EILANDEN-NIEUWS C gemeenteraad Scherpenisse y 3e blad Zaterdag 5 Juni 1948 No. 1725 Afscheid Burgemeester H. H. Schüller 9 Engelandvaarders Strijders 0 Verzet en Victorie f 4.50 per deel GEER. DE WAAL MARKT ST. MAARTENSDIJK I Men schrijft uit het eiland Tholen: TE WEINIG INITIATIEF? Reeds jaren is er op St., Maartensdijk een kleuterschool. Deze werd beheerd door de Gemeente. Het vorig jaar. kon men, daar mej. Sanderse met pensioen ging, geen leerkracht krijgen. Wel meldde zich een Rooms Katholiek aan, maar dit was de enige sollicitante en het was geheel, adrem, dat de toenmali ge burgemeester in de raad zei, dat men op die sollicitatie niet in kon gaan, daar iemand met die godsdienst op het dorp niet paste. Het hoofd der O.L.S. en de notaris waren toen zo flink om het Nut in de arm te nemen en de gemeenteraad werkte mee, dat de gemeente kleuter school een bijzondere werd, uitgaand van het Nut. Jammer vinden we hier, dat de Ned. Herv. Kerk de zaak niet heeft aange pakt. Waarom moeten de linksen bijna altijd op het eiland Tholen de leiding hebben? Waren er nu op St. Maartens dijk geen mensen, die zich toch bij het Nut niet thuis voelen, die hier eens de handen uit de mouwen gestoken hadden. Voorzover mij bekend heb ik niet an ders gezien dan dat voorstanders, voor zitters van het Nut in onderscheiden plaatsen, ,ook op het eiland Tholen po litiek behoren tot de linkergroepen en wat het kerkelijk betreft, of wel nooit in de kerk komen, dus tot de onkerke- Itjken behoren of tot de Protestantse Bond. Wel zien we, dat er een kleine kente ring is waar te nemen, wat het Nuts- standptmt betreft. Het vroeger starre li berale standpunt wordt wel eens verla ten, maar toch kunnen we het niet an ders dan betreuren, dat de Eilandbewo ners, die voor zwaar orthodox doorgaan, zo weinig interessetonen voor de jeugd. Hervormden, Gereformeerden, Chris telijk Gereformeerden, Geref. Gemeente mensen, of wie ge ook zijt, sluit U aan een, opdat er van U meer kracht uit ga. Is Poortvliet geen baken in zee? TRANSPORT-COLONNE RODE KRUIS WINT Ie PRIJS Zaterdag 29 Mei werd te Kruiningen een kring wedstrijd gehouden van de Transport Colonne van Noord-Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis. De ploeg van de afdeling Eiland Tholen behaalde daarin de eerste prijs met 111 punten. Een prachtige prestatie te meer omdat de vier manschappen nog nim mer aan een wedstrijd hadden deelgeno men. Het eiland Tholen mag zich dan ook verheugen dat zij een goede Trans port Colonne op haar eiland heeft, bij voorkomende gevallen bij rampen of iets dergelijks kan men op hen rekenen. r------O------- Pantservuist. Een 29-jarige arbeider vond Dinsdag op het vroegere vliegveld Norg een „pantservuist." Het slagpen netje raakte los, de pantservuist ont plofte en de arbeider werd gedood. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN Zondag 6 Juni 1948. Voor de gemeenten Tholen, Oud Vos- semeer, Nieuw Vossemeer en St. Phi- lipsland Dr. P. J. Duinker te Tholen en Dr. H. Menger te "St. Philipsland. ------O— KOE WORDT WILD EN DOODT OUDE MAN De bijna 77 jaar oude heer Jacob Kat te Oostzaan bracht elke dag een emmer water aan een op een weiland achter zijn woning grazende koe. Zo ook Maandagmiddag. Plotseling viel het dier de oude man aan en bracht hem enkele stoten toe. Buren schoten toe en hielpen hem naar huis. Een direct ge waarschuwd dokter constateerde dat de man enkele ribben had gebroken en waarschijnlijk nog inwendige kneuzin gen had opgelopen. Ook had hij een he vig bloedende hoofdwonde. Dinsdagmor gen is hij overleden. Ze zijn er weer de drie delen Maandagmorgen 10.30 uur nam in een daartoe korte openbare raadsverga dering de Burgemeester afscheid van deze gemeente. Voor deze bijzondere vergadering was het gemeentepersoneel, het perswieel der Openbare L.O. School, de gemeente geneesheer I. L. Hilleman en de plaat selijke politie tegenwoordig. De Voor zitter oj)6nde deze vergadering op de gebruikelijke wijze. Daarna wees hij er op, dat Hare Majesteit Koningin Wil~ helmina wederom op 14 Mei j.l. tot 30 Augustus '48 het regeringsbeleid heeft neer moeten leggen, om gezondheidsre den en Staatsbelang. Wij hopen aldus spr. dat God haar in staat zal stellen na enige rust, zeer binnenkort haar 50- jarige jubileum als Koningin der Ne derlanden te mogen vieren. God geve Haar dat Zij een welverdiende rust ge schonken zal worden. Hierna werden de notulen onveran derd vastgesteld en getekend. Ingekomen Stukken. Rapport ingekomen van de Schoolart- sendienst van Ged. Staten. Regeling ■jaarwedde, ambtenaren, ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Schrijven ingekomen betreffende het onderhoud woning-wet-woningen. Dit schrijven houdt in financiële rege ling wat betreft gelden vrij te krijgen tot onderhoud der woningen. Goedkeuring Koninklijk Besluit 20 Maart '48 betreffende reinigingsrechten van Ged. Staten goedkeuring wijziging begroting 1946. Al deze stukken werden zonder hoofdelijke stemming goedge vonden. Hierna leest de Secretaris het Konin klijk Besluit voor van de benoeming van Mr. Schüller tot Burgemeester vari Maartensdijk. De Burgemeester sprak daarna het volgende Mijne Heren, U heeft zo juist horen voorlezen een afschrift van het besluit van H.M. de Koningin,- waarbij het H.M. behaagd heeft mij te be^ioemen tot Burgemees ter der gemeente Maartensdijk. Het is naar aanleiding hiervan, dat ik enige woorden tot U wil spreken. Dit zullen woorden van afscheid zijn, daar ik van af morgen het voorzitterschap van Uw Raad niet meer zal bekleden en dit voor enige tijd door Uw eerste Wethouder zal worden overgenomen. Allereerst vril ik dan Wethouders, bedanken voor de buitengewoon prettige samenwer king, waar het ging om debehMtiging van de belangen van deze gemeente. Onze vergaderingen waren steeds van de aangenaamste. Mocht er al verschil van zakelijk inzicht zijn geweest, steeds ging het dan om bijkomstigheden. In de grote lijnen waren wij het steeds eens en heeft ons altijd voor ogen gestaan het werkelijk belang van de gemeente Scherpenisse. Vele waren de problemen waarvoor wij gesteld werden. Niet allen, lang niet allen, hebben wij tot een op lossing kunnen- brengen en ik betreur dit, daar ik gaarne hieraan nog had willen medewerken. Nu dit niet meer mogelijk is, wens ik U sterkte en wijs heid toe om de beste oplossing te vin den, teneinde de zaken zo goed moge lijk voorbereid ter Raadstafel te kim- nen brengen. Ik twijfel er niet aan, of de secretaris zal U daar even getrouw en met dezelfde liefde voor zijn werk, zoals ik deze heb leren kennen, bij ter zijde staan. Ook U hartelijk dank daar- I voor. Wij hebben het, geloof ik, elkaar nietaal te lastig gemaakt. Uw zakelijke adviezen waren voor ons college veel waard en, mede daarop konden wij on ze beslissingen baseren. Met U, Heren Raadsleden, was het niij altijd aangenaam te vergaderen. Gij hebt het mij, als Uw voorzitter, wel zeer gemakkelijk gemaakt. Ook wij hebben wel eens verschil van mening gehad, maar steeds werd door de verkiezende partij zonder eni ge rancune het besluit van de meerder heid aanvaard. De besprekingen wer den steeds door U kort en zakelijk ge houden zodat meestal maar een uur voldoende was om de agenda af te han delen, ondanks vaak belangrijkebeslis singen, zoals uitbreidingsplan, het bou wen van woningwetwoningen annex ont eigenen en het verbeteren van de Kerk straat, om er maar enkele te noemen. Dat deze plannen nog niet geheel of zelfs nog niet ten dele konden worden uitgevoerd is niet Uw schuld, of gebrek aan medewerking Uwerzijds, maar de materialenpositie dwong U te berusten in ,de trage afwerking dezer plannen. Ik hoop van harte, dat weldra een dusda nige verbetering hierin zal ontstaan, dat afwerking spoedig mogelijk zal zijn. Moge God U de kracht en wijsheid geven om ih de door U ingeslagen weg voort te gaan. Ook het personeel ter secretarie dank ik hartelijk voor de prettige samen werking. Ik weet, Mijnheer de Secreta ris, dat het hen onder Uw leiding, niet "aan ijver en liefde voor hun werk ont- breekt. Wanneer ik mij van een en an der op de hoogte wilde stellen, verkreeg ik vlot en onpartijdige voorlichting. De achterstand op. de secretarie was groot, mede door tijdsomstandigheden en gS- brek'ên verwisseling van personeel. Ge lukkig is deze achterstand zo goed als geheel ingelopen. Ik heb mij weinig met het secretarie-werk behoeven te be moeien en ik hoop, dat wanneer dit ge beurde, ik niet te lastig ben geweest. Van het overige personeel der ge meente, de gemeente geneesheer op de school en bij gemeente werken heb ik niets dan medewerking ondervonden. Ook met de politie was er onder de ge geven - omstandigheden samenwerking mogelijk, al leent het huidige systeem zich daar buitengewoon slecht voor. Ik hoop van harte dat beide daartoe aan- gestelden met ijver zullen trachten him taak zo goed mogelijk ten uitvoer te brengen en ik twijfel daar niet aan ge zien de capaciteiten welke beiden be zitten. Wanneer ik van deze plaats af tevens afscheid neem van de bevolking van Scherpenisse dan zal "dit een afscheid zijn met een excuus. Een verontschul diging "voor alles waarin ik tekort ben geschoten &,Is burgervader, om deze term eens te gebruiken. Toen ik hier kwam begroette U mij wel Wel als Uw burgemeester, maar als een halfwas. En gij hebt daar ten dele gelijk in ge had. Hoewel ik steeds mijn best gedaan heb om aan Scherpenisse het volle pond te geven, weet ik heel goed, dat ik daarin niet ten volle geslaagd ben. Mijn tienjarig verblijf in de gemeente Sint Maartensdijk, alvorens hierheen te ko men, heeft het mij niet mogelijk ge maakt mij in Scherpenisse zó in te bur geren als dit op Sint Maartensdijk het geval was. Deze moeilijkhed .ben ik mij steeds bewust geweest en daarom heb i ik steeds gepoogd enig minderwaardig- i heidsgevoel bij U weg te nemen. Voor mijn opvolger, indien de combinatie in stand blijft, zal dit veel gemakkelgker zijn. Immers hij komt in beide gemeen ten op het zelfde tijdstip en zal daar door met deze moeilijkheid, waarmede ik te kampen had, geen last hebben. Ik wil met nadruk verklaren dat de burgerij, mij daar nooit iets van heeft laten merken en daar ben ik de bevol king van Scherpenisse zeer erkentelgk voor. Mijne Heren, Tot slot wens ik U allen Gods zegen toe voor Uw werk als lid dezer Raad of als ambtenaar aan deze gemeente verbonden, en voor U persoonlijk met allen die U lief zijn. Hij stelle U In staat, op welke plaats Hij U ook ge roepen heeft, om de belangen van de gemeente Scherpenisse naar Uw beste vermogen te dienen tot meerdere bloei en rijke voorspoed van Uw dorp, het welk U zo na aan het hart ligt. Har telijk dank, mede uit naam van mijn vrouw, voor alle medewerking en vriend schap hier ondervonden. God zegene de gemeente Scherpenisse! Een hiermede leg ik dan het onder scheidingsteken van de Burgemeester der gemeente Scherpenisse af en over handig U, Mijnheer de Wethouder, de voorzittershamer van deze Raad. Hierna sprak Weth. Hartog namens de gemeenteraad woorden van dank voor de prettige samenwerking welke de raad steeds heeft mogen ondervin den in de 2 jaar dat de Burgemeester hier was. Spr. sprak de wens uit, dat bij de komende benoeming rekening zal worden gehouden met de wens der be volking, en de begeerte van de Scher- penissenaren mag vervuld worden om een eigen Burgemeester te mogen krij gen. Hierna sprak de Secretaris namens het gemeente personeel. Burgemeester, Twee jaren heb ik als naaste mede werker met U als hoofd van het ge meentebestuur mogen samenwerken, ja ren, die slechts een ogenblik lijken in het verbijsterende na-oorlogsgebeuren. De bestuurskramp,- de centralisatie- tendenzen, oorzaak, dat vele voor de handliggende dingen niet gebeuren of ernstige vertraging ondervinden, han gen nog steeds als een loden last op "Se gemeentelijke activiteit en ik weet hoezeer de formele verwikkelingen U, die in Uw beleid steeds -het practische en het menselijke liet domineren, tegen de borst stuitten. Hoewel U slechts een korte bestuurs periode in deze gemeente hebt gehad hebben vele en velerlei zaken Uw aan dacht gevraagd, ik noem slechts de wo ningbouw, het consumentencrediet, de noodvoorziening ouden van dagen, de verdeling, de hulpverlening vanwege de Herstelraad Zeeland. Objectiviteit echter kenmerkte Uw arbeid als burgemeester, dat geldt zo wel de beide gemeenten, als voor de inwoners, met wier belangen U in aan raking kwam of moet behartigen. De tact om de mensen, die soms heetge bakerd ten gemeentehuize kwamen, op hun gemak te stellen en hun gevoelig heden te neutraliseren, ontbrak U geenszins. Sprekende namens het gemeenteper soneel, durf ik onomwonden verklaren; dat allen, zonder uitzondering bijzonde re waardering hebben voor de daadwer kelijke belangstelling, die U zowel in hun persoonlijk leven als in hun 'amb telijke arbeid en materiele levensom standigheden, toonde. Mede namens hen.wens ik U zegen rijke arbeid in Uw nieuwe gemeente toe. Moge ik U tenslotte namens raads leden, ambtenaren en onderwijzend per soneel als herinnering aan Scherpenis se aanbieden een sigarettenkoker met inhoud en asbak. Ik dank U. Daarna sloot de loco burgemeester Weth. Hartog, deze openbare raadsver gadering. Er werd koffie met" gebak gepresenteerd en men bleef nog nog een ogenblik bijeen. Tenslotte sprak het Hoofd der School dhr. Kouman woorden van waardering en liet uit komen welke liefde Burge meester heeft gehad voor de school. H^ wenste hem verder met zijn gezin Gods zegen toe tot in lengte van jaren. Hierna dankte Mr. Schüller alle spre kers voor de waarderende woorden hem toegesproken, en hoopt dat het de ge meente Scherpenisse goed mocht gaan. De Raad der gemeente wenste hij toe dat zij met dezelfde liefde, moed en kracht mogen blijven werken aan dit dorp. God zegene U in uw werk per soonlijk met uw gezinnen. "Wie zich heden .abonneert ontvangt de tot en met 1 Juli verschijnende nummers GRATIS.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 9