Bedstellen Dekens Overkant Huishuren Buitenland Taielzeilen Leerdoeken Rotterdam - Z. MEDITATIE Het geloof van Abraham beproefd l-pers. vanaf f 54.32 2-pers. in prijzen van f 88.12, f 99.44, f 105 enz. RUIME SORTER IJNTG BEHAHGSELPAPIEREH EIIAI1D niEUl/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor ds ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 19 JUNI 1948 20e JAARGANG No. 1729 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Brj contract speciaal tarief. Bijna alle kosten van ons levenson derhoud, vergeleken met de jaren vóór 1940 zijn sterk gestegen. Wij beginnen daaraan al wat te wennen. Langzamer hand verminderen de vergelijkingen als: Vóór de oorlog betaalde je daar zóveel voor, nu kost het zóveel. De lonen zijn bijna evenredig geste gen; althans de lagere lonen. Eenvou diger kunnen we het zeggen-: De koop kracht van de gulden is verminderd. Waar men vroeger 40 et. voor behoef de te besteden, daarvoor betaalt men nu een gulden. Br is maar één grote uitzondering op de verhoging van de kosten van onze levensbehoeften, en dat is de huis huur; en dat is een belangrijke post. Teneinde abnormale stijging van de le vensstandaard te voorkomen en om over de hele lijn het tempo van de stij ging te beheersen, hebben wij een prijs- beheersing. Zpnder zulk een prijsbeheer- sing zou het niet ondenkbaar zijn, dat het ene artikel na het andere, vooral de schaarse, .sterk in prijs zou stijgen. Het gevolg zou zijn een omhooggaan der lonen (ook hiervoor is- een loonstop ingesteld), met weer een duurder wor den van de artikelen. Intussen zijn de huishuren vrijwel ge lijk aan die van vóór de oorlog. Dat wil dus zeggen, in aanmerking genomen de verminderde waarde van de gulden, dat de huishuren abnormaal»'laag, zijn. Maar de hoogte der huishuren is af hankelijk van de prijs van de bouw grond, de bouwkosten, de onderhouds kosten en de verschillende kosten, als grond- en straatlasten enz. Er moeten nieuwe huizen bijgebouwd en deze kos ten driemaal zoveel als vroeger. Er moet veel bijgebouwd worden, want on geveer een tiende gedeelte van de wo ningen zijn door oorlogsgeweld en door de bezetters vernield of afgebroken. Het spreekt dus vanzelf, dat ook de huren omhoog zullen gaan, en zich op de duur aan zullen moeten passen bij de vermin derde waarde van de gulden. Het is onmogelijk thans huizen te bouwen en deze te verhuren tegen de vroeger gel dende prijzen. De prijsbeheersing houdt echter de verhoging der bestaande hu ren tegen. Voor het bouwen van huizen heeft men een vergunning nodig. Aller lei overheidsbenioeiïngen maken het bouwen nog aanmerkelijk duurder. De nieuwgebouwde huizen worden dus aan merkelijk duurder en de huren hoger. Daardoor zöu langzamerhand een toe stand ontstaan, dat zij die in een huis van vóór de ooorlog terecht komen voor een koopje wonen en zij die terecht moeten komen in een nieuwgebouwd huis veel meer huur kwijt zijn. De eige- naars der oude huizen zullen met de ontvangen huren geen sluitende exploi tatie kunnen krijgen, terwijl hun huizen voor de bepaling van him vermogen reeds 20% hoger getaxeerd zijn en 4e helft hiervan door hen als vermogens- aanwas-belasting is betaald. Om de bouw van nieuwe huizen mo gelijk te maken, worden, door het Rijk renteloze voorschotten gegeven waar door wel een zekere verlichting ont staat, maar uiteindelijk moeten wij toch op een gezond niveau komen en dat is, dat de huurprijzen aangepast worden aan de verminderde waarde van de gulden. De regering wil natuurlijk niet dat de huren zullen worden verhoogd, want daardoor ontstaat een verhoging van de levensstandaard en deze zou met zich brengen de noodzaak van verho ging van de lonen. Hierdoor zou weer verhoging van de prijzen van allerlei levensbenodigdheden ontstaan, en zo zou het in een kringetje rond gaan. Het wachten is dan ook geweest op een prijsverlaging van andere levensbeno- digheden, zodat er meer geld voor ho gere huren uit de lonen beschikbaar zou zijn. Maar deze prijsverlagingen laten op zich wachten. En aangezien op verschillende eerste levensbehoeften voor de regering nog bijgepast wordt en ook dat zo spoedig mogelijk een ein de moet nemen, is het begin van zulk een algemene huurverhoging nog niet in zicht. Er hebben al meer dan eens geruchten de rond^ gedaan, dat er met deze huurverhogingen een bescheiden begin zou worden gemaakt, maar het is nog bij voornemens gebleven; bang als men is, dat er dan weer een algemene loonsverhoging nodig zal zijn. Nu wil men een algemene huurbelas- ting invoeren. De eigenaars van huizen die nu reeds niet tot een sluitende ex ploitatie kunnen komen, zullen dan bij moeten gaan dragen om de subsidies van nieuwbouw te betalen. Dan zullen de huren van de oude huizen moeten worden verhoogd, waaraan op de duur toch niet is te ontkomen, maar de groep eigenaars van die oude huizen zullen de dupe worden. Reparaties aan deze huizen zullen niet op een behoorlijk peil kunnen worden gebracht, en wat ten algemenen nutte nodig is, n.l. nieuw bouw, daarvoor zal niet heel ons volk de lasten heblien te dragen, maar daar voor zal alleen deze groep op moeten draaien. Het doel van jfrijsbeheersing mag niet andjirs zijn, dan om evenwicht tussen de prijzen te handhaven. Maar niet ha len waar te halen is met ongelijke rechtsbedeling. Met heel onze geleide economie, beheerst door socialistische grondkrachten, zijn wij op de verkeerde weg. Het initiatief en de vlijt van de bevolking wordt er niet door gestimu leerd. Men staart zich blind op i,het verdelen der armoede", en daar is het een uitgezochte tijd voor. Deze week kan een week genoemd worden van grote verwarring. De besprekingen tussen Nederland en de Republiek ztjn afgebroken. In Berlijn neemt de spanning tussen de geallieer den steeds' toe. Frankrijk heeft een zeer bewogen Kamerzitting gehad. Een stakingsgolf breidt zich uit over ver schillende landen. De landen dié van het Marshall plan steun ontvangen, zijn het met' de voorwaarden van Amerika niet eens. Zo zouden wij nog wel door kunnen gaan, doch plaatsruimte belet ons. Indonesië. Reeds geruimen tijd vlotten de on derhandelingen met de Republiek niet. Mogelijk ware het beter, dat wij schre ven, dat de besprekingen nog nooit vlot gevoerd zijn. Steeds heeft Nederland water in de wijn moeten doen, en een veer moeten laten. De onderhandelin gen waren weer vrijwel op het dode pvmt beland, vooral door de verbindin gen met Rusland. De Veiligheidsraad heeft, na de poli tionele actie een Commissie van go«de diensten benoemd, bestaande uit drie leden, Australië, Amerika, België. Twee van deze .drie leden n.l. Ame rika en Australië hebben nu, tegen hun insti^uctie in, voorstellen aan de hand geda'an, welke voor Nederland, onaan vaardbaar zijn. Zowel in de Amerikaanse als in de Engelse pers, zijn artikelen verschenen ten gunste van deze voorsteilen. De Republikeinen zijn door de steun van het Amerikaanse lid zeer gevleid, want nu worden zij voorgetrokken bo ven Nederland, en krijgt het de schijn, alsof de Nederlandse regering- fiardnek- kig is, en het recht der Republiek niet wil erkennen. Wat de oorzaak is van deze houding kunnen wij niet direct mededelen. Ame rika toont reeds voor meer dan een jaar grote belangstelling in Indië. Vooraanstaande personen op finantieel en economisch gebied, zijn naar Indië gekomen om daar de toestand in ogen schouw te nemen en de regering en verschillende instanties te rapporteren. Ar eerder is er op gewezen, dat Ne derland met deze belangstelling niet zo erg ingenomen was. Toch is het de vraag of de ziensvrijze van het Ameri kaanse lid ook door de Amerikaanse regering wordt gedeeld. Bereids zijn daartoe reeds te Washington bespre kingen gevoerd. Dr. V. Mook confereert op het ogen blik met Hatta, om te proberen de vastgelopen onderhandelingen op gang te brengen. Op de Renville zijn onder leiding van de commissie van goede diensten, ver- (VERVOLG EN SLOT) (Gen. 22 4, 5.) Deze geschiedenis is vol van Christus. Op de berg des Heeren is het voor zien, toen en ten volle op Golgotha. Moria is de offerplaats geworden van het volk, dat in Izak uit de lendenen van Abraham is voortgekomen. Op Moria's kruin verrees Israels tem pel en gingen dagelijks de offers op. Op de plaats, waar Abraham het altaar bouwde en de ram de plaats van Izak verving, daar is dag en jaar en eeuw met het bloed van rammen en varren het leven dier dieren weggevloeid, ver tolkend: gij, zondaar, hebt uw leven ver beurd, voor wie -deze offerdieren werden geofferd en gij ontvangt het leven in Hem, op Wien deze offerdieren wijzen. Zo leidt Moria na:ar Golgotha. Op Golgdtha spreekt de Heere tot het geestelijke zaad van Abraham: Ik neem Mijn Zoon, Mijn Enige, Dien Ik lief heb in Denwelke Ik Mijn welbehagen heb en Ik breng Hem voor u, - Mijne en Zijne vijanden ten offer. Ik geef Hem in de dood opdat gij .verzekerd zult zijn van Mijne hartelijke liefde en trouw jegens u, daar gij anders de eeuwige dood had moeten sterven. Op de berg des Heeren is het voor zien - voor eeuwig. Want met één offe rande heeft Gods Zoon in eeuwigheid volmaakt degenen die geheiligd zijn. Hier ontmoeten recht en genade el kaar. Abraham wordt genoemd de vader der gelovigen, Rom. 4 16. Bezitten wij zijn geloof, dan zijn wij ook zijn kinde ren, dan wandelen wij ook in zijne voet stappen en dan is de God van Abra ham ook onze God. In Handel. 7 2 ge tuigt Stefanus: „de God der heerlijkheid verscheen onze vader Abraham." Dit is het grote kenmerk. De God der heer lijkheid, dat is de levende God, dat is God in Christus Jezus. Wanneer de God der heerlijkheid aan iemand verschijnt, dan hoort hij evenals Abraham zich roepen en leert hij met Abraham uit te gaan. Hij verloochend zichzelf, onderwerpt zich aan de Heere en vraagt: „Wat wilt Gij, dat ik doen zal." En het geloof wordt beproefd. Zijn liefde, waardoor Hij u heeft op gezocht, is een eeuwige liefde. Zijn trouw en goedheid geleiden u. Zijn werk zal Hijzelf in u onderhouden. Hij zal u steeds onderwijzen in de weg die gij zult hebben te verkiezen. Dat zaad van Abraham moet getui gen: „Gij hebt mij versterkt met kracht in mijn ziel." Wat is dat? Niets anders* dan te zeggen: God is goed. Zijn goed heid gaat het al te boven. Zijn goedheid duurt in eeuwigheid. Dat is het heiligdom dat God Zijn vrienden toont op Moria, vervuld op Golgotha. Ds. L. schillende punten vastgesteld, die zo wel door Nederland als de Republiek zijn aanvaard, als basis voor nieuwe besprekingen. Wat nu door die twee leden wordt voorgesteld, wijkt ten na dele van Nederland af van de Renville overeenkomst. Dit wordt op dit ogen blik onrechtvaardig gevonden. ledere keer wordt men het met elkander eens en zodra wordt niet begonnen met de uitwerking van de overeengekomen richtlijnen, of de Republiek weigert het aangenomene na te komen. Dreigt de zaak vast te lopen, dan moet Nederland weer wat overstappen, en zo krijgt de Repjibliek keer op, keer haar zin. Het zal ons zeer benieuwen of de Nederlandse regering nu eens eindelijk de moed zal hebben, voet bij stuk te houden. Berlijn. Te Berlijn dreigt de toestand vast te lopen. De Russen maken het de andere Geallieerden werkelijk zeer moeilijk. Men zou kunnen zeggen, het zijn van die kleine plagerijtjes diè de toestand verscherpen. Wo'ensdagavond hebben de Russen de vergadering verlaten van het geallieerde militaire bestuursbureau te Berlijn, nadat zij 13 uren hadden ge debatteerd. De ene partij verwijt de an dere, en zo Wordt de sfeer totaal be dorven. -Er wordt zelfs verondersteld, dat het nu niet meer mogelijk zal zijn, dat de geallieerden, inclusief Rusland kunnen samenwerken, zover lopen de meningen uiteen. Wat er nu zal gaan gebeuren laat zich moeilijk voorspellen. Amerika en Engeland hebben een paar maanden ge leden gezegd, dat zij Berlijn niet zullen verlaten en niet zullen zwichten, voor de Russische druk. Of men nu echter hiervoor een gewapend conflict, zo no dig zal trotseren, valt te betwijfelen. Rusland gaat door en wat zullen nu Engeland en Amerika doen. Zijn er tekenen dat Rusland doel be wust op een nieuwen oorlog aanstuurt, dan is hetmogelijk dat Rusland de voet dwars gezet wopdt, het kost dan, wat het wil. Zijn er echter deze teke nen niet, dan zal Rusland op de duur wel zijn zin krijgen, omdat men hier voor een nieuwen oorlog niet wil ris- ceren. Palestina. Heel opyallend is deze week de be slissing geweest in-"de Veiligheidsraad. De Russische afgevaardigde_ Gromyko stelde voor om een corps van waar nemers op te richten, vail 30 tot 50 personen. Ieder land dat zitting heeft in de Veiligheidsraad, behalve Syrië, zou LOPERS MATTEN KARPETTEN HANDWEEFSTOFFBN v.af 3.Ö8 per Meter MAGAZIJN DE Strljenschestraat 13 Hoek Polderlaan Bij halte Stoomtram Beijerlandschelaan Telefoon 73140 daartoe een bepaald aantal leden af vaardigen. Gromyko vroeg, waarom mag Amerika nu 21 waarnemers als mede schepen en vliegtuigen zenden naar Palestina, terwijl Rusland nog geen 5 waarnemers mag sturen? Op deze juiste opmerking is geen antwoord gegeven, anders hadden de overige le den moeten mededelen, dat men de Russen buiten Palestina wenst te hou den. Het voorstel van Gromyko is ver- v/orpen, waarmede men Rusland dui delijk heeft laten voelen, dat zijn waar nemers niet gewenst zijn. Zie voor vervolg pag. 2'Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1