Imkërdag Plaatselijk Nieuws Goede bijen-standen op Flakkee Ernstise waarschuwing tegen de film leder kwartaal in stijgende lijn Eladz. 2 „EILANDBN-NIEXTWS" Zaterdag 5 Juni1948 EEN —IMKER JUBILEERT Donderdag' 3 en Vrijdag 4 Juni was ?r een excursie op ons eiland van de Plakkeese imkers, die elkanders bijen- standen bezichtigden, waartoe de Rijks- feijenteelt-consulent, dlir. Ir J. Hom mers speciaal was overgekomen, om voorlichting aan de imkers te geven. Donderdagmiddag 'werd eerst de bijenstand bezocht van de heer Masten broek te Stad aan 't Haringvliet, waar o.m. een demonstratie werd gegeven, hoe het gemakkelijkst een kunstzwerm ie maken. VERVOLG BUITENLAND langs vrouwen en kinderen, de mannen tot steun gebruikend, naar veilige oor den konden vluchten. President Truman heeft direct een grote hulpactie gelast en zowel geld, ijiaterialen als levensmiddelen ter be- ^hikking gesteld. Duitsland. Eindelijk zijn de afgevaardigden van Engeland, Amerika, Frankrijk, Neder land, België en Luxemburg te Londen' klaar gekomen met een constitutie voor West-Duitsland. De vraag is nu, hoe of Rusland hier tegenover zal staan en of Amerika En geland en Frankrijk het aandurven als Rusland weigert, met West-Duitsland een afzonderlijke vrede te sluiten. Het ontwerp wordt thans aan de ver schillende regeringen ter studie aange boden en blijft gedeeltelijk nog geheim. Het schijnt, dat de grenscorrecties, waarop Nederland aanspraak heeft ge maakt, niet geheel zijn afgewezen. In alles krijgen wij niet onze zin. Op en kele punten moeten de Geallieerden wel Bereid zijn, Nederland, België en Lu xemburg tegemoet te komen. Voor Duitsland is het hoog nodig, dat er een definitieve regering komt. Het volk weet niet, waar het aan toe is en zelfs het minste vooruitzicht is nog niet geopend. Daardoor dreigt er een geweldige chaos te ontstaan, welke niet ten gunste werkt voor het morele peil van het volk. Rusland speculeert hierop, terwijl Amerika alles in het werk stelt om West-Duitsland te winnen en te behou den voor West-Europa. Zowel in de lan den der overwinnaars als in West- Duitsland is men zeer benieuwd naar de voorstellen, welke binnenkort zullen worden openbaar gemaakt. Frankrijk. In Frankrijk dreigt er weer een nieu we regeringscrisis. De finantiën van het land maken het nodig om 150.000 amb tenaren te ontslaan. Al erkennen de partijen de noodzaak hiervan; toch wil iedere partij de indruk vestigen alsof zij het meest gestreden heeft in het be lang van deze mensen. Da^a-rbij komt, dat van de tegenstellingen, die ont staan door deze noodzalïelijke maatre gelen, een politiek gebruik gemaakt wordt. De Franse president Auriol heeft in Bretagne een redevoering gehouden, waarin hij over het misbruik der poli tiek zijn misnoegen heeft te kennen ge geven en aan generaal de Gaulle min of meer de handschoen heeft toegeworpen. Men spreekt er zelfs van, dat Auriol als staatshoofd, hiermede de grens van zijn bevoegdheid overschreden heeft. Auriol heeft geruime tijd de functie vervuld van bemiddelaar tussen de ver schillende partijen en het vleten te be reiken, dat tegen de communisten een eenheidsfront gevormd werd. Het bltjkt echter, dat binnenskamers heel wat werd afgehaspeld, daar de pre sident nu zelf het koord heeft doorge sneden, waartoe zeer gewichtige rede nen ongetwijfeld aanleiding zullen ge geven hebben. Daarna werd de bijenstand van de heer J. Janse te Middelharnis bezocht, in de tuin achter de R.K. Kerk. Dhr. Janse is een pas beginnend imker, maar heeft een prachtige plaats uitgezocht voor zijn bijen, heeft prachtige kasten en wat het voornaamste is, prachtige vol ken. Ir Hommers gaf hierbij een expli catie. Bij dhr. L. Mastenbroek te Sommels- dijk werden een zestal korven onderde loupe genomen. Daarna vond een bespreking plaats in Hotel Spee, waarbij ir Hommers een algemeen overzicht gaf. De bijen op Flakkee vond spr. goed, prima zelfs. Over de behandeling gaf hij nadere in lichtingen, waarbij hij er op wees voor al "het zwermen goed in de gaten te houden, en toe te zien, dat er op tijd wordt gezwermd. Zwermen is met over hangen enz. wel een tijd maar toch op de duur niet tegen te houden. In ver band met een latere dracht moet het op tijd gebeuren, in de drachttijd van witte klaver en linde hebben we dan een jon ge moer. Bovendien is een volk dat zwermt veel actiever. Op tijd een kunstzwerm afnemen acht spr. gewenst. Een veger tje afnemen, kan voor het oude volk geen kwaad, men verliest weinig vlieg- bijen. Zo'n vegertje kan men opzetten of voor reserve of om uit te breiden. In dit verband komt ter sprake, dat er in Holland veel gebruik van wordt ge maakt, voor de kweek op zes-raams- kastjes, die goed geld opbrengen. Voor de deviezen-pot dragen deze bijen ook een steentje bij, daar er veel worden uitgevoerd naar Engeland. Na deze uiteenzetting werden ver schillende vragen gestelö, o.m. hoe goe de volken te kweken. Ir Mommers raadde aan, van de bes te volken ramen met doppen in de an dere over te brengen. Over 't algemeen bleken de imkers gaarna traag-zwerme volken te heb ben, maar ir Hommers zag in.zwerm- lust geen nadeel, als op tijd een veger werd afgenomen. Besproken werd ook het overwinte ren. Aangeraden werd Augustus met drijfvoer te beginnen en half Septem ber af te voeren. Ir Mommers vertelde daarbij, dat hij voorgesteld had de sui kerlevering éénmaal te doen en niet een voorjaars- en een najaarslevering, maar midden in de zomer. Dit vond instem ming. Meerdere vragen, o.m. over het ge bruik van Simplex- en Buckfastkasten werden gesteld. De Simplexkast blijkt wel de geschikste voor ons land. Bo vendien is .een eenheidsmaat gewenst. De mogelijkheid werd onder het oog gezien om een Bijen-cursus te beginnen, waarbij door een deskundige 2 theoreti sche en 14 practische lessen zullen ge geven worden. Er moeten 12 deelnemers zijn, wil het doorgaan. Hen kan zich Of echter Frankrijk zo sterk zal zijn, dat het bij een regeringswisseling of bij nieuwe verkiezingen, de communisten de baas zal blijven is nog een ernstige vraag. Generaal de Gaulle schijnt het te durven wagen, doch de uitslag zal moeten bevestigen, of zijn visie de juis te is geweest of niet. België. Het ex-koning Leopold zijn de laatste dagen weer besprekingen gevoerd. Er gaan zelfs geruchten, dat men tot een voorlopige oplossing gekomen is. Heden Vrijdag zouden de bemiddelaars aan de regering mededeling doen van de be reikte resultaten. Het Belgische volk wacht in spanning, wat de regering op de nieuwe voorstellen zal antwoorden en wat deze behelzen. daartoe bij de heer Dorst te Herkingen opgeven. Het bleek bij de besprekingen dat de volijverige secretaris de heer M. Dorst te Herkingen dit jp.ar 25 jaar imker was. Met dit jubileum werd hij gefeli citeerd en werden ook door de andere aanwezige imkers herinneringen opge haald. Men bleef onder een bijen-praat je'nog enigen tijd gezellig bijeen. De Voorz. dankte tenslootte de heer Ir Mommers, om heden Vrijdag de ex cursie te Ouddorp voort te zetten. Ds. L. Vroegindeweij Ned. Herv. Pre dikant te Waddinxveen heeft op de Jaarvergadering van de Ned. Herv. Zondagsscholenbond op Ger. Grondslag te Utrecht» een referaat gehouden, waar in hij met hem heeft betoogd, dat het op de weg ligt van de kerk om de bios coop te veroordelen. Hij zei daarbij on der meer, dat de film de mens doet le ven in een wereld van doodslag, zelf moord, echtscheiding en een liefde die niet naar de Schrift is. Elke film geeft een schijnwerkelijkheid te zien en daar om'liegt een speelfilm altijd. Helaas heeft in vele Nederlandse steden de bi oscoop de kerk verdrongen. Nu wil men Bijbelse films gaan pro duceren, doch hiertegen moeten wij, zo beklemtoonde Ds. Vroegindewgij ernstig protesteren. Het Bijbelverhaal -wordt gespeeld met filmhelden. De spreker wees daarbij ook op de -verfilming van Bunyan's Christenreize, en oefende scherpe critiek op het weekblad „De Hervormde Kerk" die dergelijke films als goed aanprijst. Hij achtte het fu nest voor het kerkelijke leven evenals ook, om de film in de dienst van de kerk te stellen. Hij keurde een film als ,,De Slag om Arnhem" af, omdat, het niet ethisch is te verantwoorden, dat de oorlog tot een spel wordt gemaakt tot ivoldoening van de mens. Wij dienen, zo zei de referent, de jeugd ernstig te waarschuwen tegen de film en moéten dit doen met redenen omkleed en nfifit duidelijke argumenten. Onze tijd hebben wij niet te vèrbeuzelen met ontspanningsmogelijkheden die geen inhoud hebben en van geen waar de zijn. Eigenlijk, zo zei spr. is er geen spra ke van een jeugdvraagstuk, doch alleen maar van een oudervraagstuk, omdat alle problemen rondom de jeugd samen hangen met het gezin, waarin veelal de ouders geen ruggegraat bezitten en hun gezag niet handhaven. Ds. Vroegindeweij besloot zijn referaat met op te merken, dat de kerk de wereld niet kan redden door aan de wereld ge lijkvormig te worden. Wij zijn het met deze bewering van harte eens. MIDDELHARNIS Collecte Reclas sering. De collecte voor de Reclassering zal Zaterdag a.s. over het gehele land gehouden worden. Wij be'velen deze nog maals van harte aan. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en nam. 6 uur Ds. Lekkerkerker van Westbroek. Chr. Ger. Gem. 2 x Ds. de Jong. Ger. Gem. 2 x lezen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) v.m. 10 en sav. 5.30 uur Ds. W. G. F. V. Herwijnen. SOMMELSDIJK Ernstig ongeluk. Toen Donderdag morgen de 77-jarige landbouwer L. Ede waard per fiets van het land kwam, stak hij vanuit de eerste Staverseweg de Langeweg over naar het fietspad. De oude man had niet in de gaten, dat dit een voorrangsweg is en. zag ook niet dat een auto in snelle vaart rich ting Middelhamis-Nieuwe Tonge kwam gereden. Ieder kwartaal gaat ons abon nementen-aantal in stijgende lijn. Hebt TJ familie aan de „over kant" wees zo goed en stuur ons hun adres, dan zorgen wij een tijdlang voor een proef nummer. Geeft ons de adressen en wij zorgen voor de rest. Het uitzicht is daar door bossages enigszins belemmerd, ook doordat de Staverse weg dieper ligt, zodat de chauffeur- de heer P. Pabert de fietser niet had zien aankomen. Een aanrijding was onvermijdelijk. De heer Fabert remde zodanig dat hij met zijn auto in omgekeerde richting kwam te staan. De-landbouwer Ede waard, sloeg met de fiets over de kop. Een zijner benen bleek op twee of drie plaatsen gebroken met bovendien flinke vleeswonden, ook aan het hoofd. Hen heeft de getroffene direct naar het zie kenhuis te Dirksland vervoerd. DIRKSLAND Voor vergoeding van gebruikte kleding ontving de PI. Ni-win te Dirksland 5.14.61 van de brui loft bij de fam. H. K. en 8.50 van het bruiloftsfeest bij de fam. K. Hartelijk dank aan al deze milde gevers. HERKINGEN Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. en sav. Cand. Wieman Geref. Gem. v.m. en sav. lezen. ^- Onze vroegere dorpsgenoot de heer H. Kalle, w.n. hoofd der Eben Haëzer- school, uitgaande van de Ger. Gem. te Scheveningen, is thans als hoofd aan deze school benoemd. De collecte gehouden voor de Stich ting 1940'45 heeft in onze gemeente opgebracht de som van 436. De vrpuw van T. B. kwam zodanig in ha"ar woning te vallen, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen MELISSANT Predikbeurten. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) nam. 3.15 u. lezen. STELLENDAM Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. Koele. Naar we vernemen bestaan er plan nen om met de luxe auto's van hier met de ouden van dagen der gemeente een dag gratis een reisje te m'aken. Oproep voor Verloofden en Moeders. 22 Juni a.s. zal hier begonnen worden met een Moedercursus. Aanvang 3.30 5 uur. We raden ieder aan deze nuttige cursus te volgeB. Inlichtingen bij Zr. Jansen. Burg. Stand over de maand Mei '48 Huwelijken: M. van Lenten 24 j. met C. H. Timmers, 20 j.; G. van Seters, 20 j. met J. Tanis, 19 j.; K. Tanis, 29 j. met H. Roon, 23 j.; M. Troost, 18 j. met M. Melissant, 17 j. Ingekomen: K. van Es en gezin van Melissant; G. van Buren van Rotterdam Vertrokken: J. M. Keijmel naar Schie dam. GOEÖEBEEDE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en sav. 6.30 uur Ds Steur van Ouddorp (v.m. H.A. en sav. Nabetr. Zaterdagavond 8 uur zal de kerke- raad vergadering houden in de consis torie voor Censura Morum. Burg. Stand over de maand Mei '48 Geboren. Corstiana d.v. .lac. Groenen dijk en T. Groenendijk. Gehuwd: Kr. van Heest 25 jaar van Stellendam en W. Roos, 23 j. alhier. OUDDORP Burg. Stand over April en Mei 1948. Geboren: Hendrika, d.v. J. Guldemeester en A. van 't Geloof; Jacomijntje, d.v. E. Klepper en K. Breen; Pieter, z.v. C. Aleman en J. Ta nis Catharina, d.v. B. van Splunder en E. de Jong; Cornelia, d.v. J. Meijer en M. Rijnbrand; Willem Johannis; z.v. J. Santifort enJ. Pikaart; Bertha, d.v. P. Witte en A. T. E. Witte; Krijn Johan nes, z.v. C. Mierop en A. Bakelaar; Leu- nis Willem, j;.v. A. Padmos en L. de Vogel; Teunis, z.v. E. Grinwis en M. Westhoeve; Grietje Jannetje, d.v. E. Luime en D. Verhage; Jan Cornells, z.v. C. van Koppen en T. Grinwis; Leunis, z.v. L. Grinwis en J. Lokker. Gehuwd: A. van Gulik, oud 26 jaar en L. van Koppen,' oud 22 jaar; A. van Koppen, oud 27 jaar en J. Tanis, oud 25 jaar; X. Luijendtjk, oud 25 jaar en A. Komtebedde; A. C. Tanis, oud 27

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 2