EILANDEN-NIEUWS Uit hel Kijkvenst Ofi^e ^Cand&OMWscAoxfJi DE NIEUWE BONNEN 2e blad Zaterdag 5 Juni 1948 No. 1725 Zondagsdiensten Artsen. De leden moeten grotef belangstelling tonen. Interessante lezing van dhr. den Eetzan^en. Een wereld van leugen Weinig oprechtheid Is een noodleugen zonde De wereld hangt van liegen en be driegen aan elkaar, zegt men wel eens. Daar is veel vari waar. Oprechtheid wordt er vvetnig gevonden. Leugen en bedrog bij de mensen onderling, schijn- oprechtheid, leugens in het zakenleven, leugens m de oorlog. Er zouden kolom men druks met voorbeelden van aan te halen zgn. Leugen in de oorlog vooral. We den ken maar aan de leugen propaganda van oorlogvoerende mogendheden, bij de een meer dan bij de ander. Maar in leite deden allen er aan mee. Een ver keerde voorstelling geven van zaken is ©olt een leugen. Hitler schreef in „Meln Kampf"; Es gibt kein Krieg ohne Lüge. Hij heeft dit gezegde zelf wel zeer sterk toegepast. Er is in de oorlog veel gelogen. Wij werden aan de leugen gewoon. Het scheen of het geoorloofd was. Deden we er eigenlijk niet allen aan mee? Denk er nog -maar eens aan, wat deed U, als U een formulier voor d^ distri butie invullen moest? Was U en -ik daarbij altijd, eerlvjk, als we invulden, dat we nog maar slechts één paar schoenen hadden, om toch niaar een paar nieuwe te krijgen? Ik betwijfel het. Tientallen leugens hebben we ge daan, grote en kleine. We kwamen soms.in gevaar, in plotselinge moeilijk heden, we Werden gedwongen onze toe vlucht te nemen tot de leugen. En we deden dat, zonder er bij na te denkenr of het geoorloofd was. Het was immers maar een noodleugen, een leugen om bestwil voor onszelf of voor een ander. De demoraliserende werking van die „noodleugens" uit de oorlogsjaren, on dervinden we er nu nog van. Zelfs onze kinderen, die zagen en hoorden wat ouderen deden, nemen het niet zo nauw met de waarheidszin. De vraag wordt wel eens gesteld, is een leugen om bestwil, een noodleugen, dan ook zonde? Onze Catechismus (Zondag 43) noemt de leugen het eigen werk des duivels. God haat de leugen (Spr. 6 19) het is zonde en nimmer geoorloofd. Nu wordt over de noodleugen ver schillend geoordeeld, omdat een goede bedoeling voorzit, omdat er een groter kwaad mee kan worden voorkomen of omdat men staat voor een z.'g. collisie, een botsing van plichten, die niet an ders dan door een noodleug'en kan wor den voorkomen. In het Hervormd Meisjesblad las ik daarover een rake beschouwing. Als een leugen zonde is, is een noodleugen een noodzonde en mag deze niet gebruikt worden. Zo is het. Ten opzichte van het goede doel van de noodleugen, kan gezegd, dat het doel DISTRIBUTIEDIENST GOEREE—OVERFLAKKEE De Leider van de Distributiedienst GoereeOverflakkee maakt bekend dat de uitreiking bonkaarten 808 en tabaks en versnaperingehkaarten 808 zal plaats hebben voor niet zelfverzorgers als volgt: Melissant op Dinsdag 8 Juni a.s. van 13 uur. Herkingen op Woensdag 9 Juni a.s. van 1—3 uur. Nieuwe Tonge op Donderdag 10 Jtmi a.s. van 1012 uur. ------0-: IN VACANTIETIJD 1 BONNENLIJST PEK VEERTIEN DAGEN In de vacantietijd van 4 Juli t.ni. 11 September zal één maal per veertien dagen een bonnenlijst gepubliceerd wor den. Dit betekent dat o.m. de suiker bonnen een week vroeger gepubliceerd worden. Aan het einde van de vacantie- periode zal door het weer overgaan op wekelijkse bonnenlijsten een periode van drie weken verlopen tussen twee aan wijzingen van süikerbonnen. In de aanwijzing der brood- en ta baksbonnen komt geen wijziging. de middelen niet heiligt. De norm van de toelaatbaarheid der middelen ligt in Gods Woord. En te beweren, dat men er een groter kwaad_ mee voorkomen kan, gaat niet altgd op. Wel t.o. van een natuurlijk kwaad, b.v. opere ren of sterven, dan kiest men het eer ste. Ook wanneer er sprake is van een natuurlijk en zedelijk kwaad, moet het eerste gekozen. Denk aan de 3 jonge lingen te Babel. Knielden ze voor het beeld van Nebukadnezar, overtraden ze Gods gebod. Deden ze het niet, dan zou den ze hun lichaam moeten prijsgeven aan het vuur. Zg verkozen de onder gang VEin hun lichaam boven het ver zaken van Gods geboden. Staat men voor een collisie of botsing van plichten, dan diene men te overwegen, dat God in de zedenwet de norm van handelen aangeeft. De ene handeling maig niet met de ander in strijd zijn. Anders zou God in Zijn Wet tweeërlei moraal toelaten en dat is on mogelijk. Om de noodleugen te rechtvaardigen, wordt de Bijbel nog al eens aange haald, b.v. de noodleugen van de vroed vrouwen in Egypte om de kinderen te sparen, de noodleugen van Rachab om de verspieders te redden, de vrouw te Bahurim, die de vervolgers op eenver keerd spoor bracht enz. Wanneer men echter Gods Woord nauwkeurig leest, blijkt, dat de Heere de noodleugen niet goedkeurt, maar-alleen het geloof en de gehoorzaarnheid prijst.- De noodleugen, hoe moeilijk het soms is, blijft onge oorloofd. Wij mochten in onzen dagelijksen handel en wandel naar waarheid staan. Ook al blijkt het, dat het ons schade lijk is. Gods gebod verbiedt ons alle leugen. En in het houden van Gods ge boden is groten loon. WAARNEMER. ZONDAG 6 JUNI 1948 MiddelIianüs-SommelsdiJIt. Dienst heeft Dr. A. Kievit, Telef. 90, Middelhamis. Afwezig de doktoren C. F. Arends, Tj.- Kuipers en P. Knöps. Dirksland-Melissant-Herldngen. Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoedgevallen O. Huisman, arts, Telef. 2516, Melissant en Dr. P. Boot, arts, Telef. 127, Dirks- land. Oost-Flakkee: Voor spoedgevallen C. W. Kramers, arts, Telef. 42, Ooltgens- plaat en P. J. de Man, arts, Telef. 20, Nieuwe Tonge. OOLTGENSPLAAT UITSLAG AANBESTEDING Uitslag van de gehouden aanbeste ding voor het bouwen van 52 woon huizen te Ooltgensplaat. Architect dhr. D. Landman, Leiden. Ingekomen 18 biljetten; Begroting 542.128.44. Wed. J. Korteweg, Ooltgensplaat 650.000; G. van der Welle, Den Bom mel 648.000; A. van der Welle Oolt gensplaat 650.000; Firma N. Mol, Leiderdorp 639.000; C. Smeets, Acht- huizen 675.000; A. Troost, Melissant 687.000; C. Spee, Sommelsdijk 643.000; J. van der Wal en Smit, Am sterdam 629.000; Mosselman en Kor teweg, Ooltgensplaat-R'dani 658.750; Gebr. Kreukniet, Gorichem 660.500; M. H. Namen, Breda 489.000; J. Ie Comte, Sommelsdijk 682.000; J. A. Mol, Breda 642.800; Anth. en Arie Mans, en Tieleman, Melissant 630.700; van der Berg en van der Klift, Delft 696.000; J. de Kroon, Breda 725.947; G. Muis, Den Dolder 470.624; Aanne mers bedrijf Dudo Dordrecht 710.000. Gunning aangehouden. - DB EERSTE NIEUWE AARD APPELEN VAN DE KOUDE GROND De eerste nieuwe aardappelen op dit eiland zijn deze week naar Rotterdam vervoerd, n.l. eerstelingen van de land bouwer van Rossmn te Ooltgensplaat,. gekocht door de commissionnair J. Mastenbroek te Sommelsdijk. De prgs- was 25 cent pér kilo. De opbrengst 1 kist per roe. UITZAAI BRUINE BONEN NA MEI-INVENTARISATIE Telers, die na-de Mei-inventarisatie overgaan tot het uitzaaien van bruine bonen zijn verplicht hiervan binnen een week mededeling te doen aan hun Plaatselijke Bureauhouder. Nederlandse kasplanten naar Engeland Eftgeland zal gedurende de eerstvol gende twaalf maanden de invoer van een beperkte hoeveelheid kas- en vet- planten uit Nederland toestaan ten einde de Britse broelkasindustrie haar voorraden te'helpen aanvullen.De ini- port zal beperkt zijn tot een' waarde van 150 pond sterling voor iedere aan vrager. De vereniging tot bevordering van het landbouw-onderwijs op Flakkee hield Vrijdagmiddag in Hotel Spee te Sommelsdijk een algemene ledenverga dering. De Voorzitter, dhr. A. A. Mijs sprak er na de opening zijn ^pijt over uit, dat er van de meer dan zeshonderd leden zo'n betrekkelijk klein getal was opge komen. De notulen werden na voorle zing door Secr. van Heest vastgesteld. Het jaarverslag 1947 maakte melding van het bedanken van de heer A. W. Keijzer, in wiens plaats als secretaris dhr. van Heest werd gekozen. In 1947 meldden zich 35 leerlingen, waarvan er 25 konden worden toegela ten, aan 25 leerlingen werd dit jaar het diploma uitgereikt. Het ledental klom van 606 tot 621; de R.K. Boerenleenbank te Oude Tonge trad als donateur toe. Het verslag was vol lof over de ijver en toewijding van dhr. den Eerzamen, waaraan voor een groot deel de groei der school is te danken. Ook zijn Echtgenote werd in deze lof betrokken. De financiële uitkomsten der school bleken zeer gunstig te zijn. De heer den Eerzamein lichtte daarna toe, dat de school thans 105 leerlingen telt. Ouddorp kwam van 5 op 8, Stel- lendam van 3 op 5, Sommelsdijk van 14 op 16, iMiddelharnis van '5 op 8, Nieuwe Tonge van 8 op 13, Oude Tonge van 7 op 10, Achthuizen van 9 op 14 en den Bommel van 3 op 6 leerlingen. Dit is een verheugend verschijnsel. De le raar gaf het Katholieke volksdeel een pluimpje, omdat zij van de oorzaak van landbouwonderwijs liet beste doordron gen is. Hij hoopte dat dit bij het an- I dere volksdeel ook het geval zou wor- voor het tijdvak vas 8, 6 t.m. 19 Juni 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van. BONKAARTEN KA, KB, KC 806 421 Melk 6 liter melk 433 Melk 7 liter melk 426 Vlees 100 gram vlees 427 Vlees 300 gram vlees 428, 429 Boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 446- Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 448 Algemeen 1600 gram brood gel dig t.m. 12 Juni 449 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 435 Reserve 1200 gram brood (gel dig t.m. 12 Juni) 434, 437 Reserve 500 gram boter of margarine of 400 gram vet 438 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 12 Juni) BONKAARTEN KD, KE 806 923 Melk 12 liter melk 936, 927 Vlees 100 gram vlees 938 Boter 250 ^ram boter of marga rine of 200 gram vet 929 Boter 125 gram boter of marga rine of 100 gram vet 946 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 948 Algemeen 400 gram brood (gel dig t.m. 12 Jimi) 949 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 935 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 12 Juni) BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 807 (Bijz. ar- 4, beid, a.s. moeders en zieken) Geldig'zijn de bonnen van de strook G. Deze bonnen zijn 14 ^^'gen geldig. Op de B- en C-kaarten raken de bonnen 433 en 436 Reserve los van de kaart. Deze bonnen zullen nog worden aangewezen. Men beware de ze bonnen dus zorgvuldig". Op Donderdag 10 Juni zullen op de A-, B-, C- en D-kaarten bonnen voor 400 gram brood méér worden aangewezen dan deze week, zodat per veertien dagen in totaal op de A-kaarten 3600, op de B-kaarten 6000, op de C-kaarten 4400, op de D-kaarten 2000 en op de E-kaarten 800 gram brpod verkrijgbaar is op de gewone broodbonnen. Bovenstaande bonnen kuimen reeds op Vrijdag 4 Juni worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen V005 melk, waarop eerst op Maan dag 7 Juni a.s. mag worden gekocht. den. Opmerkelijk is, dat uit Goedereede geen enkele leerling de school bezoekt. Vooral legde dhr. den Eerzamen er de nadruk op, dat de jongens eerst 7 klas sen doorlopen dienen te hebben, eer zij de Landbouwschool gaan bezoeken. Het onderwas sluit daarop aan. Indien ze geen 7 klassen doorlopen hebbe'n geeft zulks moeilijkheden bij het onderwgs. Op voorstel van de Voorzitter werd de heer A. W. Keijzer te Herkingen het ére-lidmaatschap aangeboden. De heren J. Buth en P. Voogd werden bij acclamatie als bestuursleden herkOf zen. Vervolgens hield de heer den Eerza men een voordracht, getiteld: Is de inhoud van het nog gel dende pachtbesluit bij pachter en verpachter voldoende bekend? Het antwoord op deze vraag zou vol gens spr. eigenlijk door de aanwezigen gegeven moeten worden. In 't algemeen. weet men er weinig van; er is ook wei nig litteratuur over geweest. Het pacht besluit dateert uit 1941, toen door de bezetters de landbouw-organisaties wer den gestopt en de organen verboden. Misschien heeft er iets van in „de Land stand" gestaan, doch die ging ongele zen de prullemand in Spr. ging eerst het ontstaan van pachtwet en pachtbesluit na. In 1838 kwam er na veel tegenstand een ar tikel in- het Burg. Wetboek, waarbij de contract-vrijheid aan grenzen werd ge bonden. Na veel pogingen om het pacht wezen te verbeteren kwam er~eindeltjk in 1929 een ontwerp-pachtwet. De 2e Kamer nam het aan; de' Ie Kamer ver wierp het en de'zaak bleef zoals h^ was. In J.935 werd weer een nieuw ont werp ingediend, wat werd aangenomen door de Kamers en 1 Nov. 1938 in wer king trad. Na 1% jaar kwam de twee de wereldoorlog en werd een pachtop- drijvingswet ingesteld. In Nov. 1941 kwam' het pachtbesluit, dat op" enkele punten afwijkt van de pachtwet 1938. Bepaald werd dat de boerderijen voor 12 jaar of langer en landerijen voor 6 jaar of langer moesten worden verpacht. Ook het recht van verlenging werd in het voordeel van de pachter gewijzigd. De ingrijpendste verandering is geweest dat aan de grondkamer in '41_het recht werd verleend een pachtovereenkomst bindend te vsrijzigen. Dat was de strijd met de toen heersende rechtsopvatting. In het Zuiden des lands werd na de be vrijding de pachtwet voor korte tijd in getrokken, doch dit gaf zoveel moeilijk heden, dat de chef van het Militair Ge zag het pachtbesluit op 1 Maart 1945 weer in werking stelde. Dit gold ech ter alleen zolang, Nederland in staat van beleg verkeerde, waarom op 17 Nov. 1945 de „pachtregeling 1945" verscheen. Deze gaf het recht een pachtovereen komst te verbreken „wanneer een pach ter niet ten volle Vaderlander was ge weest." Men dacht daardoor de N.S.B.- ers weg te werken, doch dat ging niet. Wêl geldt het als de pachter in de oor log zwart-handelaar was geweest of a- "sociale handelingen pleegde. Deze rege ling zou aanvankelijk gelden tot 1 April (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 5