De burgemeester van St. Maartensdijk gaat heen Plaatselijk Nieuws Predikbeurten Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Zlaterdag 5 JUni 1948: ST. MAARTENSDIJK Maandagmiddag 31 Mei om 3 uur kwam de gemeenteraad in openbare zit ting bijeen. Deze vergadering droeg een bijzonder plechtig karakter. Het wa.s de lïtatste vergadering dat Burgemees ter Mr. SchüUer de voorzittershamer 'ZOU hanteren. Nadat om 3 uur de ge hele raad met uitzondering van dhr. M. L. Koopman hun plaats had ingeno men, (waarbij mede aanwezig waren o.a. Dr Tazelaar met Mevrouw, de No taris, de Veearts, het onderwijzend personeel, de Majoor van het district Tholen en Schouwen Duiveland, de be kende Adjudant Haverhoek, en vele an dere genodigden) opende de Voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wij ze. Spreker deed allereerst mededeling dat andermaal Hare Majesteit de Ko ningin om gezondheidsredenen Haar re geringsbeleid heeft neer moeten leggen tot D.V. 30 Augustus. Het moge Haar gegeven worden aldus spr. dat onze ge liefde Vorstin wanneer zij officieel Haar jubileum gevierd zal hebben nog vele jaren van haar welverdiende rust zal mogen genieten. God zegene Haar na deze zeer moeilijke jaren welke achter haar liggen. Hierna werden de notulen van de vorige vergadering onveranderd vastgesteld en getekend. Enige ingekomen stukken binnenge komen van Ged. Staten betreffende goedgekeurde raadsbesluiten werden zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Hierna las de Secretaris de benoe ming volgens het Koninklijk Besluit naar de gemeente Maartensdijk, bene yens het eervol ontslag op 1 Juni van de gemeente St. Maartensdijk. De Burgemeester sprak daarna het volgende: (verkort van Redactie-wege) een rede uit, welke wij hier verkort weergeven: Allereerst richtte hij zich tot de wet houders en bracht hen dank voor de aangename samenwerking. Hoewel men het altijd niet eens was, bedoelden wij allen het belang der gemeente. Spr. wees op de moeUljke jaren na de be vrijding, het verheugt hem, dat hij de gemeente door de ergste wederopbouw- mqeilijkheden heeft heengeholpen al is men nog niet, waar men wezen moet. Ook- de Raadsleden werden dank ge bracht voor de 12-jarige prettige sa menwerking. De enkele malen dat spr. scherp was heeft de verstandhouding niet vertroebeld. Spr. heeft de grond slag helpen leggen voor de ontwikke ling van de gemeente en hoopt dat de raad de objecten onder leiding van zijn opvolger mag voltooien tot groei en bloei der gemeente. Spr. richt een woord van afscheid tot de Secretaris en de ambtenaren ter sec retarie. Hij dankt hen hartelijk voor de ondervonden medewerking, ook van het personeel gemeentewerken en de ge- meentetaode. Een bijzonder woord richt spr. tot de heer Jasperse dé Districtsleider, die zijn moeilijke taak in de meest prettige sa menwerking wist te verrichten. Ook de heer Arentse werd dank gebracht voor zijn bereidheid zowel voor zaken in- als buiten schoolverband. Voorts sprak de Burgemeester Dr. Tazelaar toe als gemeente-geneesheer, de heer Steendijk als keuringsveearts en de beide wachtmeesters der Rijkspo litie, de Regt en Brinkhorst. Het personeel van de Brandweer werd dank gebracht voor hun paraatheid en voorts alle officiële of semi-officiële overheidsinstellingen. Spreker heeft zijn taak als burge meester steeds opgevat als te zijn van een die dienen moet, het behartigen van de belangen der gezamenlijke inwoners en van ieder individueel. Hij heeft ge tracht de gemeente St. Maartensdijk haar plaats te geven op het eiland Tho len welke haar .toekomt, niet uit een chauvinistisch oogpunt, maar om er van te maken een bolwerk in het geheel en ons met de andere gemeente op het eiland naar omhoog te streven. Voor zover hij in zijn taak is tekort gescho ten biedt hij zijn excuses aan. Spr. dankt God, dat hij hier heeft mogen arbeiden en Hij met zijn vrouw en kinderen hier buitengewoon geze gend is geweest. Tenslotte wenst hij allen Gods zegen toe zowel persoonlijk als voor hun ge zinnen. Thans aldus beëindigde Mr. SchüUer zijn betoog leg ik het on derscheidingsteken als Burgemeester van St. Maartensdijk af en draag het Voorzitterschap van Uw Raad aan Uw eerste Wethouder over. God zegene St. Maartensdijk. Wethouder Hage herinnerde er aan hoe hij 12 jaar gele den Burgemeester SchüUer installeer de. U hebt zich, zei spr., spoedig aan gepast aan de behoeften en wensen der Zeeuwse plattelands-bevolking. Die 12 jaar zijn vlug verstreken, te meer waar ei- een oorlogsperiode van 5 jaar tussen ligt. Kort gaat spr. die tijd na, ook de evacuatie. Na de evacuatie werd de ge meente in een desolate toestand terug gevonden. Met alle kracht is U aan het herstel begonnen. Spr. betreurt, dat de Burgemeester nu dit wérk door zijn ver trek moet onderbreken. In die 12 jaar is 266 maal wethou dersvergadering en 76 maal raadsver gadering gehouden. Deze vergaderingen waren steeds vruchtdragend, de critiek opbouwend. Voor de sociale en culturele' belangen hebt U op de bres gestaan. Van de benoeming naar Maartensdijk (U) stonden wij perplex, maar kiumen billijken dat U deze mooie en welvaren de gemeente aanvaardt, ook met het oog op de studie voor Uw kinderen. Spreker dankt voor de goede ver standhouding die er steeds heeft ge heerst en brengt ook .een groet aan Mevr. SchüUer. Tenslotte wenst hij hem het beste toe in zijn nieuwe gemeente. Secretaris Meloen releveert hoe 12 jaar geleden Burge meester Scbüller in de gemeente kwam en op 22 Juli 1936 werd geïnstalleerd. De verhouding met het gemeente-per soneel was over het geheel uitstekend, zéker met het secretarie-personeel. Op Uw initiatief, aldus spr., is er veel ver beterd, ook het interieur op de secre tarie. Het rubriekstelsel werd onder Uw beleid verwisseld voor het decimale re gistratuur-stelsel. Bij het aanbrengen van vele verbeteringen danken wij U voor Uw steun. De sociale zorgen, steunverlening enz brachten bergen werk. In de oorlog werd het er niet beter op. De burge meester was de verantwoordelijke man. De verhouding tussen de bezetter en U als burgemeester was gespannen. HeT; is ons een voorrecht, dat U zich als een oprecht Nederlands burgemees ter hebt gedragen in al de moeilijk- heden. Spr. laat in vogelvlucht de evacuatie en de terugkomst der bewoners aan het oog voorbijgaan. Al met al is het een buitengewoon moeilijk tijdvak ge weest en wij zijn U dankbaar dat U op uitnemende, wijze de bevolking met raad en daad hebt bijgestaan.' Namens de leden van de Raad, het gehele gemeente- en onderwijzend per soneel biedt hij de scheidende burge meester een blijvend aandenken "Stan en wenst hem Gods zegen toe in zijn nieu we woonplaats. Weth. Bout sluit zich ten volle aan bij hetgeen door Weth. Hage gesproken is, de andere raadsleden brengen in het kort hun dankwoorden uit voor hetgeen de Burgemeester in al die jaren in het belang van de gemeente gedaan heeft. De Burgemeester sprak in gevoelvolle woorden zijn op rechte dank uit mede namens zijn vrouw voor de waarderende woorden en de gelukwensen welke tot hem gesproken zijn. U heeft kunnen begrijpen geachte raadsleden, toen wij hier 12 jaar gele den als Burgemeester kwamen, het niet onze bedoeling was, om hier een blij vende stad te hebben, Jtoch ben ik bl*j, dat ik in St. Maartensdijk heb mogen zijn. Wij zullen St. Maartensdijk niet gauw vergeten, wij hebben er veel ge leerd. U mijne heren Wethouders mijn oprechte dank voor de prettige samen werking welke wij gehad hebben. Ook de andere raadsleden werden in korte bewoordingen dank gebracht. Wij heb ben in al die jaren, dat wij in St. Maar tensdijk geweest zijn de provincie Zee land leren liefhebben. Het ga de gemeente St. Maartensdijk goed. Zeer veel werk, waarvan wij graag de voltooiing hadden gezien blijft voor U te voltooien. Wij hopen dan ook dat U met krachtige samenwerking met één doel voor ogen, steeds het gemeente be lang "zult mogen dienen. Inzonderheid neem ik van u Secreta ris afscheid van deze plaats. U was de man waar wij op aan konden; ook het gemeente personeel zeggen wij dank voor de goede en prettige samenwer king. God zegene St. Maartensdijk. Hierna sloot de Loco Burgemeester de openbare raadsvergadering. Er werd gepauzeerd en een kopje thee rondge- diend met gebak.' Zuster Vellecoop sprak kort maar krachtig woorden van dank voor al de stexm welke zij had mogen ontvangen van de Burgemeester, maar ook van hem als Burgervader van Smerdiek. De Majoor Politie Commandant van het district Schouwen Duiveland en Tholen liet uitkojnén, dat desondanks er geen gemeente politie meer ter plaatse is toch zoveel mogelijk samenwerking is verleend met de rijks politie. Burgemeester Verburg van Stavenisse sprak namens de ver eniging van Burgemeesters en Secreta rissen van het Eiland Tholen. Spreker was de tolk van de vereniging en felici-s teerde Burg. SchüUer hartelijk met zijn benoeming te Maartensdijk. De directeur van de Wederopbouw Noord Zeeland de heer Argeloo begon met te zeggen, dat hij het be treurde dat de Burgemeester wegging. Door uw bekwaam beleid zijt U grote steun geweest voor de dienst Noord- Zeeland. Namens de Burg. van Zierik- zee welke tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn, moest hij diens oprechte dank over brengen, voor al hetgeen vanaf de oprichting door U is gedaan. Hierna sprak het Hoofd der School de heer Arendse waarin hij te kennen gaf dat de Bur gemeester de belangen der school steeds had gediend. Tenslotte sprak de heer Steendijk, Dierenarts van het Eiland Tholen, hem als vriend toe wijzende op de jaren van innige vriendschap en samenleving. Nogmaals bracht de Burgemeester, mede namens zijn vrouw dank voor het gesprokene en riep de aanwezigen toe: „Het ga U allen wel". THOLEN De heer G. J. Dragt, hoofd van de school met de Bijbel, is benoemd tot onderwijzer aan een M.U.L..O school te Gorkum. Mej. J. Drost, onderwijzeres aan de school van de Ger. Gem. werd benoemd èn te Giessendam èn te Opheusden. Naast de loods van de heer Berre- voets zal een mosselloods gebouwd wor den voor de firma P. J. Stoffels, daar van de tegenwoordige loods geen mos selen wegens besmetting naar Frank rijk mogen worden vervoerd. Een trans porteur zal het lossen vergemakkelijken Veilingfvereniging „Bendraeht" Tho len 1 Juni 1948. Eerstelingen: 12% ton gewone van 2324 per 100 kg; 5 ton poters van 1819 per 100 kg; 2^/4 ton kriel a 13 per 100 kg. 2 Juni 1948. Eerstelingen: 10 ton ge wone van 19.7020.01; 5 tori poters van 15.05—15.10; 21/2 ton kriel 4 12.52, alles per 100 kg. Wedvlucht van Quivraln. Zaterdag 29 Mei j.l. hield de Postduivenvereni- ging De Trouwe Duif te Tholen een wedvlucht van Quivrain, een afstand van 130 km. 102 duiven waren in con cours, waarvan de uitslagen luiden: M. Tazelaar 1-10-11-28-29; A. Wagemaker 2-5-13-14-16-18-22-26-34; G. Soomers 3- 6-23; B. Schot 4-17; P. Koppenhol 7; J. Vermeij 8-12-20; C. Soomers 9-32; L Hage 15; L. Laban 19-24-33; M. Boot 21; D. Jansen 25-31; J. Deurloo 27-30. Aanbesteding. De gemeente Tholen zal op Maandag 14 Juni a.s. in het openlüiar aanbesteden het maken van betonvloeren in twee oesterputten en het maken van een betonbeschoeiing van een oesterput, het slopen van een dam en het maken van een nieuwe be tonnen afsluitdam met sluisje in de oesterputten gelgen aan de Contr' Es- carpe. Kerknieuws. Bedankt voor het be-, roep Geref. Kerk Tholen-Poortvliet cand Kwast te 's-Gravenhage. SCHERPENISSE. Bevallen van twee lingen. Mej. M. Kleppe geb.-Vroegop heeft het levenslicht geschonken aan twee zoons wegende 6% en 6 pnd. Moe der en kinderen maken het goed. Alhier is Maandag 31 Mei een be gin gemaakt met aardappel veilen: De prijzen waren j.l. Maanjiag 31 Mei per kUo 26242013 et. Dinsdag 1 Juni 2418—14 et. per kilo. Wij vernamen van betrouwbare zijde dat de landbouwer J. V. op Maandag ZONDAG 6 JUNI 1948 ST. MAARTENSDIJK Ned. HerV. Kerk: v.m. 9.30 en nam. 2 uur Ds. de Bres. v.m. H.A. en nam. Nabetr. Oud Geref. Gemeente: S X lezen. Oud Geref. Gemeente: 3 X lezen. Rehoboth: sav. 7 uur Ds. de Bruijn van Werken dam. ST. ANNALAND Ned. HerV. Kerk: 2 X Ds. van Dijk. Geref. Gemeente: v.m. 9.30, nam. 2 en sav. 6 uur lezen: ST. PHILIPSLAND Ned. Herv. Kerk: v.m. lezen. n.m. Ds. de Lint. Geref Gemeente: lezen. Oud Geref. Gemeente: Lezen. STAVENISSE Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en sav. 6 uur Ds. Sinke. (CoU. Herv. Sanatorium in het Zuiden) Ger. Gemee nte: 9.30, 2 en 6 uur lezen. BRUINISSE Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en nam. 3.30 u. Ds Marsman- Ge r. Kerk: v.m. 11 en nam. 5 uur Ds. Bremmer.. Ger. Gemeente: nam. 1.30 en sav. 6.30 uur lezen. Oud Geref. Gemeente: v.m. 9.30 en nam. 3 uur lezen. (Jeugdgebouw.) OUD VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en nam. 2.30 uur Ds.-Goverts Ger. Kerk: v.m. 10 en nam. 2.30 uur Ds. Ie Cointe van Amsterdam. Chr. Ger. Kerk: 3 maal lezen. THOLEN Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. v. d. Wiel nam. 3 uur Ds. Goverts. Ger. Kerk: v.m. 10 en nam. 5 uur Ds. Kaptein van Amsterdani. Chr. Ger. Kerk: v.m. 10, en sav. 6.30 uur Ds. H. vaxt Leeuwen. nam. 2.30 uur lezen. G e r. G e m. 3 X lezen. SCHERPENISSE Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en nam. 2.30 uur Ds. Koore- man (nam. H. Doop.) Geref. Gemeente: 3 X lezen. POORTVLIET Geref. Gemeente: 3 X lezen. 31 Mei aan het aardappelrooien was be gonnen, namelijk aan Eerstelingen. Hif leverde 100 kilo met een opbrengst van 19 kilo per rpe 's lands gewas gerooid. Dat mag toch wel als een bijzonderheid gemeld worden en dat op 31 Mei. POORTVLIET Eervol ontslag. Met ingang van 1 Juni j.l. is Bian de heer M. van Nieuwenhuijzen te Poortvliet eervol ontslag verleend als opzichter bij de Wederopbouw, District Zeeland, N. ST. MAARTENSDIJK Nu j.l. Dins dag op 1 Juni had alhier op de Markt een Geitenkeuring plaats, welke uit ging van de Geiten-Vereniging alhier. Het aantal geiten was niet groot. Er waren 11 geiten aanwezig, waaronder prachtdieren waren, zodat dhr. Job Bos alhier met zijn geit in aanmerking kwam "voor de eerste prijs. Benoeming. Tot Hoofd van de Nuts- kleuterschool alhier, is benoemd mej. D J. Drooger van Tholen; met ingang van 1 Juni. Opbrengst Collecte. De te St. Maar tensdijk gehouden collecte voor de ten toonstelling De Nederlandse Vrouw, zo als bekend wordt deze tentoonstelling georganiseerd in verband naet het jubi leum van H.M. de Koningin, heeft 331.25 opgebracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 10