c De Unie van Zuid-Af rika De troonsafstand op 4 September INSTALLATIE VAN BURGEMEESTER SCHULLER TE MAARTENSDIJK -z DE VERKIEZINGEN j Inhuldiging twee dagen later Een zeer hartelijk ontvangst EIIAIID Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 PostboX 8. Telefoon Drukkerij 10 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 9 JUNI 1948 "20e JAARGANG No. 1726 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p.- millimeter Bij contract speciaal tarief. J,m De verkiezinga-uitslagen in Zuid- Afrika zullen ongetwijfeld in Nederland sterk de. aandacht «^getrokken hebben, omdat wij als Nederlanders ons aan Zuid-Afrika altijd min of meer stam verwant gevoelen. Zoals bekend, heeft maarschalk Smuts bij de j.l. verkiezingen een ge voelige, nedei;laag geleden en is hij zelfs in het district .Staj],derton, dat hij al 24 jaar in het parlement vertegenwoordig de, verslagen. Zijn partij is van 89 op 65 zetels gekomen, de Verenigde partij heeft 24 zetels in hét patjement verlo ren, zodat hij de eerste plaats moest af staan aan de Nationalistische partij van dr. Daniël F. Malan, die van 48 op 70 zetels kwam. De Afrikaner partij kreeg negen Zetels, de arbeiderspartij zes en de naturellen kregen er drie. Het komt dus hierop neer, dat dr. Malan samen met de Afrikaner-partij over 79 zetels beschikt en. de Verenigde Partij van Smuts met de Labour en de drie neger afgevaardigden over 74 zetels. Daar de nationalisten de parlements-voorzitter moeten aanwijzen, die niet meestemt, is Malan's meerderheid dus feitelijk ntiaar drie stemmen. Typisch is, dat Smuts meer stemmen had (651.183 tegen 452.224 van Malan c.s.) en minder ze tels kreeg, öéneraal Smuts heeft ech ter aan de gouverneur-generaal zijn ontslag aangeboden en dr. Malan is Ka^ binetsformateur geworden. Belangrijker is te bezien, hoe deze situatie is tot stand g:ekomen en wat er uit kan voortvloeien. Het kleurlingen-vraagstuk heeft bij deze verkiezing een grote rol- gespeeld. Volgens de volkstelling van Mei 1946 telt Zuid-Afrika 2.37 millioen blanken j (witmensen of Amerikanen) 7,8 mil lioen inheemsen (meestal kaffers ge naamd) 0.9 millioen kleurlingen en 285.000 Aziaten (koelies.) Dr. Malan, stichter van de nationalistische partij, waartoe de afstammelingen van de boe ren behoren en. geen enkel lid van En gelse afkomst is, is bevreesd, dat die negen millioen kleurlingen een gevaar opleveren voor de twee millioen blan ken. Deze mening wordt door een groot deel van het Zuid-Afrikaanse volk ge deeld zelfs door Engelssprekende Afri kanen. De plannen, die generaal Smuts heeft gemjiakt om in de positie van de kleurlingen verbetering te brengen, heeft hem waarschijnlijk de nederlfiag bezorgd. De scherpe scheiding tussen blank en zwart heeft vooral bij de plattelandsbe volking bijval gevonden. Negentig pro cent van sommige districten verscheen ter stembus, wat voor uitgestrekte, dunbevolkte districten een hoog percen tage is. Er blijkt uit,, dat bij de oude Afrikaanders nog altijd de opvatting heerst, dat de zwartjes klein gehouden moeten worden. De oude Transvalers zeiden: „'n kaffer is nie een mens nie, di is maar 'n skepsel." Er zit aan die uitspraak o.i. een zeer bedenkelijke kant. Dr. Malan heeft een fanatieke haat tegen Ruslahd en nu zou het kunnen gebeuren, dat zijn binnenlandse politiek ten aanzien van de gekleurde bevolking, zowel de üiheemse als de geïmmigreer de Brits-Indiërs, het paradoxale effect zal hebben, dat de door hem zo gebate Russen in de kaart worden gespeeld. Het is immers niet onmogelijk, dat de gekleurde rassen in de verleiding zullen komen om de Russische aanspraken xjp het beschermheerschap v^ de onder- dmikte en uitgebuite Aziatische en an dere koloniale volkeren als juist te aan vaarden, en deze des te achterdochtiger zullen komen te staan tegenover de rest van de westelijke gemeenschap. Ongetwijfeld komt op de schouders van de nieuwe premier een zware last te drukken. Al heeft hij tal van aan hangers in het land zelf, hij zal op tal van moeilijkheden stuiten, die de reg^- ringstaak verzwaren. Het is vooB Zuid-Afrik£t tl hopen, dat In de Nederlandse Staatscourant komt de volgende bekendmaking van de hiinister-president voor: Hare Majesteit Kofüngin wfthel- mina en Hare Koninklijke Hoogheid de Regeaites Prinses Juliana hebben mij gemachtigd mede te delen, dat de afstand van de Kroon door Hare Majesteit Koningin Wilhehnina zal geschieden op 4 September, wes halve op die dag Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana de rege ring zal aanvaarden. De plechtige beëdiging en inhul diging van de nieuwe Koningin zal' plaats vindep op 6 September. HOE ZAL DE NIEUWE TWEEDE KAMER WOR DEN SAMENGESTELD? Over de samenstelling van de nieuwe Tweede Kamer verdiept men zich in gissingen. Verschuivingen zullen er on getwijfeld plaats hebtien. De Nieuwe Haagse Courant (A.R.) heeft een enquête ingesteld bij haar le zers, wat zij er van denken. Ziehier de uitslag van de gedachtengang van de gemiddelde lezer der N.H. Crt. K.V.P31 (32) P. V. d.'A26 (29) A.-R14 (13) C.P.N.7 (10) C.H.U9(8), •V.V.D9(6) S.G.P2' 2) Welter 2 (De tussen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op het' aantal zetels in de zittende Kamer.) Het is, zo schrijft de N.H. Crt. veel te vroeg om thans reeds beschouwingen te wijden aan deze uitslag. Maar interessant zijn deze, ,^aar- schijnlijk geachte Verschuivingen wel. PAPIEREN ANJERS OP 29 JUNI Op de Anjerdag 1948 zal de post bij elk Nederlands gezin een kaart bezor gen, waarop zes anjers staan gedrukt, die daaruit gemakkelijk te verwijderen zijn. Met die papieren artjer toöie riien zich op 29 Juni en bij duizenden winke liers kan men dan het aanvullende róod-wit-Tjlauwe vrijheidswimpeltje ver krijgen na een gift ten bate van liet Prins Bemhardfonds," in de offerbus op him toonbanken. -O- PRINS ELIZABETH VERWACHT HAAR BABY IN OCTOBER De Britse kroonprinses Elizabeth ver wacht midden-October moeder te wor den. Het kind zal eyentueel na Eliza beth in aanmerking komen voor bestij ging van de Britse troon. VIJFDUIZEND TON RIJST Naar aanleiding van een bericht in het Vrije Volk over hervatting van de rtjstdistributie in het najaar wordt ge meld, dat men er in geslaagd is, vijf duizend ton rijst aan te kopen. Zodra (Jeze er is, zal men tot distributie over gaan. Eerst komen de ziekenhuizen in aanmerking en de kindergroepen; pas daarna zal men overwegen of ook de volwassenen iets kunnen krijgen, doch dit laatste is zeer twijfelachtig. de nieuwe bewindsman het beleid zó mag voeren, dat het land voor grote schokken blijft gespaard. J Van St. Maartensdijk naar Maartensdijk klinkt niet vreemd. Het scheelt maar de 2 letters: „St." Maar het 'is wel een ge weldige promotie voor Burgemeester Schüller! We hebben'uit de ver slagen kunnen lezen, hoe Burgemeester Schül ler gehecht was gewor den aan zijn gemeenten St. Maartensdijk en Scherpènisse in die 12 jaar dat hij er gestaan heeft. Een Frans spreek woord zegt: scheiden is een beetje sterven" en dat bleek ook bij het af scheid. Hij moest zich van zijn gemeente „los maken". Dat Mr. Schüller bur gemeester is geworden van een der ,',elite-ge- meenten" van Nederland zal niemand hem dan ook kwalijk nemen. De ontvangst te Maar tensdijk van de nieuwe burgemeester is aller hartelijkst en spontaan geweest. Toen de don kergrijze auto niet de Zeeuwse provincieletter K op de hoek van de Pres. Rooseveltsweg en de Lorentzlaan bij de grens tussen Utrecht en Maartensdijk arriveerde. ^e gem.-sccr. van Nlaartensdijk; de heer P/l. Dijhstra, hegroel de nieuwe hurger- vader. 'Z.onder \ioed Mr H. H. Scnuller. (Cliché welwillend afgestaan door U.N.) was daar de loco-burgemeester Mr. Boor, wethouder L. Slomp en de heer Ph. Dijkstra gemeentesecretaris ter be groeting aanwezig. Ben dochtertje van het raadslid Miranda bood Mevr. Schül ler een bouquet prachtige anjers aan. Dit grens gedeelte van Maartensdijk heet „Tuindorp" dat opzichzelf reeds plm. 7000 inwoners telt. Aan het slndere einde van Tuindorp werd de burgemees ter door de Voorz. van Tuindorps' Be lang toegesproken die ter herinnering van de^e plechtigheid een zilveren pot"- |ood en kaarsenstandaard aanboodl Daarna werd in de auto's gestapt en Burgemeester Schüller heantwoordt hier een hoera, dat op hem uilgehracht werd in Tuindorp te Maartensdijk. (Cliché welwillend afgestaan door Utrechts Nieuwsblad) verdween de stoet in de richting Groe nekan. Daar was de burgemeester en zijn familie een spontane ontvangst be reid. De Groenekanse jeugd was rijk vertegenwoordigd, de rijvereniging „De Stichtse Ruiters" en de Groenekanse en Maartendijkse Oranjeverenigingen. Het gezelschap stapte uit de auto's en «na hier epn ogenblik te hebben ver toefd ging het in open rijtuigen, ge flankeerd door de Stichtse Ryiters «aar het Gemeentehuis. Honderden belangstellenden stonden voor het gemeentehuis te, wachten om de nieuwe eerste burger van Maartens dijk te begroeten. Verschillende muziek gezelschappen lieten hun vrolijke klan ken Koren, terwijl tal van schoolkinde ren, in grote reien met vlaggen, een welkomstlied zongen. Door een erehaag van brandweerlieden betrad de burge meester het gemeentehuis. De familie Schüller begaf zich naar de burgemeesterskamer, terwijl de raad en de genodigden, waaronder mr. H. G. Erigelberts, chef van liet kabinet van de commissaris der Koningin, burge meester O. Norbruis van Zuilen, burge meester mr. J. M. M. Hamers van Jutphaas, naar de boven in het gemeen tehuis gelegen raadszaal gingen. Nadat de leden van de gemeente raad en de genodigden hun plaatsen hadden ingenomen, opende ,mr. J. Boor^ in zijn kwaliteit van loco-burgemeester deze buitengewone raadszitting met ge bed. Hierna verzocht mr. Boor aan* de heer Dijkstra, gemeente-secretaris, het Kon. Besluit voor te lezen, waarbij mr. Schüller tot burgemeester van Maar tensdijk werd benoemd. Vervolgens las de heer Dijkstra nog het proces-verbaal van beëdiging. Een commissie bestaande uit de he ren A. Remeijn (C.H.); Walhóut (Arb.) en J. A. Jongerius (K.V.P.) leidde ver volgens de familie Schüller de raads zaal'binnen. Hierna sprak mr. Boor zijn installa- tierede uit. Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1