Karpetten Tafelkleden OVERKANT Verkiezingen en Grondwet Buitenland vanaf f 5Z,90 Lopers - Matten f8.95 Wollen Dekens ROTTERDAM-Z. •2t^ MEDITATIE Het geloof van Abraham beproefd zonder vergunning 2x3 Grote sortering Handweef vanaf BEHANCSELPAPIEREN F.RA'AIE DESSINS verlaagde prijzen RUIME KEUZE MAGAZIJN DE Strijenschestraat 13 Halte Stoomtram Beijerlandschelaan Telefoon 73140 -niEiJi/s Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHft. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 12 JUNI 1948 20e JAARGANG No. 1727 Abonnementsprija 1.50 p. kwartaal Advertentiepritjs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. Door de aangenomen Grondwetswflzi- gingen in de 2e en Ie Kamer zijn nieu we, dus tussentijdse verkiezingen nood zakelijk geworden. Na deze verkiezingen moeten de beide Kamers der Staten-Generaal de grondwetswijziging nog bekrachtigen met een gekwalificeerde meerderheid van 2/3*). Het volk krijgt dus gelegen heid zich bij de verkiezingen uit te spreken over het al of niet wenselijke van de voorgestelde Grondwetswtjzi- gingen. Vroeger kwam het voor, dat er bij de verkiezingen in het algemeen en bij zulke tussentijdse verkiezingen in het bijzonder, grote verschuivingen voorkwanxen. Bij het vroegere districtenstelsel gin gen bij verkiezingen de districten vaak om. Hadden de liberalen in een district bij de ene verkiezing de meerderheid, dan' waren het bij een volgende verkie zing soms weer de conservatieven, wel-^ ke de overwiijplng behaalden. Zodoende" ontstonden er dikwijls beurtelings een meerderheid voor de ene of voor de an dere richting in de 2e Kamer. Sedert de invoering van de evenredi ge vertegenwoordiging komen die plot selinge wendingen niet meer voor. De verschuivingen voltrekken zich geleide lijker. Zo is ook thans, al is een Grondwets wijziging aan de orde, geen grote ver schuiving te verwachten. Het volk gaat de verkiezingen niet in met het parool: vóór of tégen de Grondwetswijziging. En wie mocht denken bij de tegenwoor dige ten top gevoerde democratie een levendige belangstelling bij brede lagen der bevolking te ontmoeten voor deze Grondwetswijzigingen, zal teleurgesteld uitkomen. In de eis van een 2/3 meerderheid wordt een zekere waarborg voor de be stendigheid van de staatkundige ont wikkeling gevonden. Maar de eis van het uitscljrijven van nieuwe verMezingen, draagt daar onder de evenredige ver tegenwoordiging maar weinig toe bij. Alleen het feit op zichzelf, dat nieu we verkiezingen moeten worden gehou den, zal een rem vormen om het aantal Grondwetswijzigingen tot het strikt noodzakelijke te beperken. De aan de orde zijnde Grondwetswij zigingen wij wezen er in ons artikel van 7 April al op geeft al zeer wei nig aanleiding om een uitspraak van de kiezers te vragen. De wijzigingen, welke samenhangen met de onderlinge verhouding van Nederland en de ge biedsdelen buiten Europa", zijn zó vaag, dat men nauwelijks een uitspraak daar over kan doen. Hoogstens zou men kunnen zeggen: Wij kopen eeii kat in een zak. En dat willen wij niet, dus wij zijn er tegen. Wat de positieve zijde betreft is alles even vaag. En dat is nog met opzet gedaan ook. En voor de rest dragen wij (zonder hernieuwde kiezersuitspraak) de bevoegdheid, om de grondtrekken van ons staatsbestel ten aanzien van Ned. Indië te formuleren, aan de nieuwe Ka mers over, zij het dati, dat deze hierbij aan een 2/3 meerderheid gebonden zijn. Maar, ten aanzien van dat zo weinig houvast biedende, moesten de kiezers dan toch temeer houvast heb ben aan de partijen, waarop zij hun stem zouden moeten uitbrengen, want feitelijk dragen zrj min of meer blin delings daaraan de uitvoering van db wijzigingen, welke feitelijk nog in het verschiet liggen, over. Maar (waar het toch in eerste in stantie op aan komt) zal de kiezer we ten of hg 'vóór of tegen deze wijzigin gen zal stemmen, dan moet hij toch in ieder geval weten of de partij, waarop hij stemt, vóór of tegen zal stemmen. Nu zijn êr helaas twee partgen in de 2e Kamer geweest, n.l. de Christelijke Historische en de Partij voor Vrijheid en Democratie, waarvan de vertegen woordigers vóór de Grondwetswijzigin* gen hebben gestemd, maar die tevens hebben te kennen gegeven, dat zij zich hun stem voorbehielden bij de definitie ve stemming na de verkiezingen. Deze beide partijen hebben steeds hun ern stige bezwaren ingebracht bij de be handeling van de zaken betreffende Ned Indië. Nü stemmen zij voor de wijzigingen, welke toch 'goeddeels in deze verkeerde richting gaan. Nu kan iemand, die op één dezer par tijen zijn stem wenst uit te brengen, zich afvragen, of de door hem gestem de volksvertegenwoordiger straks vóór of tegen de Grondwetswijziging zal stemmen. JNiet onduidelijk is te kennen gege ven, dat genoemde voorstanders straks, in tweede lezing, hun stem vóór of te gen, afhankelijk zouden stellen van het feit of ook zij in een regeringscoalitie zullen worden opgenoip«n. Immers, zal er na de verkiezingen een kabinet moe ten worden gevormd. Dit zal voor zijn regeerbeleid ten aanzien van de Indi sche zaken een twee-dérde meerderheid behoeven. Daartoe zal de medewerking van partijen nodig, zijn, buiten de par tijen waarop thans de regering steunt. Deze zonderlinge politiek, waarbij één of meer ministerszetels de inzet is, hadden wij niet verwacht van de V.V.D. welke zich met zulk een principiële ver klaring uit de omstrengeling van de P.v.d.A. had losgemaakt. Maar nog minder hadden wij die verwacht van een partij, welke met haar verleden wortelt in de actie van Groen van Prlns- terer. Wij vrezen dat dit symptomen zijn van een afbraak van gezonde democra tie in christelijke zin. In ons artikel van 7 April 1.1. schre ven wij per abuis, dat ook bij de eerste stemming een 2/3 meerderheid vereist werd. Hiervoor is een gewone meerder heid voldoende. Wij herstellen ^erbij onze fout. Palestina. De.-lezers, welke de vorige week ons buitenlands overzicht hebben nagegaan, hebbendaarin gezien, dat het Zowel voor de Joden 'als voor de Arabieren grote bezwaren meebracht om te blij ven doorvechten, daar beide partijen van Engeland en Amerika afhankelijk zijn. Het is aan graaf Bemadotte gelukt, de strijdende partijen té bewegen de or der „staakt het vuren" te aanvaarden voor een tijdperk van voorlopig vier weken. Over dit bereikte succes is men te Lake Success zeer tevreden. Voorlopig althans wordt het vechten gestaakt om te proberen aan het gezond verstand de voorkeur te geven. Ongetwijfeld zal Bemadotte nog voor grote moeilijkhiden komen te staan en zou het nog best kunnen zijn, dat de zo hoog gespannen verwachtingen op niets dreigen uit te lopen. Toch echter moet men hierbij niet veT- geten, dat het al of niet slagen, der on derhandelingen in hoofdzaak af zal han gen van de houding van Engeland en Amerika. Blijft één der partijen hals-, starrig en wordt hem dan alle hulp ge weigerd, terwijl de andere partij dan al le hulp verleend zal worden, dan graaft de hardnekkige zijn eigen graf. Het is hier in de eerste plaats niet, wat willen de Arabieren en wat eisen de Joden, maar in hoeverre zien de grote mogend heden kans aan beider wensen tege moet te Homen en welk overwicht kun nen ze laten gelden, om datgene wat anders vrijwillig niet zou gaan, nu af te dwingen. Bemadotte krijgt 76 waarnemers, welke langs de frontlijnen gestation- neerd worden, om toe te zien, dat geen der partijen de overeenkomst schendt. Het zal er wel op neerkomen, dat de Joodse staat, mogelijk in gewijzigde vorm, zal worden erkend. De Engelse regering moet nu reeds stappen hebben gedaan bij de Arabie ren om in deze erkenning te berusten.- Aan dé Arabieren zullen dan garanties worden verstrekt,dat de Joden op de duur de Arabieren niet kunnen ver drijven. Het is te hopen, dat pogingen, welke II. (Gen. 22 :~-4, 5.) Bij het beklimmen van de bergrug vrsiagt Izak: „Mijn vader, zie het vuur en het hout; maar waar is het lam tot het brandoffer?" Snikt het vaderhart dan: Mijn jon gen, God wil dat ik jou zal binden en slachten? Of bedient hij zich van draaierijen of leugens? Noch het een, noch het ander doet Abraham. Hij kent één weg, de weg naar bo ven. Hij werpt zich, o zaligheid, in de armen Gods in zijn antwoord: „God zal Zichzelf een lam ten brandoffer voor zien, mijn zoon." Hij had de belofte: „In Izak zal uw zaad genoemd worden". Gen. 21 vers 12. Christus was in dit zaad verborgen. Gen. 17 4. En nu moet hij zijn zoon offeren. Nu komt hij met de beloften Gods in de dood. Hoe het terecht zou komen zag hij niet, maar door het geloof overlegde hij dat God machtig was zijn zoon ook uit de doden op te wekken. Hebr. 2 vrs. 18-19. Er is zo'n innerlijk, sterk, diep ver borgen vertrouwen in zijn ziel. Dat blijkt uit Rom. 4 20: „Hij heeft aan de beloftenis Gods niet getwijfeld door ongeloof maar is gesterkt geweest in het geloof, gevende God de eer." Daarom zegt hij tot zijn knechten: „Als wg aangebeden zullen hebben, dan zullen wij tot u wederkeren" en tot zijn jongen:, „God zal Zichzelf een lam ten brandoffer voorzien, mijn zoon." Abraham ervaart, wat het betekent. het anker der hoop uitgeworpen te heb ben in het binnenste van het voorhang sel. Hebr. 6 19. Wat er in hem geweest is vinden wij vertolkt in Ps. 62 2. „Immers is mijn ziel stil tot God, van Hem is mfln heil." Zo gaan zij verder, vader en zoon, nö, dit antwoord. Izak vraagt niet meer. Hij weet uit vaders leVen wat dit antwoord betekent. Wat is dat groot, als kinderen uit het leven van vad"er en moeder hebben gezien wie de Heere is voor al Zijne gunstgenoten ook in de grootste nood, Als zij komen ter plaatse, die hém God gezegd heeft, bouwt Abraham al daar een altaar. Hij stapelt steen op steen. Hij schikt het hout daarop, bindt zijn zoon en legt hem op het altaar op het hout. Dan strekt hij de hand uit, neemt het mes om zijn zoon te slachten. Wat ziet hij, als de stem van de En gel des Heeren tot hem kïinkt: „Strekt uw hand niet.Uit naar de jongen en doe hem niets" en hij een ram met de hoor nen in de verwarde struiken vast ont waart, dat ten brandoffer geofferd wordt in de plaats van zijn zoon? Hij ziet God aan het werk en dit is de taligheid. Dit maakt hem gelukkig te aanschouwen de hand van het Op perwezen, des Heeren werk. Daarvan getuigt Gods kerk: Uw gunst sterkt meer dan de uitgezochtste spijzen en Uwe goedertierenheid is be ter dan het leven. Abraham noemt dan ook de naam van die plaats: „De Heere zal het voorzien." Wat moet er verbaasdheid en ver wondering 'in zijn ziel geweest zijn! Wat moet hij niet neergevallen zijn in aanbidding. Hij had niet kunnen den ken, dat het ■ió terecht zou komen. Ds. L. nu worden aangewend, mogen slagen, opdat de wereldvrede niet door zulk een netelige kwestie in nog groter gevaar wordt gebracht, dan zij airede is. Tsjecho-Slowakge. Wat werd gevreesd, is geschied. Pre sident Benesj is om gezondheidsredenen afgetreden en zal zeer waarschijnlijk worden opgevolgd door de communist Gottwald, de huidige voorzitter van het Parlement. Het is waar, dat de doktoren Benesj hebben aangeraden zijn functie neer te leggen. Toch moet "men dit zien in het licht van de feiten. President Benesj heeft geweigerd om de nieuwe grond wet, welke op communistische leest was geschoeid, te tekenen. Over ver schillende kwesties schijnt hij met Gott wald ernstig verschil van mening te hebben gehad, omdat hun Inzichten niet strookten. Geen enkele communistische wet is nog in werking getreden. Algemeen wordt nu aangenomen, dat deze gang van zaken van de 66-jarige president, zoveel heeft geëist, dat het zijn krachten te boven gaat. Waar de moeilijkheden zich toespitsten, bracht dit ook zijn consequenties mee voor zijn lichamelijke gezondheid en schenen de doktoren, wanneer hij aan de regering blijft een. inzinking of ineenstorting te vrezen. De spanningen zijn te groot. In rustige tijden zou mogelijk djt advies nog niet direct zijn gegeven. De premier Gottwald heeft uit naam van de regering en het gehele volk Benesj dank betuigd voor het vele en goede, dat hij voor zijn land gedaan heeft. In deoppositie-kringen is men door dit aftreden ontmoedigd. Wel is waar neemt men het de president niet kwa lijk, omdat heel goed wordt beseft in welke moeilijke, ja onhoudbare positie hij verkeert. Het moed-benemende spruit daaruit voort, dat de harde wer kelijkheid hierdoor des te duidelijker aan het licht treedt en men is altijd nog geneigd om deze, waar mogelijk, te ontwijken. Tsjecho-Slowakijé maakt een gewel dige crisis door en het is thans niet mo gelijk te voorspellen of er voor hetvoUt nog weer eens een democratische da geraad-zal aanbreken. Hoek Polderlaan MEDEDELING. Op het laatste moment voor het verschijnen van dit blad was er zo groten toevloed van advertenties, dat enige stukken moesten bekort enl andere moesten blijven overstaan, ook enige advertenties. (Administratie.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1