Wat moet er gebeuren met het arbeiders overschot op Flakkee? Pessimisme De Flakkeese Gemeenschap zoekt een oplossing voor dit probleem. Studie-commissie benoemd. Inleiding door Burgemeester Van Dijk van Oude Tonge over dit moeilijke vraagstuk. EIIAI1DEI1-I1IEU1I/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c MiddelhaiTiis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukker^ 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 2 JUNI 1948 20e JAARGANG No. 1724 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bg contract speciaal tarief. De mens die lijdt het meest, Van 't lijden dat hij vreest, En dat nooit op komt dagen. Wat is het dat de mens toch zo moe deloos maakt? Het is omdat hij werkt aan een werk dat hij nooit klaar zal krijgen. Wat hij te betrachten heeft, verzuimt hij, en hij bekommert zich over dingen die buiten zijn plicht en buiten zijn bereik vallen. Als wij beschouwen het onrecht, dat onder de zon geschiedt; als wij letten op de kwellingen, die zich opdoen in de wereld; als wij zien, hoe God de een maakt tegenover de ander, ter oorzaak dat niemand het werk Gods kan uitvin den; als wij zien het onrecht ter plaat se waar de gerechtigheid behoorde ge diend te worden, is het dan wonder, dat ons hart beroerd zou wórden? Als wij beschouwen de ijdelheid, dat er zijn rechtvaardigen, die het wedervaart naar het werk der goddelozen, en dat daar zijn goddelozen, die het wedervaart naar het werk der rechtvaardigen zou dan ons hart niet met pessimisme vervuld worden Als wij staan willen in Gods plaats, en op Zijn rechterstoel willen klimmen; als wij zijn gelijk als Asaf, dan kunnen wij het niet verstaan, en het is moeite in onze ogen. Is de wereld niet vervuld van on recht? Verkoudt de liefde niet, en neemt de ongerechtigheid niet toe? En omdat het oordeel niet haastelijk ge schiedt over de boze daad, daarom is het hart van de kinderen der mensen vol om kwaad te doen. Daarom zeggen ze in hun hart: De Heere ziet het niet, en de Heere hoort het niet. Moeten wij nu trachten in de toe komst te zien? Zouden wij een tip op willen lichten van de verborgenheid van Gods raad? Moeten wfl op Gods rech terstoel klimmen? Zullen wij toornen, terwijl wij weten, dat de toornigheid des mans Gods gerechtigheid niet werkt? Wat is ons geloof aan de god delijke gerechtigheid toch duister! Was het zo niet in de bezettingstijd? Omnogelijk konden de mensen geloven, dat het onrecht, door de Duitsers ons aangedaan, niet aanstonds zou gewro ken worden. Gerechtigheid toch, zou heerschappij hebben in deze wereld. Wat geschiedde, zou slechts een tijde lijke en zeer korte verstoring van het recht zijn. Eigenlijk al een onbegrijpe lijkheid. En nu? Na de ene golfslag 'van het onrecht en van de triomph van het bruut ge weld volgt een nieuwe. En weer hoort ge de pessimistische klanken. Na de golf var\, het Hitlerdom, die van het Stalinisme en dan Maar, de toekomst ligt in zoverre voor ons verborgen, dat wij geen taak en roeping hebben daarnaar ons oog te richten bij de vraag: wat is onze plicht? Wij zijn geroepen om in het heden te werken. Om te doen wat onze hand vindt om te doen. Om dat te doen met al onze macht. Te werken naar de ge legenheid, waarin Gods voorzienig be stel ons brengt. Te werken naar de re gel van Gods geopenbaarde wil. Met in achtneming van wat is geschied. De uitkomst latend in Zijn hand. De ver gelding der goddelijke rechtvaardigheid ligt in de toekomst. Dat kan slechts door het geloof verstaan worden. Hier aanschouwen wij dat rechtvaar dig oordeel Gods nog niet.' Zien wij iets van de gerichten Gods zich nu reeds voltrekken, dan moeten vrtj niet menen, dat dafhet volle gericht Gods is. Door onze pessimistische, en dus ongelovige instelling kunnen wij Gods weg niet be grijpen. Het niet begrijpen, dat er rechtvaardigen zijn wien het weder vaart naar de werken der goddelozen, en goddelozen wien het wedervaart naar het werk der rechtvaardigen. Dan willen wij onze weg niet aanstellen naar de geopenbaarde wil van God, maar naar de openbaring der godsgerichten. En, omdat wij die niet zien, gaan wij profeteren, verzuimen onze plicht, gaan de oordelen Gods verwachten op onze tijd en naar onze voorstelling. Worden overigens pessimist. De handen worden slap. Er is toch niets aan te doen. Dan gaan we mopperen, en verwachten van onze plichtsvervulling geen heil. Om dat immers Gods raad tóch wel anders zal zijn. Dat is de hoogmoed van de mens. Hij kan het bestuur niet in Gods hand laten, en zich vergenoegen met zijn bescheiden taak te vervullen. Deze hoogmoed is de bron van zijn moede loosheid en pessimisme. Ootmoed doet vragen naar Gods geopenbaarde wil. Doet arbeiden, al is deze arbeid met veel gebrek omhangen en al struikelen wij daarin dagelijks. Ootmoed geeft moed, maakt ons optimistisch in de gezonde zin van het woord. Doet ons zeggen met de psalmdichter": Naardien ik heb geloofd aan Uw geboden. Pessimisme is ongeloof; ongeloof aan de geopenbaarde wil van God. Pessi misme doet de wereld verzinken in ver derf en ondergang. Rooft ons de troost in tegenspoed. Doet ons ook het hoofd leggen op het blok van het copimunis- me in al zijn vertakkingen. Doet ons loochenen het eindgericht, waarin al de gedachten van des mensen hart open baar zullen worden; maar waarin ook openbaar zullen worden de daden van onze gehoorzaamheid, waarvan het pes simisme gereed staat te zeggen, dat ze geen vrucht zullen dragen. Als de Zoon des mensen weder zal komen, zal Hij nog geloof vinden op de aarde KERKNIEUWS CHR. GEREF. KERKEN Ds. Dubois. Naar „De Wekker" mededeelt, is Ds. Dubois van Maarsen ernstig ongesteld. Aan de rechterzijde is hij geheel ver lamd; ook de stembanden zijn aange daan. Toch wordt de ^oop op herstel nog niet geheel opgegeven. Ds. C. Smits te Driebergen deelde verleden Zondag van de kansel de ge meente niede voornemens te zijn zijn ambt neer te leggen en zich aan de ge meenschap der kerken te onttrekken, 's Avonds zou hij afscheid preken. Naar aanleiding van een samenspreking, die ds. P. de Smit van Zeist, als consulent der gemeente. Zondagmiddag met ds. Smits had, deelde laatstgenoemde in de avondgodsdienstoefening mede, op zijn besluit terug te komen. De avonddienst waar ds. Smits in voorging, werd mede door'ds. de Smit en een deel van de ker- keraad van Zeist bijgewoond. NED. HERV. KERK Zlerikzee. 21 Mei j.l. was het een eeuw geleden, dat de grote kerk alhier in gebruik genomen werd. Het vorig gebouw, dat tot de grootste van ge heel Zeeland behoorde, brandde in de nacht van 6 op 7 October 1832 af. Ook toen waren loodgieters al even gevaar- OUDE DAME VALT UIT RIJDENDE TREIN Vrijdag j.l. is ter hoogte van het Naardermeer een 70-jarige mevr. R. uit Apeldoorn uit de trein gevallen. Zij werd in bewusteloze toestand naar het Diaconessenhuis te Naarden overge- brficht. PAPIERFABRIEK TE MAASTRICHT AFGEBRAND Zaterdagmiddag is door onbekende oorzaak de papierfabriek van de firma Wesley en Co. te Maastricht door brand vrijwel geheel verwoest. De fabrieks hal van ongeveer 600 vierk. M. is ge deeltelijk ingestort. De voorraad van 200 ton papier en cartonwaren ging verloren. De brandschade wordt door verzekering gedekt. Door deze brand zijn zestig mensen zonder werk. lijke lieden als nu, want zij hadden daags tevoren reparatiewerkzaamheden opthet dak verricht. Een jaar later nanx men het besluit tot bouw van een nieu we kerk. Het huidig kerkgebouw is op getrokken in Vitruviijsstijl met voor- en achterportaal en een driehoekig fronton op Dorische kolommen. Het bedehuis: heeft een bijzonder fraai orgel. Donderdagavond vergaderde de Flak- keese Gemeenschap in Hotel Spee te Sommelsdijk. De opkomst was zeer be vredigend te noemen, daar uit alle hoe ken van het eiland vertegenwpordigers en belangstellenden present waren. Er werd op deze vergadering dan ook een probleem aangesneden, waarbij het ge hele eiland betrokken is, n.l. de vraag, wat er met het arbeiders-overschot op het eiland moet gebeiuren. Burgemeester Rijnders liet na ope ning der vergadering het licht vallen op de werkzaamheden der Plakk. Ge meenschap, die zich tot heden voorna melijk hebben uitgestrekt om verbete ring in de vcrkeersvoorzieningen en een vaste oeververbinding te krijgen. Thans achtte men het dringend noodzakelijk ook het probleem van het arbeiders overschot onder het oog te zien, waar over Burg. van Dijk de besprekingen zal inleiden. Moeiiyk en veelz^dig noemde Burg. van Dijk het onderwerp, dat hij zou behandelen. Het vraagstuk van het arbeidsoverschot zal in de toe komst het gehele platteland bezig hou den, doch op een door twee stromen af gesloten gebied als Flakkee, is dit pro bleem nog urgenter. •Was er een vaste oeververbinding, dan zou het vraagstuk de oplossing veel naderbij komen, doch waar deze nog wel enige jaren op zich zal laten wach ten, dienen andere wegen te worden in geslagen. Grote hof^veelheden arbeiders vinden hun bestaan in de landbouw. De land bouwers verstaan hun tijd, want tech nisch zijn de bedrijven goed ingericht en bij de ontwikkeling aangepast. Mi nister Mansholt is van oordeel, dat de productiekosten moeten worden ver laagd, willen wij op de wereldmarkt kunnen concurreren. Daarom is mecha nisatie gewenst. Elk bedrijf moet ech ter een behoorlijke arbeidskern hebben. Daaraan ligt ook een sociale overwe ging ten grondslag. De mensen, die in de drukke tijd hun best doen, wil men ook in de slappe perioden aan het werk houden. De vraag is echter of de kos ten daarvan in de bedrijfscalculatie kunnen worden verwerkt. Betere scholing Beter wonen Een betere scholing van landarbei ders achtte spr. noodzakelijk. De land bouwscholen trekken te weinig kinde ren uit landarbeiderskringen. Ook de woningtoestanden dienen te worden ver- beterd. Zolang de landarbeider in een hokje woont, lijdt daaronder de arbeids productiviteit, daarom moet ter wille daarvan gewerkt worden voor een be tere huisvesting, mede tot ontplooiing van het culturele leven en het op hoger peil brengen der beschaving. De arbei der zal daarvoor een hogere beloning eisen, doch daartegenover dient de ar beidsproductiviteit te worden verhoogd. We moeten komen tot een arbeiders stand, die ontwikkeld en beschaafd is. Vestiging van Industrie. Op Flakkee treedt het arbeidsover schot in sterke mate naar voren, om dat dit niet door ^e industrie wordt opgezogen. Van Voorne en Putten b.v. gaat men werken aan de Vondelingeplaat. Daar tobben de landbouwers voortdurend met een arbeidstekort. De vraag dient zich aan of vestiging van industrie op Flakkee mogelijk en verantwoord is. Een grote moeilijkheid is, dat er werkgelegenheid zou moeten komen voor slechts bepaalde delen van het jaar. Vijf maanden van het jaar zijn er veel landarbeiders nodig; zeven maanden is er overschot en al is men nog zo sociaal en economisch ingesteld, dan kan niet worden verlangd, dat de werkgever daardoor zijn exploitatiekos ten ongunstig beïnvloedt. Reorganisatie teeltplan? Waar aan Flakkee 'n half mUlioen voor werkloosheidsheidzorg ten koste wordt gelegd, komt de vraag op, of er niet meer arbeids-intensieve producten zouden kunnen worden geteeld. Moet er geen reorganisatie in het teeltplan komen? De tuinders in de tuinbouw streken vinden zich de mensen die de kwaliteitsproducten telen, en zij menen dat zelfs uien en witlof ook bij de tuin bouw behoort.'Minister Mansholt is het daar niet mee eens. Moet kleingrond-bezit worden bevorderd De vraag is ook, of kleingrond-bezit moet worden bevorderd. Als voorbeeld nam spr. Nieuwe Tonge, waar dit een vrij grote omvang heeft aangenomen en de structuur der grond zich er bg- zonder voor leent. Over dit punt lopen 4e meningen uiteen. Wel kan in het woningvraagstuk worden voorzien door het bouwen van „plaatsjes" ingevolge de Landarbeiderswet. Nijverheidsonderwijs gewenst. Spr. was van mening, dat het Nijver heidsonderwijs in sterkere mate dient te worden gestimuleerd. Als dit wordt nagelaten en er in die richting niet wordt gezocht,'zal een gedeelte der be volking permanent aan de rand van een sober bestaan moeten leven. Vr(jwillg vertrek. Om het arbeiders-overschot te liqui deren zag spr. ook een mogelijkheid in het verplaatsen der arbeiders op grond van vrijwilligheid. Hij zag de toekomst donker m. Als b.v. de haven te Oude Tonge niet hersteld wordt ^omt er een overschot van 4 a 500 mensen. Te Oolt- gensplaat is dit ook het geval. Grote bedragen aan steun zullen daarvoor nodig zijn. Spr. had er al eens over ge dacht aan de mogelijkheid verbinding te zoeken met industriële bedrijven om er arbeiders te plaatsen die b.v. met auto's van HeUevoetsluis gehaald en 's avonds weer gebracht werden. Er moet naar gestreefd worden, dat de arbeider 's avonds in zijn gezin is en niet zoals vroeger bij de Weiplaat gebeurde een hele week van zijn gezin gescheiden in een keet moest vertoeven. Hoe pijnlijk het ook is en hoe gehecht de arbeider aan zijn grond mag zijn, zal een oplossing in verplaatsing ge zocht moeten worden, doch in eerste in stantie op basis van vrijwilligheid. Emigratie? Na het beëindigen van deze inleiding gaf de Voorz. gelegenheid tot gedach- tenwisseling. Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1