XicJMj^oud EXAMENS VOOR VAKBEKWAAMHEID Zullen wij tabak telen? KINDERHOEKJE Abonneert U op dit Blad Zaterdag 5 Jurii "1948 „EILAND E N-NIEUWS" Bladz. 3 De jeugd heeft een eigen wijze om moeilijkheden op te lossen. Wanneer men als oudere zich lekker gevoelt doordat men plezier heeft In de prestaties van de jeugd, dan is de eer ste daad, anderen deelgenoot van die vreugde te maken. In het veranderen van de tijden wor stelt Flakkee met problemen. Ouderen maken zich zorgen over de virerkgele- genheid; over de noodzaak voor hun ge zin In de dagéiykae behoeften te voor zien. En dan merkt men opeens, dat de jeugd een eigen manier heeft de moei lijkheden op te lossen. Ze leren een vak en ze bekwamen zich er in. De Bond van Automobielhandelaren en Garagehouders, in het dagelijks ge bruik Bovag genoemd, is een van de vakverenigingen die het vergroten van ,de vakbekwaamheid als economisch noodzakelijke eis .ziet. En lieel goed be zien, begint ze daarbg van onderen af met de jongsten, die in de werkplaatsen zijn. Deze kunnen een examen doen voor leerling-monteur, daarna voor hulp monteur en zo doorgaande tot men de top van de piramide vpn vakkennnis heeft bereikt. Na verloop van tijd zgn het in dit beroep degene, die zich theoretisch en praktisch verder hebben bekwaaïhd, al het werk zullen doen. Gelukkig voor onze maatschappij. Ieder werk is het waard, goed en degelijk te worden uit gevoerd. Dit is zuinigheid, ook al wordt Tiet goed betaald. Dit is door de Bovag ingezien. Het - jersoneel dat ;diploma's van vakbe kwaamheid bezit, wordt hoger beloond dan zij die dergelijke bewijzen van vak- ibekwaamheid missen. Geloof nu niet .dat de jeugd van deze materialistische gevoelens zo sterk doordrongen Is. Voor herr geldt het vak. JEn de bekwaamheid. Ze willen vooruit, aó is de jeugd; help haar daarbij. Woensdagmorgen 26 Mei verzamel den vijftien jongelui, werkzaam in ver schillende garages zich bij de W. C. van As-ambachtsschool te Middelhamis. Ze voelden zich. Ze waren de eersten die >op Elakkee, zich aan een dergelijk exa men gingen onderwerpen. Dit moest 3 dagen duren en geheel vrij van de ge voelens vóór een examen, waren zij niet. .doch ze hebben zich goed gehouden. Negen van hen slaagden voor het «examen leerling-monteur, twee alleen voor het praktisch gedeelte. Ben moest .er worden afgewezen. Voor het examen hulpmonteur slaag den al de drie candidaten. De namen: van hen die voor leerling- anonteur slaagden zijn: lm. Bakelaar, Middelhamis; E. Bree» ;Sommelsdijk; A. A. Cambeen, Oude 'Tonge; A. Dubbeld, Middelhamis; G. Hogchem, Dirksland; Iz. Kamp, Oolt- gensplaat; C. P. van Peperstraten Oude Tonge; W. J. Rosmolen, den Bommel .en S. M. van der Vlugt te Sommelsdijk. Zij die voor hulpmonteur slaagden zijn: Joh. Groenendijk, Oude Tonge; J.Th. PoUemans, Oude Tonge en Jan Verhage te Middelhamis. Bravo, jongelui, houdt vol. Jullie stre ven verdient nagevolgd te worden, ook door hen die in andere vakken werk zaam zijn. In de N. Brielse Crt. schrijft de heer C. V. Leeuwen te Rozenburg het vol gende In de achter ons liggende topjaren hebben de beroepsplanters nog geen 80 H.A. per seizoen met tabak beplant, te gen in dit jaar meer dan 400 H.A. Ge legenheid werd geboden, desnoods met voorschot, contractteelt aan te gaan te gen 2.80 per kg. winddroog blad en 1.40 voor topblad, wat neerkomt op 12 tot 14 per roe. Dat vele tuinders en kleinlandbouwers langs deze weg be sloten Ijun inkomsten te vermeerderen, zal geen verwondering w^ekken. Wel wekt het grote verschil in prijs tussen grondstof (inkoop) en afgewerkt pro duct verwondering. Zo kosten de si gaartjes van twee gram elf cent per stuk, terwijl de kwaliteit daarvan, her innert aan eigen teelt die de prijs van 2.80 per kg. lang niet haalt. Er rekening mee houdend, dat bij het maken van sigaren de hoofdnerf, die 35% van het gewicht uitmaakt, ver valt, kunnen uit één kg. gaaf blad on geveer 325 sigaartjes vervaardigd wor den. Het verwerkte product brengt dus 35.75 bruto per kg op, tegen 3.80 per kg. inkoop. Dat prijsverschil echter is het ergste niet. Waarom blijft de belangstelling voor de sigaartjes van twee gram zo buitengewoon groot, dat de vsrinkeliers telkens „nee" x^rkopen moet? Op Ne derlandse bodem kan een overvloed van zéér goede tabak worden gekweekt. Op de proeftuin voor tabak van de Wage- ningse Landbouw-hogeschool zijn rassen gekweekt, welke voor het doorsnee- buitenlands niet hoeven onder te doen. Zo is de Mont Calme Brun va» de proeftuin een prima sigarentabak; de Virginia American Gold, eveneens van de proeftuin, een lichtkleurigé vroegrij pe kerftabak. Dan zijn er nog o.m. licht kleurige vroege Burley-soorten, waar van reeds half Juni kan geoogst wor den, mits vóór Juni uitgeplant. Nederland behoeft wat tabak betreft niet in de war te zitten. De tabakscultuur kan in vele gezin nen een besparing geven op tabaksuit gaven van twee, drie ja vier gulden per week. Daarom zullen wij tabak telen. VERWOESTER VAN PUTTEN KRIJGT 21/2 JAAR Het bijzonder gerechtshof te Arnhem heeft vandaag de Duitse overste Full- riede, .die de vergeldingsmaatregelen te gen het Veluwse dorp Putten voor een aanslag op Duitse militairen, ten uit voer heeft gelegd, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2% jaar met af trek. -O- BELGEN WISTEN DAT BOTER „VISSIG" WAS Het Ministerie van Landbouw heeft bekendgemaakt, dat de Belgen wisten, dat de boter (waarover ze klaagden, dat ze naar haring smaakte) een bij smaak „vissig" is de vakterm had, toen ze deze kochten. BESTE JONGENS EN MEISJES! Gebeurt het niet vaak dat jullie zeg gen: „Als ik maar eens wat groter was!" Én de bedoeling is dan: ik zal het dan helemaal anders en béter doen dan vader en moeder. We kunnen als kinderen dan o, zo veel, en soms zijn de ouders dan toch wel een beetje dwaas. Als ik kind geweest was in de tijd toen vader en moeder kinderen wa ren, dan zou ik het wel anders hebben gedaan. Zij zijn toch wel een beetje dom geweest. „Als ik maar eens groot ben!" Zo zeggen wellicht de neefjes, die op hun manier al een beetje „boeren", en een stukje grond van vader hebben gekre gen, waarop ze echt mogen zaaien en planten. Ze rekenen al uit wat ze straks zullen ontvangen als ze gaan „leveren", en 't is o, zo mooi, en 't loopt alles zo goed en de luchtkastelen wor den opgetrokken tot het laatste gebint, en... daar duikelt alles in elkaar. En daar staan ze dan..4 Denken jullie dat vader en moeder dwazer waren dan jullie, toen zekind waren? Dacht je dat ze ook niet bouw den aan een prachtig gebouw in hun verbeelding? Maar bij het ouder wor den hebben ze ingezien, dat alles heel anders kan lopen dan ze hadden ver wacht. We kunnen niet ver vooruit zien. Een klein voorbeeld. Eén onweers bui met slagregen en hagel: honderden guldens schade. De jonge plantjes wor den haast uit de grond gespoeld en de tere blaadjes worden lam geslagen. De kleine appeltjes zijn overal gebeten door de felle slag van de hagelkorrels; het frisse, groene blad zit vol gaatjes. In tien minuten is alles helemaal ver anderd. Dit wil ik maar zeggen: door onze mooie rekeningen wordt ineens een streep getrokken en onze mooie optel som komt niet uit; hij moet overge maakt. Snappen jullie nu wat ik bedoel? Bij al onze berekeningen telt de grote Re kenmeester mee. Ik bedoel God, de Heere. Wij zijn zulke afhankelijke mens jes. En daarom kunnen we niet zeg gen: ik zal dit en ik zal dat. De apostel Jakobus schrijft in zijn brief: „Welaan nu gij, die daar zegt: Wij zullen heden of morgen naar zulk een stad reizen, en aldaar een jaar overbrengen en koopmansciiap drijven, en winst doen. Gij die niet weet, wat morgen geschieden zal! want hoedanig is uw leven? Want het is een damp, die voor een weinig tijds gezien wordt, en daarna verdwgnt: Inplaat| dat gij zoudt zeggen: Indien de Heére wil en wij leven zullen, zo zullen wij dit of dat doen!" Ik moet nu aan het werk voor Juni beginnen. Om al de kinderen gelegen heid te geven aan de raadsels mee te doen, begin ik met een heel eenvoudige opgaaf. Ie JTJNI-RAADSEL: 1. X 1. letter. 2. zoon 2. X V. Noach. 3. man 3. X wiens naam bete- 4. XXXXXXX kent dwaasheid; 5. X behandelde Da- 6. X vid, tijdens diens 7. X zwerftochten, heel hard. 4. zoon van Jakob. 5. stad waar Melchizedek koning was (Abra hams tijd.) 6. werd uit Sodom geleid. 7. letter. Op de kruisjeslijn, van boven naar beneden en van links naar rechts, komt hetzelfde woord te staan, dus een zoon van Jakob. Dit raadsel werd ingezonden door Joop V. d. Maden - Oude^onge. Nu volgen de oplossingen van de Mei raadsels. OPLOSSING 1: Laban, Ozias, Troas, Efron, Hosea, Eli za, Eliab. Looft den Heere. OPLOSSING 2: Eliza, Ebzan, Heere, Hanna, Noach, Ha- gar, Sceva. Izaë,k, Elihu, Orion. Eben - Haëzer. OPLOSSING 3: 1. Ps. 143 10. Uw goede (Mest ge leide mij in een effen land. 2. Joh. 3 8. De wind" blaast waar heen hij wil en gij hoort zijn geluid; maar gij weet niet vanwaar hij komt en waar hij heen gaat; alzo is een iegelijk die uit de Geest, geboren is. 3. Ezech. 37 9. En Hij zeide tot mij: Profeteer tot de geest, profeteer mensenkind. 4. 1 Cor. 3 16. Weet gij niet dat gij Gods tempel zijt en de Geest Gods in ulieden woont? OPLOSSING 4: OPLOSSING 5: libna Jeftha eglon esther Areas zeruja baesa uzziël abiël Salomo g o m e r wo r t e I asaja efraïm diana elkana manna naaman abdon debora e 1 i f a z Marietje O., Zuilen. 'kBen blij dat de prijs zo naar je zin is. Hoe gaat het met je moeder? Ik hoop dat ze weer thuis mag zijn. Help ze maar flink, hoor. Allemaal de hartelijke groeten van jullie OOM KO. MEISJE IN LIFTKOKER GEVALLEN EN GEDOOD In de fabriek van de firma Andrélon te Bodegraven is de 22-jarige A. H. uit Alphen aan de Rijn in een liftkoker omlaag gestort. Het meisje liep met enige vriendinnen naar de lift. Zij open de de deur en bemerkte niet, dat de lift zich een étage hoger bevond. Achteruit stapte zij in het donkere gat. Met een gil stortte zij omlaag. Medische hiilp mocht niet meer baten. De politie stelt een onderzoek in naar de vraag hoe het mogelijk was, dat de liftdeur geopend kon worden, terwijl de lift zich een ver dieping hoger bevond. 12 C door H. ZEEBERG Raadde mevrouw Heerema haar ge dachten? „Ik vind, dat Heino over die mijn heer Jansma wat al te streng oordeelt", zeide hij. „Hij weet er totaal niets van en dan mag hij niet suggereren, dat het öie man'om het geld te doen was. Want dat bedoelt Heino natuurlijk, al zegt hij het niet. Het sarcasme ligt er dik oj). Hij schijnt het een verstandige weg te vinden. Maar die mijnheer Jansma zal, als waèr is, wat Heino hem toedicht, wel .ervaren, dat geld geen geluk aan brengt. En de Heere beware Heino er voor, dat ook hij die weg opgaat. Ik zal hem er eens op wijzen, dat hij alleen goed doet, als hij trouwt uit oprechte liefde, al is zijn aanstaande vrouw ook nog zo arm. 't Is Heino's fout, meer en meer wordt het mij duidelijk, dat hij te veel aan het geld hecht. Geld voert ten verderve, als men er zijn hart op zet". Het stond Martha thans klaar voor de geest, dat mevrouw Heerema precies dacht, als zij. Er was alleen dit ver schil, dat haar tante de bekommernis van een liefhebbende moeder uitsprak, terwijl zij besefte: als het Heino inder daad om een vfouw met geld te doen is, dan 'breekt hij het woord, dat hij mij gegeven heeft; want dan heeft hij aan mij, arm meisje, niets Het werd haar bang om het hart. De vreugde, in haar opgekomen, toen ze zijn promotie en zijn komst in verband bracht met het' korte ogenblik van ge luk, anderhalf jaar geleden ongeveer, toen hij haar vroeg te wachten en zij, vol geluk en dankbaarheid en liefde, be loofde te zullen wachten, was versmol ten als sneeuw voor de zon. Zij slikte iets weg en verliet dan haastig het vertrek, met grote moeite nog kunnende zeggen: „'k Zal eens zien, of er een briefkaart is; dan moet u maar gauw schrijven; over een half uur wordt de bus gelicht". Buiten de kamer, op de corridor, sprongen de tranen haar in de ogen. Iets onverklaarbaars maakte haar beangst. HOOFDSTUK IV. De reis naar HQis. Er had enkele dagen een voor de maand Mei ongekende warmte geheerst, een warmte, die drukkend was geweest en die was uitgelopen op een onweer, zoals ieder had verwacht, een vroeg on weer in de voorzomer. Des middags om vier uur, op die Za terdag, was de lucht inktzwart gewor den, had de bliksem geflitst en de don der over de stad gerateld, waar de elec- trische trams met licht- op reden. De hitte was verdwenen. Het was koel geworden. En toen Martha Bier- masz om half acht de woning in de „schildersbuurt" verliet, besloot zij dan ook over de Singels naat het station te wandelen, over de Singels, waar het jonge groen zich ontplooide, de bomen uitbotten en de eerste voorjaarsbloenaen in de goed onderhouden perken werden gezien. Zij liep langzaam. Omdat zij een taak moest vervullen, die zij liever niet had verricht: Heino van de trein halen. Tot op het laatste ogenblik had zij nog gehoopt, dat mevrouw Heerema zou gaan, maar deze, die zich reeds enkele dagen niet bepaald wel gevoelde, had het verstandiger gevonden, thuis te blijven, 's Middags had Martha Tjaard nog opgebeld, om hem te vragen, naar de trein te gaan, maar Truus vertelde, dat Tjaard de provincie in was en eerst te acht uur thuis zou zijn. Zij had met hem afgesproken, dat zij 's avonds even bij moeder zouden aanlopen, om Heino te verwelkomen. Dus zat er voor Martha niets anders op,'dan zelf naar de trein te gaan. Wat zij vroeger met vreugde zou hebben ge daan, maar wat haar thans tegen de borst stuitte. Zij ging meer en meer denken, dat Heino met haar speelde of althans met haar gespeeld had. Hij vVas het feitelijk niet waard, dat zij hem aan het sta tion ging verwelkomen, alsof zij, de mis kende, toenadering zocht. Echter, zij stond voor het g^al. Het was immers zo logisch mogelijk, dat z ij ging, nu mevrouw Heerema moeilijk kon? Dus liep zij langzaam, over de Singels, langs het Verbindingskanaal en het Di- aconessenhuis, niet genietend van de bloemen- eir bomenweelde, waarin zij anders zo kon opgaan, daar zij tot haar tiende jaar te midden van Gelderlands natuurschoon'had gewoond, een natuur schoon, dat Groningen en onmiddellijke omgeving ten enenmale missen. Zij genoot er thans niet van. 'Want haar gedachten vertoefden bij hem, dien zij thans halen ging en die zij in een klein jaar niet had ontmoet. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 7