Weer nieuwe Belastingen Buitenland 2^e> MEDITATIE Pinksterzegen EIIAHD -niEuws Bureau: Prins Hendrikstrsiat 123c Middelharnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerfl 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 29 MEI 1948 20e JAARGANG No. 1723 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. Bij de Tweede Kamer is een ontwerp van wet ingediend, waarin wordt voor gesteld de opbrengst van de tabaksac cijns te verhogen, de weeldebelasting uit te breiden en de ondememingsbe- lastingen voor de jaren 1948 en 1949 te verhogen. Nieuwe en verhoogde belas tingen dus. Waartoe deze nieuwe en verhoogde belastingen? Minister Lieftinck wil de \gt en tachtig millioen gulden, welke nodig zijn voor het verlenen van toesla gen voor de landbouwbedrijven op lich te gronden, daarmede enigszins dekken. Wat de tabaksaccijns betreft zullen de sigaren niet duurder worden, maar wel de cigaretten en de kerftabak. Tien millioen gulden wil de minister putten uit de heffing van de weeldebelasting. Het aantal goederen onderworpen aan deze belasting zal worden uitgebreid en de bestaande tarieven zullen worden verhoogd. De ijsjes voor de kinderen zullen er zelfs ook onder vallen! Op de lijst van de weeldebelasting staan o.m. ook personen-auto's. Dat komt ons vreemd voor. Bijna alle per sonen-auto's zijn bedrijfs-auto's en o.i. geen artikelen die te belasten zijn afs weelde. Aankoopvergunningen worden alleen verstrekt indien men een. auto nodig heeft om zaken te doen, dus is dit weer een extra-belasting voor het bedrijfsleven. Motorrijwielen b.v. vallen er ook onder. Het is opmerkelijk, dat tegelijkertijd met de aankondiging van de nieuwe be lastingplannen het rapport is versche nen van de door de minister van Econo mische Zaken ingestelde centrale ad viescommissie. Deze adviescommissie komt in haar rapport tot de conclusie, dat het bedrijfsleven niet zo gunstig is, als de winstcijfers doen vermoeden. Ze maakt sterk bezwaar tegen de fiscale politiek, die slechts afschrijvingen op basis van de aanschaffingswaarde in aanmerking neemt,, waardoor een groot bedrag, dat slechts schijnwinst is, zwaar wordt belast en de bedrijven niet in staat worden gesteld reserves te vor men voor toekomstige vervanging. De commissie is terecht van oordeel, dat geen rekening wordt gehouden met het feit, dat het bedrijfsleven straks grote bedragen zal moeten voteren om zijn apparatuur te vernieuwen, die door de huidige afschrijvingen, gebaseerd op aanschaffings- en niet op vervangings waarde, worden gedekt. En toch, ondanks dit rapport, komt de minister het bedrijfsleven zwaarder te belasten. Het een is met het ander in strijd. De tijdelijke verzwaring van de on dernemers-belasting is technisch slechts te verwezenlijken door het heffen van opcenten. Dit betekent dat ook het be drijfskapitaal er in Wordt betrokken, waarvan de heffing 0.8% zal bedragen en de heffing op de bedrijfsopbrengst 2%. Het mag niet veel lijken (het to tale bedrag 13 millioen per jaar) en het mag in de memorie van toelichting soepel zijn voorgesteld, het rapport van de adviescommissie voor de prijspolitiek wijst duidelijk uit, dat het bedrijfsleven deze belasting, al is ze gering, niet hebben kan. Het is inderdaad moeilijk om de vele millioenen voor de landbouwtoeslagen te vinden, maar het lijkt er op, of het ene gat met het andere moet worden gedempt. Men zal het bedrijfsleven niet kunnen blijven uitmelken. Die koe is broodmager en staat straks droog. ER ZIJN WEEK BONNEN GELDIG VOOR WEBKItLEDING De bonnen voor werkkleding H4 en L 4 zijn geldig verklaard. Op de bon H 4 kan men kopen: een werkpak van drill, keper of satijn, een overall, een lange stofjas, een laboratorium jas, of een mouwschort. De bon L 4 geeft recht tot het kopen van: een werkjasje van keper, drill, satijn, engels leer, man chester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of eeii korte stofjas. Palestina. De Veiligheidsraad staat voor een zeer moeilijke beslissing. De Joden hebben zich bereid ver klaard om de orde „staakt het vuren" uit te vaardigen op hetzelfde tijdstip, als de Arabieren dit zuUen doen. De Arabieren hebben twee dagen uitstel gevraagd en gekregen. Thans hebben zij, zulke' eisen gesteld, dat inwilliging, voor de Joden gelijk zou staan, met Zelfmoord, .- De Veiligheidsraad moet a. De Joodse immigratie stopzetten b. De wapeninvoer tegen gaan c. De verdere opbouw van de Jood se staat Israël beletten. Als eerst aan deze eisen wordt vol daan, dan pas willen de Arabieren een verzoek om het vuren te staken in over weging nemen. Practisch staat de zaak dus zo, dat het beroep van de Veiligheidsraad door de Arabieren is verworpen-. Wat moet de Veiligheidsraad nu doen? Dit is een zeer netelige vraag, want nu komt het er op aan om te to nen, of de Verenigde Naties in staat zijn, macht te gebruiken of niet. Een grote moeilijkheid is het geschil punt tussen Amerika en Engeland. Engeland levert wapenen aan de Ara bieren, terwijl 37 Engelse officieren strijden bij het Arabische legioen. Ame rika komt hier tegenop en zegt aan de Joden wapens te zullen leveren, als En geland blijft doorgaan. Engeland be roept zich op de verdragen, welke het met de Arabische landen heeft afge sloten. Over deze aangelegenheid wordt zeer druk gesproken, vooral nu president Truman aan de Joden een lening van honderd millioen dollar in uitzicht zou hebben gesteld. Getracht wordt de tegenstelling Ame- rika-Engeland te begrenzen, en vooral niet groter te maken. Intussen gaat de strijd door. Jeruzalem heeft het hard te verdu ren, vooral het oude stadsgedeelte. Vol gens oorlogsberichten, welke van Arabi sche zijde komen, zou de stad zich reeds enkele dagen hebben moeten overgeven, zo hachelijk was de toestand. Tot op heden houdt echter de stad nog stand, en zal volgens Joodge le zing, voorlopig nog niet vallen ook. Ook op andere fronten, zijn de ge maakte vorderingen nog niet zo groot. Het schijnt dat de Joden uitstekend vechten, en tot het uiterste stand hou den, ja zelfs een tikje overwicht krijgen. Volgens de laatste berichten is het ÏDrane^unt van de strijd, momenteel niet Jeruzalem, maar Latroen, een stadje 32 K.M. ten Westen van Jeruza lem gelegen. Hier moet zich een hevige strijd ont wikkelen, die ook beslissend zal zijn voor de heilige stad. Aan de grens van Lybië moeten de Joden de overhand hebben, en op-som mige punten de Arabieren, tot over de grens hebben teruggeworpen. Het strijdtoneel is echter nog te ver ward, om ons een juist beeld te vormen over de huidige situatie. Het beste is, nog wat af te wachten, tot een juiste afbakening van de fronten mogelijk zal zijn. Indonesië. Nederland, keek vreemd op, toen de bladen, het bericht brachten, dat de Re publiek Indonesië in onderhandeling is met Moskou.- Radio Moskou, heeft medegedeeld, dat de Sovjet-Unie en de Indonesische Republiek een overeenkomst hebben ge sloten, tot het vestigen van diplomatie ke betrekkingen, alsmede het uitwisse len van consuls. Ook het Russische Nieuwsbureau Tass, bevestigt dit bericht, doch spreekt alleen maar over uitwisseling van con suls. Hoe het ook zei, de Republiek treedt hiermede buiten haar bevoegdheid. Enkele maanden geleden, hebben op de torpedojager de Renvüle, onderhan delingen plaats gehad, tussen Neder land en de .Republiek, waarbij werd Het Pinksterfeest ligt weer achter ons, het feest waarop wij mochten ge denken hoe de Heere Zijn discipelen in zo ruime mate aangordde met kracht uit de hoogte, zodat zij daar mochten spre ken met anderetalen, zoals de Geest hen gaf te spreken. B^en grote schare was samen geko men te Jeruzalem uit alle delen van de toenmaals bekende wereld. Zij hebben daar als met ingehouden adem geluis terd, naar die eenvoudige vissersman, Petrus, die met verheffing van stem verkondigde het Evangelie van Gods vrije genade in Jezus Christus geopen baard. Petrus, hoe menigmaal had hij ge dwaald, maar nu stond hij zeker van zijn zaak en bekwaamd voor zijn werk, met een stem als een bazuin, en toch in alle eenvoudigheid het net uitwer pende. Wanneer hij vroeger belasterd werd dan ontstak hij spoedig in drift, maar nu bleef hij kalm, en om zijn grote schare toehoorders maar onder beslag te krijgen begon hij met ze aan te spre ken als „Mannen broeders". Hij wees hen er op, dat het geen ze nu hadden zien gebeuren niets anders was dan de vervulling der Profetie door Joel eeuwen te voren voorzegd. Hij ging verder met aan te tonen het rijke leven van Jezus, waarvan zij ge tuigen waren geweest, die zij hadden gekruisigd, maar die ook opgestaan was en nu gezeten aan de rechterhand des Vaders, vandaar Zijn Geest uitstortte op Zijn discipelen. Dat was de Pinksterprediking van Petrus. De uitwerking was boven aller verwachting. Be Geest werkte kracht dadig. Zeer velen werden verslagen van hart. Verslagen van hart. Zalig wie mag vallen als een getroffene door de do delijke pijl des Woords. Van nature is ons hart hoog en verheven. Maar 's Heeren Geest is bij machte dat hoge verhevene' hart te vernede ren. Zo ook bij de schare op de Pink sterdag. En de vraag rees in hunne harten: „wat zullen wij doen". En Pe trus zeide door de Geest: „Bekeert U" Drie duizend werden in één uitwerp in, het Evangelie net door Petrus uitge worpen gevangen, en zij wilden zich la ten helpen. Het ging zeer snel. Voor de Heere is niets te wonderlijk. In de weg der be kering werden ze toegedaan tot de ge meente die zalig wordt. Zie daar, zij die nog zo kort te voren spotten, werden nu bidders, en de Heere verloste hen uit al himne be nauwdheden. De dagen waarop wij dè heilsfeiten mochten gedenken liggen weer achter ons. Het Evangelie van Gods vrije genade is ons verkondigd en wat heeft het uit gewerkt? Verslagenheid des harten? Zo ja? hoor "dan des Heeren Woord: „Op Uw noodgeschrei deed Ik gróte won deren. Zie het maar bij de Pinkster-gemeen te en 's Heeren hand is nog niet ver kort. P. D. D. K. overeengekomen, dat Nederland souve- rein zou blijven, tot er een nieuwe fede rale staat is opgericht. In regeringskringen, kijkt- men van dit bericht wel enigszins vreemd op. Duidelijk treedt nu naar buiten, hoe zeer Djokja in het geheim heult met het commxmistische Rusland. De republikeinse minister van buiten landse zaken Hadji Agoes Salim, ont kent dat er^en overeenkomst met Rus- •land gesloten is. Soeripno, de republikein, welke met de Russen heeft onderhandeld, is enige tijd geleden naar Praag gegaan voor een jeugdcongres. Hij is op last van de Republiek in Tsjecho-Slowakije geble ven, en heeft te Praag een voorlich tingskantoor opgericht. Volgens inlichtingen uit Den Haag, zou deze Soeripno, wel degelijk met de Sovjet-Unie hebben onderhandeld. De Nederlandse Regering heeft ech ter om opheldering gevraagd aan de Republiek Indonesië en verzocht indien het bericht niet juist mocht zijn, offi cieel het bericht te willen tegenspreken. WETENSCHAPPELIJK GENOOTSCHAP. Maandagavond 24 Mei trad als spre ker voor het genootschap op de heer Mr. A. A. J. Rijksen van Gouda met het onderwerp: De Goudse glazen in kleurlichtbeelden. Spreker begon met een uitvoerige toelichting. De St. Jans kerk in Gouda werd na vernieling door brand in 1555 herbouwd en de gebrand schilderde glazen werden door de Gou wenaars bij elkaar gebedeld. Als schen kers staan op hun eigen glazen afge beeld: Joris van Egmond en Robert van Bergen, resp. bisschoppen van Utrecht en Luik, koning Filips II, Margaretha van Parma, Aremberg, enz. Ook Prins Wil lem van Oranje schonk een glas, maar zijn portret stond er niet op; niet on mogelijk, dat hij liever niet met zijn tweede vrouw Anna van Saksen na de mislukking van dat huwelijk op een glas wou afgebeeld staan, zoals te zien was op de toevallig teruggevonden ontwerp tekening, de zgn. vidimus. Al deze gla zen geven taferelen uit het leven van Johannes de Doper, aan wie de kerk ge- ■wij(^ is. De makers zijn Dirk en Wouter Crabeth, Gouwenaars. In 1573 komt de kerk in hande'n der gereformeerden, die na enige jaren de glazen voltooien, maar de Crabeths zign dan al dood. De Staten van Holland en de vrije steden geven ieder een glas (alle glazen beslaan sa men een oppervlakte van 1/5 ha; er zijn ramen van 20 m. hoogte bij 5 m. breedte). De glazen uit de katholieke tijd zijn niet specifiek rooms; 'zij geven alleen bijbelse taferelen en er zit een humanistische, tendens in; Jiet is duide lijk renaissance. De protestanten bren gen er het eigene, het nationale in; dra matische gebeurtenissen uit iivai eigen fel bewogen tijd krijgen op de glazen i een uitbeelding. Op het Delftse raam, waarop ook het portret van de Prins voorkomt, staat een voorstelling van het ontzet van Leiden. Maar het grote glas van de Staten van Holland is een symbolische voorstelling van de „Vrij heid van conscientie"; de geest van Coomhert was blijkbaar nog levendig. De lichtbeelden zelf, die daarna ver toond werden, waren van een zeldzame schoonheid, een feest voor het oog. Ge lukkig, dat al deze schoonheid tijdens de oorlog zorgvuldig is opgeborgen ge weest in een paar honderd kisten in schuilkelders. Het was een bijzonder mooie avond, waarvoor de voorzitter de spreker har telijk dank zei. MOGELIJKHEID VAN EEN GEZINS BIJSLAG IN OVERWEGING. Bij de komende algemene herziening van de sociale verzekering zal een prin cipiële beslissing moeten worden geno men over de invoering van een gezins bijslag naast die van een kinderbijslag, staat er in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot aan vulling van de invaliditeitsrenten en tot regeling van de kinderbijslag voor in- validiteits-, ouderdoms- en wezenrente trekkers. Verhoging van invaliditeits- rechten van personen boven 65 jaar zal niet geschieden. Een voorziening ter ver betering van de positie van die onge- vallenrentetrekkers, die met de voorge stelde regelingen niet zullen zijn gebaat zal worden VQorbereid. De ministers zijn - er niet voor om aan weduwen zonder kinderen beneden zestien jaar een ge zinsbijslag te geven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1