandelingen met de Republiek we der voort te zetten. Indien de berichten juist zijn, moeten de besprekingen echter alweer op het dode punt zijn aangeland. Het is een groot moeras, waar ,men in terecht gekomen is, en v^aaruit Ne derland niet zo gemakkelijk gerakeir zal. Ook in Nederland neemt de ontevre denheid hoe langer hoe meer toe, om dat het standpunt dat onze Regering inneemt, lang niet duidelijk is. Wat de Republiek ook doet, keer op keer legt de Nederlandse Regering het hoofd in de schoot. Thans heeft zich een heel ernstig in cident voorgedaan. De expres trein Ba- tavia-Bandoeng is door gewapende In donesiërs tot ontsporing gebracht, en aangevallen. Tien personen werden ge dood onder wie een kapitein der Ne derlandse luchtmacht. Verder is" te Baloembangan een ad ministrateur van een onderneming door een gewapende bende gedood. Een militaire auto, is te Buitenzorg beschoten; één soldaat werd gedood. Onze regering komt weer voor grote moeilijkheden te staan. Het leven van onze .soldaten wordt in de waagschaal gesteld, terwijl de haarden van verzet niet worden opgeruimd. In de Veilig heidsraad is over Indië gesproken. Aan staande Donderdag hoopt men het debat voort te zetten. Griekenland. Onder Amerikaanse leidiiig zijn de Griekse regeringstroepen beter bewa pend geworden, en getraind. Reeds eni ge maanden werd van Buitenlandse zij de aangedrongen, dat deze troepen de opstandelingen, zouden aanvallen èn uit het land verdrijven. Dit lang verwachte offensief is nu geopend en onder krachtige dekking van de luchtmacht, worden de stellin gen der opstandelingen aangevallen. De regeringstroepen schijnen het iioofdkwartier te willen omsingelen en alzo te trachten een groot geVieelte van Generaal Markos leger gevangen te ne men. Zij moeten reeds 44 dorpen van vijanden hebben gezuiverd en de op standelingen naar de bergen verjaagd, al waar zij vanuit de lucht worden be stookt. De grote vraag is, of nu de §trijd zal worden voortgezet, totdat een defini tieve beslissing gevallen is. Palestina. Terwijl de Joden en Arabieren be raadslagen, of het mogelijk is tot een vergelijk te komen, is er een ernstige twist ontstaan tussen Joodse strijders onderling. Te Tel Aviv zijn Joden, van de groep Irgoen slaags geraakt met Joodse regeringstroepen. De Irgoen mannen voeren met het tankschip Al- talena naar het strand te. Tel Aviv, gingen daar aan land en vormden een bruggehoofd. Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom MAGAZIJN DE Strljenschestraat 13 Hoek Polderlaan Bij'halte Stoomtram Beijerlandschelaan Telefoon 73140

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1