pi^^rr^Weg^ SCHREIEDER Schouten spreekt op Flakkee Kantongerecht Sommelsdijk -^•«s: CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN (De saak NEDERLAND HEEFT XEVEEL OUDE PERSONENAUTO'S 1648 1948 Herdenken of bedenken fr ,,Hij die hier binnen gaat. Laat alle hope varen 1" EIIAflDEII-IIIEUl/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerïj 19 WOENSDAG.16 JUNI 1948 20e JAARGANG No. 1728 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bg contract speciaal tarief. De Nederlandse Dagbladpers heeft, een enkel blad uitgezonderd, felle cri- tiek geuit tegen het op vrije voeten stel len van de Kriminaldirektor der Sicher- heltspolizei. Men is allerwege van mening, en wrij delen die opinie, dat die vrijlating een belemmering vormt, om het beruchte Engeland-Spiel, dat zulk een bloedspoor onder ons volk heeft na gelaten, nader uit te zoeken. De procureur-fiscaal van het Bijzon dere Gerechtshof, Mr. Zaaijer, moet uit de pers kennis nemen, van een scherp commentaar, tegen het getuigschrift, dat hij Schreieder bij zijn bevrijding heeft meegegeven n.l. „dat het een knap en correct politieman is." Deze zaak is, begrijpelijk, tot in de Tweede Kamer doorgedrongen, waar vragen aan de orde kwamen van de heer Goedhart (arb.) die door minister van Maarseveen werden beantwoordt. Men staat er altijd weer verbaasd over hoe „ambtelijk" zulke vragen wor den beantwoordt. De Minister betoogde, op de verkla ring van de Haagse procureur-fiscaal, dat Schreieder een zeer knap politie man is, deze blijkbaar in technische zin is bedoeld. Dat hij „correct" was, slaat kennelijk op het feit dat Schreieder de door hem of zijn ondergeschikten ver hoorde arrestanten behoorlijk behandel de en tegen mishandeling van hen waakte en optrad. Keurig gezegd! Of de vraagsteller er mee tevreden is, wa gen we te betwijfelen! Twee dingen zijn uit het antwoord van Minister van Maarseveen wel ko men vast te staan; n.l. dat Schreieder nog altijö kan worden vervolgd en dat het uitzoeken van het Engeland-Spiel niet in de doofpot wordt gestopt. De Minister noemde Schreieder „knecht van een barbaars regiem" en zijn ge drag uit zedelijk oogpunt te laken. Wij geven hier een citaat weer uit de Dagbladpers, .om te laten zien, dat men allesbehalve tevreden is, en men weinig vertrouwen heeft in de maatregelen, waarover Minister Maarseveen in de Kamer sprak. De Nieuwe Courant uit zich daarover als volgt: „Deze maatregelen komen boven dien rijkelijk laat en alleen daarom reeds zal het onderzoek op grote be zwaren stuiten. Toch achten wij het zaak uiting te geven aan ons ver trouwen, dat het onderzoek met be kwame spoed en zonder aanzien des persoons zal geschieden. Het Bngland- Spiel dreigt een cause célèbre te wor den, of in goed Nederlands: een poli tiek en justitieel schandaal. Indien Nederland inderdaad nog een rechts staat is, zal hier opening van zaken moeten worden gegeven en bestraf fing moeten volgen van hen, die door 'laakbaar gebrek aan verantwoorde lijkheidsbesef honderden mensenle vens nutteloos verloren deden gaan. Dan is er ook gelegenheid voor rechtsherstel van hen, die, nu, als slachtoffer van al deze geheimzinnig heid, als slechte vaderlanders ge brandmerkt werden." De KNAC raamt het totaal aantal motorrijtuigen per 1 Juni 1948 op 226.300, verdeeld als volgt: personen auto's 76.000, bussen 4800, motorrijwie len en driewielers 79.000, vrachtauto's en tractoren 66.500. Op 1 Mei 1940 wa ren deze getallen resp. 104.000, 76.000, 4700, 71.500, 66.500. De kwaliteit van het motorrijtuigen park staat nog aanzienlijk ten achter bij dat van vooi\de oorlog. Voor wat betreft het personenwagen- park, dat thans meer dan anderhalf mtial intensiever wordt gebruikt dan voor 1940, moge dit blgken uit het feit, dat ongeveer 3/5 deel van vooroorlogse fabrikaat is. „Indien Nederland nog een rechts staat is" schrijft dit blad! En bepaald vleiend voor onze justitie is ook niet, wat de heer L. de Jong directeur van het Bureau Oorlogs-documentatie publi ceert: Dat de Nederlandse wetgever, het beter wetend dan het Internationale Hof in Neurenberg, geweigerd heeft, de Duitse Sicherheitsdienst als misda dige organisatie te bestempelen, waarvan alleen al het lidmaatschap voldoende zou zijn voor een strenge straf, is erg genoeg; en dat men Schreieder, omdat hij niet eigenhan dig moorden pleegden, vrijuit laat gaan, is slechts gevolg van dit na tionale falen. Daarna had Nederland op zijn best zwijgend van schaamte dit heerschap over de grens kunnen petten. Wanneer wij deze zaak en véle ande re rechtspraken bezien, ook van politie ke delinquenten, dan moeten wij zeg gen, dat de waardigheid van de Neder landse rechtspraak sterk is ingeboet. In het begin, na de bevrijding hadden we de „volksgerichten" waar het volk zélf recht deed en wat werd toegelaten, om de massa te bevredigen. Daar is veel bij gebeurd, wat in een woord schandalig te noemen is. De leken rechtspraak, die bij de berechting van politieke delinquenten is ingesteld, heeft ook niet bevredigend gewerkt. Geen wonder, dat de juristen er appèl tegen aantekenden. De „volks-gerichten" werden toege laten om de publieke opnie te bevredi gen. In de zaak Schreieder is de publie ke opninie wel zeer onbevredigd gela ten. En het, Nederlandse recht, dat ver re buiten onze grenzen zulk een hoge naam had, is na de oorlog sterk aan het wankelen. Ds. V. d. Kooy van Nieuwe Tonge schreef in het Geref. Weekblad een ar tikel onder bovenstaande titel, ter her denking van de Munsterse vrede en hoe de Nederlandse Gewesten in 1648 als vrije en souvereine Staten en Landen er kend werden. Aan het slot van dit artikel schrijft Ds. V. d. Kooij het volgende: „Bedenken wij in het heden dus. wat de historie ons te zeggen heeft in het herdenken. Nederland kwam na langen en vaak hangen worstelstrijd vrij als een Gere formeerde Republiek, met de Hervorm de (Gereformeerde) Kerk als Vader landse Kerk. En nu? Wordt niet de handhaving der Gere formeerde beginselen in leer en leven losgelaten In leven: waar het woord Gerefor meerd" maar een leuze in zelfingeno- mendheid is en geen keuze des harten in waarheid. En aangaande de leer: reeds gehele streken van ons Vaderland keerden zich van de oude leer af mettertijd. We denken ook aan het ontwerp nieuwe kerkorde. Eist zij uit drukkelijk de handhaving der oude leer? Wordt die band aan het ver leden, die onder het synodaal bestuur nog eeri officiële erkenning vond in al gemeen reglement; art. 11, losgemaakt ten vervolge op al de bestuurlijke slap heid in de practgk! In dit Gedenk jaar is het verleden een aanklacht tegen ons! Ook „het heilig schrift der historie", dat ons melding maakt van den bloe- digen strijd om de waarheid, getuigt te gen ons. En God is Rechter! 1648—1948. Een feestelijk jaar blijkt dit gedenkjaar niet te zijn. Werd er ge kend een droefheid naar God? We mochten allen wel zeggen: „Wg hebben God op 't hoogst misdaan." 16481948. Drie honderd jaren Ne derland. Spreekt het ook van een be gin en een einde? De Nederlandse Staat werd gekozen uit de belijdenis der kerk. Hij zinkt er ook mee weg. Is er dan geen reden tot treuren, ja, wenen? Als men Vaderland en Moeder Kerk stervende ziet, behoor den wij dan niet te schreien? Maar onze blik zie ook vooruit. Het ontga dan aan onze aandacht niet, dat het oude Kanaan, bij het verzinken van het Wester Kanaan, weer aan beteke nis wint. De HEERE is getrouw. En die Verbondsgetrouwe God, gedenke ^om Zijns Zoons wil, ook onder ons volk een overblijfsel, naar Zijn Naam, genoemd. Ga daarvoor de smeking op!" Verzachb-Geneest De Heer J. Schouten, de Leider der Anti-Revolutionaire Partij, hoopt op 23 Juni a.s. op ons eiland een verkiezings- rede te houden onder de titel „Hoge goedieren". Aanvangsuur en plaats zullen nader bekend gemaakt worden. Zitting vain Vrijdag 11 Juni 1948. C. V. Putten, Dirksland, niet versch., had zonder achterlicht gereden en bij controle door de politie een grote mond opengedaan. „Ik kan niet begrijpen dat je op zulke onnozele dingen let", had hij gezegd en tal van uitlatingen gebe zigd, die de am.btenaar van het O.M. beneden alle peil vond, waarom hij 10. of 4 d.h. eiste. De Kantonrechter be krachtigde deze eis en veroordeelde hem conform. „Er schijnen mensen te zgn, die vergeten, dat in deze verworden wereld de politie met argus-ogen waakt over de ongerechtigheden", voegde hij aan de uitspraak toe. J. L. Koert, had te Ouddorp een aan rijding veroorzaakt met een motorfiets. Verd. erkende het feit, doch zeide mid den op de weg gereden te hebben om dat het uitzicht zo slecht was. Get. W. V. Alfen verklaarde dat verd. niet snel reed en zijn motor tamelijk-beschadigd werd. De eis luidde 20.— of 8 d.h. Uitspraak idem. W. A. Roelofs, St. Jansteen had te Middelhamis op de Kruising Langeweg V. Aerssenstraat geen voorrang verleend aan het van. rechts komende verkeer, waardoor een aanrijding ontstond, met een P.T.T. auto. Verd. verkla,arde geen signaal gegeven te hebben, doch zeer langzaam te hébben gereden. Get. Pel- likaan zei ook, dat men van rechts niets had zien aankomen. De botsing had plaats toen het kruispunt reeds was ge passeerd. Het O.M. eiste 20.— of 8 d.h. waarmee verd. zeide zich niet te kunnen verenigen. Hij meende het on geluk niet te hebben kimnen voorko men, olhdat hij al voorbij de kruising Wé,s. De Kantonrechter was het niet mêt hem eens. Hij vond, dat verd. langza mer gereden moest hebben. „Een stroom *- Dé kreupele hond, de haas en de rattenfarm. Een hondenführer De bakker, die advocaat had moeten worden. van vreemdelingen verontrust met hun auto hier de omgeving en als enige herinnering laat men enkele wrakstuk ken na, die doen vermoeden dat het vroeger een auto was", concludeerde hij De Kantonrechter zal aangeredene van Roon nog eens horen. In de aangehouden zaak van Tiele- man te Nieuwe Tonge werd mej. Kop penaal gehoord. -„Dat heeft veel moeite gekost om jou hier te krijgen", zei de rechter. Hoe kwam dat? Ik moest'het potje koken voor m'n oude man, meneer!" „Vergeet niet, dat het Kantonge recht vóór het potje van je man gaat, hoor!" Get. verklaarde dat het paard van Tieleman door 't hele dorp liep en scha de in de tuinen veroorzaakte. De amb tenaar eiste tegen verd., die niet ver schenen w'as 10.o'f 4 d.h. en de Kantonrechter sprak eenzelfde vonnis uit. G. P. A. Spieringhs, niet versch. had een aanrijding te Ouddorp veroorzaakt. Verbalisant Breedveld bleef bij zijn pro cesverbaal en Get. Jan Grinwis ver klaarde aangereden te zijn door verd. omdat deze aan de linkerkant van de weg reed en ze zaten te „jutteren" aan de auto; het ging niet goed. Het O.M. eiste 25.— of 10 dh. Uit spraak 20.of 10 d.h. P. J. Heintjes, Oude Tonge had met een vrachtauto op de Molendijk ach ter een hengst gereden op zodanige wij ze, dat dit dier ging steigeren en hij bijna de geleider tegen de voeten reed. Verd. was het met de dagvaarding niet eens. Htj zei de auto gestopt en niet vlak achter ide hengst gereden te hebben. De geleider had de stok uitge stoken om naar links over te steken. Get. G. Jonker, verklaarde de hengst te hebben zien steigeren, doordat de auto te kort op zijn hielen zat. Deze zaak werd aangehouden om get. de Graaf nog te horen. C. Wolfert, Dirksland had zijn hond niet teruggeroepen, toen deze een haas achtervolgde. Verd. beweerde dat zijn hond een gewone straathond, een rat tenvanger was, die meestal op drie po ten huppelt en niet in staat is een haas te vangen. Wijdlopig verteld verd. de onmisbaar heid van zijn kreupele' viervoeter, om dat hij in de buurt van een „ratten farm" woont, waar wel een millioen ratten huizen. „Ik denk dat het net an dersom is. Edelachtbare: de hazen heb ben mijn hond opgezocht!" „Je bent een man van logische deduc ties en ijzeren consequenties" zei de rechter. Met voorbeelden uit de praktijk trachtte verd. de kantonrechter aan te tonen, dat alleen hij de man was, die door jachtopziener van Broekhoven werd gezocht. „Heb je nu je hart voldoende gelucht over de treurige toestanden op dit ge bied?" vroeg de rechter. „Ja! zei verd. Maar van Broekhoven heeft me nooit gewaarschuwd dat ik mijn hondje thuis moest houden. Hij heeft zelfs het beest geschopt! En die hazen, ze vreten alles op! Get. v. Broekhoven verklaarde dat de hond van verd. zó kreupel is, dat htj een haas inhaalt! Hij had verd. ge waarschuwd, maar zijn hond niet ge schopt. „Je hebt me nooit gewaarschuwd", beet verd. „Ik heb je wèl gewaarschuwd! Je hond loopt altijd achter hazen aan!" „Van Broekhoven -wil een honden führer zijn", legde verd. uit. „Allemaal wil hij ze doodschieten; dat is dictator achtig!" „Ophouden" zei de Kantonrechter, die verd. vrij moest spreken omdat niet bewezen was, dat de jachtpartg te Dirksland had plaa.ts gevonden. Daar keek verd. van op. „Maar je krijgt een mooie striep door je naam, die boekdelen spreekt; denkt daaraan", zei de rechter toen verd. met Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1